Foto no “Latvijas Avīzes” arhīva

Sliktākais aiz muguras 0

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
Lasīt citas ziņas

 

“Ir pienācis ilgi gaidītais pirmais marts, kad stājas spēkā vieglāko epidemi­oloģiskās drošības atvieglojumu pakete kopš pandēmijas sākuma. Droši vien daudzi uz kara fona Ukrainā vairs neatceras, ka vakar beidzās mūsu valstī izsludinātā ārkārtējā situ­ācija,” vakar Ministru kabineta sēdē sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par”). Viņš informēja, ka aizvadītajā nedēļā par 5,6% esot sarucis ar koronavīrusu inficēto skaits un izskatoties, ka pagājušajā nedēļā bijis sasniegts saslimstības augstākais punkts, tomēr pilnībā to vēl nevarot apgalvot, jo esot diezgan strauji sarukusi cilvēku testēšana. Ārsti ziņojot, ka samazinoties izsniegto darba nespējas lapu skaits, mazāk esot to slimnieku, kas sirgst ar akūtām elpceļu infekcijām. Sliktākais esot aiz muguras, jo arī slimnīcās ievietoto pacientu īpatsvars kļūstot arvien mazāks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavļuts norādīja, ka stacionāros pacientu nelielo pieaugumu joprojām galvenokārt veidojot nevis kovida slimnieki, bet tie, kas slimnīcā nokļūstot citu kaišu dēļ. Diemžēl pozitīvu ziņu nav par mirstību – no kovida vidēji dienā nomirst 15 cilvēki, taču šāds pieaugums, kā skaidroja Pavļuts, esot vērojams arī citās valstīs, kuras saslimstības ziņā jau sasniegušas augstāko punktu, un būšot manāms vēl kādu laiku pēc tam, kad saslimušo skaits sāks rukt.

“Tomēr pasludināt uzvaru vēl nevaram, kaut daudzas pazīmes liecina, ka saslimstības smaile jau ir aiz muguras,” uzskata veselības ministrs.

Šobrīd Covid-19 diagnozi apstiprina ar laboratorijās veiktu RNS testu. Bet, ņemot vērā to, ka 22. februārī Eiropas Komisija ir pieņēmusi grozījumus Eiropas Parlamenta un Padomes regulā, paredzot, ka pārslimošanas sertifikātu var izsniegt, arī pamatojoties uz antigēnu ātro testu rezultātiem, valdība tiem pielāgoja pārslimošanas sertifikātu izsniegšanas kārtību mūsu valstī.

No 7. marta pārslimošanas faktu varēs apliecināt arī ar antigēna testu un uz šī testa rezultāta pamata izdot pārslimošanas sertifikātu. Lai testa rezultāts tiktu oficiāli atzīts, to nedrīkstēs veikt mājās, tas būs jādara ārstniecības iestādē vai aptiekā.

 

Karantīna īsāka

Valdība vakar grozīja mājas karantīnas nosacījumus kontaktpersonām. Mājas karantīnu tagad var neievērot tie, kuriem pēc primārās vakcinācijas aizritējušas ne vairāk kā 150 dienas vai pēc vakcinācijas ar “Janssen” ražoto vakcīnu ne vairāk kā 60 dienas, kā arī tās personas, kurām ir balstvakcinācijas vai pār­slimošanas sertifikāts. Pārējiem, kuri bijuši saskarsmē ar kovida slimnieku, mājas karantīnas ievērošanas laiks nav ilgāks par septiņām dienām.

Veselības ministrija norāda, ka atbilstoši Eiropas Zāļu aģentūras vakcīnu efektivitātes novērtējumam, kā arī Apvienotajā Karalistē, Amerikas Savienotajās Valstīs un citās valstīs veikto pētījumu rezultātiem var uzskatīt, ka pēc “Janssen” ražotās vakcīnas pietiekama aizsardzība pret Covid-19 ir līdz diviem mēnešiem, bet pēc pārējām vakcīnām vidēji līdz pieciem mēnešiem. Ja saņemta balstvakcinācija, tad tiekot iegūta pietiekama aizsardzība pret inficēšanos uz ilgāku laiku. Vadoties no slimības gaitas, varot secināt, ka šobrīd cilvēks, kas ir inficējies, ātrāk kļūstot neinfekciozs, tādēļ arī kopumā var saīsināt mājas karantīnas laiku līdz septiņām dienām.

Ministru kabinets papildināja noteikumus, lai maksimāli atvieglotu Ukrainas bēgļu ieceļošanu un uzturēšanos Latvijā. Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kas izceļo no Ukrainas kara dēļ, pirms ieceļošanas Latvijā nav jāuzrāda vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts. Noteikumi paredz izņēmumu arī pakalpojumu saņemšanai bez vakcinācijas vai pār­slimošanas sertifikāta personām, kurām ir Ukrainā izdoti personu apliecinoši dokumenti.

 

Kas mainās no 1. marta

* Visiem pieejamas visas tirdzniecības vietas.

* Atceļot Covid-19 sertifikātus tirdzniecības vietās, tiek saglabāta prasība vienam apmeklētājam nodrošināt 15 kvadrātmetrus no tirdzniecībai atvēlētās platības, kā arī prasība nodrošināt iepirkšanās grozu vai ratu skaitu, kas nepārsniedz tirdzniecības vietā maksimāli atļauto pircēju skaitu. Nosacījumi par telpas platību un apmeklētāju skaitu neattiecas uz tirdzniecības vietām starptautiskajā lidostā “Rīga”.

* Atvērtas visas slēgtās nozares, tajā skaitā izklaide, azartspēles, naktsklubi un atrakcijas, bet tajās tiks saglabāta prasība pēc sertifikātiem.

* Atcelts ierobežojums veikt darba pienākumus tikai tad, ja ir derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

* Sabiedriskajā ēdināšanā atcelts cilvēku skaita ierobežojums pie galdiņiem, bet klientu apkalpošana martā vēl jāorganizē epidemioloģiski drošā vidē, uzrādot Covid-19 sertifikātu. Tas jādara, klientus apkalpojot arī ārpus telpām.

* Laikā, kad kultūrvietā nenotiek publisks pasākums, to var apmeklēt bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. Bet tur, kur notiek kultūras pasākumi, ir jāuzrāda Covid-19 sertifikāts.

* Privātos pasākumos drīkst piedalīties līdz 50 cilvēkiem bez sertifikātu uzrādīšanas.

* Kristībās, kāzās un bērēs drīkst piedalīties līdz 250 cilvēkiem bez sertifikātu kontroles.

* No 1. aprīļa plānots atcelt visus atlikušos epidemioloģiskās drošības ierobežojumus, tajā skaitā prasības pēc Covid-19 sertifikātiem pakalpojumu saņemšanai un sniegšanai.

 

Joprojām slimo un mirst

Pirmdien veikti 19 333 Covid-19 izmeklējumi un reģistrētas 9524 inficētas personas, no kurām 3615 bija nevakcinētas vai vakcinācijas kursu nepabeigušas, bet 5909 vakcinētas. Saņemti ziņojumi par 17 mirušajiem, no kuriem septiņi mirušie bija nevakcinēti vai vakcinācijas kursu nepabeiguši, bet 10 mirušie bija vakcinēti.

AVOTS: Slimību profilakses un kontroles centrs

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
VIDEO. “Es to daru sava dēla dēļ!” Protestētāja sniedz interviju, kamēr policisti aiz rokām un kājām nes viņu prom 14
Lasīt citas ziņas
Lai stiprinātu Latviju militāri, ASV piešķirs 145 miljonus eiro 1
Nobela Miera prēmiju piešķir Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas cilvēktiesību aktīvistiem 1
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas?
Nobela Miera prēmiju piešķir Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas cilvēktiesību aktīvistiem 1
12:54
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem
12:38
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas?
12:26
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Signāls Rietumiem – Krievijas energovēstījums caur gāzesvadiem 26
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 52
Noskaidrots, kuri saņēmuši procentuāli visvairāk plusu un mīnusu no saviem sarakstiem 3
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
Ziemeļvalstu elektrības cenu nacionālās īpatnības 9
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
FOTO. “Zelta Mikrofons’23” pārsteigumi: jauna lokācija, skatītāji klātienē un uzvarētājiem divas balvas
Rudens kā rudens. Laika prognoze tuvākajai nedēļai
Kariņa otrajai valdībai neparedz četrus gadus
Pēc zaudējuma Saeimas vēlēšanās Urbanovičs kapitulē – pamet “Saskaņas” valdi 2
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Aug pieprasījums pēc Ukrainas precēm; joprojām pieejamas arī no Krievijas un Baltkrievijas
Šauļos sāk būvēt Lietuvas trešo jauno militāro bāzi
Apcietina Carnikavas pamatskolas skolotāju, kuru tur aizdomās par dzimumnoziegumu pret bērniem
Jūra cenšas atņemt Dānijas zemes 4
ISW: Irānas droni neietekmēs kara gaitu, krievi tos izmanto teroram
Krievijas raķešu triecienos Zaporižjā nogalināti 11 cilvēki
Itālijas brāļi iztrūcina Briseli
Rīgas mikrorajonos šodien notiek militārās mācības. Iedzīvotājiem nav jāsatraucas 19
Vija Beinerte: Vai Latvijas pilsoņi spēj ietekmēt politiskos procesus valstī?
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem