Latvijā
Vēsture

Stūra mājā 95% ekskursiju notiek angļu valodā0


VDK čekas pagrabi “Stūra mājā”. Arhīva foto.
VDK čekas pagrabi “Stūra mājā”. Arhīva foto.
Foto: LETA/Edijs Pālēns

Spriežot pēc pērn iegādātajām biļetēm uz Latvijas Okupācijas muzeja izveidoto izstādi bijušajā PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) jeb čekas mītnē Brīvības un Stabu ielas stūrī, 95% apmeklētāju, kas izvēlas ekskursiju, to klausās angļu valodā, aģentūru LETA informēja Latvijas Okupācijas muzeja direktora vietniece attīstības jautājumos Līga Strazda.

Statistikas dati par 2019.gadu liecina, ka 25% no kopumā 19 171 biļešu pircēja bija studenti vai skolēni. Savukārt katrs trešais apmeklētājs biļeti uz ekskursiju nopircis internetā.

Muzeja pārstāve skaidro, ka kopējais ekskursiju apmeklētāju skaits gan ir par dažiem simtiem lielāks, proti, 19 797. Atšķirības skaidrojamas ar to, ka kopš septembra izstādi var apmeklēt skolēnu grupas par projekta “Skolas soma” līdzekļiem. Šīs ekskursijas notiek latviešu valodā un tajās piedalās skolēni, sākot no 6.klases. Tāpat latviešu valodā notiek ekskursijas, kurās piedalās darba kolektīvi vai sabiedriskās organizācijas.

Izstāde “Stūra mājā” ir atvērta katru dienu no plkst.10.30 līdz plkst.17.30. Katru dienu plkst.14 čekas pagrabā un kamerās notiek gidu vadīta ekskursija latviešu valodā, bet pārējā laikā ik stundu notiek ekskursijas angļu valodā. Pēc pieprasījuma ir iespēja organizēt ekskursijas arī krievu valodā.

Savukārt pašu izstādi – “Čekas darbība Latvijā” – apmeklētāji var aplūkot bez maksas. Dati liecina, ka šādu apmeklētāju pērn bija 24 363.

2019.gada jūnijā izstāde atkal tika atvērta apmeklētājiem pēc vairāku mēnešu rekonstrukcijas, kuras laikā tika veiktas izmaiņas šautuves telpas eksponēšanā. Strazda norāda, ka arī turpmāk ekspozīcijās gaidāmas izmaiņas.

Pateicoties Kultūras ministrijas piešķirtajai dotācijai, ir iespējami sistemātiski vēstures pētījumi, kuru dēļ līdztekus jāmaina izstādē izliktā informācija, klāsta muzeja pārstāve. Jaunākie pētījumi arī ļāvuši precīzāk noteikt cilvēku skaitu, kam no 1940. līdz 1941.gadam ir piespriesti nāvessodi. Strazda informē, ka pētījumu rezultātā pierādīti vēl divi gadījumi, kas nozīmē, ka kopumā šajā laikā periodā 188 personām tika piespriests nāvessods.

Kopš decembra izstādi “Čekas darbība Latvijā” papildina virtuālā izstāde “Atņemtās vēstules 1940/1941”. Tā stāsta par cilvēkiem, kuru krimināllietās ir atrastas viņu vēstules. Virtuālās izstādes izveidošanu finansiāli ir atbalstījusi Rīgas dome, norāda Strazda.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Liepājnieki sašutuši par leģendārā arhitekta Berči projektētās Eļļas fabrikas ēkas nojaukšanu
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
FOTO. Ķīpsalā atklāj izglītības izstādi “Skola 2020”: pirmo reizi piedalās Nīderlandes un Ungārijas universitāšu pārstāvji
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns no amata atcēlis tiesu izpildītāju Sandru Jaunsleini
15 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Pasaulē
Tramps uzdevis Pompeo parakstīt vienošanos ar talibiem 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
Gulbis Po pilsētā tiek līdz pusfinālam
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Parīzē pēc protestētāju izraisīta ugunsgrēka evakuē Lionas staciju
8 stundas
AL
Agris Liepiņš
Latvijā
Agris Liepiņš: Ja mēģinām izmest pa durvīm, vīriešu diena ieraušas pa logu! 3
9 stundas