Laukos
Piensaimniecība

Siera ritulis veļas arvien lielāks; pērn – ražošanas rekords0


Siera ražošanā vērojams kaņepju bums, jo šī auga sēkliņas izmanto vairāki siera meistari. Piemēram, “Sierštellei” ir kaņepju siers.
Siera ražošanā vērojams kaņepju bums, jo šī auga sēkliņas izmanto vairāki siera meistari. Piemēram, “Sierštellei” ir kaņepju siers.
Publicitātes foto

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati, pērn siera ražošana Latvijā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieaugusi par 7%, pirmo reizi pārsniedzot 50 000 tonnas.

Lielāko artavu nozares attīstībā iegulda AS “Preiļu siers”, AS “Latvijas piens”, SIA “Limbažu siers”, SIA “Jaunpils pienotava” un citi uzņēmumi.

Būtiski, ka aug siera šķirņu skaits, kas nu jau, pēc pieticīgiem aprēķiniem, pārsniedz vairāk nekā 150 šķirnes, ko sagādā gan lielie pienrūpnieki, gan mājražotāji.

Lai gan pircēju grozā lielākoties iegulst Krievijas un Holandes tipa sieri, tomēr labprāt tiek izgaršoti arī citi.
Tiesa, daudzi no jaunajiem sieriem pēc izskata un konsistences nav īsti tradicionāli.

Piemēram, “Jaunpils pienotava” trāpījusi desmitniekā ar savu “Cepamsieru”, kā arī ar siera bumbām un siera standziņām. Savukārt “Trikātas pienotava” radījusi lietošanā ērto kausēto zilā pelējuma sieru. SIA “Top Food” attīsta kraukšķīgo sieru līniju, ko lietot čipsu vietā, bet saldummīļiem ir konfekšu alternatīva – “Deserta siers”, ko ražo “Latgales piens”, kā arī vairāki mājražotāji.

Interesanti, ka siera ražošanā vērojams ka­ņepju bums, jo šī auga sēkliņas izmanto vairāki siera meistari. Piemēram, “Sierštellei” ir kaņepju siers, “Latgales pienam” ir”Latgales siers ar kaņe­pēm”, nemaz nerunājot par mājražotāju daudzveidīgajiem piedāvājumiem.

Ierindā joprojām turas arī ES Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā iekļautais “Jāņu siers”, kas pērn kopumā saražots vairāk nekā 200 tonnu apjomā, kas ir par 28 tonnām vairāk nekā vēl pirms gada. Lielāko pienesumu devusi AS “Rankas piens” kur pērn saražota lauvas tiesa no kopējā apjoma jeb 113,58 tonnas. Tam seko “Valmieras piens” – 39 tonnas, “Jaunpils pienotava” – 26 tonnas, “Lazdonas piensaimnieks” – 11,15 tonnas, kooperatīvs “Straupe” – 8,8 tonnas, bet sarakstu noslēdz kooperatīvs “Dundaga” ar 1,73 tonnām.

“Man prieks, ka arī Jāņu siers pērn saražots par 28 tonnām vairāk nekā aizpērn. Tiesa, ražotāji spētu sagādāt vēl vairāk šī siera, ja vien lielveikalu ķēdes mainītu savu pieeju un tirgotu Jāņu sieru nevis no 1. jūnija faktiski tikai mēnesi, bet gan no 1. aprīļa līdz pat 1. septembrim,” tā “LA” teic biedrības “Siera klubs” vadītāja Vanda Davidanova.

Viņasprāt, Jāņu siers tiek diskriminēts, jo to beigu beigās pērkot ne tikai Līgosvētku nedēļā, bet arī citos mēnešos.

“Praksē ir tā, ka ražotāji savos veikaliņos Jāņu sieru tirgo visu gadu, taču lielveikalu partijām pēc 1. jūlija nomaina etiķeti pret “Ķimeņu sieru”. Tas ir absurds, jo garša un sastāvs taču ir tas pats! Uzņēmumi agrāk uzskatīja, ka Jāņu sieru ēd tikai Līgo svētkos, tomēr paklausīja mūsu ieteikumiem, pagarināja tirdzniecības laiku un tā lieta aizgāja. Taču tagad ar nosaukuma maiņu iebraucam otrā grāvī,” norāda V. Davidanova.

Starp citu, maijā Latvijā ieradīšoties pārstāvji no Briseles, kuri pārbaudīs, kur un kā tirgo ES reģistra produktus, tostarp – arī Jāņu sieru.

Jaunie siera veidi

LA.LV Aptauja

Vai ar pirkumu atbalstāt vietējos siera ražotājus?

  • Jā, piedāvājums ir garšīgs un daudzveidīgs.
  • Nē, priekšroku dodu importam.
  • Pārmaiņus pērku gan vietējo, gan importa sieru.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Lauris pēc trieciena palicis bez apziņas un mēdz nekontrolējami staigāt. Kāpēc dzērājšoferi Jāni apcietināja tiesas zālē? 5
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Reģistrēts lielākais jauno Covid-19 slimnieku skaits kopš aprīļa sākuma, vairums inficējušies vienā uzņēmumā
2 stundas
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Marsa parks parādīja, ka pilsētā sabiedrības noskaņojums ir mainījies
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Pirmā palīdzība, ja esi palicis bez darba: kur vērsties, ar ko sākt?
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Baiba Sipeniece-Gavare norūpējusies par latviešiem: pieaugušo nolaidības dēļ, bērni dažkārt kļūst par bāreņiem 4
3 stundas