Foto: AP/SCANPIX/LETA

Uldis Šmits: Kā tad tā – ASV prezidents pie sarunu galda aicina “slepkavu”? 8

Uldis Šmits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
Lasīt citas ziņas

Cik nav dzirdēts – sankcijas pret Krieviju neko nedod, nodara visiem kaitējumu, tāpēc būtu atceļamas. Pretēju viedokli, šķiet, vispārliecinošāk ir pamatojis pazīstamais amerikāņu diplomātijas veterāns Daniels Frīds, kurš Obamas prezidentūras laikā bija ASV Valsts departamenta sankciju politikas koordinators.

Nesen viņš intervijā Ukrainas interneta izdevumam “Gordon” būtībā atkārtoja to pašu, ko savulaik sarunā ar “Latvijas Avīzei”. (Frīds 2016. gada septembrī viesojās Latvijā drīz pēc toreizējā ASV viceprezidenta Džo Baidena vizītes zīmīgajā 23. augustā.)

CITI ŠOBRĪD LASA

Proti, ka t. s. ierobežojošie pasākumi nav pašmērķis, bet tikai viens no instrumentiem kopējā stratēģijā, kas lietojama, lai starptautiski noziegumi vai tiesību aktu rupji pārkāpumi nepaliktu bez sekām.

Konkrēti Krievijai 2014. gadā piemērotās sankcijas par agresiju Ukrainā, ļoti iespējams, sekmēja minētās agresijas iegrožošanu. Tā netika pārtraukta, tomēr zaudēja vērienu, un toreiz nācās atlikt malā Ukrainas kā brīvu izvēli izdarījušas valsts iznīcināšanas militāros plānus.

Tie nu atkal ir aktualizēti vai vismaz šantāžas nolūkos vairs netiek slēpti.

Džo Baidens sniedza ilustratīvu piemēru Frīda sacītajam, kad 15. aprīlī izsludināja ilgi gatavoto sankciju paketi – ierobežojumus daudzām fiziskām un juridiskām personām un operācijām ar Krievijas valsts parādzīmēm, kā arī desmit diplomātu izraidīšanu.

Par ko, kā pats atzina, dienu iepriekš bija informējis Putinu telefonsarunā, kurā citstarp ierosināja sarīkot abu tikšanos. Labi saprotot, cik ļoti Kremlis alkst pēc šāda veida samitiem. It īpaši noderīgiem iekšējai propagandai pirms Krievijas Valsts domes vēlēšanām.

Džo Baidens dažādos karjeras mirkļos

Jalta numur divi nesanāks, tomēr bilde būs. Ja būs… Šajā sakarā Vašingtonas Baltais nams izpelnījās krietnu devu kritikas – kā tad tā, ASV prezidents aicina pie sarunu galda “slepkavu”.

Bet, iespējams, tāpēc arī aicina, jo Baidens droši vien patur prātā, ka, atklāti izteikdams savu viedokli par misteru Putinu, zināmā mērā ir devis viņam ieganstu atriebties. Galvenokārt ne jau amerikāņiem, bet pirmām kārtām Ukrainai, cietumā iemestajam Navaļnijam un pārējiem pa rokai esošajiem.

Tādējādi situācija liek saskaņā ar pieņemto metodiku uzrunāt ķīlnieku saņēmēju. Kaut gan šajā gadījumā tas diez vai viņu atturēs.

Rietumu diplomātijas priekšrakstiem atbilst arī Baidena un ASV valsts sekretāra Entonija Blinkena izteiktā vēlme veidot ar Maskavu “stabilas un prognozējamas” attiecības.

Pat zinot, ka attiecības, visticamāk, paliks stabili neprognozējamas, kamēr Krievijā pastāvēs Putina režīms un viņa iemiesotā klepto­krātijas varas sistēma, kuras saglabāšana ir Kremļa vienīgā īstā rūpe.

Atcerēsimies, Putins sākotnēji klāstīja, ka sankcijas nāk par labu Krievijas tautsaimniecībai. Un patiesi Rietumu noteiktie t. s. ierobežojošie pasākumi, kas tehnoloģiju importu skāra minimāli, nevienu pārāk neierobežoja.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Kremļa varas vertikāli stutējošie oligarhi un sīkāki biznesa gariņi jau bija veiksmīgi atmazgājuši no Krievijas izpumpēto naudu, savukārt militāristi un represīvo orgānu darbinieki, uz kuriem attiecināja iebraukšanas liegumu, nemēdz apmeklēt šaubīgās rietumzemes. Izņemot, protams, kādu visai īpatnēju “tūristu” kategoriju.

Tiesa, Kremlis 2014. gadā cerēja, ka sankcijas varētu izpalikt vispār. Kad nu tās parādījās un tomēr sāka drusku ­berzt zābakā ieauto kāju, Maskava ieguldīja diezgan daudz pūļu, lai ierobežojumi tiktu novākti.

Tas varbūt pat būtu izdevies, ja vien Putins neliktu tik pārmērīgu uzsvaru uz hibrīdkara metodēm un klajiem meliem, kas (jau kopš Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanas virs Donbasa) nostādīja viņa citkārt lādzīgos Eiropas partnerus neērtā situācijā.

Turklāt pakļāva sabiedriskās domas spiedienam. Iejaukšanās 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās izrādījās kļūda, jo šķietamais ieguvums Trampa veidolā nespēja atsvērt skādi, ko jo­projām nodara amerikāņu politiskās elites aizkaitinājums.

Ar to nākas rēķināties arī Baidenam, tomēr 15. aprīļa sankcijas esot mērenas, lai gan, viņš saka, varēja būt citādas. Baltā nama apsvērumi ir skaidri – kaut kas jāpatur rezervē, jādozē un jāņem vērā eiropiešu nostāja.

ASV Kongresam adresētā vēstulē, kurā Baidens uzskaita sankcionētās darbības, sevišķa uzmanība pievērsta “ļaunprātīgām kiberaktivitātēm”. Tāpat pieminēts, ka Maskava “izmanto transnacionālo korupciju ārvalstu valdību ietekmēšanai”, taču šī tēma sankciju paketē nav ietverta.

Demokrātiskās lielvaras nesteidzas vērst savus pretkorupcijas likumus un finanšu uzraugu bardzību pret dāsniem investoriem no ārienes. Tad, kas zina, atsegtos interešu konfliktu ainas un nepatīkamas lietas par dažu labu tīri saimniecisku darījumu.

Piemēram, Vācijā, kur ieinteresētās aprindas gaida ieplūstam “Ziemeļu straumi-2” un kur Brēmerhāfenes kuģu būvētavā top Romāna Abramoviča jaunā jahta par pusmiljardu eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vai ASV nekustamo īpašumu tirgū, kur ieplūdināti neskaitāmi miljardi. Šo sarežģīto mājas darbu demokrātijām tomēr pienāktos izpildīt, nevairoties no asu instrumentu izmantošanas.

Lai kaut nedaudz attīrītu ekonomisko telpu Rietumos. Un galu galā arī politisko telpu Austrumos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
“Cerēsim, ka tam nebūs par vēlu…” Rajevs raksturo situāciju Ukrainā
VIDEO. “Galīgi jau nekaunīgi palikuši!”: Ivars nakts melnumā savā dārzā sadzird nesaprotamu brakšķēšanu….
Lasīt citas ziņas
Eiropa piekrīt glābt “Air Baltic”. Cik miljons tā dos šoreiz?
Kas Latvijā nosaka degvielas cenas? Skaidro eksperts
“Atgādina padomju sistēmu – bagātiem noņemsim, nabagiem iedosim un beigās visi vienādi nabagi,” Kreituse par pabalstiem
“Jā, tā ir patiesība!” Bergmanis skaidro, kā aizsardzības budžets tērēts stadionu būvniecībai
“Atgādina padomju sistēmu – bagātiem noņemsim, nabagiem iedosim un beigās visi vienādi nabagi,” Kreituse par pabalstiem
10:06
Kas Latvijā nosaka degvielas cenas? Skaidro eksperts
09:56
“Jā, tā ir patiesība!” Bergmanis skaidro, kā aizsardzības budžets tērēts stadionu būvniecībai
09:26
“Vai tik tas neatgriezīs atpakaļ aplokšņu algas.” Deputāts par minimālās algas celšanu Latvijā
Līdaka: Jaunā paaudze ir krietni imūnāka pret šo “maskavismu” un “rašismu”
“Dzīvojam no krīzes krīzē!” Kariņa valdība vēlreiz atjaunota
Miris grupas “Depeche Mode” dibinātājs Endrū Flečers
VIDEO. Lielo izmēru pašmāju modele Tatjana Mackeviča: “Man vēl nebija sešpadsmit, kad piedzemdēju savu dēlu”
Maijā nodokļu ieņēmumi lielāki nekā bija plānots
“Cerēsim, ka tam nebūs par vēlu…” Rajevs raksturo situāciju Ukrainā
“Mēs veidojam izrādi par slepenu iekāri, kas ir sodāma!” Būt Džonam Malkovičam Dailes teātrī
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
Kirgizstānā Putina smailē pacelts Ukrainas karogs
VIDEO. Zelenskis uzrunā Latvijai atklāj, cik liela nozīme cīņā pret okupantiem bija dienu pirms kara saņemtam sūtījumam no Latvijas
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
Anda Līce: 50% ir “purvs” – vienaldzīgie, jebkurai varai pakļāvīgie ir visuzticamākie Putina atbalstītāji
Bunkus slepkavības lietā apcietinājumu piemēro arī uzņēmējam Uļmanam
“Ir ziņas, ar ko Mariupolē šobrīd nodarbojas krievu karaspēks,” Rajeva dienas notikumu apskats
“Dieva vārdā, kad mēs stāsimies pretī ieroču lobijam?” Baidens par asinspirti ASV skolā
“Es esmu lasījis visu, ko viņš smagā reibumā krieviem epastos rakstīja!” Lapsa Adamsonu nosauc par nožēlojamu
Kārlis Šadurskis: LKS ļoti cenšas balansēt krimināllikuma pareizajā pusē, bet es gaidu, kad viņi šo robežšķirtni pārkāps
Sprūds: Krievija ir pierādījusi, ka tai nav izpratnes un vēlmes iestāties par cilvēku dzīvībām
Kārlis Streips: Tādas katastrofas var atkārtoties vēl un vēl
VIDEO. Traģēdija vai sakritība? Kādā Rīgas skolā audzēknis iesit skolotājam pa žokli: pedagogs nokļūst slimnīcā, bet vēlāk nomirst
“Maiji rāva sirdis cilvēkiem ārā, tāpēc jau nejaucam nost viņu piramīdas!” Bikše par atbrīvošanos no “Padomju mantojuma”
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
TV personība Rūta Dvinska: “Iekrišana apātijā, depresijā un asarās nevienam ukrainim nepalīdzēs…”