Foto-Shutterstock

Pītās mēbeles jaukiem vasaras vakariem. Kādas labāk izvēlēties? 0

Ja ir dārzs, tam nepieciešamas mēbeles. Istabas mēbeles dārzā neder, jo pēc savas konstrukcijas domātas vienmērīgam mitrumam un cietai grīdai. Dārzā ekspluatācijas apstākļi ir skarbi – lietus, vējš un saule. Tādēļ tur nepieciešamas īpašas mitruma, vēja un saulstaru izturīgas mēbeles.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Notiek cepšanās visaugstākajā temperatūrā.” Slaidiņš par to, ka Kremlis kritis histērijā un draud ar triecieniem
Kokteilis
Bez smiekliem neiztikt! Prezidentu šodien uzjautrinājis kāds jaunietis, kurš viņu nosaucis neparastā vārdā
Veselam
saprast, ka jūsu partneris ir toksisks cilvēks? Viņus nodod šīs 9 frāzes 16
Lasīt citas ziņas

Veikalos dārza mēbeļu izvēle ir patiesi plaša, jo tās gatavo no akmens, metāla, stikla, koka un plastmasas. Izmanto arī laukakmeņus, koka bluķus, pēdējā laikā modē nākuši paliktņi. Mēbeles var būt viengabala un saliekamas, masīvas un ažūras, pieskaņotas dažādiem vēsturiskajiem stiliem vai oriģināls autordarbs. Atsevišķas mēbeles var novietot tikai uz terases, citas, piemēram, vienkoča mēbeles, var droši likt uz mauriņa. Dažas var visu gadu turēt ārā, citas, sezonai beidzoties, jāienes zem jumta. Mīkstākai sēdēšanai izmanto speciālus spilvenus, kurus viegli izžāvēt, bet to pārvalkus izmazgāt veļasmašīnā.

Lai cik dažāds ir piedāvājums, tradicionāli visbiežāk izmantotas pītās mēbeles, kas, pateicoties pinuma musturam, ir dekoratīvas un nodrošina omulīgu noskaņu. Muižniekiem savulaik bija īsti klūgu pinumi, zemnieki viltīgi izlīdzējās ar locītu lazdu krēsliem. Izpīt var visu dārza mēbeļu garnitūru: krēslus, galdus, dīvānus un saulsargus. Pītās konstrukcijas ir viegli pārnēsājamas, elastīgas, uz tām neturas mitrums, mēbeles viegli žūst.

Nepārspējamā tropiskā liāna

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd pīto mēbeļu sektorā dominē rotanga mēbeles, kam izmanto rotangpalmas jeb tropiskās liānas šķiedras. Liānas aug Dienvidaustrumāzijas subtropos, atšķirībā no citiem elastīgiem dabas materiāliem tās ir ļoti garas – līdz pat 200 m ar stumbra diametru 1 līdz 3 cm. Rotangpalmām ir ļoti izturīga miza, mīksta un poraina vidusdaļa un cieta serde. Karsējot līdz 90 grādiem speciālās tvaika krāsnīs, materiāls kļūst plastisks, tāpēc iespējams veidot visdažādāko formu konstrukcijas.

Mēbeles tiek gatavotas ar rokām, tātad savā ziņā tās ir unikālas. Vietējie amatnieki savāc un sašķiro lietaskokus. Zarus notīra no mizas, kas arī tiek apstrādāta. Sagataves mitrina un karsē, līdz tās kļūst elastīgas, un tad piedod liektajām detaļām nepieciešamo formu. Turpina gatavot izliektās detaļas, paralēli veidojot stipras pamata detaļas un pinot elementus no plānākām klūgām. Izturīgo mizu izmanto stūru un savienojuma vietu pinumiem. Rotanga krēsli var noturēt svaru līdz pat 250 kg, turklāt tie kalpo līdz pat 30 – 40 gadiem. No šīs liānas tropu zemēs izgatavo pat tiltus un ceļ ēkas.

Unikāla rotanga mēbele ir šūpuļkrēsls. Tā ir ne tikai eleganta mēbele nesteidzīgai atpūtai. Tas ir ieguvums tiem, kas rūpējas par savu veselību, jo zinātnieki ir pierādījuši, ka šūpošanās krēslā pozitīvi ietekmē nervu sistēmu, nomierina, labvēlīgi ietekmē gremošanas procesu, novērš sāpes muskuļos un skeletā. Rotanga šūpuļkrēslus pēc gadsimtiem pārbaudītām receptēm ar rokām gatavo Indonēzijā. Krēsla modeļus veido bez metāla karkasa, izmantojot pinuma izturību un elastību. Visas detaļas tiek izžāvētas, noslīpētas un samontētas. Pēc tam krēsls tiek pārklāts ar laku vai krāsu. Krēslus darina dažādos stilos un krāsu toņos, izmantojot dažādus pīšanas veidus, tostarp ar ažūru zīmējumu. Parasti šūpuļkrēsls ir aprīkots ar noņemamiem spilveniem un sēdekļiem. Tas ir piemērots siltam laikam un mērenam mitrumam. Pārmēru salīstot, tas var deformēties, tādēļ lietus laikā vai nu kārtīgi jānosedz, vai arī jāienes nojumē.

Rotanga mēbeles izmanto dzīvokļos, vannas istabās, baseinos un vasaras terasēs. Mēbeles no neattīrīta rotanga (ar mizu) var droši izmantot ielas kafejnīcās. Materiālu bieži apvieno ar stiklu, ādu, metālu un dažāda veida audumiem. Dabiskā rotanga mēbeles kopj ar putekļsūcēju un mitru lupatu. Rotanga mēbeles periodiski tīra ar īpašām eļļām, kas palīdz saglabāt spīdumu un virsmas kvalitāti. Reizi gadā tās ieteicams pilnībā nomazgāt ar siltu ūdeni un neitrālu mazgāšanas līdzekli. Krēslu žāvē saulē un vējā, līdz tas atkal kļūst elastīgs ar savu sākotnējo ažūro formu. Kamēr krēsls nav pilnībā izžuvis, uz tā neiesaka sēsties. Ja grib krēsla pinumus atsvaidzināt, to var noklāt ar dabisko pernicu un tad nolakot. Liānas šķiedras iespējams arī beicēt, vispirms tās noslīpējot ar smalku smilšpapīru un pēc beicēšanas nolakojot.

Reklāma
Reklāma

Mākslīgais rotangs

Mākslīgā rotanga mēbeles ir izgatavotas no plastikas pinuma, kas turas uz metāla karkasa. Šāda tipa mēbeļu konstrukcijām nav bīstama ne saule, ne lietus. Tās ir domātas gan izmantošanai mājā, gan restorānā, gan atpūtai dārzā vai pludmalē. Pinamās plastmasas lentes tiek izgatavotas jebkuros toņos, krāsa arī āra apstākļos neizbalē. Pie mākslīgā rotanga mēbeļu plusiem tiek pieskaitīta arī to salīdzinoši vienkāršā kopšana, kas ļauj ekonomēt dārgo laiku. Pat pludmalē novietotie sauļošanās zviļņi un saulessargi nebalē saulē un nereaģē uz mitrumu. Lai arī šīs mēbeles ir izturīgas, to svars ir neliels, tāpēc tās ātri un viegli var novietot šķūnī vai nojumē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.