Foto – Ilze Pētersone

Slūžu maģija Burgundijā 0

“Bonjour!” uzsaucam vīram, kurš mūs jau gaida pie slūžām. Viņš laipni atņem labdienu – franči arī rītu sāk ar šo sveicienu – un ķeras pie iespaidīgās ierīces atvēršanas. Ūdens palēnām plūst caur varenajiem metāla vārtiem un piepilda slūžu tilpni, ar laivu nesteidzīgi ceļamies augšup, un skatam paveras viens no Francijas skaistajiem kanāliem – Nivernī.

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
10 stundas

Franču zemi var iepazīt arī pa ūdensceļiem, kuri to caurvij astoņu tūkstošu kilometru garumā. Kā braukt – ar privāto vai īrētu laivu, baržu vai upju kuģi – tā ir katra paša izvēle. Mēs nolūkojām kompānijas “Le Boat” sešvietīgo motorlaivu, kas kļuva arī par mājvietu uz ūdens, lai nedēļu nodotos Burgundijas vilinājumam.

 

Kapteinim tiesības neprasa

Slūžinieks pamāj ar roku un ķer pēc tālruņa, lai par mūsu tuvošanos pabrīdinātu kolēģi pie nākamā ūdens caurlaides punkta. Jūnijs kanāla ļaudīm vēl ir iesildīšanās laiks, jo dienā jāparūpējas par desmit līdz piecpadsmit peldlīdzekļiem, turpmākie divi vasaras mēneši nāk ar trīskārt kuplāku skaitu.

Uz ūdensceļiem valda gan rakstīti, gan nerakstīti likumi. Lai stūrētu laivu, var iztikt bez vadītāja apliecības, vajadzīga tikai uzņēmība un nedaudz drosmes. Pirms došanās ceļā notiek instruktāža, ja vēlāk kas neskaidrs – var palūkot paprāvajā kuģošanas grāmatā. Jums paveicies, ja kompānijā viens no ceļabiedriem ir mācīts kuģa kapteinis – stūre drošās rokās. Pārējiem jāiespringst, kad laiva iebrauc slūžās, jo tā jānostiprina ar pāris virvēm pie krasta, lai pēc tam atkal tiktu atsvabināta no stiprinājuma.

Braukšanas ātrumam kanālā noteikts ierobežojums, un steiga te nav sabiedrotais. Ceļotāju uzvedības etiķete iesaka pasveicināt katru garāmbraucēju, ja ne ar “Bonjour!”, tad vismaz rokas mājienu. Gaidot atveramies vai aizveramies ūdensvārtus, var pārmīt kādu vārdu ar slūžiniekiem vai citu laivu kuģotājiem. Uzzinām, ka trīs pāru kompānija atceļojusi no Dienvidāfrikas, lai Nivernī ūdeņos pavadītu divas nedēļas. Pa ceļam sastaptā barža ar jaunuļu kompāniju no Serbijas un alus mučeli uz klāja vairāk atgādina ieilgušu vecpuišu ballīti.

Francijai vairāk piestāv vīns, šajā apvidū labais tonis mudina izvēlēties šabli jeb šablī – vienu no pasaules slavenajiem un iecienītajiem baltvīniem. Atšķirībā no favorīta sarkanvīnu plauktā bordo plašajiem vīn­ogulāju laukiem šablī darīšanai nepieciešamo Šardonē vīnogu dārzi aizņem tikai trīs tūkstošus hektāru. Mazā Šablī pilsētiņa, kas tiek uzskatīta par Burgundijas zelta vārtiem, atrodas patālāk no kanāla maģistrāles. Zinātāji gan teic, ka nav liela bēda tur nenokļūt, jo tiešā ūdensceļa tuvumā apskatāmas ne mazums jauku pilsētu un ciematu.

 

Vispirms malka, pēc tam – tūristi

Francijas kanāliem ir sena vēsture, arī Nivernī nav nekāds jauno laiku veidojums. Tā pirmsākumi rodami 1782. – 1783. gada aukstajā ziemā, kad, kā vēstīts dažos avotos, nepilnus divsimt kilometrus attālā Parīze kliedza pēc malkas, jo kurināmā transportētāji pa upi nespēja pietiekamā apjomā apgādāt salstošos pilsētniekus. Varasvīri nolēma izveidot kanālu, lai savienotu Luāras un Jonas upes ar Parīzes baseinu, kas ļautu uzlabot malkas piegādi pilsētas iedzīvotājiem. Lai gan kanāla būvniecību sāka nekavējoties, to pabeidza tikai 1843. gadā. Ak, nabaga parīzieši!

Jaunais ūdensceļš drīz vien kļuva par nozīmīgu transporta maģistrāli ne tikai kokmateriālu, bet arī kokogļu, ogļu, akmens, graudaugu un vīna pārvadāšanai. Tolaik veidotās hidrotehniskās būves vairāk nekā 170 kilometru garajā kanālā ar 122 slūžām un 23 dambjiem uzskatīja par izglītoto inženieru un varonīgo strādnieku triumfu. Kāds posms pie Sardī sastāvēja no 16 slūžām un trim tuneļiem, kas bija izkalti klintīs. Kā vēlāk izrādījās, konkurētspējīgāks par Francijas ūdensceļiem tomēr izrādījās dzelzceļš. Kanālus izmantoja arvien mazāk, līdz tie tautsaimniecībai kļuva nevajadzīgi un tika atstāti novārtā.

Par kanālu renesansi var uzskatīt sešdesmito gadu sākumu, kad Njevra – viens no četriem bagātās Burgundijas departamentiem – attapa, ka ūdensceļus taču var izmantot kā tūrisma infrastruktūru. Mūsdienās centrālās Francijas reģionu, kas lepojas ar pasaulslaveniem vīniem, lielisku arhitektūru un gardiem, sātīgiem ēdieniem, iespējams apceļot pa diviem kanāliem – mūsu izvēlēto Nivernī, kā arī ūdensceļu, kas nosaukts Burgundijas vārdā.

Ik pa laikam mierpilno ceļošanu ar motorlaivu var nomainīt pret velosipēdu – paralēli kanālam gandrīz visā tā garumā ierīkoti celiņi riteņbraucējiem. Līdzpaņemtie velosipēdi lieti noder arī no rīta, kad jādodas uz vietējo “bulanžerī” jeb maiznīcu pēc gardiem sviesta kruasāniem brokastīm.

 

Kur gribi, tur apstājies

Maršruta treknākajā pieturas punktā Oksērā ­izbaudām ūdenstūristu priekšrocības – piestājam Jonas upes krastmalā, gandrīz vai pašā pilsētas centrā. Līdz iespaidīgajai svētā Etjēna katedrālei, kas būvēta gotiskā stilā un slavena ar meistarīgajām 13. gadsimta vitrāžām, tikai dažu minūšu kāpiens kalnā, ēstuves un vīna bodes – turpat pāri ielai. Tiesa, kroga tuvums var patraucēt naktsmieru, bet citādi – ērta būšana, salīdzinot ar autobraucēju mokošajiem stāvvietu meklējumiem un palielajiem “pārkingu” tēriņiem. Arī pa ceļam pieturas var izvēlēties pēc patikšanas – kaut vai blakus Šarolē šķirnes liellopu ganībām, iedzen tik zemē pāris mietu, piesien laivu un baudi lauku ainavu.

Cita lieta, ja braucamrīks jāpapildina ar ūdenskrājumu un jāuzlādē akumulatori, tad gan jālūko pēc piestātnes ar atbilstošu servisu.

Oksērai veltām visu dienu – kamēr apstaigā visas trīs skaistās baznīcas un pagrozies pilsētas galvenajā laukumā, jau laiks nesteidzīgai maltītei kādā kafejnīcā vai krodziņā. Pēc tam jāatrod “boucherie” un “fromagerie” jeb latviski gaļas un siera veikali, lai vakariņas uz kuģa izdotos ar glanci.

Visu cieņu, Francija spītīgi turas pie mazveikalu tradīcijas, un lielajiem vēl daudzviet nav izdevies tos izspiest no biznesa vides. Nelielo bodīšu meklējumos gan jārēķinās ar franču elastīgo attieksmi pret darba laika un pusdienas pārtraukuma garumu – gaļas veikalu saimnieks atvēra ar stundas ceturkšņa kavēšanos, bet viņa ieteiktais Suflarī kundzes siera veikaliņš apmeklētājiem pēcpusdienā tā arī palika slēgts.

 

Māja uz ūdens

Ja mīksta gulta un “vaterklozets” ceļojumā spēj iepriecināt vairāk nekā telts un ugunskurs, Francijas kanāllaiva ir īstā izvēle. 12,8 metrus garo un nepilnus piecus metrus plato peldoni konstruktori izveidojuši par jauku trīskajīšu mājokli ar visām ērtībām, ieskaitot virtuvi, ēdamistabu un grilēšanas vietu uz klāja.

Laiva slīd pa Nivernī duļķaino ūdeni, mūsu nākamais pieturas punkts – vieta, no kuras savulaik iegūts kaļķakmens kā celtniecības materiāls tādām pasaulslavenām būvēm kā Panteons, Parīzes Dievmātes katedrāle, Šartras katedrāle u.c. Atradņu vietā izveidojušās plašas alas, kurās vairāk nekā 40 gadus audzētas sēnes, bet kopš 1972. gada tās tiek izmantotas vīna glabāšanai. Ekskursija un degustācija īpaši neatšķirtos no daudzām citām, ja ne iecere izdaiļot alu sienas ar profesionālu tēlnieku mākslas darbiem. Nepilnus desmit gadus “Beilija Lepjēra” vīndarītava alās rīkoja skulptūru izstādes, kurām sekoja apmeklētāju balsojums par labāko darbu. Uzvarētāji ieguva tiesības savas ieceres attēlot tieši kaļķakmens sienā. Simboliski, ka par pirmā mākslas darba prototipu alā tika izvēlēts seno romiešu vīna dievs Bakhs ar moto: “In vino veritas.” (Vīnā ir patiesība. – I.P.) Burgundijas vīnu labā slava Eiropā izplatījās kopš 14. gadsimta, kad hercogi šo bagāto provinci centās izveidot par atsevišķu karaļvalsti starp Franciju un Vāciju. Neizdevās iecere, hercogus sakāva, taču liecības par Burgundijas ziedu laikiem joprojām ļauj tūristiem ielūkoties pagātnē, darot krāšņāku ceļojumu mūsdienās.

Uzziņa

Nivernī kanāls un motorlaivas noma

175 km garš – ietilpst gan mākslīgi veidotais kanāls, gan Jonas upe.

118 slūžas.

Kuģošanai atvērts no marta vidus līdz novembra vidum.

Slūžas darbojas no 9.00 līdz 19.00 ar pusdienas pārtraukumu no 12.00 līdz 13.00.

Atļautais kuģošanas ātrums kanālos – 8 km/stundā, upē – 12 līdz 15 km/stundā.

Sešvietīgas motorlaivas nedēļas nomas maksa un citi ar tās tehnisku izmantošanu saistīti izdevumi – 3600 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kokteilis
Gaidāma visai saspringta diena visās jomās! Horoskopi 30.novembrim
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. 61 gadu vecā, atraktīvā stiliste Žanna Dubska kameru priekšā gozējas apakšveļā 13
18 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Pirms pieņemt kādus lēmumus, visu kārtīgi apdomā! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Virgīnija un Ignats
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
16 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 9
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 14
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Lai īstenotu nodomāto, apstākļi būs labvēlīgi! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc, kur šobrīd visvairāk jauno Covid-19 gadījumu skaits
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosinās pagarināt ārkārtējo situāciju un ieviest stingrākus ierobežojumus 9
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīga iemirdzas svētku rotā: iedegtas Ziemassvētku egles
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Izplata brīdinājumu par laikapstākļiem pirmdien. Kas iedzīvotājiem jāņem vērā? 1
9 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
14 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Prognozēja, ka cenas pandēmijas dēļ kritīsies, taču Latvijā notika pretējais 6
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
16 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 8
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
No sejas maskas valkāšanas rodas apsārtums, izsitumi. Kā pašam pagatavot ziedi pret šo ligu? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 41
2 dienas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 16
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Virgīnija un Ignats
17 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīga iemirdzas svētku rotā: iedegtas Ziemassvētku egles
22:07
LE
LETA
Ziņas
Nosauc, kur šobrīd visvairāk jauno Covid-19 gadījumu skaits
21:46
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosinās pagarināt ārkārtējo situāciju un ieviest stingrākus ierobežojumus 9
19:57