Foto: Hirundo/SHUTTERSTOCK

Veldzei un skaistumam. Kā pašu spēkiem izveidot strūklaku dārzā 0

Pagalmu pie mājas var greznot ne tikai gaumīgi iekārtota puķu dobe vai košumkrūmu stādījumi, bet arī neliela strūklaka. Tekošs ūdens uz cilvēka prātu iedarbojas nomierinoši, un strūklaka dārzā var kļūt par lielisku vietu, kur relaksēties un smelties enerģiju.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

Vieta jāizvēlas rūpīgi

Tas ir svarīgi, jo, piemēram, atklātā un saulainā vietā ierīkotā strūklakā ūdens ātri iztvaikos, sāks ziedēt. Nevajadzētu strūklaku ierīkot tiešā koku un krūmu tuvumā, jo saknes to var sabojāt, ūdenī birs lapas un sīkie zari, un tas kļūs duļķains un nepatīkami odīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Strūklakai ieteicamākā vieta ir aizvēja puse, ne tuvāk par pusmetru no ēkām un dārza mēbelēm, kas ūdens šļakatu dēļ pastāvīgi būs mitras. Jāņem vērā, ka vairuma strūklaku darbināšanai būs vajadzīgs sūknis un līdz ar to arī elektrība. Efektīgi izskatās strūklaka, kura krēslā ir izgaismota. Vēlams, lai strūklakai būtu glīts fons un to varētu redzēt no dažādām dārza vietām.

Trīs risinājumi ūdens piegādei

Ūdeni strūklakā var nodrošināt, izmantojot ūdensvada ūdeni, rezervuāru, kurš spiedienu rada līmeņu atšķirības dēļ, sūkni, kurš rada strūklakas baseinā iepildītā ūdens cirkulāciju.

1. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Ūdensvada ūdens izmantošana ir pats neekonomiskākais un dārgākais risinājums (1. zīmējums) – būs jāmaksā par patērēto ūdeni un jāizdomā, kur novadīt caur strūklaku izplūdušo ūdeni.

2. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Izvēloties rezervuāru, būs vajadzīga tvertne, kas novietota augstāk par strūklaku. Šādas sistēmas trūkumi – salīdzinoši zems spiediens, ūdens ātri kļūst duļķains, regulāri jākontrolē ūdenslīmenis tvertnē (2. zīmējums).

3. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Risinājums ar sūkni ir viens no praktiskākajiem (3. zīmējums). Var regulēt ūdens spiedienu un līdz ar to strūklakas augstumu, nodrošināt pastāvīgu ūdens cirkulāciju. Var izmantot gan iegremdējamos, gan krastā novietojamus sūkņus. Visbiežāk izmanto iegremdējamos sūkņus, kurus nostiprina zem ūdens līmeņa. Tie paliek neredzami, un netraucē arī to darbības izraisītais troksnis. Lētākie modeļi nopērkami, sākot no 25 eiro.

Svarīgi arī izvēlēties piemērotu materiālu strūklakas baseinam. Tirdzniecības vietās nopērkami jau gatavi dažādas formas un tilpuma plastmasas baseini. Cena – sākot no 100 eiro. Tilpni, protams, var izveidot katrs pats, izklājot to ar baseiniem paredzēto plēvi. Viens metrs (6 m platas plēves) maksā nepilnus 17 eiro. Noteikti nevarēs iztikt bez filtra, ko uzstāda pirms sūkņa.

Sāk ar baseina bedri

Kad vieta un strūklakas baseina forma izraudzīta, var ķerties pie rakšanas. Par optimālo tiek uzskatīts 40–50 cm dziļš strūklakas baseins. Tā sānus un apakšu rūpīgi nolīdzina, uzber aptuveni 5 cm biezu smilšu kārtu un rūpīgi noblietē. Ieklāj baseiniem domāto plēvi tā, lai malas būtu augstāk par izraktā padziļinājuma malām. Ja ar vienu plēves gabalu nepietiek, lieto vairākus, veidojot 15 cm platus pārlaidumus un materiālu salīmējot ar tam domāto līmi (250 ml līmes iesaiņojums nopērkams par aptuveni 10 eiro).

Virs plēves uzber smalku šķembu vai grants kārtiņu. Materiālam jābūt tīram – bez māla piejaukumiem, pretējā gadījumā ūdens būs vairākas reizes jānomaina, līdz tas kļūs dzidrs. Vietā, kur novietosiet iegremdējamo strūklakas sūkni, šķembas nav jāber. Šajā vietā uzstāda 10 litru tilpuma spaini, kura sānos izurbti vairāki caurumi, veidojot pašizgatavotu ūdens uztvērēju. Spaini nolīmeņo, lai tajā novietotais sūknis strūklu raidītu tieši uz augšu. Spaiņa apakšā ieber 5–7 cm kārtu smalko šķembu stabilitātei.

Dekorācijai – akmeņi

Baseina malas izliek ar akmeņiem, kas tam piešķirs dekoratīvu izskatu un vienlaikus paslēps plēvi. Pirms novietošanas akmeņi rūpīgi jānomazgā. Ja akmeņu pietiekami, tos brīvi var izvietot baseina apakšā uz smalkajām šķembām – tie glīti izskatīsies dzidrajā ūdenī.

Ūdens uztvērējā ievieto sūkni, savukārt uz baseina gultnes starp akmeņiem nostiprina tā elektrokabeli. Ap spaini (ūdens uztvērēju) sakārto akmeņus, lai nomaskētu plastmasas konstrukciju.

Baseinu piepildot ar ūdeni, jāraugās, lai ūdens strūkla neizskalotu šķembas vai granti. Tāpēc uzpildīšanas laikā šļūteni vislabāk ievietot ūdens uztvērējā. Kad baseins piepildīts, strūklaku var ieslēgt.

Darbošanās ir vienkāršāka, ja iegādājas jau gatavu baseina tvertni, taču tad jāiztiek ar tādu baseina formu, kādu iespējams nopirkt.

Var iztikt bez baseina

4. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Ja nav iespējas ierīkot strūklakas baseinu vai arī tā uzturēšana šķiet pārāk sarežģīta, var iztikt bez tā, turklāt visus darbus paveicot vienā dienā. Lai izgatavotu šādu strūklaku (4. zīmējums), būs nepieciešama plastmasas tvertne, iegremdējamais sūknis, filtrs, plēves gabals, izturīgs metāla siets, smiltis un akmeņi dekorēšanai.

Izvēlētajā laukumiņā izrok 10 cm dziļu padziļinājumu, tā centrā – bedri tvertnei. Tvertni novieto tā, lai būtu horizontāli. Ap to izveido 5 cm biezu smilšu spilvenu. Tad iepilda ūdeni, atstājot 5 cm augstas malas brīvas. Ievieto sūkni, sprauslu un sistēmu noregulē tā, lai ūdens lītu atpakaļ tvertnē, nevis ārpus tās. No plēves izgriež apli un novieto virs smilšu spilvena. Apļa centrā veido iegriezumu un malas ieloka tvertnē. Vairākus metāla stieņus novieto šķērsām konstrukcijai un uz tiem izvieto metāla sietu ar atveri strūklakas sprauslai. Konstrukciju dekorē ar rūpīgi nomazgātiem akmeņiem, vienlaikus nomaskējot sūkņa elektrokabeli. Atliek tikai to pievienot elektrotīklam.

Šie ir tikai daži risinājumi. Strūklakas formu spēj ierobežot tikai tās ierīkotāja fantāzija un tehniskās iespējas. Interesanti izskatās strūklaka, kas izveidota mucas, neliela koka kubla, krūkas vai ūdensdzirnavu rata formā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ziemā tvertni iztukšo un strūklaku pārsedz ar plēvi, lai starp akmeņiem nesakrātos netīrumi.

Strūklaka dārzā – ar un bez baseina
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Ceptu biešu krēmzupa ar Jāņu siera krēmu un čipsiem
7 neparastu un gardu ēdienu receptes, ko pagatavot no Jāņu siera: no zupas līdz pildītām aprikozēm
Cepts jāņusiers ar sēnēm – sātīga un garda uzkoda
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Lasīt citas ziņas
Vai var izmazgāt pieneņu traipus?
4 gardu ēdienu receptes pāri palikušajam Jāņu sieram
Pasaules kārtība mainās: zemenes tagad audzē ar LED apgaismojumu
Nenolīgot kuņģīti
. Mazas viltības, lai kuņģis pēc svētkiem nemoka
Drošiem un veseliem svētkiem – kam jābūt Tavā Jāņu aptieciņā?
Par īstu latgaļu sentēvu alu un tautasdziesmām! Kā latvieši godina tradīcijas un gatavojas Jāņiem 1
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54