Dabā
Medības

Problēma jaunajā Ieroču aprites likumā vai amatpersonās?0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Shutterstock

Ceturtdien, 10. aprīlī, stājās spēkā jaunais Ieroču aprites likums. Tas radīts, lai saskaņotu Eiropas Ieroču direktīvu un Latvijas normatīvos aktus, sakārtotu šo jomu, un vienlaikus mazinātu administratīvo slogu ieroču īpašniekiem. Pardoksāli, taču jau pirmajā likuma darbības dienā tas radīja pamatīgas galvassāpes ne vienam vien cilvēkam, kurš policijā vēlējās saņemt ieroča iegādes atļauju, piereģistrēt jau iegādātu ieroci.

Tāpat tas radīja satraukumu ieroču tirgotājiem, kuru darbība arī zināmā mērā bija ierobežota.

“Jauna likuma neesot…”

Žurnāla “Medības” redakcija saņēma ļoti daudz uztrauktu lasītāju jautājumu, kā mednieku, tā ieroču tirgotāju, kuri vēlējās uzzināt, kāpēc šobrīd Latvijā, mainoties Ieroču aprites likumam, praktiski apstādināta ieroču tirdzniecība un reģistrācija.
Lasītāji ziņoja, ka dažviet tiek atteikts pārdot medību ieročus un munīciju. Kurzemē atteikts policijā reģistrēt iegādātos ieročus un paziņots, ka problēmas risinājums būs vien šī gada beigās.

Vidzemē uz nenoteiktu laiku aizturēts reģistrācijai policijā atnestais ierocis ar piebildi, ka likumsargi ar ieroča īpašnieku sazināsies…

Roberts no Salaspils, kurš Rīgā, policijas iestādē Gaujas ielā, vēlējies šajā dienā rīta pusē nokārtot formalitātes ieroča iegādes atļaujas saņemšanai, no policijas darbinieces, kura interesējusies, ko jaunais cilvēks vēlas, dzirdējis ļoti interesantu frāzi. Darbiniece skaidrojusi, ka vecais likums vairs neesot spēkā, bet jauna nav un aicināts interesēties vietnē www.likumi.lv, kad tāds tikšot pieņemts… un kaut kas mainīšoties.

Valsts pārvaldei jādarbojas privātpersonas interesēs

Grūti ko te piebilst, ja amatpersona, kuras pienākums būtu savu jomu pārzināt vislabāk, ne ko nav dzirdējusi par jauno Ieroču aprites likumu, tā pieņemšanas gaitu un vismaz datumu, ar kuru tas stājas spēkā.

Šādā situācijā der atgādināt par Valsts pārvaldes iekārtas likumu, kurš cita starpā stājies spēkā jau pirms 16 gadiem. Tā 10. pantā melns uz balta rakstīts, ka Valsts pārvalde darbojas sabiedrības interesēs. Pie sabiedrības interesēm pieder arī samērīga privātpersonas tiesību un tiesisko interešu ievērošana.

Valsts pārvaldei, atsevišķai iestādei vai amatpersonai, īstenojot valsts pārvaldes funkcijas, nav savu interešu. Valsts pārvalde savā darbībā ievēro labas pārvaldības principu. Tas ietver atklātību pret privātpersonu un sabiedrību, datu aizsardzību, taisnīgu procedūru īstenošanu saprātīgā laikā un citus noteikumus, kuru mērķis ir panākt, lai valsts pārvalde ievērotu privātpersonas tiesības un tiesiskās intereses.

Tas nozīmē, ka valsts pārvaldei jādarbojas privātpersonas interesēs un bez pamata ierobežot viņu tiesības nav pamata.

Nespēja iepazīties ar likuma izmaiņām nav nekāds attaisnojums. Ja nu kāds nav lasījis, tad arī policijas amatpersonas pieder pie valsts pārvaldes…

Tāpat visai dīvaina šķiet policijas rīcība aizturot ieroci, kas ir privātpersonas īpašums, par ko nomaksāti nodokļi, nav veikts noziedzīgs nodarījums, attaisnojoties ar it kā neesošiem normatīvajiem aktiem.

Komersanti uztraukti par iespējamajiem zaudējumiem, mednieki – par to, ka nav iespējams iegādāties viņiem nepieciešamo, lai sagatavotos jaunajai medību sezonai, īpaši medījamo dzīvnieku postījumu ierobežošanai, par ko viņi atbildīgi lauksaimnieku priekšā.

Policijas viedoklis

Situāciju skaidro Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks, Koordinācijas un kontroles pārvaldes priekšnieks Lauris Arājs sacīja: “Aizķeršanos uz dažām dienām radīja lielais ieroču apjoms un ieroču klasifikators, kas ir jāizstrādā atbilstoši Eiropas Savienības Ieroču direktīvas prasībām. Katram ieroču veidam, markai ir atbilstoša kategorija, bet līdz ar ES direktīvas pārņemšanu un Ieroču aprites likuma stāšanos spēkā, iepriekš Latvijā reģistrētiem ieročiem šīs kategorijas nepieciešams mainīt atbilstoši jaunajām prasībām.

Spēku zaudējušais Ieroču un citu speciālo līdzekļu aprites likums sevī ietvēra arī vairākus Ministru kabineta noteikumus, kas regulēja procedūru. Liela daļa no šiem noteikumiem līdz ar likuma spēka zaudēšanu arī ir zaudējuši spēku. Būtībā, problēma ir tāda, ka 10.aprīlī stājās spēkā pavisam jauns likums, vienlaikus jaunie Ministru kabineta noteikumi vēl ir izstrādes procesā.
Tādēļ ar minimāliem sarežģījumiem un neērtībām saskārās tie cilvēki, kuri šajās dienās vēlējās iegādāties un reģistrēt ieroci.

Pirmdien, 15. aprīlī, šai situācijai ir jābūt atrisinātai, jo būs gatavs jaunais klasifikators un ieroču glabāšanas atļaujas tiks izsniegtas atbilstoši jaunajam regulējumam.
Saistītie raksti

Tāpat ceturtdien saviem darbiniekiem nosūtījām skaidrojošo materiālu, kā jārīkojas, lai tiem cilvēkiem, kuri vēlas ieročus reģistrēt, problēmas nerastos. Savukārt, personas, kurām uz laiku nācās kādā iecirknī reģistrācijai atnesto ieroci atstāt, sākot ar nākamo nedēļu tiks individuāli uzrunātas un radusies situācija tiks atrisināta. Ja rodas kādi sarežģījumi vai neskaidrības, aicinām sazināties ar Valsts policiju pa e-pastu as@vp.gov.lv.”

Atliek cerēt, ka policijas darbiniekiem līdz pirmdienai patiešām izdosies sakārtot dokumentus un problēmu ar ieroču apriti vairs nebūs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Dabā
Norobežojošās lentes maldināja. Saulkrastu dome atbild satrauktajiem iedzīvotājiem par to, kas notiek Baltajā kāpā
1 diena
LE
LETA
Dabā
Naktis var kļūt tropiskas. Sinoptiķi brīdina par lielu tveici Latvijā jau nākamnedēļ
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Gaisa temperatūra saglabāsies zem +20 grādiem. Laika prognoze trešdienai
2 dienas

Lasītākie

IE
Ināra Egle
Latvijā
Deputātos mostas lokālpatriotisms – bet tikai vārdos
1 stunda
GP
Gunta Paavola
Pasaulē
Kā Andris Somijā būvē olimpisko stadionu. Pēc žurnālistu saceltā skandāla par neizmaksātajām algām un briesmīgo sadzīvi, situācija uzlabojas
42 minūtes
LE
LETA
Dabā
Plus 30, sutīgs, negaisi, lietusgāzes, liela krusa un vētra – nākamās nedēļas laika prognoze
29 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Žurnāls: Vācijas labējā spārna ekstrēmisti izgājuši apmācību nometnē pie Sanktpēterburgas
55 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1950. gada 5. jūnijā. Staļins atvēl Rīgai jaunu augstskolu
12 minūtes