Foto-LETA/AFP

Solījumi bez seguma: Migrācijas kompromiss būs grūti īstenojams 0

Nedēļas nogalē ES samitā panāktā politiskā vienošanās par migrāciju bija “vieglākā uzdevuma daļa”, atzinis Eiropadomes prezidents Donalds Tusks, piebilstot, ka migrācijas problēmas praktiska risināšana prasīs īstenot virkni pasākumu, par ko dalībvalstīm nav vienota viedokļa.

ES “migrācijas samita” sekmīgā iznākumā īpaši bija ieinteresēta Vācijas kanclere Angela Merkele, jo Vācijas koalīcijas valdības partneri no Bavārijas Kristīgi sociālās savienības saistīja lēmumu par migrācijas stingrāku kontroli ar turpmāku sadarbību ar Merkeles Kris-tīgi demokrātisko partiju. Tūlīt pēc samita Vācijas ziņu aģentūra DPA vēstīja, ka tās rīcībā nonākusi kancleres Merkeles vēstule koalīcijas partiju līderiem, kurā teikts, ka panākta vienošanās par migrantu atpakaļ-uzņemšanu ar 14 valstīm – Latviju, Lietuvu, Igauniju, Somiju, Zviedriju, Ungāriju, Poliju, Čehiju, Beļģiju, Dāniju, Franciju, Luksemburgu, Nīderlandi un Portugāli. Taču divas sīvākās kancleres Merkeles migrācijas politikas oponentes – Čehija un Ungārija – noliegušas, ka būtu vienojušās operatīvi uzņemt atpakaļ šajās valstīs reģistrētos migrantus, kas mēģina iekļūt Vācijā. “Vācija nav mūs uzrunājusi, un šobrīd es neapstiprinātu tādu vienošanos. Mēs neplānojam sarunas. Mēs to kategoriski noraidām,” paziņojis Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs. Kā izteicies Vācijas valdības pārstāvis, Merkele šādu Prāgas lēmumu uzņēmusi ar nožēlu. Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns minēto informāciju nosaucis par viltus ziņu. Pēc viņa teiktā valsts ziņu aģentūrai MTI, “tādas vienošanās nav bijis”.

Merkeles vēstulē arī aicināts izveidot lielākus “bāzes centrus” pie Vācijas robežām, lai tur izvērtētu tos migrantus, kuri mēģinājuši apiet oficiālo robežkontroli, kā arī tos, uz kuriem neattiecas panāktās divpusējās vienošanās par atpakaļuzņemšanu. Vācijai izdevies panākt vienošanos ar Grieķiju un Spāniju, ka tās uzņems atpakaļ tos nelegālos imigrantus, kuri pirms tam reģistrējušies šo valstu teritorijā kā patvēruma meklētāji. Lēsts, ka šobrīd no Vācijas tiek nosūtīti atpakaļ uz pirmās reģistrācijas valstīm ES teritorijā aptuveni 15% tādu migrantu, bet panāktās vienošanās ļaus Vācijai šo rādītāju būtiski palielināt. Merkeles plāns paredz nosūtīt Vācijas policistus uz Bulgāriju palīdzēt šai valstij patrulēt ES ārējo robežu. Ziņots, ka šāda vienošanās ar Sofiju jau panākta. “Mums jābūt gataviem vajadzības gadījumā palīdzēt ar robežkontroli arī Slovēnijai un Horvātijai,” norādījusi kanclere, piebilstot, ka vēlas pastiprināt arī ES robežapsardzības aģentūras “Frontex” spēkus pie Grieķijas robežām ar Maķedoniju un Albāniju. Merkele noliegusi dažu KSS partijas pārstāvju izteikumus, ka Briselē panāktā ES vienošanās būtu interpretējama kā “neierobežotas pilnvaras” Vācijas robežu slēgšanai.

ES samitā panākta vienošanās, kas paredz izveidot nelegālo imigrantu vētīšanas centrus, kurus uz brīvprātības pamata ES dalībvalstis izvietos savā teritorijā. Tie migranti, kuri atbildīs patvēruma piešķiršanas kritērijiem, tiks nosūtīti uz ES dalībvalstīm, kas būs gatavas viņus brīvprātīgi uzņemt. Vienlaikus iecerēts veidot arī imigrantu uzņemšanas centrus ārpus ES teritorijas, piemēram, Ziemeļāfrikā. Saskaņā ar šo plānu tajos tiktu uzņemti tie migranti, kas izglābti, mēģinot šķērsot Vidusjūru, un viņu statusu izvērtētu ANO Bēgļu aģentūra. Tiem, kuru pieprasījumi par patvēruma piešķiršanu tiktu noraidīti, palīdzētu Starptautiskā migrācijas organizācija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
“Paldies, Latvija! Tev mani nevajadzēja. Kopš šodienas es Latvijā būšu ciemiņš” – Gobzems atvadās
Lasīt citas ziņas
Profesors Ojārs Skudra: “”Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Tev pa spēkam būs viss, kam vien tu pieķersies! Horoskopi 27.jūnijam
19:02
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
18:52
Profesors Ojārs Skudra: “”Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
18:47
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
Uzņēmuma “Sport Revolution” ražotos trenažierus izvēlas gan slaveni hokejisti, gan puikas, kuri sapņo par lielo sportu
Nākošnedēļ tveice turpinās pieņemties spēkā, dažviet gaidāma krusa un vētra
Sinoptiķi izsludina brīdinājumu par laika apstākļiem Latvijā
Anna Dovbiša: Sievietēm – mazākas algas. Vai arī mazākas pensijas?
“Krievi var ierasties jebkurā laikā, nogalināt mūs gultās” Polijas Suvalkos valda satraukums
FOTO. Norvēģija sēro par naktī notikušo traģēdiju un paaugstina terorisma draudu līmeni līdz augstākajam
Izejvielu un energoresursu sadārdzināšanās veicina strauju cenu kāpumu arī lauksaimniecībā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs