Praktiski
Rokdarbi

Soli pa solim: uzšuj pati svārkus ar volānu!0


Svārku autore Guna Nebare ir ne vien prasmīga tērpu dizainere un šuvēja, bet arī modele.
Svārku autore Guna Nebare ir ne vien prasmīga tērpu dizainere un šuvēja, bet arī modele.
Foto: Anda Krauze

Avots: Māra Lapsa, “Praktiskais Latvietis”, AS Latvijas Mediji”.

Kas var būt piemērotāks vasarai kā sievišķīgi, vējā plandoši bruncīši no kokvilnas vai cita skaistās krokās krītoša auduma! Kā tādus uzšūt, stāsta un rāda latviešu apģērba zīmola Madde dizainere Guna Nebare.

Ar apģērbu šūšanu un dizainu Guna aizrāvusies jau agrā jaunībā. Pirmos bruncīšus, lai sapostos uz diskotēku, uzšuvusi padsmitnieces gados. Vaļasprieku viņa attīstīja tālāk, iestājoties Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā un pēc tam turpinot studijas apģērba dizaina un tehnoloģijas jomā. Jaunā dizainere atzīst – lielākā kaislība vienmēr bijusi vēsturisko un etnogrāfisko apģērbu atdzīvināšana mūsdienās. Viņa dod priekšroku dabiskiem materiāliem – linam, kokvilnai un vilnai. No kokvilnas auduma tapa arī vasarīgie bruncīši. Lūk, darba gaita soli pa solim.

Materiāli

Jāizdomā, kāds būs svārku garums. Ja izvēlēsieties kokvilnas audumu, kura platums parasti ir 1,40–1,50 m, vajag divus svārku garumus (šajā gadījumā – 55 cm x 2) un divus volānu garumus (30 cm x 2). Ierēķinot materiālu jostai un bantei, svārkiem vajadzēs iegādāties 2 m auduma.

Šūšanai izmantots 120. izmēra poliestera diegs.

Darba gaita:

• Vispirms kokvilnas audumu izmazgā veļas mašīnā 40 °C režīmā, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, jo kokvilna mitruma ietekmē maina izmēru.

• Piegriež svārkus – priekšpuses un aizmugures daļu, volāna priekšpuses un aizmugures daļu (divi taisnstūri – apmēram 145 cm plati un 55 cm gari + vīļu tiesa), jostu un dekoratīvo banti.

Foto: Anda Krauze

Foto: Anda Krauze

• Divreiz noloka apmēram 0,5 cm svārku un volāna apakšmalā un nogludina. Vīli nošujot ar šujmašīnu, tā būs kārtīga.

• Sašuj svārku un volāna sānu vīles. Lai nevajadzētu auduma malas apmetināt ar overloku, šuj slēptās vīles. Saliek svārku priekšpuses un aizmugures daļas ar kreisajām pusēm kopā un ar šujmašīnu nošuj aptuveni 0,5 cm platu vīli. Tad vīles malas atgludina katru uz savu pusi, lai vieglāk pārlocītu vīli. Pēc tam gluži kā pīrāgu aizloka ciet, lai sašūtā vīle paliktu iekšpusē. Nošuj sānu vīli. Tagad auduma gabali ir ar labajām pusēm kopā un vīle ir iekšpusē.

• Lai sakrokotu audumu, svārku un volāna augšmalā nošuj divas paralēlas vīles, izvēloties maksimālo dūriena garumu (šajā gadījumā – 0,5 cm). Pirms tam ar krītu vai krāsainu diegu atzīmē svārku un volāna centru, lai krokojums būtu vienāds. Uzmanīgi reizē velk paralēli nošūto vīļu diegus, veidojot krokojumu.

Foto: Anda Krauze

• Sagatavo jostu. Piegriež taisnstūra gabalu 10 cm (2 cm – vīļu tiesai) platumā un svārku valkātājas gurnu apkārtmērā + 2 cm vīlēm. Pārloka uz pusēm gareniski, nogludina.

Foto: Anda Krauze

• Sašuj jostas sānu vīli, atstājot atvērumu jeb t.s. tehnisko caurumu, lai ievērtu gumiju.

Foto: Anda Krauze

• Pa augšējo malu (locījuma līniju) nošuj vīli 1 mm no malas. Tādējādi gumija nevērpsies svārku valkāšanas laikā.

Foto: Anda Krauze

• Iešuj jostu starp svārkiem un volāniem. Svārku daļas kreisajai pusei liek klāt jostas kreiso pusi, tām pa virsu – volāna daļu ar labo pusi uz leju. Lai būtu pārliecība, ka visas svārku detaļas veiksmīgi savienotas, ieteicams tās sadiegt vai saspraust ar spraužamadatām un tikai pēc tam šūt ar šujmašīnu. Kad tas izdarīts, izvelk svārku un volāna krokojuma diegus.

Foto: Anda Krauze

• Ievelk gumiju.

Foto: Anda Krauze

Saistītie raksti

• Visā kokvilnas auduma platumā (150 cm) un 20 cm garumā piegriež jostu. Galus nogriež 45 grādu leņķī. Sašuj.

Foto: Anda Krauze

• Lai sasietā bante negrieztos kā propelleris, to piešuj perpendikulāri jostai.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Varu tikai šausmināties par to, kā cilvēki raksta internetā.” Kas visvairāk kaitina filoloģi Ligitu Paegli?
Intervija 1 stunda
IK
Ilze Kalve
Pasaulē
“Ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.” Vēstniece nosauc visbūtiskāko šībrīža aicinājumu Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Kāpēc Kurzeme nesākas Bolderājā. Kur beidzas vēsturiskā Vidzeme un sākas Latgale? Intervija ar Jāni Turlaju
Intervija 5 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Ekonomika
Energoefektivitātes milzis Piņķos: kā Saules ielas 2 iedzīvotāji panāca, ka par siltumenerģiju būs jāmaksā trīs reizes mazāk
1 stunda
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Viens gan ir jāsaprot – vīrusi neatnāk, lai mūs tikai pabaidītu, tie atnāk uz palikšanu
5 stundas