Kultūra
Teātris un kino

Sevis meklējumi izrādē “Kalpones”0

Publicitātes foto

Dailes teātra Mazajā zālē 27. martā pirmizrāde franču dramaturga Žana Ženē lugai “Kalpones” Viestura Meikšāna režijā. Kundzes lomā Rēzija Kalniņa, kalpone Solanža – Ilze Ķuzule-Skrastiņa, kalpone Klēra – Ieva Segliņa.

Kundzes nav mājās, un viņas kalpones – māsas Solanža un Klēra – izspēlē fantāzijas par savas kundzes nogalināšanu. Mainoties vietām un iejūtoties gan saimnieka, gan kalpa situācijā, viņas maina drēbes, valodu un uzvedību. Lomu spēles un sajauktas identitātes, fantāzijas par noziegumu un sodu, iekāri un varaskāri – tas ir izsmalcināti sadomazohistisks rituāls, kurā nozīme ir katrai detaļai. Viņas vada nepiepildītas ilgas un sapņi, kurus labāk būtu paturēt noslēpumā.

Izrādē lomu spēles izspēlē trīs spēcīgas Dailes teātra aktrises, par kurām režisors Viesturs Meikšāns teic: “Līdz šim, iestudējot šo izrādi, režisori izvēlējās vīriešus sieviešu lomu atveidošanā. Arī pats autors to iesaka.

Es savā ziņā šajā sezonā izvēlējos tieši sievišķīgo virzienu.

Man ir trīs spēcīgas Dailes teātra aktrises. Ar Ilzi bijām kursabiedri, ar Rēziju jau biju strādājis, šī man ir pirmā sadarbība ar Ievu. Es apzināti uz to gāju.

Tā ir vienreizēja iespēja strādāt ar šīm aktrisēm uz mazās teātra skatuves. Esmu pateicīgs teātra vadībai, kas man deva šo vienreizējo iespēju. Man kā režisoram strādāt ir pilnīgi savādāk. Mans uzdevums – koptēls, virziens, lai lielos vilcienos viss turas kopā. Man nav jādomā par mazajām detaļām, tās nāk no aktrisēm.”

Par ko ir izrāde – par mīlestību vai mīlestības trūkumu? “Mīlestība ir pastarpināti. Šajā darbā mēs vairāk jēdzieniski atbrīvosimies no aizspriedumiem sevī, no dogmām. Kādi mēs patiesībā esam savā sirsniņā. Sevis atrašana. Grūtā sevis meklēšana. Tad robežas jūk un brūk, tāpēc arī nav svarīgi, vai tas ir vīrietis vai sieviete,” teic Viesturs.

Sakāve var būt salda un sāpīga reizē. Savu jūtu un iedomu cietumā kalpones vēlas būt skaistas, laimīgas un brīvas. Taču tā ir ļoti bīstama spēle. “Darbs ir par savas intuīcijas, sirdsapziņas meklējumiem un patiesu ieklausīšanos sevī. Atmest visu lieko. Ženē jau ir nežēlīgs autors. Viņa varoņu sevis meklējumi ir grūti un darbietilpīgi,” atklāj Viesturs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Kultūra
Laikmetīgās mākslas muzeja projektu vēlas atdāvināt valstij 2
3 dienas
LE
LETA
Kultūra
Koalīcijas partijas vienojušās par summu, ko piešķirt kultūras nozarei Covid-19 krīzes pārvarēšanai
3 dienas
LE
LETA
Kultūra
Koru un deju kolektīvi pakāpeniski atsāk mēģinājumus 1
3 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Atklāti trīs jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet atveseļojies vēl 21 cilvēks
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Pandēmija kontrabandistus nebaida – cigarešu kontrabandas TOP “ķērieni” maijā
2 stundas
FG
Franks Gordons
Latvijā
Franks Gordons: No “sociālistiskās revolūcijas” – ne smakas. Visu izšķīra padomju tanki
21 minūtes
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Kam ir jānotiek, lai publiski paziņotu: “Visdraņķīgākie politiķi pelnījuši nāvi”
2 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Dzīve piespiež pārdot citādi. Kā mājražotāji pārvar krīzi
5 stundas