Publicitātes foto

Sevis meklējumi izrādē “Kalpones” 0

Dailes teātra Mazajā zālē 27. martā pirmizrāde franču dramaturga Žana Ženē lugai “Kalpones” Viestura Meikšāna režijā. Kundzes lomā Rēzija Kalniņa, kalpone Solanža – Ilze Ķuzule-Skrastiņa, kalpone Klēra – Ieva Segliņa.

Reklāma
Reklāma
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā
VIDEO. “Kaut ko tādu dzīvē nebiju redzējusi!” Kristīne netālu no Valmieras vakarā sastapusies ar veselu “zoodārzu” 8
RAKSTA REDAKTORS
“Absolūti vējā izmesta nauda!” Apmeklētāji sūkstās par Rīgas zooloģiskā dārza biļešu cenām
Lasīt citas ziņas

Kundzes nav mājās, un viņas kalpones – māsas Solanža un Klēra – izspēlē fantāzijas par savas kundzes nogalināšanu. Mainoties vietām un iejūtoties gan saimnieka, gan kalpa situācijā, viņas maina drēbes, valodu un uzvedību. Lomu spēles un sajauktas identitātes, fantāzijas par noziegumu un sodu, iekāri un varaskāri – tas ir izsmalcināti sadomazohistisks rituāls, kurā nozīme ir katrai detaļai. Viņas vada nepiepildītas ilgas un sapņi, kurus labāk būtu paturēt noslēpumā.

Izrādē lomu spēles izspēlē trīs spēcīgas Dailes teātra aktrises, par kurām režisors Viesturs Meikšāns teic: “Līdz šim, iestudējot šo izrādi, režisori izvēlējās vīriešus sieviešu lomu atveidošanā. Arī pats autors to iesaka.

CITI ŠOBRĪD LASA
Es savā ziņā šajā sezonā izvēlējos tieši sievišķīgo virzienu.

Man ir trīs spēcīgas Dailes teātra aktrises. Ar Ilzi bijām kursabiedri, ar Rēziju jau biju strādājis, šī man ir pirmā sadarbība ar Ievu. Es apzināti uz to gāju.

Tā ir vienreizēja iespēja strādāt ar šīm aktrisēm uz mazās teātra skatuves. Esmu pateicīgs teātra vadībai, kas man deva šo vienreizējo iespēju. Man kā režisoram strādāt ir pilnīgi savādāk. Mans uzdevums – koptēls, virziens, lai lielos vilcienos viss turas kopā. Man nav jādomā par mazajām detaļām, tās nāk no aktrisēm.”

Par ko ir izrāde – par mīlestību vai mīlestības trūkumu? “Mīlestība ir pastarpināti. Šajā darbā mēs vairāk jēdzieniski atbrīvosimies no aizspriedumiem sevī, no dogmām. Kādi mēs patiesībā esam savā sirsniņā. Sevis atrašana. Grūtā sevis meklēšana. Tad robežas jūk un brūk, tāpēc arī nav svarīgi, vai tas ir vīrietis vai sieviete,” teic Viesturs.

Sakāve var būt salda un sāpīga reizē. Savu jūtu un iedomu cietumā kalpones vēlas būt skaistas, laimīgas un brīvas. Taču tā ir ļoti bīstama spēle. “Darbs ir par savas intuīcijas, sirdsapziņas meklējumiem un patiesu ieklausīšanos sevī. Atmest visu lieko. Ženē jau ir nežēlīgs autors. Viņa varoņu sevis meklējumi ir grūti un darbietilpīgi,” atklāj Viesturs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.