Titulētā Jamaikas sprintere Šellija Anna Freizere-Praisa svētdien Dohā pārliecinoši triumfēja pasaules čempionāta vieglatlētikā prestižajā 100 metru distancē, tiekot pie sava ceturtā zelta.
Titulētā Jamaikas sprintere Šellija Anna Freizere-Praisa svētdien Dohā pārliecinoši triumfēja pasaules čempionāta vieglatlētikā prestižajā 100 metru distancē, tiekot pie sava ceturtā zelta.
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Juris Lorencs: Sports, nauda un īstermiņa domāšana 0

Un tā Kataras galvaspilsētā Dohā noslēdzies 17. pasaules čempionāts vieglatlētikā. Aizvadīts kapa klusumā, pie tukšām tribīnēm, jo, kā izrādās, ne Kataras, ne tās kaimiņvalstu (­Saūda Arābijas, Apvienoto Arābu Emirātu, Bahreinas, Kuveitas) iedzīvotājus sports īpaši neinteresē.

VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 32
Lasīt citas ziņas
Tad kam sacensības bija domātas?

Vai tikai sportistiem un televīzijas skatītājiem? Jeb čempionāta rīkotājiem, būvniekiem, investoriem, lobija grupām? Vienkārši godkārīgiem arābu naftas šeihiem?

CITI ŠOBRĪD LASA

Čempionāts atstājis aiz sevis daudzus neatbildētus jautājumus. Kāpēc tieši šī ar gāzi un naftu bagātā Persijas līča valsts, kuras svelmaini karstais un reizē mitrais klimats nepavisam nav piemērots sacensību rīkošanai brīvā dabā, tomēr ieguva tiesības rīkot gan šo vieglatlētikas čempionātu, gan 2022. gada Pasaules kausu futbolā?

Atmiņā nāk savulaik medijos cirkulējošās baumas par to, ka Katara, iespējams, tiesības rīkot sacensības ieguvusi ne visai godīgā ceļā. 2014. gadā, kad tika pieņemts lēmums par čempionāta rīkošanu šajā valstī, Starptautiskās vieglatlētikas federāciju asociācijas vadībā atradās senegālietis Lamīns Diaks.

Nu jau četrus gadus šis sporta funkcionārs sēž mājas arestā un gaida tiesu. Diaku tur aizdomās, ka viņš esot noklusējis pozitīvas Krievijas sportistu dopinga analīzes, par to saņemot naudu.

Šis čempionāts kārtējo reizi atgādināja banālo patiesību, ka starp profesionālo sportu un amatieru sportošanu patiesībā ir milzīga plaisa. Tā ir naudas plaisa, kas šķir naftas šeihus no jauniešiem, kuri rītos skrien krosu Etiopijas kalnienēs.

Tā ir plaisa, kas šķir Krievijas oligarhus – futbola klubu kolekcionārus – no puikām, kuri dzenā bumbu Riodežaneiro pagalmos vai vakaros uzspēlē basketbolu tepat Latvijas skolu zālēs.

Pagājušajā gadā notikušajās Phjončhanas ziemas oimpiskajās spēlēs Latvija guva mediju ievērību ne tikai ar bobslejistu bronzas medaļu, bet vēl vairāk – ar dzēlīgu ironiju par mūsu valdības piesolīto balvu iespējamiem medaļniekiem. Olimpiskais zelts Latvijā tika novērtēts ar 142 000 eiro lielu prēmiju.

Tikmēr bagātā Vācija saviem atlētiem maksāja vien 20 000 eiro, bet Lielbritānija, Zviedrija un Norvēģija – apaļu nulli. Vēl viens apliecinājums tam, ka mēs joprojām daudz domājam par ārēju izrādīšanos.

Bet tā ir parādība, kas raksturīga pasaulei, no kuras tik ļoti vēlamies distancēties. Starp dāsnāko prēmiju dalītājiem bija tieši kādreizējās PSRS valstis: Kazah­stāna, Baltkrievija, Ukraina, Krievija un diemžēl arī Latvija.

Kurai no valsts institūcijām vajadzēja pamanīt šo izšķērdību? Finanšu ministrijai? Varbūt Valsts kontrolei? Bet tās ievēro ko citu – “īstermiņa domāšanu” pašvaldībās. Tieši pašvaldības, lūk, atļāvušās būvēt savā teritorijā sporta būves “nepārdomāti”, “nesaistot tās ar valsts attīstības mērķiem”.

Īpašā nežēlastībā krituši skolu peldbaseini un Rugāju vidusskolas stadions. Jautājums – kas tad ir valsts attīstības mērķi? Iztukšota Latvija un neveselīga tauta? Vai tiešām uzraugi un kontrolieri nezina to, ka lielai daļai bērnu un jauniešu ir liekais svars? Ka daudzi smēķē un lieto alkoholu?

To, ka Latvijā gadā noslīkst piecas reizes vairāk (rēķinot uz iedzīvotāju skaitu) cilvēku nekā vidēji Eiropā? Lūk, piemērs visīstākajai īstermiņa domāšanai!

Sporta likums nosaka, ka “pašvaldības, veicinot veselīgu dzīvesveidu un sporta attīstību savā administratīvajā teritorijā, ir tiesīgas būvēt un uzturēt sporta bāzes un nodrošināt tās ar nepieciešamo aprīkojumu”. Daudzas savu iespēju robežās to arī dara.

Citā likumā skaidri un gaiši ierakstīts, ka “Valsts kontrole, veicot revīzijas, kontrolē valsts, pašvaldību un citu atvasināto publisko personu budžetu līdzekļu ieņēmumus un izdevumus” un “Valsts kontroles darbības mērķis ir noskaidrot, vai rīcība ar šā panta pirmajā daļā minētajiem līdzekļiem (tātad valsts un pašvaldību. – J. L.) ir tiesiska, pareiza, ekonomiska un efektīva”.

Bet ko nozīmē noskaidrot “pareizu rīcību ar līdzekļiem”? Vai tad tas nav arī politisks lēmums? Jo raudzīties, lai nodokļu maksātāju līdzekļi kalpotu vispārējam tautas labumam, tostarp arī sportā, reģionālajā attīstībā un veselībā, saprast un izvērtēt šo jomu kopsakarības – tā taču ir politika. Bet politikai jāraugās nākotnē, nevis tikai pagātnē celto stadionu tāmēs.

Un tagad viena laba ziņa Latvijas nodokļu maksātājiem. Ja Valsts kontroles pienākums ir tikai rēķināt bilances un meklēt pārkāpumus, tad jau pēc dažiem gadiem varēs sākt domāt par šīs iestādes pastāvēšanas lietderību vai vismaz būtisku samazināšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jo cilvēku vietā kontroli nesalīdzināmi ātrāk, precīzāk, objektīvāk un lētāk spēs paveikt mākslīgais intelekts. Vairs pat nevajadzēs apstiprināt revīziju gada plānus, dators spēs izanalizēt pilnīgi visu un visus, turklāt reālā laika režīmā.

Bet izšķirties par jauna peldbaseina, stadiona vai kultūras nama būvniecību – tas lai paliek pašu iedzīvotāju ziņā.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 32
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Ir jāanulē Latvijā līdz šim izdotās uzturēšanās atļaujas un vīzas tiem, kas atbalsta Krievijas agresiju,” rosina Egils Levits
VIDEO. Henriks Danusēvičs par partiju solījumiem: “80% no solītā viņi izdara pretēji!” 8
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
“Manā istabā neskan vairs mūzika!” Saruna ar dzejnieku Daini Deigeli
20:57
Līgatnes dabas takās varēs izzināt susuru dzīvesveidu
20:34
Galvenie iemesli, kāpēc jauni un lietoti auto kļūst dārgāki
20:15
FOTO. “Viņi parādīs, kas ir īstie karaliskās ģimenes locekļi”: princis Viljams un Keita Midltone dosies uz Ameriku
FOTO. Vērmanes dārzā par 78 tūkstošiem eiro atklāta atjaunotā Rīgas vecākā strūklaka 5
Līvānu novadā skolēniem arī nākamajā mācību gadā būs brīvpusdienas 4
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku
VDD: Uzvaras pieminekļa demontāžas laikā nav izslēdzamas provokācijas, tāpēc gatavojamies kopā ar Valsts policiju
VIDEO. Pēc pašas izraisītas smagas autoavārijas mirusi Holivudas aktrise Anna Heša
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Pašmāju bēdīgi slavenajam “Memory Water” tomēr būs jāmaksā 15 000 eiro sods par cilvēku maldināšanu 22
Svētdien Latvijā tveice pastiprināsies. Līdz cik grādiem “uzkarsīs” gaiss?
VIDEO. Vai ar NATO ātrās reaģēšanas brigādi ir pietiekoši Baltijas valstu drošībai? Atbild Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem
VID sodījis vairākus Latvijas politiķus par nepatiesi sniegtām ziņām deklarācijās
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs