Laukos
Politika

Precizē 45,5 miljonu eiro atbalsta lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem saņemšanas nosacījumus0

Foto: Valdis Semjonovs

Precizēti Zemkopības ministrijas (ZM) no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem rezervētā 45,5 miljonu eiro atbalsta saņemšanas nosacījumi, tostarp paredzot atbalstu piešķirt uzņēmumiem, kuru darbības pamatnozare ir lauksaimniecības un pārtikas produktu ražošana, ja to ieņēmumi no šīs darbības ir vismaz 50%.

Tāpat atbalstu varēs saņemt tikai tad, ja pretendentam iesnieguma iesniegšanas dienā nav nodokļu parāda.

To paredz valdības otrdien, 16.jūnijā atbalstītie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos par kārtību, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts atbalstu lauksaimniecībai, lai mazinātu Covid-19 izplatības negatīvo ietekmi.

Zemkopības ministrija (ZM) noteikumu projekta anotācijā skaidro, ka, nosakot uzņēmuma minimālo ienākuma apmēru no atbalsttiesīgo produktu ražošanas, no atbalsta pretendentu loka tiks izslēgti uzņēmumi, kuru galvenā darbība nav lauksaimniecības un pārtikas preču ražošana.

Tāpat no noteikumiem svītrota prasība piena ražotājam līdz 5.jūlijam informēt Lauksaimniecības datu centru par citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī reģistrētam pircējam pārdoto svaigpienu, jo šādu informāciju ražotāji līdz katra mēneša 10.datumam tāpat jau sniedz.

No atbalsta saņemšanas nosacījumiem par nobarojamo cūku svītrots vecums kaušanas brīdī (pieci līdz desmit mēneši). Ražotājs pieprasījuma samazinājuma vai citu faktoru dēļ var nespēt piegādāt kautuvei cūku par optimālu uzskatāmajā vecumā.

Tiem atbalsta pretendentiem, kas līdz šā gada 15.jūlijam nebūs iesnieguši gada pārskatus, būs jāiesniedz operatīvā bilance par 2019.pārskata gadu, lai Lauku atbalsta dienests (LAD) varētu konstatēt pretendenta atbilstību atbalsta saņemšanas nosacījumiem – atbalsts nepiešķir uzņēmumiem, kas ir nonākuši grūtībās jau pērnā gada 31.decembrī.

Noteikumu 10.punktā par atbalsta pretendenta darbības ievēroto atbalsta maksimālo intensitāti un atbalsta summu, precizēta atbildība par noteiktā termiņā neatmaksātu atbalsta avansa maksājumu. Norma ir preventīva un labvēlīgāka pretendentam un piemērojama tikai tad, ja tas 30 dienu laikā neatmaksā pārmaksāto avansu. Noteiktajā termiņā neatmaksātam pārmaksātam avansam ieturēs nokavējuma naudu 6% apmērā.

Kā ziņots, valdība šā gada 14.aprīlī pieņēma lēmumu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” rezervēt atbalstu 45,5 miljonu eiro vērtībā lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem saskaņā ar kārtību, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts atbalstu lauksaimniecībai Covid-19 izplatības negatīvās ietekmes mazināšanai.

Šajā kontekstā pieejami vairāki atbalsta pasākumi – vienreizējs atbalsts ienākumu stabilizēšanai atsevišķu lopkopības nozaru lauksaimniekiem, vienreizējs atbalsts skolu ēdinātājiem un dārzeņu ražotājiem par ārkārtējās situācijas laikā neizlietotiem ēdināšanas bērnudārzos un skolās paredzētiem produktiem, kurus nebija iespējams šim mērķim izlietot.

Tāpat paredzēts arī atbalsts gatavās pārtikas produkcijas krājumu izmaksu pieauguma un apgrozījuma samazinājuma radīto grūtību mazināšanai pārtikas preču ražotājiem un primārajiem ražotājiem, kas nesaņem iepriekšminētos atbalstus, atbalsts kredītprocentu dzēšanai un apdrošināšanas polišu daļējai segšanai.

Saistītie raksti

Maksimālais atbalsta apjoms kopā ar citiem Covid-19 atbalstiem vienam pārtikas ražošanas uzņēmumam nedrīkst pārsniegt 800 000 eiro, vienam primāro produktu ražošanas uzņēmumam, tajā skaitā lauksaimniekam, – ne vairāk kā 100 000 eiro, bet vienam zivsaimniecības un akvakultūras uzņēmumam – ne vairāk kā 120 000 eiro. Maksimālais apmērs atbalstam kredītprocentu dzēšanai vai apdrošināšanas polišu daļējai segšanai nav noteikts.

Lai mazinātu Covid-19 krīzes negatīvo ietekmi, šogad lauksaimniekiem ir pieejams bezprocentu īstermiņa aizdevums, kurš rudenī tiks dzēsts no vienotā platības maksājuma.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni Gudenieku pagastā noteikta karantīna
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Atklāj, kur Latvijā konstatēts šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Veikalos būs plašāk pieejami vietējie augļi un dārzeņi. Parakstīts memorands 1
4 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
6 stundas