foto – publicitātes

Skrīveri Dagmāras Dišleres gleznās 0

9. aprīlī Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā tiks atvērta gleznotājas Dagmāras Dišleres izstāde “Skrīveri”.

“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
VIDEO. Maestro Raimonds Pauls: “Mēs esam tajās pēdējās vietās, un kas tad pie tā ir vainīgs?”
Lasīt citas ziņas

Likumsakarīgi un skaisti, ka gleznotājas Dagmāras Dišleres (1923 – 2011) glezniecība skatāma Andreja Upīša memoriālajā muzejā, jo grūti iedomāties otru tādu Latvijas mākslinieku, kas tik ciešām saitēm būtu vienots ar rakstnieka dzimto novadu. Un tā vien gribas sacīt, ka tas iekšējais pamatīgums, kas ne vienmēr virspusēji un viegli tverams, sabalsojas abu – spalvas un otas meistaru – dzīves principos.

Dagmāras Dišleres glezniecība valdzina ar klusinātību, dziļumu, noskaņu bagātību. Ar tām mītiskajām gaismas, toņu, ritmu spēlēm, kas piemīt tikai Latvijas nelielo upīšu – Pērses, Ogres, Mazās Juglas, Dīvajas, Amatas – tecējumam, krastu krūmājiem, ziedošiem ābeļdārziem, Ikšķiles, Tīnūžu, Skrīveru taciņu locījumiem, citiem vārdiem – dabas mūžīgai mainībai un neizsmeļamībai. Viņas glezniecība uzrunā ļoti intīmi, prasa iedziļināšanos, tā ir attālināta no steigas, paviršības. Ja šo intonāciju spējam tvert, tā atklājas pilnībā, izteiksmes blīvumā. Tādējādi Dagmāras Dišleres glezniecībā nolasāma atklāsme, kas Latvijas mākslā pastāv kopš Vilhelma Purvīša laikiem. Proti – daba un patiesums vienmēr ir labas mākslas pamats.

CITI ŠOBRĪD LASA

Māksliniece, tāpat kā mēs ikviens, ir saistīta ar savu laiku un to raksturojošām vērtībām. Dagmāras Dišleres vērtības visu mūžu bija skaistie bērnības gadi vectēva mājās Ikšķilē, ūtrupes āmura klaudzieni Stabu ielas dzīvoklī, pirmās skolas gaitas Rīgas pilsētas 23. pamatskolā, vēlākie ģimnāzijas gadi Natālijas Draudziņas skolā, kur notiek neaizmirstamas sastapšanās ar tādiem pedagogiem, kuru vērtību mērs vēlāk ir atbalsta punkts patstāvīgās dzīves gaitās. Literatūru māca dzejniece Zinaīda Lazda, profesors Eduards Zicāns vingrina grieķu un latīņu valodas prasmēs, še arī iepazīšanās ar ilgu gadu padomdevēju, toreiz jauno gleznotāju Āriju Skridi, kurš ievada zīmēšanas gudrībās un pasaules mākslas vēstures neaptveramībā. Viņš arī ir pirmais, kurš mudina doties uz Mākslas akadēmiju.
Studiju gadu sākums Otrā pasaules kara laikā, paralēli – baleta stundas pie Betrises Vīgneres, kura reiz itin bargi saka: „Ņem savās rokās kaut ko vienu.” Un Dagmāra izšķiras par glezniecību, lai gan visu dzīvi saglabā padziļinātu interesi par literatūru, teātri, mūziku. Mākslas studiju noslēgums jau pie citas varas, kad pirmais vīrs izsūtījumā, mājās aizgūtnēm raud dēliņš Pērs, kurš vēlāk kļūs par ārstu, bet studiju biedrs, kas saistīts ar čeku, pasargā no represijām. Sūri gadi dzīvē un mākslā. Diplomdarbs, kas aizsākas kā skaistas novakares gleznojums lauku sētā, bet savu noslēgumu piedzīvo 1952. gadā kā tipisks sociālistiskā reālisma posma darbs – „Jaunās kūtis”. Labi, ka šajā laikā līdzās ir diplomdarba vadītājs profesors Oto Skulme, kura neatlaidība un padomi noved līdz galamērķim.

Patstāvīgās mākslinieces gaitas aizsākas ar neziņu par rītdienu, jo bērnu grāmatu ilustrēšana nedod regulārus ienākumus. Paglābj profesors Pauls Stradiņš, kurš aicina palīgos veidot topošo Medicīnas muzeju. Tad seko skaistais Pēterburgas posms ar Ņevas krastmalu, koncertiem, iespēju studēt un kopēt Purvīša, Levitāna, van Goga darbus. Tas paplašina izpratni par ainavas glezniecību, un dienas krāšņākas vērš Ermitāžas zāļu sirmās uzraudzes – īstenas aristokrātes, ļoti trūcīgas, bet garīgi bagātas.

Šajā laikā aizsākas kopdzīve ar gleznotāju Valdi Dišleru. Vairāk nekā 60 gadus Dagmāra neuzkrītoši un godprātīgi stāvējusi līdzās viņa gaitām, ar neuzbāzīgu padomu un rāmu smaidu pavadījusi un sagaidījusi vīru, kad viņš pildīja Zīmēšanas katedras vadītāja, profesora, ilggadēja Latvijas Mākslas akadēmijas rektora, Mākslinieku savienības vēlētu amatu un citu sabiedrisko pienākumu slogu. Sievišķīgā intuīcijā, gudrībā sakņotais atbalsts ir bijis neatņemama Latvijas kultūras vēstures daļa. Svešām acīm neredzama, nezināma. Un labi, ka tā. Jo tikpat lielā mērā, kā Dagmāra Dišlere sargāja savas robežas glezniecībā, tā viņa sargāja ģimenes godu, attiecības, draugu uzticību un tikai retajam izteica raizes par bērnu, mazbērnu un citu tuvinieku gaitām. Viņa ieskatīja, ka latviešu sievietes tikumi ir strādīgums, taupība, sakoptība. Ārēja un iekšēja. Mūža pēdējos gadus, kad veselība darīja raizes un sāpes, ar priecīgu azartu viņa atcerējās agrāko gadu neprātības, kopīgās svinēšanas, mājas karnevālus, dziedāšanu un dejošanu līdz rīta gaismai. Arī meitai Ingai Dišlerei, kas turpina tēva sākto – strādā par pasniedzēju Latvijas Mākslas akadēmijā – mācījusi harmonizētu dzīves izjūtas kopumu.

Kad gatavojāmies mākslinieces pirmajai plašākajai personālizstādei Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, Dagmāra Dišlere atzina:
„Nekad neesmu varējusi mākslā strādāt tik daudz, cik gribējies. Visu noteica pamatdzīve – ģimene, bērni. Otām atlika tikai pavasari un rudeņi, kad skola beigusies vai nav vēl sākusies. Un vakara stundas. Tik vien glezniecībai palika. Nemāku izskaidrot sajūtas, kas pārņem, stāvot pie audekla. Varbūt var teikt: es ieeju sevī. Varbūt pareizāk – ieeju dabā caur sevi. Tad iestājas mijiedarbība. Agrāk strādāju tikai dabā. Gleznoju studijas. Tas bija mans pārdzīvojums. Tas mani vadīja, ierosināja. Tā aizsākās ceļa, upīšu, krūmu motīvi. Sapratu, ka man pilnīgi ar to pietiek, lai rādītu dabas, dzīves skaistumu, jo ceļš, upītes tecējums – tas ir gājums.”

Izstāde “Skrīveri” būs apskatāma līdz 1. septembrim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
VIDEO. Maestro Raimonds Pauls: “Mēs esam tajās pēdējās vietās, un kas tad pie tā ir vainīgs?”
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
“Lai tiem būtu ērtāk, drošāk un komfortablāk nogalināt?” Sašutumu izraisa “Dodžj” sižets par vēlmi palīdzēt okupantiem uzlabot situāciju frontē 113
Lasīt citas ziņas
Levits: Patlaban neredzu nepieciešamību aizsardzības ministra biedra amata izveidei
VIDEO. Bučā pagaidu mājās mītošie iedzīvotāji cīnās ar zemajām temperatūrām un elektrības padeves pārrāvumiem
“Tā ir īsta laimes spēle…” Olga Valciņa par medikamentu pieejamību onkoloģijā 1
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā 17
ES vienojas par cenu griestiem Krievijas naftai 26
20:32
“Tā ir īsta laimes spēle…” Olga Valciņa par medikamentu pieejamību onkoloģijā 1
19:15
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā 17
18:59
Vāc ziedojumus Haralda Sīmaņa izvadīšanai: “Lai godam varam atvadīties no leģendārā dziesminieka” 7
VIDEO. Maestro Raimonds Pauls: “Mēs esam tajās pēdējās vietās, un kas tad pie tā ir vainīgs?”
VIDEO. Kijivas bērnu kora dziedājums aizkustina ņujorkiešus
“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
NEPLP ierosinājis vēl vienu lietu pret “TV Rain” par aicinājumu palīdzēt Krievijas armijai 67
FOTO. Ziemassvētku tirdziņi ir atpakaļ! Kādi tie ir Latvijā, mēs zinām, bet kādi tie ir citās valstīs? 17
FOTO. Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga radījusi īpašu rotu kolekciju
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
Ruks: “Policijas ģenerāļa dalība un loma medībās ar bojāgājušo ir neskaidra”
Kā pilsētām vienā novadā var būt atšķirīgi tarifi? Skaidrot mēģina Ivars Zariņš
Vācija atzīst atbildību par Krievijas karu Ukrainā
“Lai tiem būtu ērtāk, drošāk un komfortablāk nogalināt?” Sašutumu izraisa “Dodžj” sižets par vēlmi palīdzēt okupantiem uzlabot situāciju frontē 113
Lielo uzkrājumu un inflācijas dēļ krīt svaigpiena iepirkuma cenas. Kas notiks ar cenām veikalos?
Ja koks traucē privātmājas pagalmā – vai to drīkst nozāģēt?
Ščerbatihs: Tikai opozīcija aizietu uz Dziesmu svētkiem, koalīcijai bail no cilvēkiem
No nākamā gada pieaugs vēstuļu un pasta paku sūtījumu tarifi
FOTO. “To prot tikai viņa!”: Keitas Midltones auskaru izvēle neatstāj vienaldzīgu nevienu. Ar ko tie ir tik īpaši?
Slaidiņš par Rinkēviča izteikumiem: “Jā, Krievijā ir pietiekami daudz mērķu, kuri būtu pelnījuši, ka pa viņiem trāpa!” 10
Ievērojami nokrišņi nav gaidāmi. Laika prognoze sestdienai
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Atlīdzība par malku bez čeka bijusi vispieprasītākā, taču 60 eiro par malku vairs nevarēs prasīt 2
Ministre mierina, ka elektrības sadales tarifi nebūs tik lieli, kā sākotnēji plānots 3
Kariņš izlēmis doties dažu dienu atvaļinājumā
VIDEO. “Tas ir mans kovida projekts”: šefpavārs Elmārs Tannis izrāda savu glauno privātmāju 4