Labākās aktrises balva Kannu kinofestivālā tikusi norvēģu aktrisei Renātei Reinsvei par veikumu filmā “Sliktākais cilvēks pasaulē” (“Worst Person in the World”). Attēlā aktrise un filmas režisors Joahims Trīrs.
Labākās aktrises balva Kannu kinofestivālā tikusi norvēģu aktrisei Renātei Reinsvei par veikumu filmā “Sliktākais cilvēks pasaulē” (“Worst Person in the World”). Attēlā aktrise un filmas režisors Joahims Trīrs.
Foto: John MacDougall/AFP/Scanpix/LETA

FOTO, VIDEO: “Lidojot turp, nekādas kontroles, atpakaļ…” Speciālreportāža no 74. Kannu kinofestivāla 3

Anita Uzulniece, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Jau tas vien, ka beidzot kaut kas var notikt, tā sakot, dabā, šķiet liels sasniegums. 74. Kannu kinofestivāls tāds noteikti bija. Tas nekas, ka katru reizi, ieejot festivāla pilī, kur atrodas arī divi kinoteātri, jāuzrāda vakcinācijas sertifikāts.

EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 42
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 5
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nelielies šodien, citādi veiksme no tevis novērsīsies! Horoskopi 16.septembrim
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Uz filmu seansiem jārezervē biļetes, ar akreditācijas karti vairs nepietika, attiecīgās biļetes svītru kods tad tiek ieskenēts pie ieejas kinoteātrī. Pilnīga atkarība no telefona. Vai tas mazināja drūzmēšanos – šaubos.

Festivāls bija daudz mazāk apmeklēts, sarkanais paklājs, filmu pirmizrādes un zvaigžņu parādes – tas pats, kas iepriekšējos gados.

CITI ŠOBRĪD LASA
Leģendārais sarkanais paklājs bija vienīgā vieta, kur skaistās sejas neaizsedza maskas.

Pat kinozāļu tumsā tās vajadzēja lietot. Jāatzīst, ka nekādas baiļu sajūtas, cieši sēžot blakus svešiem cilvēkiem, nebija.

Pirmo reizi ceļojot pēc pandēmijas laika, pārsteidza “airBaltic” – lidojot turp, nekādas kontroles, atpakaļ – nepietika ar vakcinācijas sertifikātu vairs, arī aicinājumi ievērot distanci skanēja lieki un komiski…

Krāšņais konkurss

Atklāts Kannu kinofestivāls

Tik plaša konkursa pro­gramma – 24 filmas – sen nebija bijusi. Var tikai zīlēt, kad – festivāla sākumā vai beigās – iekritīs tie darbi, kas tiks pie “Palmas zariem” (ja nevar atļauties būt Kannās visas divpadsmit dienas).

Prieks, ka abus žūrijas “Grand Prix ex aequo” saņēmušos darbus biju redzējusi. Irāņu režisors Ashars Farhadi jau iegājis kino vēsturē ar savām agrākajām filmām “Šķiršanās” (2011) un “Par Elli” (tāda kā Antonioni “Piedzīvojuma” atgriešanās, 2009).

“Varonī” (“Ghahreman”/ “A Hero”) autors attēlo kāda cilvēka izmisīgos centienus risināt savu parādu problēmu, kuras dēļ viņš nonācis cietumā.

Bet to padara neiespējamu ne tikai viņa divas brīvlaišanas dienas, bet visa Irānas sabiedrības struktūra, iesīkstējušie kreditoru paņēmieni, arī mediju nodevība.

Somu režisors Juho Kuosmanens filmā “Sestā kupeja” (“Hytti No.6”) kolorīti un sulīgi izsekojis jaunas somu sievietes, antropoloģijas studentes (Seidija Harla), ceļojumam Austrumu ekspresī uz Murmansku, lai tur redzētu slavenos desmit tūkstošus gadus vecos zīmējumus uz klintīm.

Izrādās, ka Rozas Liksomas romānu (Somijas galvenā literatūras balva “Finlandia”), pēc kura tapusi filma, tulkojusi mūsu Maima Grīnberga un izdevusi “Zvaigzne ABC”.

Neciešami prastais kupejas biedrs, krievu strādnieku puisis (Jurijs Borisovs), kļūst par draugu un atbalstu. Ceļojums dziļā 90. gadu Krievijas sirdī kļūst par ceļojumu varonei arī pašai sevī.

Par labāko režisoru žūrija atzina Leo Karaksu, kura filma “Anete” atklāja festivālu, kad diemžēl vēl nebiju ieradusies. Viņa filma visu laiku un visās preses vērtējumu tabulās turējās pirmajā vietā.

Tik neparasta viņam, franču kino melnajai avij, – mūzikls ar amerikāņu aktieri Eidamu Draiveru un franču zvaigzni Marionu Kotiljāru, mūzikas grupu “The Sparks” un tik personīgs.

Šķiet pat neticami, ka man bijusi laime intervēt Karaksu, kad viņš bija Rīgā uz “Baltijas pērli” ar savu filmu “Pola X”, kuras uzņemšanas laikā viņš tikai iepazinās ar Golubevu, tolaik vēl Šarunas Bartas dzīvesbiedreni, kas kļuva viņam par dārgu cilvēku, bet nu jau diemžēl ir aizgājusi mūžībā.

Mūsu sarunā režisora pēdējie vārdi bija “Meklējiet sievieti!”. Ļoti gaidu iespēju redzēt “Aneti”!

Monstri pelna mīlestību?

Kannu kinofestivāla galveno balvu “Zelta palmas zaru” saņēma franču režisore Žulija Dikurno par šausmu filmu “Titāns” (“Titane”).
Foto: Johanna Geron/REUTERS/Scanpix/LETA

Spaika Lī vadītā žūrija pamatīgi pārsteidza ar savu lēmumu piešķirt “Zelta palmas zaru” jaunās režisores Žulijas Dikurno filmai “Titāns” (“Titane”). Jaunas sievietes Aleksija bērnības galvas trauma padarījusi viņu tik cietu kā nerūsējošais metāls titāns.

Viņā ir viss – no tieksmes uz sērijveida slepkavībām un seksa ar mašīnām (viņa ir erotiska dejotāja luksusa mašīnu salonā) līdz alkām pēc sapratnes un mīlestības.

Pēdējā dēļ viņa pat gatava mainīt dzimumu, piesakoties kādam tēvam (Vinsents Lindons) par viņa sen pazudušo dēlu. Mašīnā (ar mašīnu) ieņemtajam bērnam jānāk pasaulē…

Lai dzīvo monstrozitāte, lai mūsu identitāti nenosaka mūsu dzimums (režisores moto!), lai notiek Debesu un Zemes, Urāna un Gaisa savienošanās! Režisores iepriekšējai filmai “Jēls” (“Grave”/ “Raw”), kas vēstīja par kanibālismu un monstrozitātes emancipāciju (Kannu sekcijā “Critic’s Week” 2016. gadā), jau būtu vajadzējis mūs sagatavot vistrakākajām transformācijām.

No fiziskas varmācības uz morālu un tad uz tīro mīlestību? Frankenšteina, citplanētiešu un citu būtņu vēsture jau it kā mūs ievedusi šajās sfērās, taču tik radikālai kaut kā jauna dzimšanai, kā tas atainots Dikurno filmā, diez vai visi esam gatavi.

Kā izteicās pieredzējusi kolēģe – filma, kas pārbauda robežas. Baidos, ka nespēšu šo testu izturēt jeb piekrist, ka šī ir jaunā mūsdienu kino seja, un uzgavilēt tam.

Vēl par galvenās lomas atveidotāju, pilnīgu iesācēju, baltu kanvu, uz kuras var izšūt visu vajadzīgo (no režisores intervijas) Agati Russo. Patiesi jauna, androgēna seja un augums, kas iemācīts kustēties, dejot, ciest un mīlēt.

Acīmredzot jaunajā tēlotājā iegājis arī kaut kas no režisores ģenētiskā koda, kurā esot ierakstīts gan Kronenberga “Crash”, gan Nanas Goldinas (slavena fotogrāfe, kas fiksējusi savus ievainojumus) enerģijas.

To visu kopā varētu dēvēt par “body horror”, kas, pēc 74. Kannu festivāla žūrijas domām, tad arī manifestē mūsdienu kinomākslu.

Zem Tildas Svintones spārna

Žūrijas balvu saņēma taizemiešu režisora Apičatponga Vīresetakula filma “Memoria”, kas arī pieder pie īpašiem, neordināriem mākslas darbiem. Tajā režisors īstenojis savu sapni strādāt ar Tildu Svintoni.

Viņas varone ierodas Bogotā apciemot savu slimo māsu, un šajā lēnajā ceļojumā viņu pavada mistiski, it kā no pazemes nākoši trokšņi. Sastaptie cilvēki, nomaļas vietas, pamirušas ainavas un telpu stūri – līdz kādai netveramai parādībai gaisā.

Lai atceramies režisora daudz apbalvoto darbu “Bunmī onkulis, kurš varēja atsaukt savu pagātni” (2010), kur mežā kustējās mistiskas būtnes ar ugunīgi sarkanām acīm.

Ja izdodas ienirt “Memoria” meditatīvajā pasaulē, var tiešām saprast režisora pateicību Svintonei par viņas piedalīšanos šajā ceļojumā zem viņas spārna.

Aktrise piedalījās četrās festivāla filmās, arī viņas meita nu jau kļuvusi par aktrisi un bija Kannās. Tie bija vieni no skaistākajiem brīžiem uz sarkanā paklāja, kad tur redzējām Svintoni.

Arī aktrise Lea Seidū piedalījusies četrās filmās, viena no tām – “Maldināšana” (“Tromperie”/ “Deception”) – man šķita viens no vislabākajiem viņas darbiem.

Kā pazīstama amerikāņu rakstnieka mīļākā viņa niansēti izdzīvo tik daudzas attiecību fāzes, spilgti apliecinot, manuprāt, svarīgāko jūtu, arī seksa, priekšnosacījumu – lai ar savu mīlas objektu būtu ko iesākt!

Viņu sarunas (kas bieži atgriežas pie antisemītisma!), viņu intelektuālās rotaļas un dvēseles kustības, kas apgaismo fizioloģiskās… Jaunajai Saidū lielisks pretspēlētājs, pusmūža aktieris Denī Podaledē.

Paradokss, ka šai tēmai speciāli veltītajā, arī mums no “Arsenāla” laikiem labi pazīstamās ungāru režisores Ildiko Enjedi filmā “Stāsts par manu sievu” Seidū nav tik laba.

Vairākas balvas

Galvenā žūrija par labāko atzina japāņu Rjusukes Hamaguči filmas “Brauc ar manu mašīnu” (“Drive My Car”) scenāriju, pašu filmu visaugstāk novērtēja divas citas žūrijas – Ekumēniskā un FIPRESCI.

Tā tapusi pēc Haruki Murakami stāsta – varētu būt īsts saldais ēdiens šī rakstnieka, kā arī visiem teātra un kino cienītājiem. Teātra režisors un aktieris nevar ilgi atgūties pēc sievas nāves, ar kuru kopā rakstījis scenārijus.

Kad pēc diviem gadiem viņu uzaicina Hirosimā režisēt “Tēvoci Vaņu”, viņš nolīgst par šoferi jaunu sievieti. Viņas klusēšana, koncentrēšanās uz ceļu, šī piespiedu “skatīšanās vienā virzienā” ļauj varonim gan reflektēt par savu dzīvi, tās jēgu un mērķiem, gan sajust tuvību ar mašīnas vadītāju.

Čehova lugas fināls, kur turklāt Soņas vārdus tēvocim Vaņam “Mēs dzīvosim” ar zīmēm saka kurlmēma aktrise, patiesi dod spēku un ticību.

Būtiski to izsaka Ekumēniskās žūrijas motivācija par savu izvēli apbalvot tieši šo filmu: “Par poētiskām pārdomām par mākslas un vārdu dziedinošo spēku ceļā uz piedošanu un akceptēšanu. Iespaidīgās ainās filma pauž to universālo vēsti, kā var tikt pārvarētas komunikāciju, konvenciju, sociālo slāņu un veselības stāvokļu barjeras.”

Vai politkorektums atmaksājies?

Tātad piecas sievietes un trīs vīrieši – pareizā proporcija žūrijā? Melnādains, diezgan agresīvi aktīvs tiesību aizstāvis Spaiks Lī – žūrijas priekšsēdētājs. Spilgtas krāsas, raibi uzvalki, žokejcepures, briļļu maiņa a la Eltons Džons.

SAISTĪTIE RAKSTI

Atklāti sakot, atceros tikai viņa “Malkolmu X”. Trīs aktrises, divi aktieri, divas režisores un scenāristes. Vai un kā tas ietekmējis žūrijas lēmumus? Vai “Titāns” patiešām kļūs par revolucionāru filmu?

No noslēguma ceremonijas droši vien kino vēsturē ieies Spaika Lī gājiens ar “Zelta palma zara” pieteikšanu – skatieties video!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 42
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 5
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nelielies šodien, citādi veiksme no tevis novērsīsies! Horoskopi 16.septembrim
18 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Brīvdienu mājiņa mēneša laikā! Cik maksā Latvijā radīti koka karkasa namiņi? 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 14
4 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. “SpaceX” pirmoreiz nosūta Zemes orbītā pilnīgi civilu apkalpi 7
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijai ir trūkuši veiksmes stāsti, taču netrūkst skandālu.” Eksperte par biržu, kas lielā mērā ir ekonomikas spogulis 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Migranti bēg no sliktās Latvijas, bet baltkrievi viņus glābj… Deputāte par Baltkrievijas izplatītās dezinformācijas absurdumu
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Trakākais ir tas, ka šobrīd esam lielāko izaicinājumu priekšā, bet mums vairs neviens tam netic.” Cipule ir nobažījusies 51
2 stundas
LE
LETA
Uncategorized
RSU gandrīz visi medicīnas studenti ir “Covid-19 droši” un gatavi studijām klātienē
12:59
LE
LETA
Ziņas
Trešdien atklāti 596 jauni Covid-19 gadījumi un saņemta informācija par četriem mirušajiem
12:54
Inita Šteinberga
Praktiski
Nesaprotamās vīnogas – vienos ķekaros ogas jau ēdamas, bet citos – zaļas un skābas? Skaidro vīnogu audzētājs
12:21
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Veselības ministrs Daniels Pavļuts kļuvis par dvīņu tēti 2
1 stunda
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 67
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 14
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku
47 minūtes
LE
LETA
Kokteilis
Mūžībā devies latviešu leģendārais animators un kinorežisors Ansis Bērziņš
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Grūti iedomāties, ka politiski būs jauda un gatavība mainīt nodokļu slogu 17
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Liepiņa: Cilvēkus mulsina, ka iepriekš saka, ka 3. potei nav pamatotu pētījumu, pēc tam politiķi saka, ka jāvakcinējas 23
2 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Bliezt ar lielgabalu, nevis pašaudīties. Intervija ar režisori un Nacionālā teātra aktrisi Ditu Lūriņu 5
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums ir vēlme sasniegt kaut kādus mākslīgus skaitļus,” Ošlejs uzskata, ka esam iesprūduši attieksmē pret Covid-19 43
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rēvalds: Mirt no Covid-19 nozīmē lēnām un briesmīgi noslāpt 49
4 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 20
5 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Staķis piekopj Ušakova slikto praksi? Rīgas domei jānovērš sistemātiski pārkāpumi 15
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās?
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Nesaprotamās vīnogas – vienos ķekaros ogas jau ēdamas, bet citos – zaļas un skābas? Skaidro vīnogu audzētājs
39 minūtes
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 42
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers paziņo par drosmīgām pārmaiņām: “Vecais Kašers ir “miris”! Es jūtos kā jauns cilvēks!” 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 5
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tiek ievēlēti cilvēki, kuri pieņem absurdus lēmumus,” Circene par neuzticību un jauno partiju “bumu” 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“30 gadus valdība ir šķēlusi sabiedrību un cilvēki no tā ir noguruši,” Ģirģens par nacionālās drošības apdraudējumu 27
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es cēlos kājās un mācījos staigāt”: latviešu mūziķis Igo atklāti par pastāsta par pārdzīvoto pēc traģiskās autoavārijas 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Kinozvaigzne Bens Afleks pagrūž uzmācīgu fanu, kurš vēlējās “selfiju” ar aktieri 1
1 diena
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Brīvdienu mājiņa mēneša laikā! Cik maksā Latvijā radīti koka karkasa namiņi? 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā palielinājusies vidējā mēnešalga. Mūrniece skaidro savu variantu, no kurienes iegūta nauda 25
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Nelielies šodien, citādi veiksme no tevis novērsīsies! Horoskopi 16.septembrim
18 stundas