Telpaugu ziemas parāde 0

Pat lepnākās mēbeles un smalkākās lustras telpās nespēj dot tādu efektu kā augi. Ierīkot īstu ziemas dārzu reti kuram pa kabatai, taču augiem var pielāgot verandu, aizstiklotu lodžiju, lielu logu telpā.

VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
VIDEO. “Viņš turēja savu solījumu!” Audio materiālā tiesā atklāj, kāpēc Deps ne reizi nav paskatījies uz savu bijušo sievu
Lasīt citas ziņas

Īsts ziemas dārzs ir speciāla stiklota izbūve pie mājas, taču par tādu lepni var dēvēt arī siltinātu verandu vai pat lielu logu, pie kura grupē augus. Pēdējos gados būvētajās mājās gandrīz vienmēr ir kāds vitrīnlogs līdz pat grīdai. Ar laiku tādu var iebūvēt arī vecākā namā. Šī bagātīgi stiklotā daļa ziemā nereti ir aukstākā vieta telpā un lieliski der vēsā ziemas dārza (+12…+16 oC) izveidei. Siltākām (+18…+25 oC) telpām izvēlas citus augus un veido silto ziemas dārzu (tas piemērots jaunuzceltām mājām vai dzīvokļiem, kur ziemā siltuma netrūkst). Augiem ir arī atšķirīgas pielāgošanās spējas. Ignorējot auga prasības, tas drīz ies bojā.

Celsim cieņā vecos!

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēsumā lieliski jūtas augi, par kuriem mēdz teikt – vecie labie. Tie ir istabas bērzi, asparāgi, mirtes, palmas, kallas, cirtomijas jeb dzelzspapardes un asplēnijas (tautā sauktas par burkān-papardēm), kuru nīkuļošanā bieži vien nav vainojama kopēja, bet pārāk silta telpa un sauss gaiss.

Vēsās telpās skaisti zied kamēlijas, acālijas, Ķīnas rozes, spatifīlas, fuksijas, strelīcijas, bet citrusi gan zied, gan ražo. Daļu šo augu – citrusus, laurkokus, mirtes, kamēlijas, acālijas – var audzēt kā kociņus. Jo lielāki tie ir, jo skaistāk izskatās. Bez ziemas dārza augam ir grūti sasniegt ilgu mūžu un lielus izmērus, turklāt citronu cilvēka augumā uz palodzes nenoturēsi.

Vasarā šos augus var iznest ārā, novietot no saules aizsargātā vietā, noteikti paēnā. Tas arī atvieglo kopšanu, jo ziemas dārzā vasarā jānopūlas vairāk nekā ziemā (lai neiekalst, neapdeg).

Trīsvienība: siltums, gaisma, ūdens 


Kā zināms, jebkura telpauga dzīves ritmu nodrošina trīsvienība: siltums, gaisma
un ūdens. Tiklīdz viena daudzums mainās, atbilstīgi mainās arī pārējie. Piemēram, Ziemassvētku kaktuss, kam patīk uz siltas 
palodzes, augs arī vēsumā, ja stipri samazinās laistīšanu.

Pārlaistīšanu speciālisti uzskata par vienu no galvenajiem (ja ne pašu galveno) telpaugu bojāejas iemesliem. Sevišķi bīstami tas ir krāšņajiem eksotiem, ko var iegādāties puķu veikalos. Nepārprotiet puķu valodu – nereti augs sāk čokuroties nevis sausuma, bet pārlaistīšanas dēļ. Arī lapu krišana un dzeltēšana ne vienmēr nozīmē ūdens vai barības trūkumu, drīzāk atpūtas brīdi un spēku taupīšanu.

Vēsajā ziemas dārzā augiem laistīšanas reizē dod pavisam nedaudz ūdens (labāk, lai šķiet drusku par maz), turklāt lej tuvāk pašam augam, lai saknēm nav jācieš un jāpūst vēsā, mitruma piesūcinātā zemē.

Augu laistīšanai un apsmidzināšanai ieteicams lietusūdens (var kausēt arī sniegu). Atkušņa laikā savāc lietusūdeni, salej plastmasas pudelēs, nepiepildot tās līdz pašai augšai (atstāj brīvu sasalšanas tiesu), un aizskrūvē. Jo vairāk augu, jo lielāki krājumi vajadzīgi. Lai ūdens vienmēr būtu pa rokai, to glabā pagrabā vai uz balkona. Ja tur nav vietas, pudeles sakrauj grēdā kā malku šķūnītī. Ja sasalst, pirms lietošanas atkausē.

Ja nav lietusūdens, var uzlabot, arī krāna ūdeni, laistīšanai paredzēto plastmasas pudelēs sasaldējot saldētavā. Jāņem vērā, ka ledus klucis kūst diezgan ilgi.

Gaisa mitrināšana vēsās telpās augošiem augiem tagad tikpat kā nav nepieciešama. To vajadzēs darīt pavasarī, kad saulīte atgriezīsies. Vēsā ziemas dārza augiem patīk gaisma, taču tiešie saules stari tos var apdedzināt. Jau pēc pāris mēnešiem, kad saule būs spožāka, logus vajadzēs noēnot ar speciālu tīklu, tilla aizkariem. Vēl var stiklam uzlīmēt speciālu plēvi, kas laiž cauri gaismu, taču aiztur nevēlamo starojumu.

Tumšajā sezonā mēslot vajag vien dažas reizes, turklāt vēlams samazināt mēslojuma koncentrāciju. Kad diena būs vismaz pāris stundu garāka nekā pašlaik, tos varēs ēdināt biežāk.

Labāk katru savā podā


Jo lielāks dārzs, jo lielāka kopšana. Tā tas ir gan ārā, gan telpās. Tādēļ vērts apdomāt, kā kopšanu atvieglot. Speciāli izbūvētā ziemas dārzā var veidot padziļinātas dobes vai kastes un augus stādīt kopā. Tiesa, tad jāizvēlas augi ar līdzīgām prasībām – tie jutīsies lieliski, labi augs un retāk būs jālaista. Bet arī augu kopēja, slaukot lapas, jutīsies kā džungļos, kur pat elpot nedrīkst, jo katra kustība apdraud kādu leknu dzinumu…

Tie, kam vajadzīga īpaša augsne (piemēram, citrusiem, kamēlijām, acālijām nepieciešama skāba vide), labāk lai aug atsevišķos podos. Stādīšana traukos atvieglo telpas un augu kopšanu: var pabīdīt, kur vajag, mazos pastumt priekšā lielākajiem, mainīt un grupēt pēc sirds patikas. Vieglāk ievērot arī laistīšanas režīmu. Rasinot lapas, apsmidzināmos augus var pavilkt tālāk no tiem, kam lieks mitrums nav vajadzīgs. Uznākot lielam salam, var atbīdīt no stikliem. Podos augošos vasarā var iznest dārzā, jo, piemēram, laurkoku no zemes ārā nerausi!

Podus vai kašpo (dekoratīvi trauki, kur ieliek puķu podus) var pieskaņot interjeram un mainīt pēc patikas. Glīti izskatās, ja šie trauki ir vienotā stilā un krāsā.

Svarīgi

› Dzeltējoši lapu gali parasti liecina, ka telpā ir pārāk sauss gaiss. To var novērst, reizēm izsmidzinot telpā ūdeni vai arī novietojot lēzenus traukus ar ūdeni.

› Patlaban, kad gaismas maz, visus augus telpās laista minimāli, arī maksimāla temperatūra nav vēlama. Katram telpās ieslodzītam dārzniekam ziemā gribas kopt un pastiprināti laistīt podu puķes, taču šī vēlme ir jāapslāpē!

› Ziemas dārzā nedrīkst pēkšņi paaugstināt temperatūru. Tās pazemināšanos augi iztur labāk.

› Gaismas trūkumu mazina speciāls apgaismojums, taču saulīti tas neaizvietos.

Padomi


› Ja esat nolēmuši veidot īstu ziemas dārzu (piebūvi pie mājas), šo darbu noteikti uzticiet firmai, kas to ir veikusi jau agrāk. Ieteicams apskatīt būvi dabā un aprunāties ar saimniekiem. Ziemas dārzs ir dārgs prieks, turklāt svarīga ir drošība (it īpaši, ja stiklojums paredzēts arī jumta daļā). Atšķirībā no firmas prasmīgs kaimiņš vai sludinājumos atrasts meistars ar zelta rokām nedos būvei garantijas laiku.

› Ja vēsais ziemas dārzs ir dzīvojamās telpas turpinājums, to var nodalīt ar bīdāmu stikla sienu. Augiem būs vēsāk, cilvēkiem – siltāk.

› Pirms izvēlaties augus, nolieciet tiem paredzētajā vietā termometru un pārliecinieties, vai temperatūra atbilst to prasībām.

› Nestādiet augus pašgatavotās koka kastēs! Arī lielam augam var atrast atbilstīga lieluma podu. Dekoratīvu koka kasti var izmantot vienīgi kā poda ietvaru.

Uzziņa

› Plānojot un veidojot ziemas dārzu vai ierīkojot vitrīnlogu augiem, der ievērot debess puses. Gaismas apstākļu ziņā piemērotākā ir austrumu, dienvidu vai rietumu puse.

› Stiklojums ēkas dienvidu pusē nodrošinās siltumenerģijas ekonomiju ziemā. Taču vasarā telpa pārāk uzkarsīs, tāpēc jādomā arī par vēdināšanas, dzesēšanas, noēnošanas iespējām.

SAISTĪTIE RAKSTI

› Austrumu pusē būs tīkami iedzert kafiju, turklāt rīta cēliens ir labākais laiks augu kopšanai un laistīšanai.

› Rietumu pusē izvietoti augi palīdz atpūsties pēc nogurdinošas darba dienas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
Lasītāja jautā: “Kā stādīt gladiolas, lai tās nesagāžas?” Skaidro selekcionārs Laimonis Zaķis
Kā pagatavot ļoti garšīgu kartupeļu biezeni?
Pavasarī apskata jaunos kociņus – vai tos nežņaudz mieti un auklas?
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
VIDEO. “Viņš turēja savu solījumu!” Audio materiālā tiesā atklāj, kāpēc Deps ne reizi nav paskatījies uz savu bijušo sievu
Piedraud ar “ledus cirtni”, piedāvā ievest karaspēku, kā arī “plēšas”, kurš savāks sev: krievu mediji par okupācijas pieminekļa nojaukšanu Latvijā
VIDEO. Cīņa uz dzīvību un nāvi – mežacūka cīnās ar vilku. Aculiecinieka kadri no Lietuvas
Lasīt citas ziņas
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Kad jāstāda mārtiņrozes? Kā tās pareizi stādīt un pārstādīt?
“Ātrā” zupiņa ar pupiņām un makaroniem
Ko darīt, ja nezāles kā trakas sazēlušas ziemciešu ceros?
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
Mēnesi pirms vēlēšanām 18 000 iedzīvotāju būs nederīgas pases. Gaidīt sodu, stundām stāvēt rindā, ko darīt?
Kijiva: Situācija karadarbības zonā saglabājas saspringta
Policija aizturējusi personu, kura centās bloķēt patriotu gājienu Rīgā
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
DLRR padomes priekšsēdētāja: Esam lielākā rūpnīca nozarē, bet Linkaita kungs nekad nav licies par mums ne zinis
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
VIDEO. Harkivas robežsargs piepilda savas meitas kvēlāko vēlēšanos
vērtējat premjera Kariņa rīcību saistībā ar ministru maiņu?
VIDEO. Satiksmes mierināšana Nīderlandes pilsētā Utrehtā pārspēj Rīgas stabiņus
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
Pasākums “Par atbrīvošanos no padomju mantojuma” noslēdzies bez īpašiem starpgadījumiem
22:07
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
21:34
Krievi saveduši Čornobajivkā 130 kara tehnikas vienības
21:25