Foto – Lita Krone/LETA

Reiderismā un dokumentu viltošanā vainota uzņēmēja firma saņem vērienīgus valsts pasūtījumus 8

“Skrien šurp. Mūsu biedrības telpām kaut kādi tipi lauž vaļā durvis,” šādu satrauktu zvanu 27. decembrī saņēma ēkas Rīgā, Patversmes ielā 30/2, apsaimniekotāja – biedrības “Ozolaines nami” – valdes priekšsēdētājs Aivars Vindelis. Steigšus ieradies notikuma vietā, pa ceļam izsaucot arī policiju, viņš piefiksēja, ka trīs vīri mēģina uzlauzt durvis, aiz kurām atrodas biedrības dokumenti, biroja tehnika un darbinieku personiskās mantas. Apkārt sapulcējušies vairāki satraukti iemītnieki. Uz apsaimniekotāja prasību paskaidrot notiekošo viens no vīriešiem viņam parādījis dokumenta izdruku no Uzņēmumu reģistra, saskaņā ar kuru biedrības valdes sastāvs ir pilnībā nomainīts un durvju lauzēji ir jaunie organizācijas vadītāji. “Šāds pavērsiens bija apstulbinošs pārsteigums ne vien man, bet arī daudziem nama iemītniekiem, bez kuru informēšanas par valdes nomaiņu nemaz nedrīkstētu lemt,” saka A. Vindelis.

LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 100
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Arī šodienas vakars šī nama iedzīvotājiem būs nemierīgs, jo kārtējo reizi būs jāpulcējas uz kopsapulci, lai risinātu domstarpības par ēkas apsaimniekošanu, kas jau nonākušas līdz policijai un tiesai.

Vispirms neliels atskats konflikta prelūdijā – 2010. gadā nama dzīvokļu īpašnieki izveidoja biedrību “Ozolaines nami”, kas no Rīgas domes pārņēma ēkas apsaimniekošanu. Biedrībā apvienojusies lielākā daļa šī nama dzīvokļu īpašnieku (67 no 85 dzīvokļiem).

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču kopumā šīs mājas dzīvokļu īpašnieki (neatkarīgi no tā, vai iestājušies biedrībā vai ne) esot disciplinēti maksātāji un apzinīgi maksājuši biedrības izsniegtos rēķinus par apsaimniekošanu. Tas ļāvis “Ozolaines namiem” kopš 2012. gada īstenot dažādus remont­darbus par kopumā aptuveni 87 000 eiro (pārsegumu nosiltināšana, pagrabu iztīrīšana no gadiem krāta mēslu slāņa, cauruļu siltināšana, dūmvadu sakārtošana u. c.). “Protams, cilvēki ir dažādi, un vienmēr kāda daļa ir ar visu neapmierināta vai apvainojusies, mēģina kavēt darbus, traucē sapulces, bet tie ir tikai daži cilvēki,” stāsta biedrības nu jau bijušais valdes priekšsēdētājs Aivars Vindelis.

Situācija saasinājās pēc 2013. gada, kad telpas šajā mājā iegādājies uzņēmējs Renārs Kadžulis. Viņa nekustamais īpašums ir bijusī šūšanas darbnīca, kas sastāv no diviem līmeņiem – savstarpēji savienotas telpas ēkas pagrabstāvā (110 kvm) un pirmajā stāvā (130 kvm), ko uzņēmējs iecerējis pārveidot par dzīvojamo platību. Taču drīz vien starp Kadžuli un “Ozolaines namiem” radies konflikts. Uzņēmējs uzskata, ka apsaimniekotājs viņam sastādījis nepamatoti lielus rēķinus par apkuri (pagrabstāvā viņam nemaz apkures neesot). Tāpat dzīvokļa īpašnieks iebildis, ka apsaimniekošanas rēķinos tiek pieskaitīta arī viņa īpašuma pagrabstāva daļa. Abām pusēm nekādi nav izdevies vienoties par atlaidēm, un galu galā uzņēmējs atteicies apmaksāt, viņaprāt, nepamatotus rēķinus un parāds pārsniedzis 6000 eiro. Apsaimniekotājs iesniedzis prasību tiesā par tā piedziņu, uzņēmējs ap sevi mobilizējis citus neapmierinātos iemītniekus. Abas puses sūdzējušās par saņemtiem draudiem, fiziskiem uzbrukumiem, īpašuma bojāšanu. Situāciju vēl vairāk sarežģī fakts, ka Kadžuļa nopirktajā pagrabā atrodas mājas kopējās apkures sistēmas un ūdens padeves ventiļi, bet uzņēmējs un apsaimniekotājs nespēj vienoties par to pārbūvi.

26. novembrī tika sasaukta dzīvokļu īpašnieku kopsapulce (par atlaidēm apkurei un apsaimniekošanai, par koplietošanas sistēmu pārbūvi, par nama ārdurvju pārbūvi), bet tajā nebija kvoruma, tādēļ sapulce nenotika. Mēnesi vēlāk notika sākumā aprakstītais incidents ar dur­vju laušanu. Kā izrādās, pēc kvoruma dēļ nenotikušās kopsapulces R. Kadžulis pieaicinājis dažus domubiedrus no kaimiņu vidus, kopā sasaukuši “atkārtotu sēdi”, kurā nomainījuši biedrības “Ozolaines nami” valdi, par jauno priekšsēdētāju ievēlējuši R. Kadžuli un piereģistrējuši izmaiņas Uzņēmumu reģistrā.

 

Vaino dokumentu viltošanā

“Atlaistais” biedrības vadītājs Vindelis uzskata, ka valdes nomaiņa notikusi nelikumīgi, falsificējot dokumentus: “Biedrības valdei un vairumam biedrības biedru nekas nav zināms par it kā notikušo atkārtoto biedrības kopsapulci, kurā tikusi pārvēlēta valde. Šāda sapulce nekad nav tikusi izziņota, biedriem netika sniegta informācija par sapulces vietu, laiku un dienaskārtību. Tomēr Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā ir iesniegti dokumenti, kas apliecina pretējo, tādējādi šie dokumenti acīmredzams ir viltoti.”

Bijušie valdes locekļi spriež, ka Kadžulis šo shēmu īstenojis ar nolūku iejaukties tiesvedības procesā. Biedrība iepriekš vērsusies tiesā ar prasību piedzīt no uzņēmēja parādu par neapmaksātajiem rēķiniem vairāk nekā 6000 eiro apmērā. Tagad Kadžulis šajā lietā it kā būs gan prasītājs, gan atbildētājs. Tāpat pastāvot bažas par to, kā uzņēmējs rīkosies ar biedrības kontā uzkrātajiem aptuveni 18 000 eiro. Tādēļ “atlaistie” valdes locekļi vērsušies ar iesniegumiem gan Uzņēmumu reģistrā, gan Valsts policijā, prokuratūrā un citur. Policija par notikušo jau sākusi resorisko pārbaudi, bet UR ierosinājis administratīvo procesu, cik tiesisks bijis valsts notāra lēmums reģistrēt pieteiktās izmaiņas.

Uzņēmējs Kadžulis sarunai ar “Latvijas Avīzi” piekrīt uzreiz, bet zīmē kardināli pretēju ainu. Viņaprāt, apsaimniekotājs ne vien sastādījis viņam nepamatotus rēķinus, bet vēl šaubīgos darījumos iztērējis vismaz trīsdesmit tūkstošus iedzīvotāju samaksātās naudas, izvairījies atskaitīties par tēriņiem un vispār nolaidis māju līdz avārijas stāvoklim. “Kad sāku remontēt savu iegādāto īpašumu, man iestājās izmisums. Lietusūdens gadiem ilgi tiek novadīts pa taisno uz pamatiem. Tādēļ zem pamatiem veidojas izskalojumi, turklāt blakus atrodas dzelzceļš. Tādēļ pamati sēžas un ēka sāk dalīties. Taču es šo īpašumu biju meklējis ļoti ilgi un nevēlos to pārdot. Tā kā valde neatsaucās maniem brīdinājumiem, man nācās piespiedu kārtā iesaistīties, sarīkot vēlēšanas un pašam iekļūt valdē,” tikšanās laikā stāstīja Kadžulis. Viņš apgalvo, ka viss noticis tiesiski, tomēr atsakās uzrādīt valdes pārvēlēšanas sēdes protokolu. Tagad uzņēmējs plāno veikt finanšu auditu par iepriekšējās valdes tēriņiem, novērst aktuālākas problēmas ar mājas tehnisko stāvokli un pēc tam nodot ēkas apsaimniekošanu kādam profesionālam uzņēmumam, bet biedrību likvidēt.

Uzņēmējs gan piekrīt, ka atrodas interešu konfliktā, jo vada biedrību, ar kuru tajā pašā laikā tiesājas par nenomaksātiem rēķiniem. “Bet man nebija citas iespējas, kā rīkoties. Sūdzēt viņus tiesā? Vidējais tiesas termiņš Latvijā ir septiņi gadi! Tad man ko – gadiem ilgi apmaksāt nepamatotus rēķinus? Tas būtu pilnīgi neloģiski!” viņš noplāta rokas.

 

Cimdars uzticību nezaudē

Šis nav ne pirmais, ne vienīgais konflikts Latvijas nekustamo īpašumu apsaimniekošanas jomā ar reiderisma un dokumentu falsificēšanas pazīmēm. Taču pastiprinātu uzmanību šim gadījumam liek pievērst uzņēmēja Kadžuļa pamatdarbības joma. Viņš ir SIA “SOAAR” valdes loceklis un līdzīpašnieks. Šis uzņēmums saņem valsts pasūtījumus par programmēšanas pakalpojumiem no daudzām valsts institūcijām – Valsts ieņēmumu dienesta, Zemes dienesta, Lauku atbalsta dienesta un arī Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK). Tieši šis uzņēmums kopš 2010. gada uzvarējis vairākos CVK konkursos par elektroniskā balsu skaitīšanas pakalpojuma nodrošināšanu gan Saeimas, gan pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Gadu gaitā valsts pasūtījumu summas krietni augušas – pašlaik SIA “SOAAR” kopā ar CVK īsteno 691 153 eiro vērtu projektu, lai nodrošinātu dažādus elektroniskos pasākumus šogad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās (tostarp kandidātu sarakstu sagatavošanu un iesniegšanu, kā arī rezultātu apkopošanu). Pērn Saeima jau piešķīra 250 889 eiro šī pasākuma sākšanai, atlikušos 349 111 eiro plānots apgūt šogad.

CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars atzīst, ka nebija informēts, ka komisiju apkalpojošs uzņēmējs tiek vainots dokumentu viltošanā. “Taču CVK sadarbības partneris ir SIA “SOAAR” kā juridiska persona, nevis privātpersona R. Kadžulis. Tāpat, ja pareizi saprotam, šobrīd vēl ir par agru apgalvot, ka R. Kadžulis ir iesaistīts krimināllietā. Zināmā informācija liecina, ka ir sākta policijas resoriskā pārbaude, kuras ietvaros tiek pārbaudīts, vai ir pamats sākt kriminālprocesu,” teica A. Cimdars. Tādēļ iesāktā sadarbība netikšot pārtraukta. Juridiski tas būtu iespējams tikai gadījumā, ja SIA “SOAAR” pārstātu pildīt tās līgumsaistības, ko ir apņēmusies, vai Centrālajai vēlēšanu komisijai būtu pierādījumi, ka darbs tiek veikts nekvalitatīvi un neatbilstoši tehniskajā specifikācijā noteiktajām prasībām. Līdzšinējo CVK sadarbību ar SIA “SOAAR” Cimdars vērtēja kā labu.

Viņš arī kategoriski noraidīja bažas, ka šie notikumi varētu radīt aizdomas par elektroniski apkopoto vēlēšanu rezultātu ticamību: “SIA “SOAAR” nodrošina pakalpojumu, kuru pārrauga un kontrolē CVK. Savukārt balsis skaita vēlēšanu iecirkņu komisijas vēlēšanu iecirkņos novērotāju klātbūtnē. Balsu skaitīšanas protokolu dati tiek publicēti vēlēšanu naktī, un visiem vēlēšanu procesa dalībniekiem ir iespējas pārbaudīt, vai vēlēšanu rezultātu veido iecirkņos konstatētā vēlētāju griba.” Viņš uzsvēra, ka vēlēšanu rezultātus Latvijā nenosaka IT sistēmas (proti, vēlēšanās neizmantojam balsošanas mašīnas, nav iespējams balsot internetā), bet vēlēšanu iecirkņu komisijas. IT sistēmas nodrošina tikai datu savākšanu, pārraidi un publicēšanu. Un šī procesa godīgumam līdzi seko gan CVK komisija, gan vietējās vēlēšanu komisijas, novērotāji, mediji, partijas un vēlētāji.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 100
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 26
13 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī ir diena, kas no tevis prasīs lielu atdevi! Horoskopi 16.aprīlim
12 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
12 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 3
7 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 37
14 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 3
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 26
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
17 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 64
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Motokluba bijušajam prezidentam par dalību karadarbībā Doņeckā lūdz piemērot brīvības atņemšanu. Uz cik gadiem? 8
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavasaris atgriežas! Cik silts laiks gaidāms nedēļas nogalē? 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību 9
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 44
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 39
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 60
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 15
18 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
20 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 25
19 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
15 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 53
1 diena