Diāna ar princi Hariju, 1988. gads.
Diāna ar princi Hariju, 1988. gads.
Foto – REUTERS/LETA

Princeses lāsts 2

31. augustā apritēja jau 20 gadu kopš princeses Diānas traģiskās nāves autokatastrofā Parīzē, bet šis notikums joprojām atbalsojas gan britu sabiedrībā, gan ārpus Lielbritānijas robežās. Pāragrā nāvē mirusī princese daudziem ir arī ievērojamas peļņas avots, jo cilvēku interese par Diānu ir neremdināma.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 120
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 72
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Viss, ko tu šodien darīsi un kam pieķersies, būs lemts veiksmei! Horoskopi 10.maijam 1
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Londonā pie Kensingtonas pils, kur dzīvo princeses Diānas dēli un citi karaliskās ģimenes locekļi, jau visu nedēļu gulstas ziedi, atsaucot atmiņā 1997. gada rudens dienas, kad britu nācija sēroja par Diānas traģisko aiziešanu mūžībā. Puķu tirgotāji var berzēt rokas, bet uz Diānas rēķina kārtējo reizi cenšas nopelnīt arī britu televīzija un dzeltenā prese, kas par godu Diānas nāves jubilejai piedāvā neskaitāmus raidījumus, dokumentālās filmas, rakstus un pat grāmatas. Taču vainot žurnālistus par centieniem iedzīvoties uz Diānas traģēdijas rēķina būtu liekulīgi, jo galu galā visu nosaka pieprasījums: ja sabiedrība arī 20 gadu pēc princeses aiziešanas mūžībā kāri tver katru detaļu par Diānas dzīvi un nāvi, tad attiecīgi rodas arī piedāvājums, kas šo ziņkāri apmierina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savas neilgās dzīves laikā princese Diāna tika uzskatīta par slavenāko un visvairāk fotografēto sievieti pasaulē, bet pāragrā nāve viņas leģendu pacēla uz vēl augstāka plaukta. Dažus gadus pēc Diānas nāves britu raidsabiedrība BBC rīkoja aptauju par visu laiku izcilāko britu, un princese Diāna šajā aptaujā ierindojās trešajā vietā, apsteidzot tādus dižgarus kā Viljams Šekspīrs, Īzaks Ņūtons un Čārlzs Darvins. Ja viņa būtu katoliete, princese Diāna droši vien būtu pasludināta par svēto, līdzīgi kā Māte Terēze.

1997. gadā Diāna un Māte Terēze aizgāja mūžībā ar dažu dienu atstarpi, izraisot dziļas sēras visā pasaulē. Abas sievietes vienoja rūpes par likteņa pabērniem, jo Diāna bija plaši pazīstama ar līdzdalību dažādos labdarības projektos. Viņa nevairījās tikties ar AIDS un lepras slimniekiem, aktīvi iesaistījās cīņā pret kājnieku mīnu izmantošanu.

Kā jērs uz kautuvi

Diānas draugi uzskata, ka viņas laulības dzīves problēmas un pašas ilgā cīņa ar bulīmiju palīdzēja princesei labāk izprast grūtdieņu ciešanas. Neraugoties uz aristokrātisko izcelsmi un ieprecēšanos Lielbritānijas karaļnamā, Diānai nebija laimīgs mūžs, jo viņa līdz mielēm varēja izbaudīt teicienu “bagātie arī raud”.

1981. gadā, kad Diāna apprecējās ar Velsas princi Čārlzu, viņai bija tikai nepilni 20 gadi. Viņu kāzas noskatījās simtiem tūkstošu cilvēku Londonas ielās un simtiem miljonu pie TV ekrāniem visā pasaulē, bet Diāna todien bija pārbijusies līdz nāvei. “Es jutos kā jērs, ko ved uz kautuvi. Man šķiet, ka kāzu diena bija briesmīgākā diena manā mūžā,” līgavai netipiskās izjūtas vēlāk atcerējās Diāna. Kā prinča sievai viņas galvenais pienākums bija sagādāt Čārlzam troņmantnieku, ko viņa arī apzinīgi izpildīja, laižot pasaulē dēlus Viljamu un Hariju. Laulība nebija laimīga, jo Čārlzs bija saglabājis siltas jūtas pret savu jaunības dienu mīlu Kamillu (vēlāk, kad Diāna jau bija mirusi, Kamilla oficiāli kļuva par Čārlza otro sievu). “Es jutu, ka šajā laulībā mēs esam trīs cilvēki, un tas bija par daudz,” vēlāk intervijā BBC stāstīja Diāna.

Britu dzeltenā prese kāri atspoguļoja katru sīkumu par Diānas privātās dzīves nedienām, un viņai bija jāsamierinās ar nemitīgu izsekošanu. Paparaci kā uzmācīgas mušas sekoja Diānai, jo zināja, ka par labu bildi iespējams nopelnīt milzīgu honorāru.

Paparaci uzmācība arī galu galā iedzina Diānu kapā, jo 1997. gada augusta pēdējā dienā izraisīja liktenīgu notikumu ķēdi, kas beidzās ar Diānas un viņas mīļotā vīrieša Dodi el Fajeda nāvi (Diānas un Čarlza laulība tolaik jau bija šķirta). Mēģinot atrauties no sekotājiem, “Mercedes” automobilis lielā ātrumā ietriecās Parīzes tuneļa balstā. Dodi un šoferis Anrī Pols bija beigti uz vietas, Diāna nomira slimnīcā, bet vienīgais izdzīvojušais bija miesassargs Trevors Rīss–Džonss. Viņš apgalvoja, ka īsti neatceras liktenīgās nakts notikumus, jo avārijā guva smagu galvas traumu.

Sazvērestības teorijas

Diānas nāve laika gaitā apaugusi ar dažādām sazvērestības teorijām, jo daudzi nespēja noticēt, ka tā bija parasta autokatastrofa. Piemēram, Dodi tēvs Muhammeds el Fajeds apgalvoja, ka autokatastrofa bija rūpīgi izplānota britu specdienestu operācija, kuras mērķis bija likvidēt Diānu un Dodi. Operācijas pasūtītājs bijis karalienes Elizabetes II vīrs Filips, kurš neesot varējis samierināties, ka Diāna pēc šķiršanās no Čārlza iesaistījusies dēkā ar musulmani. Saskaņā ar citu sazvērestības teoriju kā iespējamais slepkavības motīvs minēta Diānas atbalstītā kampaņa pret kājnieku mīnām. Neilgi pirms nāves viņa no toreizējā ASV prezidenta Bila Klintona esot izvilinājusi solījumu, ka ASV atbalstīs kājnieku mīnu aizliegumu. Tas nav bijis pa prātam ietekmīgiem cilvēkiem. Neilgi pēc Diānas nāves Klintons mainījis savu lēmumu un nobalsojis pret aizliegumu.

Katastrofas izmeklētāji gan atzina, ka traģēdijas cēlonis bija gaužām prozaisks: šoferis Anrī Pols ievērojami pārsniedzis atļauto braukšanas ātrumu, turklāt braucis reibumā, jo viņa asinīs atrada 1,87 promiles alkohola. Katastrofas brīdī automašīnas ātrums bija ap 100 km/h, neviens no pasažieriem nebija piesprādzējies. Sabiedriskās domas aptauja, kas veikta pēc BBC pasūtījuma, savulaik parādīja, ka katrs trešais brits apšauba oficiālo versiju par Diānas nāvi kā vienkāršu satiksmes negadījumu. “Diāna bija ļoti neparasta sieviete, tādēļ cilvēkiem ir grūti noticēt, ka viņa gājusi bojā tik parastā nāvē kā satiksmes negadījums,” atzina Diānas draudzene Roza Monktona.

Diānas dēls princis Harijs vēsta, ka joprojām nav piedevis dzeltenās preces fotogrāfiem par viņu lomu mātes vajāšanā un nāvē. “Šie ļaudis turpināja bildēt pat tad, kad pēc katastrofas viņa izdzisa uz automašīnas pakaļējā sēdekļa. Viņai bija smaga galvas trauma, bet tobrīd viņa vēl bija dzīva.”

Rakstnieku peļņa

Līdzīgi kā citas pāragrā nāvē mirušās XX gadsimta slavenības, piemēram, Merilina Monro vai Džons Kenedijs, arī princese Diāna pēc nāves nebūt nav nonākusi aizmirstībā, gluži pretēji, viņas tēls ir apaudzis ar arvien jauniem mītiem. Par viņu uzņemtas daudzas filmas un sarakstītas neskaitāmas grāmatas; uz Diānas slavas rēķina centušies nopelnīt visi, sākot no viņas sulaiņa līdz pat miesassargam. Piemēram, princeses sulainis Pols Barels no britu TV kanāla saņēmis 10 000 mārciņu par savu stāstījumu, daloties ar pikantām Diānas privātās dzīves detaļām. Sulainis stāstīja, kā vedis Diānu uz zarnu skalošanu, ko viņa kā bulīmijas slimniece veica, cīnoties pret iedomāto liekā svara problēmu.

Vēl lielāku peļņu guvis Diānas biogrāfs Endrū Mortons, kurš lēš, ka ar grāmatu par princeses Diānas dzīvi nopelnījis vismaz miljons mārciņu. Mortons atceras, ka Diānas dzīves laikā izdevēji sākotnēji šaubījās, vai vēl vienai grāmatai par Diānu būs liels noiets, tādēļ pirmā tirāža bija tikai 18 000 eksemplāru. Salīdzinājumam: 1997. gadā pēc Diānas nāves grāmata nedēļas laikā tika pārdota 180 000 eksemplāru. Mortons atceras, ka reiz nopelnījis 10 000 mārciņu par pavisam vienkāršu darbu: kādas amerikāņu firmas boss, kura sieva bija Diānas fane, viņam izmaksājis ceļojumu uz Havaju salām, kur Mortons uzstājies ar 30 minūtes ilgu stāstījumu par Diānu.

240 000 par kleitu

Dažādas ar Diānu saistītas lietas regulāri “uzpeld” izsolēs, kur par dārgu naudu iespējams nopirkt princeses kleitas un citas lietas. Piemēram, slavenā kleita, kas Diānai bija mugurā 1985. gadā, kad viņa viesojās ASV un uzdejoja ar kinozvaigzni Džonu Travoltu, izsolē pārdota pat divas reizes: 1997. gadā par to samaksāja 100 000 mārciņu, bet 2013. gadā kleitas cena jau bija pieaugusi līdz 240 000 mārciņu. Visnotaļ pieticīgs “Audi A4” kabriolets, ar kuru Diāna savulaik vizināja Viljamu un Hariju, pārdots izsolē par 58 000 mārciņu. Izsolē nonākusi pat parasta dzēšgumija, kurai bērnībā pieskārusies topošās princeses roka (par dzēšgumiju tika samaksātas 540 mārciņas).

Diāna saviem dēliem mantojumā atstāja ap 20 miljonus mārciņu, ko viņi varēja saņemt pēc 30 gadu vecuma sasniegšanas. Par princeses Diānas piemiņas saglabāšanu rūpējas arī viņas brālis grāfs Čārlzs Spensers un citi Spenseru ģimenes locekļi. Lai savāktu līdzekļu labdarībai, Spenseri piedāvāja interesentiem iespēju pavadīt pāris naktis Diānas bērnības mājā. Šāds prieks Diānas faniem izmaksāja 17 000 mārciņu.

Diānai bija tikai seši gadi, kad viņas māte Frānsisa ielaidās dēkā ar precētu vīrieti un pameta ģimeni. Diāna bija nozvērējusies, ka viņas laulību nekad nepiemeklēs šāds liktenis, tādēļ par vīru bija noskatījusi topošo Lielbritānijas karali Čārlzu: teju vienīgo vīrieti Anglijā, kuram laulības šķiršana būtu neiedomājama, jo tolaik karaļnamā nebija tādas prakses. Diemžēl šāda prakse drīz vien parādījās. Diānas tēvs pēc šķiršanās no Frānsisas apprecējās ar lubeņu rakstnieces Bārbaras Kārtlendas meitu, un Kārtlenda uzskatīja, ka viņas mīlas romāni atstājuši lielu iespaidu uz Diānu. “Viņai nav daudzveidīgas intereses kā Čārlzam. Viņš lasa grāmatas un cīnās par vides aizsardzību. Vienīgās grāmatas, ko lasījusi Diāna, ir manējās, un tās viņai nenāca par labu,” savulaik atzina dzēlīgā Kārtlenda.

Ziepju opera

Grūti spriest, kā būtu attīstījies Diānas liktenis, ja viņa nebūtu pāragri aizgājusi mūžībā. Iespējams, labs piemērs būtu Džona Kenedija atraitne Žaklīna, kas dažus gadus pēc vīra zaudēšanas apprecējās ar grieķu bagātnieku Aristoteli Onasi un centās baudīt mierīgu dzīvi. Taču skaidrs, ka viņai nebūtu viegli atbrīvoties no nerimstošās sabiedrības uzmanības,

Britu karaļnama kaislības dažkārt tiek salīdzinātas ar XXI gadsimta ziepju operu: lielākā daļa cilvēku nekad neatzīsies, ka interesējas par šiem notikumiem, bet patiesībā visi ir labi informēti par kārtējo sižeta pavērsienu. Laiku pa laikam parādās runas, ka Lielbritānijai vajadzētu atteikties no monarhijas, taču šķiet, ka briti vismaz pagaidām negrasās atbrīvoties no sava karaļnama. Lielbritānijas karaliene Elizabete II valda jau 65 gadus un šajā laikā kļuvusi par tikpat neatņemamu britu identitātes simbolu kā tējas dzeršanas rituāls, Londonas divstāvu autobusi vai pārējiem eiropiešiem nesaprotamais krikets. Taču karalienei jau ir 91 gads, un pamazām jāsāk domāt, kas notiks pēc viņas aiziešanas mūžībā. Sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka lielākā daļa britu gribētu, lai troni manto nevis Diānas bijušais vīrs Čārlzs, bet gan viņas vecākais dēls Viljams. Britu sabiedrībā Viljama šarmantā sieva Ketrīna bieži tiek salīdzināta ar Diānu, bet Ketrīna ir apņēmības pilna parūpēties, lai viņu un karaliskās ģimenes bērnus nepiemeklētu princeses Diānas liktenis: nepārtrauktā prožektoru gaismā pavadīta dzīve, kas noveda līdz traģiskai nāvei.

Uzziņa

Nelaiķi turpina pelnīt

Mirušo slavenību ienākumi 2016. gadā:

Maikls Džeksons: 825 miljoni dolāru*

Elviss Preslijs: 27 miljoni

Prinss: 25 miljoni

Bobs Mārlijs: 21 miljons

Džons Lenons: 12 miljoni

Alberts Einšteins: 11,5 miljoni

Deivids Bovijs: 10,5 miljoni

Elizabete Teilore: 8 miljoni

* ieskaitot 750 miljonus dolāru par Džeksonam piederējušā mūzikas kataloga pārdošanu

Avots: žurnāls “Forbes”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 120
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 72
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Viss, ko tu šodien darīsi un kam pieķersies, būs lemts veiksmei! Horoskopi 10.maijam 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 18
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 45
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 27
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 10
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 1
42 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku
15:18
LE
LETA
Ziņas
“Olmafarm”: Novērsts mēģinājums izkrāpt uzņēmumam piederošās “Olainfarm” akcijas
14:49
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 1
14:42
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 72
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 16
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 120
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētījums atklāj, ka vairāk nekā 70% tiesnešu negatīvi vērtē TM ietekmi uz tiesu sistēmas neatkarību 12
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
JV deputāts rosina vienkāršot amatpersonu sodīšanu par rīcību vai bezdarbību, ja nodarīts būtisks kaitējums 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 10
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Veselam
Mediķi brīdina: Latvijā aptuveni 90% gadījumu ir izplatīts lipīgākais Covid-19 variants, slimo arī bērni 18
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 1
2 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 45
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 34
6 stundas
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 2
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 20
5 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kas tāds Latvijā nebija noticis faktiski kopš 1940. gada! “Derību dienas” tradīcijas atjaunošana
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 18
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 15
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 80
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 18
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 66
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 11
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
4 stundas