Foto: Shutterstock

Aukstums klāt! Sākam barot putnus! 0

Jāpieradina laikus

Ja nokavē īsto brīdi, kad ierīkot barotavu putniem, var gadīties, ka tie savā kartē iezīmē tikai kaimiņu palodzi. Jo dažādāka būs barība, jo raibāka lidoņu kompānija sagaidāma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars 12
Lasīt citas ziņas

Labākais laiks, kad būtu jāsāk mielot putnus, ir jau oktobra beigās, novembra sākumā. Tagad būtu pēdējais brīdis, lai pirms pastāvīga sala iestāšanās pievilinātu putnus savam dārzam un logam.

Ornitologs Dmitrijs Boiko atgādina, ka teorētiski putniem cilvēku palīdzība maltītes atrašanā nav vajadzīga. Taču, ja reiz sākts barot, tas jādara regulāri, jo mazās radības rēķinās ar šo iespēju. Ja barotava pēkšņi palikusi tukša, putns var neatrast citu ēdmaņu un ar tukšu vēderiņu salā aiziet bojā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Barot putnus drīkst gandrīz ar visu, ko var iegādāties un iedomāties. Katrai barībai atradīsies kāds cienītājs. Kārotākās delikateses ir speķis un saulespuķu sēklas. Sēklas pazūd visātrāk, tādēļ tās var izbērt tad, kad ieplānots vērot ēdājus.

Ja sēkliņas atradīs skaistulītis dzilnītis, tas cik spēka stieps gardumu prom uz savu glabātavu. Tad sēkliņas ieteicams pabērt vairākas reizes, mazākām porcijām, lai citiem arī tiek.

Foto: Inita Šteinberga

Bez sāls un cukura

Pie speķa gabala varēs redzēt gan dažādas zīlītes, gan dzeņus, dzilnas u. c. putnus. Speķis atvilinās pat vāveres un caunas. Taču diemžēl dažkārt gadās, ka piedāvāto veikala speķi putni neēd.

Ja ne graudu, ne putraimu nav, var dot arī maizīti. Taču tā putniem dos ļoti maz enerģijas. Nav jābīstas, ka putniem ziemā nav ūdens, bet graudi ir cieti un sausi. Dabas radības pašas tiks ar šo problēmu galā.

Putniem nedrīkst dot neko, kas ir sālīts vai cukurots. Ja laika maz, var iegādāties veikalu piedāvāto sortimentu putnu barošanai. Taču lētāk un vairāk var pabarot, ja gatavo pats.

Laba un ātri realizējama ideja ir tirgū sapirkt speķādiņas, pietīt pie sprun­gulīšiem un sakārt zaros. Taču tie kokā šūpojas un, ja vēlas putnus fotografēt, speķi labāk piestiprināt pašam koka zaram.

Zemē nobērtos ābolus novērtēs melnie meža strazdi. Našķim derēs kāda rozīne vai žāvēts auglis.

Bieži vien barības pievilinātie putni ieskrien loga rūtī un stipri apdauza mazās galviņas. Lai tā nenotiktu, logā iekarina kādu siluetu vai dekoru. Putnu apturēs pat bērnu gatavotās sniegpārsliņas.

Lai putni neieskrietu stiklā, logā iekarina kādu siluetu vai dekoru.
Foto: Inita Šteinberga
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.