Kultūra
Kultūrpolitika

Sabiedrībā pazīstami cilvēki vadīs stundas latgaliešu valodā0


Viesturs Kairišs.
Viesturs Kairišs.
Foto: Evija Trifanova / LETA

Šogad 27. aprīlī pirmo reizi tiks atzīmēta Latgales kongresa diena, tāpēc visu mēnesi sabiedrībā pazīstami cilvēki ir gatavi doties uz Latgales skolām novadīt kādu mācību stundu latgaliešu valodā, informē Latgaliešu kultūras biedrības valdes priekšsēdētājs Juris Viļums.

Jau trešo gadu turpinās tradīcija aprīļa mēnesī aicināt mācībspēkus, kā arī sabiedrībā plaši pazīstamus cilvēkus dažādās Latgales skolās novadīt nodarbības latgaliešu valodā, tādā veidā stiprinot Latgales latviešu pašapziņu, reģionālo identitāti un parādot cieņu vēsturiskajiem 1917. gada notikumiem, kas lika pamatu Latvijas valsts izveidošanai.

Simts gadus vēlāk, 2017. gada maijā, 4. pasaules latgaliešu saietā Rēzeknē, pieņēma rezolūciju par plašu jautājumu loku, kas ietvēra arī mērķi panākt latgaliešu valodas un kultūras savdabības kā latviešu nācijas bagātības saglabāšanu, aizsardzību un attīstību. Saieta dalībnieki vienojās, ka turpmāk vēsturiskā 1917. gada Latgales kongresa atcerei 27. aprīlis iekļaujams kalendārā kā Latgales diena.

“Respektējot latgaliešu kopīgi pieņemto rezolūciju, Latvijas Republikas Saeima jau pagājušā gadā veica izmaiņas likuma “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” 2. pantā un papildināja to ar atzīmējamu dienu – 27. aprīli – Latgales kongresa dienu,” atgādina Juris Viļums.

Lai vēlreiz atgādinātu 1917.gada vēsturiskos notikumus un lai iedrošinātu skolotājus lietot latgaliešu (rakstu) valodu izglītības procesā arī ikdienā, jau trešo gadu pēc kārtas aprīlī sabiedrībā zināmi cilvēki dodas uz skolām, lai tāpat kā iepriekš uzrunātu skolēnus un aicinātu tos vairāk izpētīt un iepazīt dzimtā kultūrvēsturiskā novada vēsturi, tradīcijas un kultūras bagātības.

Tāpat tiek plānoti vairāki saistoši un atraktīvi pasākumi arī vairākās reģiona bibliotēkās, informēja Viļums.

Saistītie raksti

Savu gatavību iesaistīties šajā akcijā izteikuši režisors Viesturs Kairišs, literātes Anna Rancāne, Sandra Ūdre, Ligija Purinaša, žurnālisti Egita Jonāne, Ausma Sprukte, Renāte Lazdiņa, Skaidrīte Svikša; profesores Lidija Leikuma, Ilga Šuplinska, kas šobrīd arī pilda izglītības un zinātnes ministres pienākumus, vēsturnieki Arnis Slobožaņins, Kaspars Strods, Laura Melne, mūziķi Juris Vucāns, Ingars Gusāns (Sovvaļnīks), Guntis Rasims, sabiedriskie aktīvisti Harijs Bernāns, Andris Slišāns, Juris Viļums, Lolita Kivleniece-Kuzņecova, Anna Briška, Arnis Krancāns, Agita Vigupe; bibliotekāres: Ruta Cibule, Ruta Suseja, Inese Germane un citi.

Sestdien, 13. aprīlī, Rēzeknē notiks ikgadējais skatuves runas konkurss skolēniem “Vuolyudzāni” un latgaliešu valodas un kultūrvēstures olimpiāde. Arī tuvojoties Latgales kongresa dienai, tiek plānots plašs pasākumu kopums – 26. aprīlī Rīgā notiks starptautiska zinātniska konference par valodu reģionālo tradīciju saglabāšanas pieredzi dažādās Eiropas valstīs, savukārt 27. aprīlī Latgales kongresa dienai veltīto pasākumu kopums tiks piedāvāts Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Cilvēks vienkārši pazūd.” Pie viesnīcas piebrauca divas policijas ekipāžas un viņu aizveda… Cietumā Itālijā nokļuvusi mūziķe Dženifere Rumpāne 3
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
“Jūlija, tu mani izglābi! Navaļnijs emocionālā vēstījumā pauž, ka viņu izdziedinājusi sievas mīlestība
3 minūtes
GN
Gunārs Nāgels
Latvijā
Gunārs Nāgels: Dažādas vietējās un ārzemju Covid dīvainības
4 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
Minimālo algu palielinās līdz 500 eiro, ārstiem un skolotājiem dos, radošajiem atņems – cik “biezi” nākamgad būs mūsu maciņi 5
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Ogrē apskatāma apbrīnojama strūklaka: tajā “ieausta” Lielvārdes josta
1 stunda