Kultūra
Māksla

Studentu negantais radošums Akadēmijas simtgadē0


Latvijas Mākslas akadēmijas simtgades izstādē “Academia” piedalās vairāk nekā pussimts LMA studentu un pēdējo gadu absolventu.
Latvijas Mākslas akadēmijas simtgades izstādē “Academia” piedalās vairāk nekā pussimts LMA studentu un pēdējo gadu absolventu.
Publicitātes foto

Staigājot pa Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) simtgades izstādi “Academia”, kas no 20. septembra līdz 17. novembrim apskatāma izstāžu zālē “Arsenāls”, neviļus aizdomājies, ka tajā izstādītie darbi, pateicoties mākslinieku klātbūtnei, rīt jau vairs var nebūt tādi kā šodien, šādi apliecinot, ka māksla ir bezgala dzīvīgs, nepārtraukti mainīgs, kā arī izaicinošs un provocējošs process.

Simboliski, ka, sasniegusi cienījamo gadsimta jubileju, LMA nolēmusi starmešu gaismā izcelt nevis pagātnes dižgarus, bet šodienas studentus – personības, kas veidos mākslas procesu nākotnē. Kā uzsvēris izstādes kurators, LMA profesors, katedras “Kustība. Attēls. Skaņa” vadītājs Ojārs Pētersons, “saredzēju jēgu parādīt akadēmijas šodienas dzīvību, šodienas jauniešus, viņu tapšanu par māksliniekiem”.

Izstāde jau daļā apmeklētāju raisījusi pretrunīgas izjūtas. Saeimas deputāts Edvīns Šnore (Nacionālā apvienība) savā tviterkontā, piemēram, ierakstījis – cik noprotams, ar ironisku zemtekstu: “Purvītis lepotos, ja zinātu, kādus augstumus sasniegusi Latvijas māksla.”

Savukārt anonīms autors raksta: “LMA ir tik “augsts” līmenis, ka pat nabaga Apollons viņu zīmējumos izskatās pēc Imantas bomža”, piebilstot: “Nesaprotu, kāpēc valsts uz to tērē tādas summas.” Savukārt Kārlis Ketners uzskata: “Purvītim bija savs laiks. Vai simts gadus viņš tagad visiem jāatdarina? Paliktu taču garlaicīgi!”

Lai nu kā, bet garlaicīgi tiešām nav – izstādes projekta vadītāja mākslas vēsturniece Antra Priede stāsta, ka, iedvesmojoties no Platona akadēmijas Antīkajā Grieķijā, izstādē pārnesta Mākslas akadēmijas vietas atmosfēra un laika gars. Tādēļ ekspozīcija mainās – redzamie mākslas darbi tiek papildināti un attīstīti, turklāt arī ar apmeklētāju palīdzību.

 

Vērts pamanīt

• Ik sestdienu – pasākumu cikls “Absolventu pieredzes stāsti: Dzīvā akadēmija”.

• Svētdienās – mākslinieku meistarklases, ko vada LMA pasniedzēji.

• No 25. septembra līdz 13. novembrim trešdienās plkst. 12.10 – 13.45 – LMA profesora Jāņa Taurena lekciju kurss “Minimālisms un konceptuālisms 20. gadsimta otrās puses kultūrā”.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
“Valkātājs” dodas uz novadiem
1 diena
LE
LETA
Kultūra
Atjaunotā rokopera “Kaupēn, mans mīļais” pirmo reizi skanēs brīvdabā
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
VIDEO: Ar vienīgo koncertu Ziemeļeiropā “Lielajā dzintarā” uzstāsies jutekliskās balss īpašniece Youn Sun Nah
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Mediķu palīgpersonāla vairākumam ienākumi mazāki par 1000 eiro
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Raimonds Vējonis ievēlēts par Latvijas Basketbola savienības prezidentu 1
23 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Stokholmā nogranduši divi sprādzieni
37 minūtes
LE
LETA
Dabā
Šonedēļ laboti jau 11 temperatūras rekordi
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Saslimstība ar gripu Jelgavā mazinājusies. Latvijā gripas epidēmija vēl ir izsludināta
2 stundas