Strenču pilsētas centrā notiek brīdinājuma akcija pret administratīvi teritoriālo reformu, kuras laikā Strenču novada, Trikātas pagasta un Ēveles pagasta uzņēmēji ar smago tehniku ierodušies Strenču pilsētas centrā.
Strenču pilsētas centrā notiek brīdinājuma akcija pret administratīvi teritoriālo reformu, kuras laikā Strenču novada, Trikātas pagasta un Ēveles pagasta uzņēmēji ar smago tehniku ierodušies Strenču pilsētas centrā.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Strenčos gatavojas pēdējai kaujai pret novadu reformu 1

Valdībā pārstāvētā Jaunā konservatīvā partija (JKP) un Nacionālā apvienība (NA) atbalsta Beverīnas un Burtnieku novadu nedalītu iekļaušanu Valmieras novadā, jo divu pagastu – Trikātas un Ēveles – pievienošana Valkas novadam neesot loģiska.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 3
Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam
TV24
“Kāpēc Zelenskis to lietu izspēlēja?” Rajevu pārsteidzis paziņojums par Ukrainā sagatavotajām 14 jaunām armijas brigādēm
Lasīt citas ziņas

Taču abu partiju pārstāvji “Latvijas Avīzei” atzina, ka nevēlas pārbalsot savus partnerus, bet grib pārliecināt viņus, lai koalīcija nonāktu pie vienota viedokļa.

Arī “Jaunās Vienotības” un “Attīstībai/Par” pārstāvji pieļāva, ka pirms Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma izskatīšanas trešajā lasījumā koalīcija varētu atrast risinājumu, kam tagad neesot pieticis laika.

CITI ŠOBRĪD LASA

Reformas likumu un tam pievienoto novadu karti otrajā lasījumā Saeima sāks skatīt ceturtdien, kad vairākās vietās Latvijā paredzētas protesta akcijas, iesaistot lauksaimniecības tehniku.

Administratīvi teritoriālās reformas komisija piedāvājumu, kā risināt ar potenciālā Valkas novada robežām saistītās grūtības, sagaida no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, informēja komisijas priekšsēdis Artūrs Toms Plešs (“AP”).

Zināms, ka koalīcijā jau ir apspriestas vairākas iespējas, kā risināt “Valkas situāciju”. Pirmās divas – Valkas novadu pievienot Smiltenes vai Valmieras novadam – ir noraidītas.

Vispirms jau pret to iebilst Nacionālā apvienība, kas ir pie varas Smiltenē, un “Jaunā Vienotība”, kura kopā ar sadarbības partneriem no “Valmierai un Vidzemei” vada Valmieru. Taču arī citas valdības partijas ir skeptiskas par šiem modeļiem.

Trešā iespēja ir atstāt Valkas novadu esošajās robežās, paredzot Valkai īpašu statusu, kam savukārt vajadzīga Finanšu ministrijas piekrišana un arī piedāvājums, uz ko tagad tiekot cerēts.

Pretējā gadījumā viss paliks tā, kā tagad kartē ir iezīmēts un, visticamāk, otrajā lasījumā arī tiks atbalstīts.

Viens no JKP līderiem Krišjānis Feldmans “Latvijas Avīzei” atzina, ka partija ir pret divu pagastu nodalīšanu no Beverīnas un Burtnieku novadiem. Vēl jo vairāk tāpēc, ka JKP deputāts Jānis Cielēns pirms ievēlēšanas Saeimā bija Beverīnas novada deputāts.

“Mēs centīsimies pārliecināt ministru Juri Pūci. Mēs arī aicinājām šo jautājumu atrisināt jau līdz likuma pieņemšanai otrajā lasījumā,” sacīja K. Feldmans.

Taču pārbalsot kolēģus, kas kopā ar opozīciju būtu iespējams, JKP nevēlas, jo uzskata, ka reformas apspriešanā nevar pieļaut lēmumu pieņemšanu pēc nejaušības principa. Procesam esot jābūt kvalitatīvam un koalīcijā ir jāpanāk vienots viedoklis, uzskata K. Feldmans.

Reklāma
Reklāma

Līdzīgs viedoklis ir arī Jānim Dombravam (NA), kura pārstāvētā partija atbalsta Valkas novada atstāšanu esošajās robežās, paredzot šai teritorijai īpašu statusu. Valkai un Igaunijas Valgai varētu būt īpašs sadarbības modelis, kad vienā un otrā pašvaldībā deklarētie iedzīvotāji otrā pusē var saņemt pakalpojumus ar atvieglotiem nosacījumiem.

J. Dombrava zināja, ka, piemēram, Somijā un Zviedrijā pierobežas pašvaldībās šāda kārtība darbojas. Valkas īpašo statusu un minēto sadarbības modeli kā iespēju minēja arī Arvils Ašeradens (“JV”). Trikātas uzņēmējs Lauris Rozenbaks preses konferencē sacīja, ka Valkas attīstību kavē tieši Igaunija, jo tur ir cita ekonomiskā situācija un iespējas, tāpēc investoriem nav izdevīgi investēt Valkā.

L. Rozenbaks arī atvainojās Valkas iedzīvotājiem, kuri ir kļuvuši par ķīlniekiem šajā situācijā, pie kuras viņš vaino Valkas novada domi – tās priekšsēdis Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija) ar ministru Juri Pūci (“AP”) esot sen pazīstami un nolēmuši meklēt citu modeli, par ko tika pieņemts politisks lēmums, neizvērtējot situāciju un neuzklausot iedzīvotājus.

Pēc tam kad Rūjiena un Naukšēni panāca to nepievienošanu Valkai un iekļaušanu Valmieras novadā, parādījās jauns piedāvājums – no Beverīnas un Burtnieku novadiem nodalīt agrākos Valkas rajona pagastus Ēveli un Trikātu, kas tāpat kā Strenču novads savu dzīvi jau vairāk nekā desmit gadus organizē kopā ar Valmieru.

Pašvaldību pārstāvji otrdien Rīgā sarīkotajā preses konferencē apgalvoja, ka ar tām piecu valdības partiju deputātu iesniegtais priekšlikums, kas tapis pēc Valkas novada domes iniciatīvas, nav pārrunāts un viņi par to uzzinājuši no Vidzemes televīzijas žurnālistiem.

Trešdien vakarā Strenču, Burtnieku un Beverīnas novadu iedzīvotāji, kā teikt, dodas pēdējā kaujā – Strenču kultūras namā notiks lielā sapulce, uz kuru ir uzaicinātas augstākās amatpersonas, VARAM, Saeimas frakciju vadība un par reformu atbildīgās komisijas deputāti.

Vienlaikus ar smago lauksaimniecības tehniku uz pusotru stundu Strenčos tiks bloķēta tranzīta iela. Šo un arī jau notikušo brīdinājuma akciju ar tehnikas iesaistīšanu organizē vietējie uzņēmēji, kuru pārstāvji otrdien piedalījās arī Rīgā rīkotajā preses konferencē.

Strenču novada priekšsēdis Jānis Pētersons atzina, ka protesta akcijās visi resursi jau ir izsmelti un uz Rīgu ar traktoriem viņi vairs nebraukšot, jo cilvēkiem esot arī jāstrādā. “Grūti noticēt, ka tautai ir jācīnās ar saviem priekšstāvjiem un atkal jāceļ barikādes,” piebilda J. Pētersons.

Zināms, ka uz iedzīvotāju sapulci Strenčos trešdien plāno doties Budžeta un finanšu komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars, kurš pārstāvēs “Attīstībai/Par”.

Pašvaldību uzaicinājumam plāno atsaukties arī Arvils Ašeradens, kura dzīvesbiedre Evita Ašeradena ir Valmieras domes deputāte. No opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības sapulcē gatavojas piedalīties vairāki Saeimas deputāti, kuru vidū būs arī bijušais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Māris Kučinskis (ZZS), kurš dzīvo Strenču novadā, izteica nožēlu, ka diemžēl uz pasākumu netikšot, bet aizstāvēšot pašvaldību intereses Saeimā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.