Foto: Pexels

Soli pa solim: kā pašam uzbūvēt dārza mājiņu 0

Gaumīga dārza mājiņa, kur uzglabāt dārzkopības inventāru vai atpūsties vasaras svelmē, nebūt nav nesasniedzams sapnis, īpaši, ja esat draugos ar zāģi, mērlenti un elektrisko skrūvgriezi. Neliela 3 x 4 metru namiņa izgatavošana paša spēkiem nav īpaši sarežģīta un nesamērīgi dārga.

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
Ceļā no Rojas uz Roņu salu pazuduši divi cilvēki. Atpūtniekus ceļā pārsteigusi vētra 40
Lasīt citas ziņas

Pirms ķeras pie darba, ar dārza mājiņas skici un zemesgabala plānu jādodas uz būvvaldi, lai noskaidrotu, kādi konkrētajā pašvaldībā ir būvniecības nosacījumi, jo, lai arī bez stacionāriem pamatiem, tā būs 1. grupas ēka, kam nepieciešama vienkāršota saskaņošana.

Koka karkasa konstrukcija

1. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums
CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc saskaņošanas var ķerties pie darba. Mājiņas pamata karkasam vajadzēs 50 x 100 mm brusiņas. To kopgarums – 40,5 metri. Savukārt grīdas siltināšanai vajadzēs 10 m2 100 mm biezu putupolistirola plākšņu (izmaksas ap 46 eiro).

Pamata karkasu sastiprina, kā parādīts 1. zīmējumā. Tad no apakšas apšuj ar 12 mm biezu OSB plāksni (46 eiro), no augšpuses ar 22 mm biezu OSB plāksni, kas kalpos kā grīda (84 eiro).

2. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Nākamo veido sienu karkasu. Konkrētajam modelim izvēlētas 2,2 m augstas sienas, trīs logi (1250 x 1100 mm) un durvis (900 x 2100 mm). Karkasu, tāpat kā pamata rāmi, montē no 50 x 100 mm brusiņām. Montāžai izmanto attiecīga izmēra kokskrūves un savienojumus pastiprina ar metāla leņķīšiem. Kopējais brusiņu garums – 92,5 metri (2. zīmējums).

Sienu un griestu siltinājumam izmanto 75 mm biezu minerālvati, ko iestiprina tā, lai starp ārsienas apšuvumu un vati paliktu gaisa sprauga. Sienām un griestiem vajadzēs 21 m2 siltinājuma materiāla (45 eiro). No iekšpuses stiprina pretkondensāta plēvi, no ārpuses – pretvēja plēvi (abas kopā izmaksās ap 40 eiro). Sienas no iekšpuses un ārpuses var apšūt, piemēram, ar apdares dēlīšiem (200 eiro) vai, ja rocība mazāka, izmantot OSB plāksnes (15 mm plāksne – ap 167 eiro). Iekšējais apdarināmais laukums, ieskaitot griestus, ir aptuveni 35 m2, ārējais – ap 36 m2 (attiecīgi materiālu izmaksas 210 un 170 eiro).

Jumta izveide

3. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Nu atlicis samontēt jumta konstrukciju (3. zīmējums), ko tāpat ierīko no 50 x 100 mm brusiņām. Nepieciešamais brusiņu kopgarums ir 40,32 metri. Jumta malām ir 30 cm pārkare. Savukārt jumta slīpums ir 12 grādu, kas ir minimālais, lai uz tā varētu klāt bitumena šindeļus.

Reklāma
Reklāma

Ar ārsienām paredzētajiem apdares materiāliem aizdara bēniņu telpu tā, lai zemjumta daļā notiktu gaisa apmaiņa, taču tajā neiekļūtu mitrums.

Jumta klājumu veido no 15 mm OSB plāksnēm, ko apšuj ar bitumena šindeļiem. Jumta laukums ir 16,43 m2 (OSB izmaksās 78 eiro). Bitumena šindeļi nopērkami, sākot no 76 eiro.

Atliek ielikt logus un durvis, nokrāsot fasādi. Vēlams arī ierīkot iekštelpas ventilāciju.

Konsultējis būvfirmas “KMT Projekts” valdes loceklis Māris Stiprais.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.