Saūda Arābijas izlases futbolisti svin uzvaras vārtu guvumu pret vienu no Pasaules kausa favorītēm Argentīnu.

Pasaules kausa izcīņa futbolā ir uzņēmusi apgriezienus. Pirmā sensācija Katarā 1

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85

Pasaules kausa izcīņa futbolā ir uzņēmusi apgriezienus, futbola faniem visā pasaulē izdzīvojot arī pirmo pārsteigumu. C grupas mačā Saūda Arābija sensacionāli pārspēja Argentīnu ar mūsdienu futbola ikonu Lionelu Mesi priekšgalā – 2:1. Argentīniešiem, neapšaubāmiem šīs spēles favorītiem (Saūda Arābijas uzvaru bukmeikeri vērtēja kā 30 pret 1), pārtrūka 36 nezaudētu spēļu sērija. Viņi varēja atkārtot valstsvienību rekordu, ko pērn sasniedza Itālija, nezaudējot 37 mačos pēc kārtas, bet neizdevās.

Aizsardzība uzvar meistarību

Argentīna pirmajā puslaikā dominēja, spēles desmitajā minūtē Lionelam Mesi realizējot 11 metru soda sitienu. Viņš kļuva vien par piekto futbolistu pēc Pelē, Uves Zēlera, Miroslava Klozes un Krištianu Ronaldu, kurš guvis vārtus četros dažādos Pasaules kausa finālturnīros. Turpinājumā vēl trīs reizes bumba pabija Saūda Arābijas vārtos, taču visas reizes tika fiksēts aizmugures stāvoklis, jo arābu aizsardzības līnija bija ļoti saskaņota. Pārtraukums nāca par labu francūža Ervē Renāra trenētajai Saūda Arābijai, kas laukumā atgriezās ar vēl lielāku enerģiju, spēles 53. minūtē pēc Saleha al Šehri un Salema el Davsari precīzajiem sitieniem jau esot vadībā ar 2:1. Tālākie notikumi jau bija vienas komandas izmisīgi centieni izglābties, bet otras vienības spēlētāju varonīga cīņa aizsardzībā. Saūda Arābija pelnīti nosargāja uzvaru, par mača varoni kļūstot komandas vārtsargam Mohamedam el Ovaisam. Pa viņa vārtiem tika izdarīti 14 sitieni, kamēr Argentīnas izlases vārtu virzienā tika raidīti vien trīs. “Nebija tā, ka mēs nenovērtējām pretinieku, jo zinājām, ka viņi būs tehniski un fiziski labi sagatavoti. Mums tagad vajadzīgas divas uzvaras, lai ietu tālāk. Būs grūti, bet mēs tam būsim gatavi,” pēc spēles sacīja Argentīnas izlases galvenais treneris Lionels Skaloni. “Smags trieciens, jo neviens negaidīja šādu sākumu. Esam vienota komanda, ko tagad vajadzēs pierādīt nākamajos mačos,” piebalsoja Mesi.

Argentīnieši ar zaudējumu sāka arī 1990. gada PK finālturnīru, pēc tam tiekot līdz finālam. Tikmēr Saūda Arābijas lielākais panākums Pasaules kausos ir astotdaļfināla sasniegšana 1994. gadā. Komandā ir tikai pašmāju čempionātā spēlējošie futbolisti, neviens nav ne tuvu lielai atpazīstamībai pasaulē, tāpēc panākums pret Argentīnu ir vēl unikālāks. Uzvarētājiem gan bija milzīgs atbalsts tribīnēs, jo Saūda Arābija ir Kataras kaimiņvalsts, līdz ar to spēlē, kuru klātienē vēroja 88 000 skatītāju, lielākā daļa bija par arābiem. Šajā grupā vakar pirmo spēli aizvadīja arī Meksika un Polija.

Krāpšanās ar līdzjutējiem

Ja stāsta par Katarā klātienē esošajiem līdzjutējiem, tad viņiem netrūkst pārdzīvojumu. Anglijas un Irānas spēli (6:2) pirmdien no tribīnēm nevarēja vērot vairāki simti angļu fanu, jo viņi netika ielaisti stadionā. Tāpēc, ka problēmas bija ar digitālo biļešu nolasīšanas sistēmu, kas daudziem līdzjutējiem vienkārši neatpazina viņu iegādātās ieejas kartes. Organizatori atzina, ka sistēmā bijusi kļūda, līdzjutēji stundām stāvējuši dažādās rindās, lai pierādītu, ka viņu biļetes ir derīgas, bet visi stadionā tomēr netika. Organizatori izcēlušies arī citādi, vēstot, ka pirmajās spēlēs stadioni bijuši piepildīti. Tā pacentušies, ka norādīja lielāku skatītāju skaitu, nekā stadions, pēc oficiālās informācijas, vispār var uzņemt. Tajā pašā laikā TV ekrānos un spēles apmeklētāju publicētajās fotogrāfijās sociālajos tīklos bija redzams, ka brīvu vietu netrūkst. Kārtējā Kataras fikcija, cik viņi lieliski noorganizējuši turnīru.

Izcila debija un prezidenta dēls

Vakar turnīrā tika fiksēts arī pirmais bezvārtu neizšķirts 0:0 – D grupā Dānija nespēja uzlauzt Tunisijas aizsardzības bastionus. Zīmīgi, ka labākā iespēja šajā mačā gūt vārtus bija tieši Tunisijai pirmā puslaika izskaņā, taču dāņus glāba vārtsargs Kaspers Šmeihels.

Dienu iepriekš ar uzvaru turnīru sāka Nīderlande, A grupā ar 2:0 pārspējot Senegālu. Līdzīga spēle, senegāliešiem uzbrukumā pietrūka viņu lielākās zvaigznes Sadio Manē, kuram ir trauma. “Oranžie” pretiniekus nolieca mača izskaņā, vārtus gūstot Kodijam Gakpo un Deivijam Klāsenam. Nīderlande nerādīja tādu sniegumu, ar ko varētu cerēt uz lieliem sasniegumiem šajā turnīrā, taču jāizceļ viņu vārtsargs Andrīss Noperts, kuram šī bija debijas spēle valstsvienībā un uzreiz Pasaules kausa finālturnīrā. Iemests tādās ugunskristībās, Noperts vairākkārt glāba savu komandu.

Savukārt B grupā bija viena no azartiskākajām un ātrākajām spēlēm līdzšinējā turnīrā. ASV izlase nospēlēja neizšķirti 1:1 ar Velsu. Pirmajā puslaikā pārsvars amerikāņiem, kuri arī atklāja rezultātu. Izcēlās 22 gadus vecais Timotijs Veā, kura gēnos ir iekodēts būt par labu futbola spēlētāju. Timotija tēvs ir 1995. gada labākais planētas futbolists Džordžs Veā. Tas pats, kurš kopš 2018. gada ir Libērijas valsts prezidents. Amerikāņi nebija tālu no uzvaras, bet pretinieku Velsas rindās bija savs trumpis – Gerets Beils. Pret viņu tika pārkāpti noteikumi soda laukumā, un Beils aukstasinīgi realizēja “pendeli”, vēlreiz apliecinot, ka arī karjeras norietā ir Velsas futbola dzīvā leģenda.