Enerģētiskās koksnes ieguve mašinizētā starpcirtē ļauj ienākumus no meža saņemt agrāk, secinājusi Santa Kalēja.
Enerģētiskās koksnes ieguve mašinizētā starpcirtē ļauj ienākumus no meža saņemt agrāk, secinājusi Santa Kalēja.
Foto: Valdis Semjonovs

Santas Kalējas veiktā pētījuma rezultāti apstiprina, ka starpcirte var būt rentabla 2

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
Poikāns par Rinkēviča orientāciju: “Mazi cilvēki runā par cilvēkiem”
Lasīt citas ziņas

Santas Kalējas veiktā pētījuma rezultāti apstiprina, ka enerģētiskās koksnes sagatavošana mašinizētā starpcirtē var būt rentabla, izvēloties atbilstošu tehniku.

Zinātniskā asistente Santa Kalēja LVMI “Silava” strādā astoto gadu. Aizstāvēšanai gatavās disertācijas tēma saistīta ar mašinizētas enerģētiskās koksnes sagatavošanas tehnoloģiskajiem un ekonomiskajiem risinājumiem starpcirtēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Santa Kalēja izpētījusi audzes, kuras kādu iemeslu pēc veidotas vai veidojušās ar lielu sākotnējo koku skaitu (vairāk nekā 2000 koku uz hektāra) un nav laikus koptas.

Izmēģinājumi šādās audzēs veikti, izmantojot vidējas un mazas klases mežizstrādes mašīnas, kas aprīkotas ar trīs dažādām darba galvām. Paredzēts bija izpētīt faktorus, kas ietekmē meža darbu ražīgumu un enerģētiskās koksnes ražošanas paš­izmaksu mašinizēti izstrādātās starpcirtes cirsmās.

Iegūtie rezultāti salīdzināti ar rezultātiem, kas sasniegti, starpcirti veicot ar rokas motorzāģi. Tāpat pētījumā novērtēta dažādu starpcirtes mašinizācijas risinājumu ietekme uz enerģētiskās koksnes sagatavošanas rentabilitāti.

Pētījuma secinājums: relatīvi mazākas enerģētiskās koksnes ražošanas izmaksas iespējams sasniegt, izmantojot vidējas klases mežizstrādes mašīnu ar standarta darba galvu, kas aprīkota ar papildu satvērējiem, neatkarīgi no izmantotās darba metodes.

Tā kā vidējas klases mežizstrādes mašīnas praksē jau šobrīd izmanto visbiežāk, plašāks mašīnu pielietojums, kas ietver starpcirtes un galvenās cirtes nelielu dimensiju koku audzēs, teorētiski ļauj palielināt to izmantošanas efektivitāti un samazināt pārvietošanas izmaksas.

Kāpēc Santa Kalēja izvēlējās šādu tēmu?

“Kad ieguvu bakalaura grādu ekonomikā, pat nenojautu, ka mana dzīve kādreiz varētu būt saistīta ar mežu. Mans vīrs ir diplomēts meža inženieris, kam mežs ir ne vien darbs, bet arī sirdslieta, tāpēc mājās bieži vien risinājās sarunas par mežu un meža darbiem, kas man sāka likties interesantas.

Iestājoties maģistrantūrā Meža fakultātē, mani nepameta sajūta, ka par mežu nezinu neko, tāpēc lasīju un mācījos, lai labāk saprastu, spētu analizēt. Studiju procesā ne vien uzzināju, kas ir mežsaimniecības cikls, bet arī sapratu, kā praktiski lietot iepriekš iegūtās zināšanas, kas sniedza iespēju izvērtēt mežā notiekošos procesus no ekonomiskās puses, kas mūsdienās nav mazsvarīgi.

Studijas doktorantūrā sāku, “Silavas” kolēģu un Meža fakultātes pasniedzēju iedrošināta un atbalstīta. Sākumā studiju tēma par meža mašīnām un to izmantošanu enerģētiskās koksnes ieguvē likās pilnīgi netverams kosmoss. Mūsdienīgu meža mašīnu biju redzējusi vien no attāluma, bet lielu atbalstu sniedza pieredzējušie kolēģi. Profesionālā ziņā tur arī aizsākās mana lielā dzīves skola,” atklāj meža zinātniece.

“Tā kā esmu praktiska, rezultātu tam, ko daru, vēlos redzēt uzreiz. Mežsaimniecības cikls ir garš, un ir svarīgi to izprast, lai pieņemtie lēmumi ikvienā posmā pozitīvi ietekmētu ciklu kopumā. Mani visvairāk interesē tieši tie cikla posmi, kuros iespējams novērtēt sasniegto rezultātu.

Enerģētiskās koksnes ieguve mašinizētā starpcirtē ietver vienu no šiem posmiem. Tad iespējams izdarīt secinājumus par to, kādiem faktoriem jāpievērš lielāka vērība, lai šo ražošanu padarītu vēl efektīvāku gan no mežsaimnieciskā, gan ekonomiskā viedokļa.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vērtējot enerģētiskās koksnes sagatavošanu no ekonomiskā viedokļa, aprēķinātie lielumi ir salīdzināmi un vērtējami katrā no izmaksu pozīcijām, kas ļauj atrast piemērotāko vai pielāgot jau esošo tehnoloģiju vēlamo izmaksu sasniegšanai.

Enerģētiskās koksnes sagatavošanas izmaksām mašinizētā starpcirtē jābūt tādām, lai tās nepārsniegtu sagatavotās produkcijas tirgus cenu,” norāda Santa Kalēja.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Starp Jelgavas un Liepājas šosejām uz Rīgas apvedceļa slēdz bīstamos 32 kreisos pagriezienus
10 augļu koki un ogas, kas lieliski aug arī toveros un podos
Lauki Ukrainas dienvidos pēc Kahovkas HES iznīcināšanas nākošgad var kļūt par tuksnesi
rīkoties, ja dzīvnieks krīt uz nerviem vai ir apnicis? Kā tikt vaļā no mājdzīvnieka?
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
Poikāns par Rinkēviča orientāciju: “Mazi cilvēki runā par cilvēkiem”
Krievijas diversanti pēc Kahovkas HES uzspridzināšanas izliekoties par evakuētiem civiliedzīvotājiem
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
Lasīt citas ziņas
“Tajā brīdī bija baigais šoks…” Saruna ar bijušo “Kurzemes finieris” valdes priekšsēdētāju Dzintaru Odiņu
Vai Raimonds Okmanis saredz, ka pārtikas cenas veikalos varētu samazināties?
Lielisks padoms tveicīgajās dienās: kā pašam uzmeistarot kondicionieri?
Arī suns ir kopīpašums…Vācijā tiesa nolemj, ka pēc šķiršanās abiem partneriem ir tiesības aprūpēt savu četrkājaino draugu
Pirmo reizi Latvijā kartupeļu laukā konstatēts organisms, kas var izraisīt ražas samazināšanos pat par 80%
75% no Spānijas teritorijas apdraud pārtuksnešošanās: lauksaimniekiem Vidusjūras reģionā nāksies efektīvāk izmantot ūdeni
VK skarbi secinājumi par NBS pārtikas iepirkumu – tas neatbilst aizsardzības resora un nacionālās drošības interesēm
LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai?
Zvejsalnieks: Apziņošanas sistēma un regulārā trauksmes sirēnu pārbaude stipri izskatās pēc formālisma
VIDEO. Princis Harijs un Megana Mārkla soctīklos publicē ļoti mīļu video
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
Lauki Ukrainas dienvidos pēc Kahovkas HES iznīcināšanas nākošgad var kļūt par tuksnesi
Kā rīkoties, ja dzīvnieks krīt uz nerviem vai ir apnicis? Kā tikt vaļā no mājdzīvnieka?
Vēstniece: Zviedrija cer, ka Viļņas samits būs vēsturisks samits, lai Zviedriju pievienotu NATO
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. 4 praktiski šefpavāra padomi: kā gatavot, esot dabā?
11:13
VK skarbi secinājumi par NBS pārtikas iepirkumu – tas neatbilst aizsardzības resora un nacionālās drošības interesēm
11:06
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
10:32