Latvijā
Kriminālziņas

Māte gatava izstāstīt Egila stāstu, lai pasargātu citus no tik skarba likteņa75

Foto – Artis Drēziņš

Trešdienas, 5. oktobra, pusdienlaikā Liepājas pašā malā Karostas rajonā, kādus simt metrus no Atmodas bulvāra, krūmiem un kokiem aizaugušā teritorijā kāda sieviete atrada apdegušu līķi. Kaut arī vēl notiek ekspertīzes, ne piederīgajiem, ne Valsts policijai nav šaubu, ka atrastais ir 24. septembrī pazudušais Egils Kuļikausks. Viņam 17. decembrī būtu palikuši 16 gadi. Nu puisis jau ir guldīts zemes klēpī. 8. oktobrī policija aizdomās par slepkavību aizturēja divus Egila vienaudžus. Policija par izmeklēšanas gaitu neko nesaka, taču neoficiāli man zināms, ka aizturētie, kas atrodas policijas izolatorā, turas pie versijas: visi trīs Karostā dzēruši un pēc tam izšķīrušies. Man izdevās atrast avotu (nevēlas atklāt savu vārdu), kurš apgalvo, ka aizturētie aizrāvušies ar spaisa lietošanu. Diezgan ticami, ka to darījis vai vismaz pamēģinājis arī Egils. Šodien tiesa lems, vai aizturētos paturēt apcietinājumā.

99,9%, ka vainīgi

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks, Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Rimants Kārkliņš par 99,9% esot pārliecināts, ka aizturētie ir vainojami slepkavībā. Lai būtu skaidrība par visiem 100%, lai iegūtu visus nepieciešamos pierādījumus, lai noskaidrotu nāves laiku un iemeslus, no mirušā paņemti audi, lai veiktu daudzas ekspertīzes, tajā skaitā DNS un apreibinošu vielu atklāšanai. Ekspertīzes var ilgt mēnešiem. Vai ekspertīzēm pakļauti arī aizturētie, R. Kārkliņš ne noliedz, nedz apstiprina.

“Šis ir sevišķi smags noziegums. Pie tā strādā mūsu labākie izmeklētāji un speciālisti no Rīgas. Izmeklēšanas interesēs maz ko varu stāstīt. Pierādījumi ir savākti – pretējā gadījumā jau tiesa neļautu apcietināt aizdomās turētos nepilngadīgos. Abi puiši kā aizdomās turamie mūsu redzeslokā bija jau pirms līķa atrašanas. Kad Egilu atrada, pazīmes norādīja, ka slepkavību nav izdarījuši profesionāļi. Ir vairāki liecinieki. Aizdomās turētie un arī pats Egils iepriekš ir bijuši policijas redzeslokā,” saka R. Kārkliņš, bet neatklāj, ko izmeklēšanā teikuši aizturētie, vien to, ka abi esot mazrunīgi. Kad policistam nosaucu aizturēto vārdus, viņš diplomātiski atbild: “Dzirdējuši esam. Noslepkavotā paziņas.”

Liepājā parādījies īpaši negants spaiss

No cilvēkiem, kas pārzina Liepājas ielās notiekošo, uzzināju, ka tieši septembrī pilsētā apritē parādījies spēcīgas iedarbības spaiss. Pieredzējušie lietotāji vienu devu varot dabūt par pieciem eiro, pie jaunajiem – spaisam ejot no rokas rokā – tas nokļūstot jau par 10 – 15 eiro. Pēdējās dienās policija aizturējusi arī vienu narkotiku dīleri, iespējams, saistībā ar notikušo slepkavību. Kā man saka, jaunieši iecienījuši apreibināties, pēc spaisa pīpēšanas pa virsu uzdzerot lēto alu no plastmasas divlitru pudelēm.

Vismaz viens no aizturētajiem skaitījies Egila draugs un pat viesojies pie viņa mājās. Abi bijuši jau tiesāti.

Par vienu aizturēto zināms, ka bijis vienkāršs puisis, kam diemžēl māte nesen izdarījusi pašnāvību, bet tēvs izmisīgi mēģina dēlam nodrošināt alibi un uzskata, ka Egila slepkavībā vainojama kāda sekta.

Pazīmes liecinot, ka Egils nogalināts 24. septembra vakarā vai naktī. Par otru aizturēto zināms, ka viņš pirms dažiem gadiem trenējies basketbolā un pats spēlējis Latvijas Jaunatnes basketbola līgā. Trenere Ināra Biciņa atceras, ka puisis pie viņas bijis kādu gadu, neesot bijis nekāds ļaunais, varbūt uzvedies brīvāk nekā citi, īsti nepakļāvies disciplīnai. “Viena epizode gan iespiedusies atmiņā. Garderobē tika aizdedzināta kāda puiša jaka, un aizdomas krita tieši uz viņu. Es piezvanīju vecākiem, lai viņi savā starpā vienojas. Kā tas beidzās, nezinu,” stāsta trenere. Kā zināms, Egils tika atrasts apdedzis… Pēc neoficiālas informācijas, viņš bijis izģērbts un ķermeņa augšdaļa aplaistīta ar degošu šķidrumu, kas aizdedzināts. Tā sadedzis, ka seja gandrīz neatpazīstama. Visticamāk, miris pirms dedzināšanas un vardarbīgā nāvē.

Kāpēc tas varēja notikt

Vieta Karostas rajonā, kur krūmiem un kokiem aizaugušā teritorijā tika atrasts apdegušais jaunieša līķis.
Foto – Artis Drēziņš

Ar Egila mammu Ivetu nopērkam svecītes, kuras aizdedzinām pie Egila kapa. Ziedi vēl nav novītuši. Vienojamies, ka jāizstāsta Egila stāsts. Lai varbūt kādu citu viņam līdzīgu pasargātu no tik skarba likteņa. Lai tiktu sodīti tie, kuri pacēluši roku pret cilvēka dzīvību.

“Egils bija spurains. Ar saviem asumiņiem un nadziņiem. Kā kaķēns, kurš gribēja darīt to, kas pašam tīk. Es centos darīt visu, centos būt stingra, lai viņš izaugtu par kārtīgu cilvēku,” saka Iveta, kura strādā sociālās aprūpes centrā, kur kopj bērnus invalīdus. Egils bija viņas vienīgais bērns.

Iveta domā, ka kļūda bijusi sūtīt dēlu skolā nepilnu septiņu gadu vecumā. Tas sakritis ar laiku, kad viņa šķīrusies ar vīru, kurš strādājis cietumā. Bērns mīlējis abus vecākus. Pēc tam Egils kļuvis agresīvs, bijušas pat pašnāvnieciskas tieksmes. Gājuši pie ārstiem, psihiatra, bijis jādzer zāles. Iveta bilst, ka Liepājas 15. vidusskola neesot bijusi pretimnākoša un bija jāmeklē cita skola. Arī nākamajā, 8. vidusskolā, Egils neiedzīvojies. Skolotāju slēdziens: Egilam jāmācās speciālā skolā. Tā viņš nokļuvis Rudbāržu internātpamatskolā. Tur viņam vajadzējis palikt patstāvīgākam, jo attāluma dēļ mājās varēja būt tikai nedēļas nogalē.

“Mēs abi to vienu gadu, kuru viņš mācījās 3. klasē, bijām nomocījušies. Gribējām dzīvot kopā. Cīnījos kā lauvene pret sistēmu un dabūju no turienes viņu laukā. Meklēju skolu Liepājā. Bija vietas, kur mūs atraidīja, bet pieņēma Liepājas internātpamatskolā. Tur dēls atplauka, uzlabojās sekmes, kontakts ar skolotājiem. Pagājušajā gadā Egils nolēma mainīt skolu, lai, kā pats teica, būtu atestāts ar lielāku vērtību. Pusgadu par to runāja. Es par tādu soli šaubījos, bet dēls teica: es cīnīšos un mācīšos!” stāsta mamma.

Tā pagājušajā gadā Egils sācis mācīties Liepājas Raiņa 6. vidusskolas 8. klasē, diemžēl mācījies uz nesekmības robežas. Mamma domā, ka vainojams bijis slinkums, diemžēl nepadevušās valodas un matemātika, toties nav bijušas problēmas ar dabas zinībām un vēsturi. Arī uzvedība varēja būt labāka. Kad bijis mazāks, tad stingri noteiktā laikā bijis jābūt mājās, bieži skrējis, lai pat minūti nenokavētu. Nekad nedrīkstējis palikt bez telefona sakariem, arī pēdējā laikā. Šopavasar jau paklaiņojis, nav gājis uz skolu. Parādījušās meitenes. Egils teicis, ka vienkārši ar draugiem staigājis. Ko darījis, nav teicis. Mamma tagad domā, ka vajadzējis būt stingrākai, bet puisis jau liels, arī fiziski, kādi desmit centimetri trūkuši līdz diviem metriem. Maijā nācies doties uz pārrunām skolā. Tad Egils saņēmies.

Vasarā daudz gulējis. Cēlies ap pusdienlaiku un tad parasti ar draugiem devies uz jūru. Mājās nācis vēlu. Īpašu interešu Egilam nav bijis. Īsu brīdi gan apmeklējis trenažieru zāli. Mājās daudz laika pavadījis, iedziļinoties viedtālrunī, kur sarakstījies, klausījies mūziku, spēlējis spēles. Māte tikai reizi dēlu pieķērusi smēķējam. Diemžēl bijušas problēmas ar alu un stiprākiem dzērieniem. Vairākas reizes policija pieķērusi dzeršanā. Mātei nācies iet uz policiju. Egils bijis narkologa uzskaitē. Netieši no Egila runas māte sapratusi, ka dēls pamēģinājis arī spaisu.

“24. septembrī atnācu mājās no nakts maiņas. Egils teica, ka jāiet pie drauga, un lūdza divus eiro. Neteica, kam vajadzīgi. Es nedevu un aizgāju pagulēt. Kad pēc pāris stundām pamodos, no maka bija paņemti divi eiro un vietā atradās atvainošanās zīmīte. Divas divdesmit eiro banknotes bija palikušas. No kādiem četriem līdz sešiem vakarā sazinājāmies ar īsziņām: Egils atvainojās, es atkal prasīju, kur viņš ir, teica, ka pie drauga, bet vārdu nesauca. Pēc septiņiem zvanīju, bet Egila telefons bija izslēgts,” atceras Iveta.

Blēņdaris, taču pozitīvs cilvēks

“Egils nebija paraugpuisēns, blēņdaris, taču uz kopējā fona ne tuvu tas sliktākais, ar kuriem man bijusi darīšana,” konstatē Egila klases audzinātāja Ilze Karazina. “Man ir bijuši skolēni, kas emocionāli aizskāruši, fiziski draudējuši, teikuši, ka nāks pie manis uz mājām logus sist. Egils ne tikai nebija agresīvs, bet ar cieņu izturējās gan pret skolotājiem, gan klasesbiedriem, viņam patika gaumīgi pajokot. Zinot viņa sūro dzīves gājumu, tomēr redzēju viņā lielu potenciālu. Kad piespieda sevi domāt, tad galva strādāja labi. Bieži trūka motivācijas, varēja pazust no stundām, taču radīja par sevi iespaidu, ka tiks ar dzīvi galā. Ja kaut ko apsolīja, tad to izdarīja. Salīdzinājumā ar daudziem citiem patstāvīgs.”

Kad par pavasara klaiņošanu un nenākšanu uz stundām skolā bijušas nopietnas pārrunas, par sodu piekritis jūnijā skolā pastrādāt saimniecības darbus – lai uzlabotu priekšstatu par sevi.

“Manā pieredzē nav bijis, ka stundās kāds sēdētu, ar kaut ko apreibinājies. Arī Egils vienmēr bija skaidrā. Par notikušo man ir tikai viens izskaidrojums: kaut kas tāds var notikt tikai apziņas deformācijas dēļ, pie kā novedušas narkotikas vai kādi citi ārkārtas apstākļi,” pārliecināta skolotāja, kura arī piebilst, ka Liepājā jauniešiem ir daudz iespēju sevi realizēt, diemžēl Egilam saistošāka izrādījusies ielu vide.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Atceļ lēmumu par atbalstu dabasgāzes termināļa būvniecībai Skultes ostā 2
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 krīzei mazinoties, ar robežu atvēršanu Latvijai steigties nevajadzētu 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ušakovs pārsūdzēs tiesas spriedumu
4 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Lieldienu laikā ciemošanās ir aizliegta 2
2 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Parādījušās šaubas, vai Rīgas domes vēlēšanas vispār varētu notikt arī rudenī
56 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Konkursu par finansējumu Covid-19 skarto mediju atbalstam varētu izsludināt jau rīt 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēdējā diennaktī vislielākais Covid-19 inficēto skaita pieaugums Rīgā 2
3 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
No liela ieguvuma reģionam līdz lielai bēdai saulkrastiešiem. Kā vērtēt atcelto atbalstu “Skulte LNG terminal” projektam?
21 minūtes