Latvijā
Vēsture

1990. gada 18. martā. Tautas frontes uzvara0


Balsu skaitīšana AP vēlēšanu iecirknī Rīgā.
Balsu skaitīšana AP vēlēšanu iecirknī Rīgā.
Foto: Māris Bērsons/LNVM krājums

Pirms 30 gadiem Latvijas PSR Augstākās padomes (AP) vēlēšanās uzvaru svinēja Latvijas Tautas fronte (LTF), kas faktiski kļuva par Latvijas valdošo partiju. No 201 vietas LTF ieguva 131, kamēr promaskaviskajai “Līdztiesībai” tika 57 mandāti.

LTF pārsvars ļāva turpināt virzību uz Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanu padomju apstākļos legālā ceļā un pavēra ceļu uz Deklarācijas par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu pieņemšanu 4. maijā.

“Nu, nebija jau tās pārliecības, ka AP dabūsim neatkarības atbalstītāju vairākumu. Man pat liekas, tas bija pārsteigums, ka tā iznāca. Ka pat Rīgā mēs dabūjām pusi!” nesen intervijā “Latvijas Avīzei” atcerējās šo notikumu līdzdalībnieks Tālavs Jundzis.

Pirms vēlēšanām LTF atklāti deklarēja, ka galvenā jaunā parlamenta prioritāte uzvaras gadījumā būs Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošana.

Taču situācijā, kad latviešu īpatsvars republikā tikai mazliet pārsniedza pusi, nākotnes nodomiem draudus radīja apstāklis, ka tiesības piedalīties vēlēšanās bija ne tikai visiem okupācijas laikā no PSRS iebraukušajiem, bet arī PSRS okupācijas karaspēka militārpersonām.

Pret Latvijas neatkarības ideju aģitēja kā Latvijas kompartijas promaskaviskais spārns, tā interfronte. Vēl vairāk stāvokli sarežģīja radikāli nacionāli noskaņoto neatkarības atjaunošanas aizstāvju aicinājumi boikotēt AP vēlēšanas, uzskatot, ka padomju okupācijas apstākļos tās nav likumīgas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.