Foto: Ieva Čīka/LETA

“Rimi” un “Sky” atsakās no Pļaviņa ūdens, bet valsts turpina atbalstīt 7

Kamēr lielveikali “Rimi” un “Sky” pēc patērētāju tiesību sargu lēmuma par negodīgu komercpraksi atsakās no ar dezinformatoru Jāni Pļaviņu saistītā “Memory Water” turpmākas tirgošanas, Labklājības ministrija (LM) viņam draudzīgās partijas KPV LV ministres vadībā kārtējo reizi tikai solās vērtēt, vai tam tiešām pienākas sociālā uzņēmuma statuss, kas pretēji agrāk solītajam šovasar pagarināts, vēsta “Re:Baltica”.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 107
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 21
22 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 14
13 stundas
Lasīt citas ziņas

LM pagarina sociālā uzņēmuma statusu
Sociālais uzņēmums nozīmē, ka bizness nodarbina cilvēkus, kurus citur labprāt darbā neņem, piemēram, cilvēkus ar īpašām vajadzībām. Tie neizņem peļņu dividendēs, bet iegulda atpakaļ sabiedriskam labumam, par to pretī saņemot algu subsīdiju, nodokļu atlaides, pieeju valsts vai ES grantiem u.tml.

Kad 2019. gada nogalē atklājās, ka “Memory Water” cilvēkus ar invaliditāti nodarbina pāris stundu mēnesī un maksā 35 eiro, bet par to saņēmis grantu 133 000 eiro apjomā, ko ieguldījis nevis cilvēkos, bet ūdens ražošanas iekārtā, labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) solījās mainīt kritērijus šī statusa piešķiršanai, lai to nevar izmantot ļaunprātīgi.

Gadu vēlāk likuma grozījumi joprojām nav pieņemti, bet 2020. gada augustā LM pagarinājusi “Memory Water” sociālā uzņēmuma statusu, jo vairāk nekā puse tajā nodarbināto ir cilvēki ar invaliditāti.

Tiesa, LM “Re:Baltica” rīcībā nodotie dati rāda, ka arī 2019. gadā vairākums uzņēmumā nodarbināto cilvēku ar invaliditāti – seši – strādājuši vidēji 10 stundas mēnesī, par to atlīdzībā saņemot 23,50 eiro. Viens strādājis vidēji 20 stundas par 95 eiro, viens 24 stundas par 175 eiro, bet divi vidēji 160 stundas par 500 eiro mēnesī.

Pļaviņa uzņēmums par mata tiesu izpilda sociālā uzņēmuma piešķiršanai nepieciešamo prasību, ka cilvēkiem ar invaliditāti jābūt vairāk nekā pusei no darbaspēka.

Labklājības ministrijas projekta Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai vadītājs Juris Cebulis gan norāda, ka šiem darbiniekiem teorētiski varēja piemaksāt arī vairāk, bet par šādu apjomu uzņēmums pieprasījis algu subsīdiju LM.

To, vai “Memory Water” saviem darbiniekiem piemaksā, Re:Baltica neizdevās noskaidrot. Uz rakstiski nosūtītajiem jautājumiem uzņēmuma vadītājs Jānis Pļaviņš neatbildēja, sakot, ka grib sazvanīties. Arī sazvanīts viņš nevēlējās atbildēt uz jautājumiem par viņa sociālā uzņēmuma darbību, bet gan runāt par debatēm ar “Re:Baltica” un brīdināt, ka “Re:Baltica” nāksies par savu darbu atbildēt, kad “mainīsies vara”.

Statuss – un nauda – arī otrajam dezinformatora biznesam
Sociālā uzņēmuma statuss piešķirts arī otrajam Pļaviņu ģimenes biznesam – Prana Energy, kas piedāvā vegānus ēdienus un nodarbina 13 cilvēkus ar invaliditāti. Tiesa, spriežot pēc “Re:Baltica” rīcībā esošā Sociālo uzņēmumu komisijas sēdes protokola, astoņi no viņiem ir tie paši, kas strādā “Memory Water”. Par to sēdē bija diskusijas.

Daļa ekspertu sprieda, ka tas, ka “abos uzņēmumos nodarbina vienus un tos pašus darbiniekus, nevar teikt, ka atbalstu no diviem uzņēmumiem kopā saņem 26 nodarbinātie mērķa grupas pārstāvji, faktiski tie ir 13 vieni un tie paši darbinieki, katrs divos uzņēmumos.”

Citi gan iebilda, ka nevienam nav aizliegts strādāt vairākās darba vietās. Izskanēja ierosinājums iekļaut normatīvajā regulējumā nosacījumu, ja cilvēks strādā vairākos sociālajos uzņēmumos, viņu kvalificē par atbalstāmu mērķa grupas darbinieku tikai vienā uzņēmumā.

Izrādās, ka sociālā uzņēmuma statuss un 133 000 eiro grants nav vienīgais valsts atbalsts, ko Pļaviņa ģimenes uzņēmumi saņēmuši. Prana Energy 2019. gadā saņēmis 70 000 eiro no Lauku atbalsta dienesta.

“Projekta mērķis ir izveidot pārtikas produktu ražošanas ceha infrastruktūru, kur uzsākt inovatīvu un jaunu veselīgu pārtikas produktu , piemēram, bezglutēna ievārījumu, dārzeņu burgeru ražošanu,” par piešķirto finansējumu stāsta dienesta pārstāve Kristīne Ilgaža.

Ūdens un pilsoniskā sabiedrība
Abu uzņēmumu gada darbības pārskatā Pļaviņš akcentē ne tikai to, ko ražo un kā dod darbu cilvēkiem ar invaliditāti. “Dodam savu nelielo ieguldījumu pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā dažādu viedokļu apmaiņai,” teikts pārskatā.

Uzņēmums arī uzsver “pašizaugsmes festivāla” Mainām Pasauli organizēšanu un ka tajā bezmaksas ieeja ir cilvēkiem ratiņkrēslos. Iepriekšējā festivālā 17. oktobrī meistarklasēs piedāvāja tādas lekcijas kā: ieskats sakrālajā ģeometrijā, ēterisko eļļu lietošana čakru sabalansēšanai, ceļojums uz iepriekšējo dzīvi u.c.

Vēl Pļaviņš savus uzņēmumus raksturo kā love brand, proti, tie ir “tādi, kas dalās ar mīlestību – ne obligāti šī vārda maigajā nozīmē, bet kā reālu palīdzību sabiedrībai kopumā.”

Tam gan sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanā neesot nozīmes: tur ņem vērā tikai cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanu. “Citas aktivitātes Labklājības ministrija un Sociālo uzņēmumu komisija neuzskata par tādām, kas radītu labvēlīgu sociālo ietekmi,” skaidro Cebulis.

Atkal lems par statusa atņemšanu
Tiesa, 29. janvāra sēdē komisijai atkal nāksies lemt, vai Memory Water ir atbilstošs šim statusam, jo Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) decembrī uzņēmumu sodīja ar 15 000 eiro sodu par negodīgu komercpraksi. Centrs oficiāli apstiprināja fiziķu jau sen norādīto, ka Pļaviņa dibinātā uzņēmuma “strukturētais ūdens” ir pseidozinātniskas blēņas, bet realitātē pudelēs pilda ūdeni no urbuma, ko saņem arī, piemēram, Daugmales dzīvojamās mājas.

Sociālo uzņēmumu komisijas sēdē janvāra beigās plānots spriest, vai šāds sods ir saderīgs ar sociālā uzņēmuma statusu. “No mūsu viedokļa PTAC lēmuma svarīgākā daļa ir uzdevums novērst pārkāpumus uzņēmuma turpmākajā darbībā, kura izpildei doti trīs mēneši,” saka Cebulis.

Godīguma kritērija ieviešana ievilkusies
Paralēli LM solās janvārī iesniegt valdībā Sociālo uzņēmumu likuma grozījumus, kuri noteiks, ka turpmāk sociālā uzņēmuma statusu varēs piešķirt uzņēmumiem ar nevainojamu reputāciju.

Turpmāk par sociālo uzņēmumu varēs kļūt, ja nebūs nodokļu parādu, kas pārsniedz 150 eiro; ja nebūs būtisku pārkāpumu patērētāju tiesības aizsardzības jomā; pēdējā gadā nebūs izdarīti būtiski pārkāpumi negodīgas komercprakses vai reklāmas jomā; ja uzņēmuma valdes locekļiem būs nevainojama reputācija u.c.

Šādus nosacījumus labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) solīja jau pirms gada. Tagad viņa stāsta, ka tie aizkavējušies starpiestāžu saskaņošanā. Bijušas diskusijas, piemēram, ko nozīmē nevainojama reputācija. “Lai nebūtu tā, ka kāds ieraksta internetā, ka man negaršo šī uzņēmuma produkti vai man nepatīk tas pakalpojums. Vai tas ir reputācijai kāds traucēklis,” stāsta Petraviča.

Ideja noteikt nodarbināto cilvēku ar invaliditāti minimālo slodzi, lai viņi saņemtu kaut minimālo algu, izrādījusies neiespējama, jo tas varot izrādīties diskriminējoši pret personām ar ierobežotām darba spējām. Tāpēc maijā valdības noteikumi papildināti ar normu, ka darba integrācijas sociālajiem uzņēmumiem vismaz 40% no granta summas ir jānovirza atlīdzībām mērķa grupu nodarbinātajām personām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielveikali atsakās no Memory Water
Pēc tam, kad PTAC paziņoja par Memory Water sodīšanu negodīgas komercprakses dēļ, veikalu tīkls Sky atteicās no jauniem pasūtījumiem un tirgot šo produkciju savos veikalos. Par to sociālajos tīklos paziņoja Pļaviņš pats. Memory Water līdz šim bija nopērkams arī lielveikalu Rimi sadarbības partneru veikalā, Latvijas ražotāju nodaļā Klēts.

Taču arī šis veikals vairs neturpinās šo ūdeni tirgot. “Īstenojot godīgu un atbildīgu nostāju pret pircējiem, Klēts īpašnieki ir pārtraukuši veikt jaunus ūdens pasūtījumus no Memory Water,” Re:Baltica atbildēja Rimi pārstāve Elīna Šakirova.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 107
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 21
22 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 14
13 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev nevajadzētu šodien mainīt savus plānus! Horoskopi 23.janvārim
17 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Audi” bija apgāzies uz jumta, tā detaļas pašķīdušas pa perimetru: traģiska avārija Sējas novadā 1
12 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Visilgāk veidotā valdība, četru ministru maiņa un Covid-19! Ko Kariņš divu gadu laikā paspējis paveikt? 7
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Kāpēc vakcinācijas tempi pret Covid-19 ar otro poti saglabājas zemi? 2
1 stunda
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Slāpes pēc dzīves, mākslas un dabas. Kas ir TV ekrānos redzamais Zaļgalvis?
14 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ziņas
CSDD statistika liecina – jaunākajās vecuma grupās avarē katrs simtais. Kā palīdzēsim jaunajiem? 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz 7. februārim pagarina iespēju Covid-19 analīzes nodot bez ārsta nosūtījuma
11:09
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Slāpes pēc dzīves, mākslas un dabas. Kas ir TV ekrānos redzamais Zaļgalvis?
11:00
AN
Anita Bormane
Ziņas
No Belševicas “Billes” līdz Ābeles “Klūgu mūkam”! Izcilas izrādes e-teātrī, kas palīdzēt piepildīt brīvdienas
10:51
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Kam lai tic? Hakeri uzlauž Eiropas Zāļu aģentūras datorus un publicē melīgu informāciju
34 minūtes
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ieguva trīs pirmās vietas! Septiņus gadus vecā Lola no Latvijas plūc laurus starptautiskā konkursā
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas ielās tīra sniegu. Kur īslaicīgi ierobežos auto apstāšanos un stāvēšanu?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vakarā Kurzemē gaidāms mēreni stiprs lietus
1 stunda
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ja rodas aizdomas par iesnām, pirmais solis ir sildīt kājas sinepju pulverī! Kā saudzīgi ārstēt ieilgušas iesnas?
44 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Vai auduma sejas maskas ir efektīvas arī pret jaunā koronavīrusa paveidiem?
1 stunda
ML
Māra Libeka
Veselam
Kā valdība rūpējas par sabiedrības psihiskās veselības uzlabošanu, bet no speciālistu rindām izslēdz psihoterapeitus
51 minūtes
AN
Anita Bormane
Ziņas
No Belševicas “Billes” līdz Ābeles “Klūgu mūkam”! Izcilas izrādes e-teātrī, kas palīdzēt piepildīt brīvdienas
23 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Arī šodien nakts stundās Latvijā jāievēro komandantstunda
1 stunda
SM
Signe Mengote
Ziņas
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Signe Mengote
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saņemtas liecības, ka jaunais koronavīrusa paveids ir ne tikai lipīgāks, bet arī nāvējošāks 25
15 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 14
13 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Audi” bija apgāzies uz jumta, tā detaļas pašķīdušas pa perimetru: traģiska avārija Sējas novadā 1
12 stundas
LE
LETA
Veselam
Diemžēl šiem Covid-19 pacientiem dzīvības glābt visbiežāk neizdodas. VM par skarbo situāciju Latvijā 16
16 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Pateica, ka visa nauda ir samaksāta un vairāk nebūšot!” Jauniete no pensionāra Jura izkrāpusi auto un pazudusi ar galiem 30
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Lēdijas Gāgas uzstāšanās Džo Baidena inaugurācijas ceremonijā “sašūpo” soctīklus: dziedātājas tērps un putna piespraude bijusi slēpta ziņa 27
1 diena
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Latvijas un latviešu nākotne, izskatās, būs ļoti īsa.” Saruna ar profesoru Leonu Taivanu 166
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Koronavīrusa lipīgāko paveidu dēļ aicina gatavoties stingrākiem pasākumiem 33
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Austris
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Jaunups: Kariņš sliktās ziņas nemitīgi atliek par nedēļu. Atbildīgāk būtu pateikt, kā mēs dzīvosim turpmākos divus mēnešus 34
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ideālās zupiņas meklējumos: sātīgas, sildošas un veģetāras
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 23. līdz 29.janvārim: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 32
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Pievērs uzmanību mājdzīvniekiem un ģimenes locekļiem! Horoskopi no 22. janvāra līdz 3. februārim
1 diena