Ukrainas režisors Oļegs Sencovs cietumā Krievijā, 05.09.2018.
Ukrainas režisors Oļegs Sencovs cietumā Krievijā, 05.09.2018.
Foto: LETA/REUTER

Saeima lems par aicinājumu Krievijai nekavējoties atbrīvot režisoru Sencovu 8

Saeima šodien lems par paziņojuma pieņemšanu, kurā aicinātu Krieviju nekavējoties bez nosacījumiem atbrīvot no ieslodzījuma Ukrainas režisoru Oļegu Sencovu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Eksperti atklāj, ka ir kaut kas, no kā Putins baidās vairāk nekā no NATO
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Lasīt citas ziņas

Paziņojuma projektā norādīts, ka Saeima nosoda viņa prettiesisko aizturēšanu, kas, pārkāpjot starptautiskās saistības, veikta pretlikumīgi okupētās Krimas teritorijā, kā arī nelikumīgo un politiski motivēto notiesāšanu un ieslodzīšanu. Deputāti paziņojumā plāno aicināt nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot Sencovu un pārējos Krievijas prettiesiski aizturētos Ukrainas pilsoņus.

Paziņojuma projektā uzsvērts, ka Krievija Sencovu ir notiesājusi Krievijas militārajā tiesā kā Krievijas pilsoni, lai arī Sencovs nav atteicies no savas Ukrainas pilsonības un Krievijas pilsonība viņam tikusi uzspiesta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat dokumentā uzsvērts, ka pastāv nopietns pamats uzskatīt, ka pret Sencovu aizturēšanas laikā ticis izdarīts pretlikumīgs spiediens – spīdzināšana un necilvēcīga izturēšanās -, lai Sencovs atzītu savu vainu viņam inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos, kā rezultātā Krievijas tiesa Sencovam piesprieda 20 gadu cietumsodu stingrā režīma kolonijā Sibīrijā. Šāds tiesas process nevar tikt uzskatīts par objektīvu vai taisnīgu, teikts paziņojuma projektā.

Paziņojumā paredzēts paust bažas par Sencova katastrofālo veselības stāvokli, viņa badastreikam turpinoties jau vairāk nekā 100 dienas. Tāpat dokumentā norādīts, ka Sencovam ir liegta pieeja nepieciešamajai medicīniskajai palīdzībai, kā arī tiek liegts tikties un sazināties ar neatkarīgiem novērotājiem.

Paziņojumā plānots rosināt Krievijai kā ANO Drošības padomes pastāvīgo locekli rūpēties par ANO Statūtos nostiprināto principu un cilvēktiesību ievērošanu savā valstī.

Iepriekš šo paziņojumu pieņēmusi Saeimas Ārlietu komisija.

LETA iepriekš vēstīja, ka Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) augusta otrajā pusē atkārtoti pieprasīja Krievijai nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot ieslodzīto Ukrainas režisoru.

ĀM norādīja, ka Sencova veselības strauji pasliktinās un Krievijai ir jāievēro tās uzņemtās saistības starptautisko tiesību un cilvēktiesību jomā.

42 gadus vecais Sencovs atsakās no ēdiena kopš 14.maija, pieprasot, lai Krievija atbrīvo visus ukraiņu politieslodzītos. Viņš dzer tikai ūdeni un viņa organismā nepieciešamās vielas ievada ar sistēmu.

Kā ziņo Sencova tuvinieki un cilvēktiesību aizstāvji, viņa veselības stāvoklis pēdējā laikā strauji pasliktinās.

Sencovs tika aizturēts 2014.gada 11.maijā Krievijas okupētajā Krimā aizdomās par “teroraktu plānošanu”, un 2015.gada augustā Krievijas tiesa viņam piesprieda 20 gadu cietumsodu, kas viņam jāizcieš stingra režīma kolonijā.

Tiesa atzina, ka Sencovs esot vainīgs mēģinājumos sarīkot teroraktus Krievijas okupētajā Krimas pussalā. Pats Sencovs jebkādu savu vainu noliedzis.

Reklāma
Reklāma

Otram šajā lietā notiesātajam ukraiņu aktīvistam Oleksandram Koļčenko tiesa piesprieda desmit gadu cietumsodu.

Kaut arī nedz Sencovs, nedz Koļčenko nav lūguši piešķirti viņiem Krievijas pilsonību, viņi tika tiesāti kā Krievijas pilsoņi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.