Latvijā
Politika

Reiderismā un dokumentu viltošanā vainota uzņēmēja firma saņem vērienīgus valsts pasūtījumus8

Foto – Lita Krone/LETA

“Skrien šurp. Mūsu biedrības telpām kaut kādi tipi lauž vaļā durvis,” šādu satrauktu zvanu 27. decembrī saņēma ēkas Rīgā, Patversmes ielā 30/2, apsaimniekotāja – biedrības “Ozolaines nami” – valdes priekšsēdētājs Aivars Vindelis. Steigšus ieradies notikuma vietā, pa ceļam izsaucot arī policiju, viņš piefiksēja, ka trīs vīri mēģina uzlauzt durvis, aiz kurām atrodas biedrības dokumenti, biroja tehnika un darbinieku personiskās mantas. Apkārt sapulcējušies vairāki satraukti iemītnieki. Uz apsaimniekotāja prasību paskaidrot notiekošo viens no vīriešiem viņam parādījis dokumenta izdruku no Uzņēmumu reģistra, saskaņā ar kuru biedrības valdes sastāvs ir pilnībā nomainīts un durvju lauzēji ir jaunie organizācijas vadītāji. “Šāds pavērsiens bija apstulbinošs pārsteigums ne vien man, bet arī daudziem nama iemītniekiem, bez kuru informēšanas par valdes nomaiņu nemaz nedrīkstētu lemt,” saka A. Vindelis.

Arī šodienas vakars šī nama iedzīvotājiem būs nemierīgs, jo kārtējo reizi būs jāpulcējas uz kopsapulci, lai risinātu domstarpības par ēkas apsaimniekošanu, kas jau nonākušas līdz policijai un tiesai.

Vispirms neliels atskats konflikta prelūdijā – 2010. gadā nama dzīvokļu īpašnieki izveidoja biedrību “Ozolaines nami”, kas no Rīgas domes pārņēma ēkas apsaimniekošanu. Biedrībā apvienojusies lielākā daļa šī nama dzīvokļu īpašnieku (67 no 85 dzīvokļiem).

Taču kopumā šīs mājas dzīvokļu īpašnieki (neatkarīgi no tā, vai iestājušies biedrībā vai ne) esot disciplinēti maksātāji un apzinīgi maksājuši biedrības izsniegtos rēķinus par apsaimniekošanu. Tas ļāvis “Ozolaines namiem” kopš 2012. gada īstenot dažādus remont­darbus par kopumā aptuveni 87 000 eiro (pārsegumu nosiltināšana, pagrabu iztīrīšana no gadiem krāta mēslu slāņa, cauruļu siltināšana, dūmvadu sakārtošana u. c.). “Protams, cilvēki ir dažādi, un vienmēr kāda daļa ir ar visu neapmierināta vai apvainojusies, mēģina kavēt darbus, traucē sapulces, bet tie ir tikai daži cilvēki,” stāsta biedrības nu jau bijušais valdes priekšsēdētājs Aivars Vindelis.

Foto – Lita Krone/LETA

Situācija saasinājās pēc 2013. gada, kad telpas šajā mājā iegādājies uzņēmējs Renārs Kadžulis. Viņa nekustamais īpašums ir bijusī šūšanas darbnīca, kas sastāv no diviem līmeņiem – savstarpēji savienotas telpas ēkas pagrabstāvā (110 kvm) un pirmajā stāvā (130 kvm), ko uzņēmējs iecerējis pārveidot par dzīvojamo platību. Taču drīz vien starp Kadžuli un “Ozolaines namiem” radies konflikts. Uzņēmējs uzskata, ka apsaimniekotājs viņam sastādījis nepamatoti lielus rēķinus par apkuri (pagrabstāvā viņam nemaz apkures neesot). Tāpat dzīvokļa īpašnieks iebildis, ka apsaimniekošanas rēķinos tiek pieskaitīta arī viņa īpašuma pagrabstāva daļa. Abām pusēm nekādi nav izdevies vienoties par atlaidēm, un galu galā uzņēmējs atteicies apmaksāt, viņaprāt, nepamatotus rēķinus un parāds pārsniedzis 6000 eiro. Apsaimniekotājs iesniedzis prasību tiesā par tā piedziņu, uzņēmējs ap sevi mobilizējis citus neapmierinātos iemītniekus. Abas puses sūdzējušās par saņemtiem draudiem, fiziskiem uzbrukumiem, īpašuma bojāšanu. Situāciju vēl vairāk sarežģī fakts, ka Kadžuļa nopirktajā pagrabā atrodas mājas kopējās apkures sistēmas un ūdens padeves ventiļi, bet uzņēmējs un apsaimniekotājs nespēj vienoties par to pārbūvi.

26. novembrī tika sasaukta dzīvokļu īpašnieku kopsapulce (par atlaidēm apkurei un apsaimniekošanai, par koplietošanas sistēmu pārbūvi, par nama ārdurvju pārbūvi), bet tajā nebija kvoruma, tādēļ sapulce nenotika. Mēnesi vēlāk notika sākumā aprakstītais incidents ar dur­vju laušanu. Kā izrādās, pēc kvoruma dēļ nenotikušās kopsapulces R. Kadžulis pieaicinājis dažus domubiedrus no kaimiņu vidus, kopā sasaukuši “atkārtotu sēdi”, kurā nomainījuši biedrības “Ozolaines nami” valdi, par jauno priekšsēdētāju ievēlējuši R. Kadžuli un piereģistrējuši izmaiņas Uzņēmumu reģistrā.

 

Vaino dokumentu viltošanā

“Atlaistais” biedrības vadītājs Vindelis uzskata, ka valdes nomaiņa notikusi nelikumīgi, falsificējot dokumentus: “Biedrības valdei un vairumam biedrības biedru nekas nav zināms par it kā notikušo atkārtoto biedrības kopsapulci, kurā tikusi pārvēlēta valde. Šāda sapulce nekad nav tikusi izziņota, biedriem netika sniegta informācija par sapulces vietu, laiku un dienaskārtību. Tomēr Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā ir iesniegti dokumenti, kas apliecina pretējo, tādējādi šie dokumenti acīmredzams ir viltoti.”

Bijušie valdes locekļi spriež, ka Kadžulis šo shēmu īstenojis ar nolūku iejaukties tiesvedības procesā. Biedrība iepriekš vērsusies tiesā ar prasību piedzīt no uzņēmēja parādu par neapmaksātajiem rēķiniem vairāk nekā 6000 eiro apmērā. Tagad Kadžulis šajā lietā it kā būs gan prasītājs, gan atbildētājs. Tāpat pastāvot bažas par to, kā uzņēmējs rīkosies ar biedrības kontā uzkrātajiem aptuveni 18 000 eiro. Tādēļ “atlaistie” valdes locekļi vērsušies ar iesniegumiem gan Uzņēmumu reģistrā, gan Valsts policijā, prokuratūrā un citur. Policija par notikušo jau sākusi resorisko pārbaudi, bet UR ierosinājis administratīvo procesu, cik tiesisks bijis valsts notāra lēmums reģistrēt pieteiktās izmaiņas.

Uzņēmējs Kadžulis sarunai ar “Latvijas Avīzi” piekrīt uzreiz, bet zīmē kardināli pretēju ainu. Viņaprāt, apsaimniekotājs ne vien sastādījis viņam nepamatotus rēķinus, bet vēl šaubīgos darījumos iztērējis vismaz trīsdesmit tūkstošus iedzīvotāju samaksātās naudas, izvairījies atskaitīties par tēriņiem un vispār nolaidis māju līdz avārijas stāvoklim. “Kad sāku remontēt savu iegādāto īpašumu, man iestājās izmisums. Lietusūdens gadiem ilgi tiek novadīts pa taisno uz pamatiem. Tādēļ zem pamatiem veidojas izskalojumi, turklāt blakus atrodas dzelzceļš. Tādēļ pamati sēžas un ēka sāk dalīties. Taču es šo īpašumu biju meklējis ļoti ilgi un nevēlos to pārdot. Tā kā valde neatsaucās maniem brīdinājumiem, man nācās piespiedu kārtā iesaistīties, sarīkot vēlēšanas un pašam iekļūt valdē,” tikšanās laikā stāstīja Kadžulis. Viņš apgalvo, ka viss noticis tiesiski, tomēr atsakās uzrādīt valdes pārvēlēšanas sēdes protokolu. Tagad uzņēmējs plāno veikt finanšu auditu par iepriekšējās valdes tēriņiem, novērst aktuālākas problēmas ar mājas tehnisko stāvokli un pēc tam nodot ēkas apsaimniekošanu kādam profesionālam uzņēmumam, bet biedrību likvidēt.

Uzņēmējs gan piekrīt, ka atrodas interešu konfliktā, jo vada biedrību, ar kuru tajā pašā laikā tiesājas par nenomaksātiem rēķiniem. “Bet man nebija citas iespējas, kā rīkoties. Sūdzēt viņus tiesā? Vidējais tiesas termiņš Latvijā ir septiņi gadi! Tad man ko – gadiem ilgi apmaksāt nepamatotus rēķinus? Tas būtu pilnīgi neloģiski!” viņš noplāta rokas.

 

Cimdars uzticību nezaudē

Šis nav ne pirmais, ne vienīgais konflikts Latvijas nekustamo īpašumu apsaimniekošanas jomā ar reiderisma un dokumentu falsificēšanas pazīmēm. Taču pastiprinātu uzmanību šim gadījumam liek pievērst uzņēmēja Kadžuļa pamatdarbības joma. Viņš ir SIA “SOAAR” valdes loceklis un līdzīpašnieks. Šis uzņēmums saņem valsts pasūtījumus par programmēšanas pakalpojumiem no daudzām valsts institūcijām – Valsts ieņēmumu dienesta, Zemes dienesta, Lauku atbalsta dienesta un arī Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK). Tieši šis uzņēmums kopš 2010. gada uzvarējis vairākos CVK konkursos par elektroniskā balsu skaitīšanas pakalpojuma nodrošināšanu gan Saeimas, gan pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Gadu gaitā valsts pasūtījumu summas krietni augušas – pašlaik SIA “SOAAR” kopā ar CVK īsteno 691 153 eiro vērtu projektu, lai nodrošinātu dažādus elektroniskos pasākumus šogad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās (tostarp kandidātu sarakstu sagatavošanu un iesniegšanu, kā arī rezultātu apkopošanu). Pērn Saeima jau piešķīra 250 889 eiro šī pasākuma sākšanai, atlikušos 349 111 eiro plānots apgūt šogad.

CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars atzīst, ka nebija informēts, ka komisiju apkalpojošs uzņēmējs tiek vainots dokumentu viltošanā. “Taču CVK sadarbības partneris ir SIA “SOAAR” kā juridiska persona, nevis privātpersona R. Kadžulis. Tāpat, ja pareizi saprotam, šobrīd vēl ir par agru apgalvot, ka R. Kadžulis ir iesaistīts krimināllietā. Zināmā informācija liecina, ka ir sākta policijas resoriskā pārbaude, kuras ietvaros tiek pārbaudīts, vai ir pamats sākt kriminālprocesu,” teica A. Cimdars. Tādēļ iesāktā sadarbība netikšot pārtraukta. Juridiski tas būtu iespējams tikai gadījumā, ja SIA “SOAAR” pārstātu pildīt tās līgumsaistības, ko ir apņēmusies, vai Centrālajai vēlēšanu komisijai būtu pierādījumi, ka darbs tiek veikts nekvalitatīvi un neatbilstoši tehniskajā specifikācijā noteiktajām prasībām. Līdzšinējo CVK sadarbību ar SIA “SOAAR” Cimdars vērtēja kā labu.

Viņš arī kategoriski noraidīja bažas, ka šie notikumi varētu radīt aizdomas par elektroniski apkopoto vēlēšanu rezultātu ticamību: “SIA “SOAAR” nodrošina pakalpojumu, kuru pārrauga un kontrolē CVK. Savukārt balsis skaita vēlēšanu iecirkņu komisijas vēlēšanu iecirkņos novērotāju klātbūtnē. Balsu skaitīšanas protokolu dati tiek publicēti vēlēšanu naktī, un visiem vēlēšanu procesa dalībniekiem ir iespējas pārbaudīt, vai vēlēšanu rezultātu veido iecirkņos konstatētā vēlētāju griba.” Viņš uzsvēra, ka vēlēšanu rezultātus Latvijā nenosaka IT sistēmas (proti, vēlēšanās neizmantojam balsošanas mašīnas, nav iespējams balsot internetā), bet vēlēšanu iecirkņu komisijas. IT sistēmas nodrošina tikai datu savākšanu, pārraidi un publicēšanu. Un šī procesa godīgumam līdzi seko gan CVK komisija, gan vietējās vēlēšanu komisijas, novērotāji, mediji, partijas un vēlētāji.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
“Ikvienam ir jāzina sava loma sabiedrības organismā.” NMPD vadītāja par visaptverošo valsts aizsardzību
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pēc ieceļošanas Latvijā vairs nebūs jādodas 14 dienu pašizolācijā. Kuras valstis ir drošas?
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Valsts atbalsts Covid-19 krīzes pārvarēšanai sasniedzis 2,1 miljardu eiro. Ministrijām pārdalīs 600 miljonus eiro
9 stundas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 4
3 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
2 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
7 stundas