Kultūra
Māksla

Skuja Braden duets svin pastāvēšanas divdesmit gadus ar izstādi “Samsāra”0


Atklās “Skuja Braden” izstādi “Samsāra”.
Atklās “Skuja Braden” izstādi “Samsāra”.
Publicitātes foto

No 14. marta līdz 3. maijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma vērienīga izstāde “Samsāra”, aicinot iepazīt daļu no starptautisku ievērību guvušā mākslas dueta Skuja Braden – latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas D. Breidenas – vairāk nekā divdesmit gadu laikā kopīgi radītajiem tēlniecības un glezniecības darbiem porcelānā, LA.LV uzzināja muzejā.

Izstāde tapusi, atzīmējot abu mākslinieču sadarbības 21 gadu kopš pirmās kopizstādes Rīgā 1999. gadā.

Tad izveidojās šis radošais tandēms, un no tā laika visi darbi tiek parakstīti ar abu uzvārdiem.

“Salikums Skuja Braden simbolizē citu, izdomātu personību, tādu kā bandītu vai zagli, kurš ir piesavinājis divu autoru identitāti. Lai gan eksistē Ingūna Skuja (1965) un arī Melisa D. Breidena (1968), mākslas pasaulē patiesi plaši pazīstama vienīgi Skuja Braden,” pauž izstādes kuratore Irēna Bužinska.

“Tā burtiski atrodas trešajā stāvoklī – radīta un neradīta, īsta un neīsta, viņas esība iedarbīgi nojauc subjekta un objekta attiecības. Tas ir būtisks aspekts Ingūnas Skujas un Melisas D. Breidenas daiļradē un viņu ideju skaidrojumā.”

Kopš Skuja Braden rašanās duets aktīvi darbojas gan Latvijā, gan Amerikas Savienotajās Valstīs, izstādoties keramikas mākslas centros Eiropas valstīs, Āzijā un Austrālijā.

Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā apvieno vairāk nekā 200 mākslas priekšmetu no muzeju un privātajām kolekcijām.

Ekspozīcija iedalīta astoņās tematiskajās grupās, kas, no vienas puses, ilustrē dažādus mākslas darbu tipus un paņēmienus, kā strādā Ingūna Skuja un Melisa D. Breidena, no otras puses, formulē tēmas, kas ir būtiskas Skuja Braden daiļradē.

Izstādes centrālo asi veido dzīves un nāves tēmas. “Iekāres istabā” eksponētais radīts, iedvesmojoties no japāņu Shunga grafikas, Sigismunda Vidberga mākslas, grieķu erotiskajām vāzēm un latviešu neķītrajām tautasdziesmām, turpinot attīstīt šo mākslas nišu.

Savukārt “Altāris” ir kā svētnīca, kur atstāt ziedojumus un senču gariem aizlūgt par atbalstu.

Sadaļa “Cilvēki, ko mēs pazīstam, kurus mēs gribētu pazīt un cilvēki, kurus mēs vairs negribam zināt” ir uz apaļiem un ovāliem šķīvjiem gleznotu portretu galerija.

Tajā var sastapt Merilinu Monro, Mahātmu Gandiju, Latvijas sabiedrībā zināmas personas, Latvijas un ASV prezidentus u.c. un tad lūkot saprast, kurā kategorijā Skuja Braden tos ieskaitījusi.

Porcelāna un vizuālās mākslas darbu – vāžu, figurālu objektu, abstraktu veidojumu, zīmējumu un gleznu – kopas atklāj alegoriskas interpretācijas “Septiņiem dievišķiem tikumiem un septiņiem nāves grēkiem”, “Hibrīdformas un mūzikas lādītes”, “Teorija ir tas, uz kā mēs pakaram cepures”, “Forma un tukšums” un “Ar ideālu atnāks faktiskais”.

Saistītie raksti
Atklās "Skuja Braden" izstādi "Samsāra"

Izstāde pārliecinoši spoži parāda abu autoru daiļrades plašo spektru un vienlaicīgi kopīgo vēsturi, akcentējot tieši jaunāko periodu un īpaši šai izstādei radītos darbus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.