Latvijā
Politika

Saeimā iesniegts Dzīvesbiedru likumprojekts1

Foto: Pixabay.com

Otrdien, 18. jūnijā Saeimā iesniegts skatīt likumprojektu, kas paredz likumīgas iespējas visām ģimenēm Latvijā saņemt tiesisko aizsardzību neatkarīgi no tā, vai dzīvesbiedri ir noslēguši laulību. Likumprojekts izstrādāts, lai uzlabotu nelaulātu pensionāru, sociāli maznodrošinātu ģimeņu un viendzimuma pāru tiesības.

“Mēs esam patiesi gandarīti nodot Saeimas deputātiem pilsoniskās sabiedrības izstrādāto Dzīvesbiedru likumu.

Likums ir vērst uz ikvienu Latvijas iedzīvotāju, jo visu pirms ikvienam ir nepieciešams sakārtot attiecību jautājumu, kamēr viss ir kārtībā.

Šis likums ir radīts, lai sniegtu papildus stabilitāti un drošību attiecībās, kas balstītas uz rūpēm un savstarpēju atbalstu un atbildību,” min kustības “Dzīvesbiedri” vadītājs Kaspars Zālītis.

“Jebkura ģimene ir sabiedrības daļa, un valstij tā ir jāatzīst. Mūsu redzeslokā ik dienas nonāk daudz faktisku, bet nereģistrētu attiecību, kuras likums pašlaik “nepamana”.

Visvairāk no tā cieš sievietes un viņu bērni, nonākot ievainojamās situācijās.

Iemesli, kāpēc cilvēki nereģistrē laulību, ir visdažādākie – no finansiāliem aspektiem līdz personiskām izvēlēm, un sabiedrība tās nemainīs tikai tāpēc, ka daļai politiķu šķiet, ka visiem jādzīvo laulībā. Tas tikai padara daļu sabiedrības neaizsargātāku, savukārt Dzīvesbiedru likums šiem cilvēkiem dotu iespēju aizsargāt kopīgo īpašumu un pieņemt svarīgus lēmumus,” norāda biedrības “Marta” vadītāja Iluta Lāce.

Dzīvesbiedru likums paredz tiesisku regulējumu divu cilvēku savienībai ar mērķi rūpēties vienam par otru un par kopīgu mājsaimniecību. Šis likums ir aktuāls tiem cilvēkiem, starp kuriem pastāv šādas savstarpējās rūpēs balstītās attiecības, bet kuri nav laulāti.

Šobrīd visvairāk no regulējuma neesamības cieš cilvēki ar neapskaužamu sociālo situāciju, kuri nevar atļauties notāra pakalpojumus testamenta sastādīšanai vai neprot iedziļināties likumos, tomēr ilgus gadus ir dzīvojuši kopā ar vienu partneri.

Tāpat Dzīvesbiedru likums atvieglotu mantošanas tiesības, kas savukārt ir būtiski svarīgas nelaulātiem pensionāru pāriem – nereti, vienam dzīvesbiedram nomirstot, otrs faktiski paliek bez mājokļa vai līdzekļiem, lai nodrošinātu turpmāko dzīvi. Likumprojekts paredz tiesisku aizsardzību arī gadījumos, ja dzīvesbiedri nav noslēguši dzīvesbiedru līgumu pie notāra, bet iestājas situācija, kad nepieciešams nosargāt tiesības uz kopīgu mājokli vai pieņemt lēmumu par medicīnisku iejaukšanos.

“Mēs nevēlamies radīt sensāciju, bet gan atspoguļot Latvijas realitāti. Sargāt visas ģimenes, kuras Latvijā pašlaik netiek aizsargātas – tās, kuras kāda iemesla dēļ nav stājušās laulībā.

Valsts nevar nevienu spiest laulāties, bet var aizsargāt ikvienu.

Mēs ticam labajam cilvēkā, tomēr zinām ka ir lietas, kuras nevar paredzēt. Mēs sakārtojam attiecības likumiski, kamēr esam laimīgi, un kamēr mums viss ir kārtībā. Mēs nekautrējamies runāt par naudu un veselību, kamēr ar to viss ir kārtībā. Mēs darām visu lai mūsu izveidotā pasaule būtu drošībā, taču ne vienmēr viss ir tik skaisti, Dzīvesbiedru likums ir solītis tuvāk uz šo ideālo un skaisto pasauli,” uzskata viena no likumprojekta iesniedzējām Marija Golubeva, frakcijas Attīstībai/Par! deputāte.

Likumu iesaka virzīt Biedrība ģimenes atbalstam “Tēvi”, Resursu centrs sievietēm “Marta” un kustība “Dzīvesbiedri”. Par likumprojekta izskatīšanu Saeima lems 20. jūnijā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.