Foto no personiskā arhīva.

Pneimatika – labākais šaušanas treniņš medībām 0

Marta beigās Dobeles sporta centra šautuvē noslēdzās VII Latvijas ziemas siluetu šaušanas kausa izcīņa. Dalībniekus ar savu klātbūtni sacensību noslēgumā pagodināja 13. Saeimas deputāts, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Visaptverošas valsts aizsardzības apakškomisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 60
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
1 diena
Lasīt citas ziņas

Uzrunā dalībniekiem Raimonds Bergmanis uzsvēra šaušanas sporta sasniegumus un nozīmi sporta jomā Latvijā, kā arī pauda gandarījumu par mednieku aktīvo iesaistīšanos un paveikto.

Šo sacensību mērķis ir veicināt drošu apiešanos ar ieročiem, medību šaušanas sporta attīstību un arvien jaunu mednieku iesaistīšanu šaušanas prasmju pilnveidošanā. Dobeles sporta skolas šautuvē ziemas sezonā tika aizvadīta VII Latvijas ziemas siluetu šaušanas kausa izcīņa šaušanā ar mazjaudas pneimatiskajiem ieročiem. Viena no labākajām Latvijas šautuvēm, kurā trenējas Latvijas talantīgākie olimpiskie ložu šāvēji, astoņas nedēļas nogales bija pieejama arī medniekiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzi mednieki nemaz nezina un nenojauš, ka labākais veids, kā trenēties šaušanas mākslā un uzlabot savu prasmi medībās, ir tieši ar visparastākajām gaisenēm, kuras nopērkamas gandrīz katrā mednieku veikalā. Mazjaudas pneimatikas šaušanas sacensībās galvenais uzsvars tiek likts uz šaušanas drošību un pareizu apiešanos ar šaujamieročiem.Viena no galvenajām sacensību atšķirībām no jau ierastajiem mednieku mačiem ir saistīta ar šaušanas disciplīnu skaitu un iespēju neierobežotā daudzumā nodarboties ar treniņšaušanu paralēli ieskaites šaušanai. Sacensībās ir iespēja piedalīties četrās dažādās šaušanas disciplīnās – Eiropas zvēri, Silueti, Skrejošā mežacūka un Snaiperis.

Disciplīnas

Eiropas zvēru disciplīna ir kombinētās medību šaušanas ložu šaušanas disciplīna, kas normālos apstākļos tiek šauta 100 metru distancē ar vītņstobra ieročiem, kuru kalibrs nav mazāks par .222 Rem. Šajā disciplīnā šaušana notiek uz Eiropas mednieku vidū populāriem medījumu siluetiem. Stirna, lapsa, ģemze (kalnu kaza) un mežacūka. Mērķi ir proporcionāli samazināti, un šaušana notiek 20 metru distancē atbilstoši Starptautiskās medību šaušanas federācijas (FITASC) noteikumiem, cik vien tālu tos ir iespējams piemērot šādās sacensībās. Šaušanas pozīcijas: nr. 1 – no stāvokļa stāvus, balstoties pie šaušanas pozīcijas ailas malas; nr. 2 – no stāvokļa guļus, pieturot ar roku ieroča priekšējo daļu, balstoties uz elkoņiem; nr. 3 – no stāvokļa stāvus, atbalstoties ar ieroci pie nenostiprināta apaļkoka (atbalsta); nr. 4 – no stāvokļa stāvus bez atbalsta.

Siluetu disciplīna ir šaušana uz dzīvnieku metāla siluetiem četrās dažādās distancēs. Vistas, cūkas, tītara un auna silueti izvietoti 18, 27, 33 un 41 metra distancē, kopējais šāvienu skaits vienas sērijas ietvaros ir četrdesmit. Šaušana notiek divās pamatdisciplīnās, šaujot no rokas bez atbalsta un šaujot pozīcijā no ceļa. Lai mazinātu atšķirību starp dažādiem sagatavotības līmeņiem un izmantoto aprīkojumu, ir ieviesti dažādi papildvērtējumi, piemēram, SP2 klase, juniori, dāmas. SP2 klasē tiek ieskaitīti tie dalībnieki, kuri šauj ar atsperes tipa pneimatiskajiem ieročiem vai PS1 klases ieročiem, kuri aprīkoti ar mehāniskajiem vai dioptriskajiem tēmēkļiem.

Bērniem vecumā līdz 12 gadiem ir izveidota disciplīna SPG, kas ir šaušana guļus, izmantojot priekšējo atbalstu ierocim – kājiņas vai smilšu maisiņu. Ja jūs mulsina, kāpēc siluetos izmantoti mājdzīvnieki, tad vispārējās skaidrības labad pieminēšu, ka šī sporta veida saknes meklējamas Meksikā pagājušā gadsimta sākumā. Ap 1948. gadu sacensības sāka organizēt, izmantojot metāla siluetus, pirms tam šīs sacensības bija viena liela BBQ ballīte. Šodien siluetu šaušana ir populāra visā pasaulē un arī Latvijā mēs vadāmies pēc Starptautiskās siluetu šaušanas savienības (IMSSU) noteikumiem. Interesants fakts – pagājušo vasaru pasaules čempionāts siluetu šaušanā notika Somijā.

Der arī atgādināt, ka siluetu šaušana nav tikai pneimatisko ieroču sports. Siluetus izmanto šaušanā ar mazkalibra ieročiem, kur tie izvietoti distancē līdz 100 metriem. Tāpat metāla siluetus šauj tālšaušanas disciplīnās ar vītņ-stobra ieročiem kalibrā virs 6,5 mm. Šādās sacensībās auniņa mērķis, kas atrodas vistālāk no šāvēja pozīcijas, atrodas 500 metru attālumā.

Skrejošā mežacūka (SK-10) – šī šaušanas disciplīna ir bijusi nepelnīti atstāta novārtā, jo skrejošo mežacūkas mērķi 35 metros kaut reizi dzīvē ir šāvis katrs mednieks. Kaut vai kārtojot mednieka eksāmenu. Pneimatikas šaušanas sacensībās skrejošās mežacūkas mērķis tiek šauts 10 metru distancē. Mērķis pārvietojas divus metrus, un šāvējam ir redzams attiecīgi 2,5 vai 5 sekundes atkarībā no disciplīnas, kurā šauj. Divdesmit šāvieni divās sērijās ir nopietns pārbaudījums un treniņš pat pieredzējušajiem šāvējiem. Lieki piebilst, ka pēc ieskaites sērijas izpildes stends ir pieejams šaušanas treniņiem katram dalībniekam līdz pat spēku izsīkumam, ja vien ir tāda interese!

Un visbeidzot disciplīna Ultimate sniper. Šīs disciplīnas pamatā ir benčresta (angļu val. – benchrest) mērķis un noteikumi, tikai nedaudz pielāgoti. Šaušanas vingrinājumam tiek dotas 15 minūtes laika. Vingrinājuma izpilde notiek guļus stāvoklī, un ir atļauti jebkāda veida balsti. Atļauts neierobežots šāvienu skaits piešaudes mērķos, bet ieskaites mērķos atļauts tikai pa vienam šāvienam katrā no 25 mērķiem.

Šīs disciplīnas galvenais uzdevums ir ļaut šāvējam saprast sava ieroča tehniskās iespējas, samazinot līdz minimumam dažādu faktoru ietekmi uz šāviena precizitāti un uzticot precīzu šāvienu kvalitatīvas optikas, īpaši piemeklētas munīcijas un līdz niansēm šaušanai sagatavota ieroča ziņā.Vissirsnīgākais paldies manai lieliskajai un vislabākajai komandai, ar ko kopā šajās divās šaušanas sezonās ir noorganizētas pavisam 14 šaušanas sacensības, – Kristapam Didžem un Sanijai Didžei.

Ir tik labi, ka ir entuziasti, kas gatavi pavadīt savu brīvo laiku, veicinot šaušanas sporta attīstību. Ja nu kāds tikai tagad uzzināja, ka medniekiem un arī nemedniekiem ir iespējas piedalīties šādās aizraujošās un emocijām bagātās sacensībās visās vecuma, iespēju un interešu kategorijās, tad nebaidieties nenieka.

Mazjaudas pneimatikas sacensības jau pavisam jaunā kvalitātē atgriezīsies rudenī, sākoties jaunajai mazjaudas pneimatikas šaušanas sezonai un VIII Latvijas ziemas siluetu šaušanas kausa izcīņas norisei. Būs atkal daudz jaunu pārsteigumu un sacensību norises jauninājumu dalībnieku ērtībai.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
Latvijas Avīze
Medības
Darbu sācis jauns portāls makšķerniekiem
2. novembris, 2021
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 32
19. oktobris, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 14
16. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Medības
“Cepiens” par medību atļaušanu pilsētās 13
15. oktobris, 2021
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 60
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 13
2 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien ir kategoriski aizliegts steigties! Horoskopi 27.novembrim 1
11 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
Latvijas Avīze
Medības
Staltbriežu riests – brīdis, kad staltbriežu dzīvē dominē kaislības un cīņa
18. septembris, 2021
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Ar spiningu uz ietves: ūdens pieejamība ir tik liela, ka katru dienu Rīgas centrā vajadzētu redzēt ap simts makšķernieku 3
6. augusts, 2021
ME
Medības
Medības
VIDEO. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū…Arvien biežāk ziņo par “drosmīgajiem” lāčiem, vilkiem un lūšiem 54
26. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Medības
FOTO, VIDEO: “Ļoti raitā solī nāca…” Krišjānis sastapies ar lūsi “aci pret aci” 12
19. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Samazinās dažādu dzīvnieku, kukaiņu un augu sugu daudzveidība. Jāaizliedz medības un makšķerēšana? 25
17. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Barviks: Es baidos, ka lāči drīz vien sapratīs, ka Latvijā, atšķirībā no Igaunijas, viņus nemedī 49
27. jūnijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 13
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai
11 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Sestdien snigs un līs. Kur gaidāms sniegs?
35 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 3
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš”
59 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 4
2 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 6
1 stunda
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
nopirkt auto, neizejot no mājām? “Tavs Auto TV” skaidro, kādus rīkus labāk izmantot
23 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Tam ir reālas, konkrētas sekas.” Rinkēvičš komentē NATO 4. panta iedarbināšanu 27
22 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 62
22 stundas
GP
Gunta Paavola
Ziņas
“Jau testējam 6G. ” Saruna ar Somijas satiksmes ministru Timo Haraku 5
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Papule: savā ziņā veselības ministrs pateica pietiekami atklāti – ārstiem nav vērts vairāk maksāt, jo viņi strādā tāpat 66
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu spiests teikt, ka …” Keris pārmet Pavļutam nevēlēšanos cīnīties par papildus finansējumu mediķu algām 21
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija izbeidz pārbaudi. Vai skolotājai no Bauskas izdevās inficēties ar Covid-19? 46
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kartupeļu plācenīši ar cieto sieru: gatavoti uz pannas 1
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Cilvēki satraukti par 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II veselību: kas noticis ar viņas rokām? 12
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Lūdzu cienīt komponista piemiņu!”: Mārtiņa Brauna ģimene lūdz neizplatīt melus par viņa nāves iemeslu 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Lāčupes kapos notiks atvadīšanās no žurnālista Askolda Rodina
09:42
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai
09:34
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
Kā nopirkt auto, neizejot no mājām? “Tavs Auto TV” skaidro, kādus rīkus labāk izmantot
09:21