Strenču pilsētas centrā notiek brīdinājuma akcija pret administratīvi teritoriālo reformu, kuras laikā Strenču novada, Trikātas pagasta un Ēveles pagasta uzņēmēji ar smago tehniku ierodušies Strenču pilsētas centrā.
Strenču pilsētas centrā notiek brīdinājuma akcija pret administratīvi teritoriālo reformu, kuras laikā Strenču novada, Trikātas pagasta un Ēveles pagasta uzņēmēji ar smago tehniku ierodušies Strenču pilsētas centrā.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Strenčos gatavojas pēdējai kaujai pret novadu reformu 1

Valdībā pārstāvētā Jaunā konservatīvā partija (JKP) un Nacionālā apvienība (NA) atbalsta Beverīnas un Burtnieku novadu nedalītu iekļaušanu Valmieras novadā, jo divu pagastu – Trikātas un Ēveles – pievienošana Valkas novadam neesot loģiska.

Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
Lasīt citas ziņas

Taču abu partiju pārstāvji “Latvijas Avīzei” atzina, ka nevēlas pārbalsot savus partnerus, bet grib pārliecināt viņus, lai koalīcija nonāktu pie vienota viedokļa.

Arī “Jaunās Vienotības” un “Attīstībai/Par” pārstāvji pieļāva, ka pirms Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma izskatīšanas trešajā lasījumā koalīcija varētu atrast risinājumu, kam tagad neesot pieticis laika.

CITI ŠOBRĪD LASA

Reformas likumu un tam pievienoto novadu karti otrajā lasījumā Saeima sāks skatīt ceturtdien, kad vairākās vietās Latvijā paredzētas protesta akcijas, iesaistot lauksaimniecības tehniku.

Administratīvi teritoriālās reformas komisija piedāvājumu, kā risināt ar potenciālā Valkas novada robežām saistītās grūtības, sagaida no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, informēja komisijas priekšsēdis Artūrs Toms Plešs (“AP”).

Zināms, ka koalīcijā jau ir apspriestas vairākas iespējas, kā risināt “Valkas situāciju”. Pirmās divas – Valkas novadu pievienot Smiltenes vai Valmieras novadam – ir noraidītas.

Vispirms jau pret to iebilst Nacionālā apvienība, kas ir pie varas Smiltenē, un “Jaunā Vienotība”, kura kopā ar sadarbības partneriem no “Valmierai un Vidzemei” vada Valmieru. Taču arī citas valdības partijas ir skeptiskas par šiem modeļiem.

Trešā iespēja ir atstāt Valkas novadu esošajās robežās, paredzot Valkai īpašu statusu, kam savukārt vajadzīga Finanšu ministrijas piekrišana un arī piedāvājums, uz ko tagad tiekot cerēts.

Pretējā gadījumā viss paliks tā, kā tagad kartē ir iezīmēts un, visticamāk, otrajā lasījumā arī tiks atbalstīts.

Viens no JKP līderiem Krišjānis Feldmans “Latvijas Avīzei” atzina, ka partija ir pret divu pagastu nodalīšanu no Beverīnas un Burtnieku novadiem. Vēl jo vairāk tāpēc, ka JKP deputāts Jānis Cielēns pirms ievēlēšanas Saeimā bija Beverīnas novada deputāts.

“Mēs centīsimies pārliecināt ministru Juri Pūci. Mēs arī aicinājām šo jautājumu atrisināt jau līdz likuma pieņemšanai otrajā lasījumā,” sacīja K. Feldmans.

Taču pārbalsot kolēģus, kas kopā ar opozīciju būtu iespējams, JKP nevēlas, jo uzskata, ka reformas apspriešanā nevar pieļaut lēmumu pieņemšanu pēc nejaušības principa. Procesam esot jābūt kvalitatīvam un koalīcijā ir jāpanāk vienots viedoklis, uzskata K. Feldmans.

Līdzīgs viedoklis ir arī Jānim Dombravam (NA), kura pārstāvētā partija atbalsta Valkas novada atstāšanu esošajās robežās, paredzot šai teritorijai īpašu statusu. Valkai un Igaunijas Valgai varētu būt īpašs sadarbības modelis, kad vienā un otrā pašvaldībā deklarētie iedzīvotāji otrā pusē var saņemt pakalpojumus ar atvieglotiem nosacījumiem.

J. Dombrava zināja, ka, piemēram, Somijā un Zviedrijā pierobežas pašvaldībās šāda kārtība darbojas. Valkas īpašo statusu un minēto sadarbības modeli kā iespēju minēja arī Arvils Ašeradens (“JV”). Trikātas uzņēmējs Lauris Rozenbaks preses konferencē sacīja, ka Valkas attīstību kavē tieši Igaunija, jo tur ir cita ekonomiskā situācija un iespējas, tāpēc investoriem nav izdevīgi investēt Valkā.

L. Rozenbaks arī atvainojās Valkas iedzīvotājiem, kuri ir kļuvuši par ķīlniekiem šajā situācijā, pie kuras viņš vaino Valkas novada domi – tās priekšsēdis Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija) ar ministru Juri Pūci (“AP”) esot sen pazīstami un nolēmuši meklēt citu modeli, par ko tika pieņemts politisks lēmums, neizvērtējot situāciju un neuzklausot iedzīvotājus.

Pēc tam kad Rūjiena un Naukšēni panāca to nepievienošanu Valkai un iekļaušanu Valmieras novadā, parādījās jauns piedāvājums – no Beverīnas un Burtnieku novadiem nodalīt agrākos Valkas rajona pagastus Ēveli un Trikātu, kas tāpat kā Strenču novads savu dzīvi jau vairāk nekā desmit gadus organizē kopā ar Valmieru.

Pašvaldību pārstāvji otrdien Rīgā sarīkotajā preses konferencē apgalvoja, ka ar tām piecu valdības partiju deputātu iesniegtais priekšlikums, kas tapis pēc Valkas novada domes iniciatīvas, nav pārrunāts un viņi par to uzzinājuši no Vidzemes televīzijas žurnālistiem.

Trešdien vakarā Strenču, Burtnieku un Beverīnas novadu iedzīvotāji, kā teikt, dodas pēdējā kaujā – Strenču kultūras namā notiks lielā sapulce, uz kuru ir uzaicinātas augstākās amatpersonas, VARAM, Saeimas frakciju vadība un par reformu atbildīgās komisijas deputāti.

Vienlaikus ar smago lauksaimniecības tehniku uz pusotru stundu Strenčos tiks bloķēta tranzīta iela. Šo un arī jau notikušo brīdinājuma akciju ar tehnikas iesaistīšanu organizē vietējie uzņēmēji, kuru pārstāvji otrdien piedalījās arī Rīgā rīkotajā preses konferencē.

Strenču novada priekšsēdis Jānis Pētersons atzina, ka protesta akcijās visi resursi jau ir izsmelti un uz Rīgu ar traktoriem viņi vairs nebraukšot, jo cilvēkiem esot arī jāstrādā. “Grūti noticēt, ka tautai ir jācīnās ar saviem priekšstāvjiem un atkal jāceļ barikādes,” piebilda J. Pētersons.

SAISTĪTIE RAKSTI

Zināms, ka uz iedzīvotāju sapulci Strenčos trešdien plāno doties Budžeta un finanšu komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars, kurš pārstāvēs “Attīstībai/Par”.

Pašvaldību uzaicinājumam plāno atsaukties arī Arvils Ašeradens, kura dzīvesbiedre Evita Ašeradena ir Valmieras domes deputāte. No opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības sapulcē gatavojas piedalīties vairāki Saeimas deputāti, kuru vidū būs arī bijušais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Māris Kučinskis (ZZS), kurš dzīvo Strenču novadā, izteica nožēlu, ka diemžēl uz pasākumu netikšot, bet aizstāvēšot pašvaldību intereses Saeimā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
VZD ziņo par darījumiem ar privātmājām Rīgā un Pierīgā 2022. gada 1.pusgadā: cenas augušas vidēji par 20%, reģistrēts par 37% mazāk darījumu nekā pērn
VIDEO. Neiztīrītas gultnes dēļ jau divus gadus burāšanai slēgta Jūrmalas osta, bet ostas pārvaldnieks tik aizbildinās 3
VIDEO. Slaidiņš: Lai Ukraina gūtu uzvaras, nevajag celt “gaisa pilis” ilgtermiņā 5
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
23:35
1942. gada 19. augustā. Djepes katastrofa
23:30
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 19. augustā
23:25
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Zelenskis ar Gutērrešu apspriedis arī Krievijas piekopto kodolšantāžu Zaporižjes AES. Putins piekritis ielaist ekspertus 35
“Attīstībai/Par!” rosinājusi koalīcijā nemarinēt LNG termināļa būvniecības projektu, lai Latvija neatpaliktu no kaimiņvalstīm 34
Ēriks Loks, Ieva Akuratere un Āris Ziemelis ielūdz uz “Dziesminieku dienām Sēlijā”
FOTO: Ieskaties spēlfilmas “Mīlulis” filmēšanas aizkulisēs ar Kārli Arnoldu Avotu galvenajā lomā
Tanku biatlons Krievijā kā samērā absurda disciplīna
Krāpnieki pielieto jaunu triku – uzdodas par policijas darbiniekiem, lai izmānītu naudu 4
Lokdauni izraisījuši vairāk nāves gadījumu nekā Covid-19 vīruss, atzīst pētnieki. Neatliekamā medicīniskā palīdzība kļūst neaizsniedzama Lielbritānijā 8
VIDEO. “Čuk čuk čuk!” Ministrs Linkaits dzimšanas dienā soctīklotājus pārsteidz ar amizantu dziesmu 24
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu 11
Sestdien Kurzemē iespējams pērkona negaiss, karstums līdz pat 30 grādiem 1
Ogrēnieši netiek uz darbu, pie ārsta un uz bērnudārzu, bet ATD līgumu ar “Liepājas Autobusu parks” lauzt negrasās
LVM padome noraida bažas par AS “Latvijas valsts meži ” valdes locekļu atlases neatbilstību tiesiskajam regulējumam un aicina uz konstruktīvu dialogu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs