LSDSP kongresa ārzemju viesi. No labās Nikolajs Čheidze.
LSDSP kongresa ārzemju viesi. No labās Nikolajs Čheidze.
Arhīva foto

1923. gada 29. marts. Gruzīnu mācība: Maskavas briesmas lai jums vienmēr stāv acu priekšā! 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam 32
TV24
“Kāpēc Zelenskis to lietu izspēlēja?” Rajevu pārsteidzis paziņojums par Ukrainā sagatavotajām 14 jaunām armijas brigādēm 77
Viedoklis
Armands Puče: Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību 82
Lasīt citas ziņas

Pirms 100 gadiem Rīgā, Matīsa ielā 11/13, sākās Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) kārtējais kongress. Ieradās 150 delegāti no 100 organizācijām, arī viesi no Zviedrijas, Somijas, Polijas, Dānijas, Lietuvas. Parlamentārisma periodā LSDSP bija daudzskaitlīgākā un populārākā partija, kas vēlēšanās mēdza savākt lielāko balsu skaitu, taču savas nostājas dēļ reti kad piedalījās pilsonisko partiju koalīcijas valdībās.

Kongress Rīgā piesaistīja arī konservatīvi noskaņotās sabiedrības daļas uzmanību, jo ar brīdinošo runu kongresam veltītā koncertmītiņa laikā “Uļeja” telpās vakarā uzstājās emigrācijā Francijā dzīvojošais Gruzijas parlamenta priekšsēdētājs un trimdas valdības galva, arī sociāldemokrāts Nikolajs Čheidze (1864–1926).

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīgi Baltijas valstīm Gruzijas Demokrātisko republiku dibināja 1918. gadā, taču 1921. gadā Padomju Krievijas sarkanās armijas iebrukumā tā zaudēja neatkarību un 1922. gadā tika pievienota PSRS. “Latvijas sociāldemokrātija var daudz ko mācīties no Gruzijas likteņa, jo tur Maskava visskaidrāk parādīja savu īsto seju. Maskavas briesmas lai jums vienmēr stāv acu priekšā,” sacīja Čheidze, brīdinot nekādā gadījumā necensties legalizēt komunistu partiju vai amnestēt komunistus un dot tiem visas demokrātiskās brīvības, jo tā bijusi Gruzijas kļūda, kas novedusi valsti lielinieku jūgā – komunisti šīs brīvības ļaunprātīgi izmantoja pret valsts neatkarību. Gruzīnu politiķis uzsvēra, ka “krievu komunisti ir brīvībai un demokrātijai ne mazāk bīstami kā agrākais carisms”, tādēļ tiem nekādā gadījumā nedrīkst “atvērt durvis”.

“Mēs strādājam specifiskos apstākļos, kādus Rietumeiropas partijas nepazīst. Mēs atrodamies uz robežas ar komunistisko Krieviju,” tā Čheidze, pieminot lielinieku runas par “tiesībām uz sarkano intervenci”. Pilsoniskās partijas Latvijā ļoti atzinīgi uzņēma šo runu un aicināja Latvijas sociāldemokrātus ņemt to vērā.

“Čheidzes brīdinājumi, liekas, nav atraduši kongresā dzirdīgas ausis, un tāpēc ir sagaidāms, ka kreisie sociāldemokrāti nāks klajā arī uz priekšu ar tādiem projektiem kā komunistu partijas legalizēšana, kara dienesta saīsināšana, muitas ūnija ar [Padomju] Krieviju, apsardzības pulciņu (aizsargu) likvidēšana un tamlīdzīgi,” konstatēja “Latvijas Vēstnesis”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.