Latvijā
Rīga

Rīgas domes vēlēšanās varētu balsot jebkurā iecirknī0

Foto: Ieva Lūka/LETA

Gatavojoties 29.augusta Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, kas visdrīzāk notiks Covid-19 izplatības apstākļos, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir sagatavojusi grozījumus Rīgas domes atlaišanas likumā, rosinot ļaut balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī galvaspilsētā, aģentūru LETA informēja CVK pārstāve Laura Zaharova.

Vēlēšanu komisija piedāvā veikt arī vairākas citas izmaiņas vēlēšanu kārtībā.

CVK priekšlikumi paredz dot vēlētājiem iespēju balsot arī citā vēlēšanu iecirknī, ne tikai tajā, kura sarakstā vēlētājs sākotnēji reģistrēts.

Tāpat tiek rosināts pagarināt vēlēšanu iecirkņu darba laiku iepriekšējās balsošanas dienās, mainīt kārtību, kā vēlētāji, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties vēlēšanu iecirknī, var pieteikties balsošanai savā atrašanās vietā un paredzēt, ka balsošanu vēlētāja atrašanās vietās nepieciešamības gadījumā var organizēt arī iepriekšējās balsošanas dienās.

Vēlēšanu komisijā norāda, ka tagad, kad Rīgas domes vēlēšanas ir pārceltas uz augustu, balsošanai citā iecirknī iespējams pielāgot 2019.gada Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās izmantoto tehnisko risinājumu.

Šāds risinājums paredz, – ja vēlētājs nav reģistrēts attiecīgā iecirkņa vēlētāju sarakstā, vēlēšanu iecirkņa komisija veic vēlētāju sarakstā iekļauto ziņu elektronisku apmaiņu ar vēlēšanu iecirkni, kura sarakstā vēlētājs ir reģistrēts, skaidro Zaharova.

Saņemot atbildi, ka vēlētājs nav nobalsojis, vēlētājs tiek iekļauts izvēlētā iecirkņa sarakstā un var balsot. Šo risinājumu varētu izmantot gan iepriekšējās balsošanas dienās, gan vēlēšanu dienā.

Ņemot vērā Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu pieredzi, tiek paredzēts arī risinājums balsošanai, ja kādu iemeslu dēļ tiešsaistes datu apmaiņa starp iecirkņiem nebūs iespējama.

Tādā gadījumā vēlētāji varētu nobalsot reģistrācijas aploksnēs.

Tas nozīmētu, ka iecirkņa komisija vēlētāju reģistrē atsevišķā balsotāju sarakstā, vēlētājam izsniedz ar attiecīgā iecirkņa komisijas zīmogu apzīmogotu reģistrācijas aploksni, uz kuras norāda vēlētāja vārdu, uzvārdu, identifikācijas numuru, anonīmu vēlēšanu aploksni un vēlēšanu zīmju komplektu.

Vēlētājs nobalso noteiktajā kārtībā, pēc tam ievieto vēlēšanu aploksni reģistrācijas aploksnē, aizlīmē to un iemet vēlēšanu kastē.

Sistēmas darbībai atjaunojoties, iecirkņa komisija sistēmā pārliecinās, vai vēlētājs jau nav reģistrēts citā iecirknī, veic iecirkņa maiņu un atzīmē, ka vēlētāja balss ir līdzskaitāma.

Ja vēlētājs pa šo laiku, kamēr sistēma nedarbojās, būs nobalsojis citā iecirknī, tad balss, ko vēlētājs nodevis reģistrācijas aploksnē, tiks anulēta.

CVK sagatavotie grozījumi arī paredz pagarināt vēlēšanu iecirkņu darba laiku iepriekšējās balsošanas dienās par astoņām stundām, salīdzinot ar pašreiz spēkā esošo balsošanas kārtību.

CVK ieskatā, Covid-19 izplatības apstākļos garāks vēlēšanu iecirkņu darba laiks iepriekšējās balsošanas dienās dos iespēju izvairīties no drūzmas vēlēšanu iecirkņos, kā arī ļaus aicināt vairāk aizsargājamās vēlētāju grupas – seniorus, vēlētājus ar hroniskām slimībām – nobalsot laikos, kad iecirkņu apmeklējums zems.

Tāpat CVK rosina mainīt kārtību, kā pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā, iesnieguma nogādāšanu klātienē vēlēšanu iecirknī aizstājot ar nosūtīšanu Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijai pa pastu, e-pastu vai Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā “Latvija.lv”.

Vienlaikus tiktu paredzēts, ka pieteikt balsošanu vēlētāja atrašanās vietā kādā no iepriekš minētajiem veidiem var arī vēlētāja ģimenes loceklis vai uzticības persona.

CVK ieskatā arī jāparedz, ka balsošanu vēlētāju atrašanās vietā, vēlēšanu iecirkņa komisija ir tiesīga organizēt ne tikai vēlēšanu dienā, bet arī iepriekšējās balsošanas dienās.

Tas ļautu apkalpot vairāk vēlētāju gadījumā, ja vīrusa draudu dēļ tiktu saņemts lielāks skaits pieteikumu balsošanai atrašanās vietās, nekā parasti, norāda Zaharova.

CVK sagatavotos grozījumus Rīgas domes atlaišanas likumā ir nosūtījusi izvērtēšanai Ministru kabinetam.
Saistītie raksti

Grozījumu ieviešanai nepieciešamais finansējums no valsts budžeta ir 30 075 eiro, kas ir vēlētāju ziņu elektroniskās apmaiņas lietojumprogrammas pielāgošanai un darbības nodrošināšanai nepieciešamās izmaksas.

Kā ziņots, Saeima šī gada sākumā lēma atlaist Rīgas domi. Vēlēšanu datums gan divas reizes ticis pārcelts saistībā ar Covid-19 izplatības mazināšanu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai ārkārtas situācijā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi, ļaudis apmeklē baznīcu?
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Žēl, ka izlaiduma nebija, bet tagad visi ceļi vaļā! Topošie studenti dalās sapņos
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Latvijas uzņēmumus apdraud organizēta noziedzības grupa; garnadži paviesojušies SIA “Mikrotīkls” un “Elko” 3
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
59 minūtes
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pilskalnes Siguldiņa”, moku kambaris, trušu pilsētiņa un citi apskates vērti objekti. Ziedošā Zemgale – apceļo piesardzīgi!
7 minūtes
Raivis Šveicars
Ekonomika
Kur “audzē” citronskābi, antibiotikas, vitamīnus un vakcīnas? “Biotehniskā centra” noslēpumainie bioreaktori
2 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Varbūt vienreizējās lietošanas masku vietā var lietot vairākās kārtās salocītu agroplēvi?
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Traģiska sestdiena Liepājā. Avārijā gājusi bojā nepilngadīga jauniete
16 minūtes