Termītu “sabiedrība”: noslēpumaini un akli kukaiņi, kas redz visu 0

VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 90
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas

Viena no noslēpumainākajām insektu un vispār visas dzīvās pasaules būtnēm ir termīti. Dažas to sugas būvē pat līdz trim metriem augstus mājokļus jocīgu pakalnu, torņu vai sēņu paskatā. Turklāt šīs būves ir tik izturīgas, ka tām kaut ko nodarīt spēj tikai smagie instrumenti vai pat spridzināšana, raksta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Termīti dzīvo kopienās, tāpēc tos, tāpat kā skudras, lapsenes un bites, pieskaita sabiedriskajiem kukaiņiem. Taču termīti nav skudru radinieki. Tie ir tuvāki tarakāniem. Tiesa, pietiekami attīstītā sociālā dzīve termītus padarījusi ļoti atšķirīgus no tarakāniem – gan uzvedības, gan bioloģiskajā aspektā.

Termīti dzīvo visīstākajā valstī. Tiem ir savs valdnieks un valdniece ar padotajiem: kareivji, strādnieki un pat policisti. Valdnieku ģimeni sargā īpaša gvarde – augumā visraženāk padevušies kareivji, kas, ievērojot vienmērīgas atstarpes, stāv savdabīgā goda sardzē, pie saviem valdniekiem laižot tikai apkalpojošos strādniekus, kā arī policistus, kas uztur kārtību.

Valdnieks un valdniece mīt īpašā, no visdrošākā materiāla izgatavotā kāres nodalījumā. Valdniece – īstena briesmone – aizņem ¾ šā nodalījuma. Salīdzinājumā ar viņu valdnieks šķiet absolūts punduris – viņš lieluma ziņā ir 8–9 reizes mazāks par “kundzi”. Gandrīz visu aptuveni 10 centimetrus garo valdnieces ķermeni veido balts vēderiņš, un tikai viens centimetrs vajadzīgs galvai un krūtīm. Valdniece allaž atrodas liela strādnieku pulka ielenkumā, tie viņai nemitīgi pienes barību, “aplaiza” viņu un saņem no viņas olas. Proti, strādnieks ik pēc katrām divām sekundēm satver izdēto oliņu un cauri šaurai “durvju” atverei aiznes to uz vienu no izvadkamerām, kas no visām pusēm ieskauj attiecīgo nodalījumu.

Valdnieces mūžs ir aptuveni desmit gadi, un šajā laikā tā izdēj aptuveni 100 miljonus oliņu. Visi lielā termītu mājokļa iemītnieki ir viņas pēcnācēji. Paiet gadi, tūkstošiem kareivju iet bojā dažādos karos, bruņnesis ar savu nagu asajiem galiem saposta mitekļa sienas un apēd termītu pulkus, bet pati termītu valstība neiznīkst, jo valdniece allaž spēj ne tikai atjaunot zaudējumus, bet nemitīgi arī palielināt savu pavalstnieku skaitu.

Savukārt valdnieks it kā paliek maliņā. Allaž uz savām smalkajām, augstajām kājām stāv valdniecei līdzās, piespiedies viņas vēderiņam. Strādnieki apkalpo arī viņu, taču ir acīmredzami, ka krietni vien mazākā mērā. Un tad viņš regulāri tos piespiež izturēties pret sevi uzmanīgāk, pastumj tos ar galvu vai kā tamlīdzīgi, un acumirklī viņam palīgos tad atsteidzas policists. Raugi, kārtībai tomēr jābūt.

Strādniekiem ir mīksts, balts ķermenis un nav acu. Taču pienākumu nasta tiem ir vienkārši grandioza! Strādnieki būvē mitekli, gādā barību, ēdina un apkopj valdnieku ģimeni un arī kareivjus, audzina pēcnācējus, uztur kārtību un tīrību miteklī. Termītu strādniekiem pat ir specialitātes. Izmēros lielākie savus darbus veic mitekļa ārpusē, mazākie nodarbināti iekšdarbos. Un ielāgosim – to visu tie dara, kā mēdz teikt, “uz aklo”. Pētniekiem vēl joprojām nav saprotams, kā termīti orientējas telpā.

Termītiem ir arī sava armija. Jo nav iespējams kaut kā citādi nodēvēt tās kareivju apvienības, kas pilda gluži noteiktus militāros pienākumus. Un šeit patiešām ir visīstākie dienesti: aizsardzības karaspēki, masveida uzbrukumu veidošanas spēki, sardzes un brīdināšanas dienesti, tostarp arī tā dēvētais soda jeb celtniecības bataljons.

Atbilstoši savai uzbūvei atšķiras arī karavīri. Parastajiem ierindniekiem ir ļoti liela, bruņu klāta galva ar spēcīgi attīstītiem žokļiem. Tie izskatās gluži kā ietērpti ķiverēs, savukārt viss pārējais ķermenis ir mīksts. Ar savu lielo galvu karavīrs aizsedz teju vai visu eju termītu mītnē: pieliec galvu, izvērš žokļus un ir gatavs atvairīt pretinieka uzbrukumu. Savukārt uzbrūkot pats, tas it kā izvirza galvu uz priekšu un cieši sakniebj asos žokļus, ar tiem pārcērtot visu, kas patrāpās ceļā. Izrādās, tieši tāpēc skudras, ar kurām termīti bieži karo, lieliski zina šo karavīru aizsardzības jaudu, tāpēc allaž cenšas uzbrukt no aizmugures, lai skartu to ķermeņa mīksto daļu, kas nav tik labi aizsargāta.

Parastos termītu kareivjus vēl var iedalīt lielajos, vidējos un mazajos. Lielajiem karavīriem termītu mītne jāaizsargā no ārējiem ienaidniekiem, vidējie pilda aizmugures nodrošinājuma funkciju, savukārt mazie ir policija. Un šie policisti brīvi klaiņā strādnieku vidū, nodrošina kārtību, kā arī ar savas cietās galvas sitieniem soda gausākos strādniekus. Jāpiebilst – tā ir salīdzinoši bieži novērojama parādība.

Cita karavīru daļa ir tā dēvējamie degunaiņi. Tā tie nodēvēti saistībā ar savdabīgu durkli uz galvas jeb īpašu pieres izaugumu. Degunaiņi ir ļoti drošsirdīgi karotāji. Tie dodas masveida uzbrukumos, dažkārt striktā ierindā, izslējuši uz priekšu savus durkļus, bet citkārt izkliedējušies ielenc ienaidnieku un nevis to ievaino, bet gan savdabīgi kutina. Radītā nepatīkamā tirpoņa piespiež ienaidnieku bēgt prom. Degunainos termītu karavīrus faktiski var pieskaitīt ķīmiskajam karaspēkam, jo viņu durkli it kā ieeļļo pieres dziedzera sekrēts, kam piemīt ļoti jaudīgs kairinājuma spēks. Pat visdrosmīgākās skudras, ieraudzījušas, ka degunaiņi dodas uzbrukumā, allaž sāk atkāpties.

Tāpat termītu armijā ir ļoti efektīvi sakārtoti sardzes un signalizēšanas dienesti. Piemēram, regulāri mainās sargkareivji, kas nenogurstoši seko visam tuvākajā apkārtnē notiekošajam. Tiklīdz ierauga kaut ko aizdomīgu, acumirklī, klabinot savus masīvos žokļus, tie padod skaņas signālu, kam no termītu mītnes atsaucas skaļa šņākšana. Ja izceļas karš vai arī notiek uzbrukums termītu mītnei, signalizētāji pa gaiteņiem un istabām mītnē paziņo par radušos bīstamo situāciju un norāda notikuma vietu. Raugi, termītu mītne faktiski ir koka–kartona būve, un signalizētāji, ievērojot īpašu kodu, ar savdabīgu klabināšanu nodod un izplata tālāk trauksmes signālus. Sitienus pa sienām vai grīdu tie veic, izpildot svērteņveida kustības ar galvu.

Miera laikā arī termītu armija nedirn bezdarbībā. Lielgalvainie kareivji savos varenajos žokļos pārnēsā jaunuļus, savukārt degunaiņus piespiež strādāt par mīnētājiem, ar saviem galvas izaugumiem nojaukt vecās koksnes būves. Turklāt degunaiņiem piemīt inženierdotības – tie nosaka termītu būves attiecīgo daļu un galeriju formu.

Termītu būvē vēl mīt arī spārnoti īpatņi. Tie ir jaunuļi, kas vēlāk pārtaps valdniekos un valdniecēs. Sagaidot noteiktu mirkli, tie aizlido no dzimtā mitekļa, nomet spārnus un kaut kur sāk ierīkot paši savas valstības.

Termīti ir augēdāji, taču bez graudiem un zaļajiem augiem tie labprāt ēd arī koksnes būves, mēbeles, grāmatas, apģērbu, tādējādi nodarot lielu kaitējumu cilvēkiem. Ja cilvēks uz ilgāku laiku atstājis savu mītni, bet termīti uziet ceļu uz to, tad… Nē, viss it kā paliek savās vietās: galds, krēsli, gultas, arī gleznas karājas pie sienām, un grāmatas stāv plauktā. Bet, atgriezies no prombūtnes, cilvēks vēlas atpūsties, sēstas krēslā, taču tas zem viņa pēkšņi sašķīst. Cenšoties noturēties, cilvēks ķer ar roku pie galda, bet tas pēkšņi šķiet esam izgatavots no papīra. Proti – viss, kas mājās izgatavots no koka, tagad ir termītu sagrauzts. Tie šos priekšmetus sagrauzuši no iekšas, atstājot tikai pārsteidzoši plānu, patiešām gluži kā papīrs ārējo apvalku, kas pirmajā acumirklī..

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 90
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Sandris netīšām avārijā apskādē pašvaldības ūdens hidrantu, bet nesaprot, kāpēc OCTA prasa pašam atmaksāt tūkstošiem eiro 18
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Darbu nelegāli turpina lielākā daļa skaistumkopšanas nozarē strādājošo
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 5
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Stāsti
“Politkorektuma terors ir postošs.” Saruna ar Alvi Hermani 9
Intervija 10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi
23:38
LE
LETA/AFP
Ziņas
Beļģijā no 1.decembra pircējiem durvis atkal vērs veikali
23:05
LE
LETA
Ziņas
Tiesa noraidījusi pēdējos Trampa centienus apstrīdēt vēlēšanu iznākumu
22:41
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 35
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija Saldus apkārtnē meklē vīrieti, kuram būtu jāatrodas apcietinājumā
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dukuriem Siguldā pirmās divas vietas Pasaules kausa otrajās sacensībās
8 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Smaga avārija uz Tallinas šosejas. Nopietnas traumas guvis mazs bērns
3 stundas
GN
Gints Narogs
Stāsti
No ielas puikas līdz Dieva rokai. Futbola ģēnijs Maradona dzīvoja kā rokzvaigzne
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesa noraidījusi pēdējos Trampa centienus apstrīdēt vēlēšanu iznākumu
3 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pirmo reizi zinātnieki konstatējuši procesu, kas rada galveno enerģijas avotu Visumā 2
10 stundas
GP
Gunta Paavola
Ziņas
Pandēmijas blakne Somijā – ierobežoto pusaudžu vardarbība
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Iemīļotākie muzeji Latvijā pandēmijas laikā apvienojas asprātīgā izaicinājumā “Neviens vairs…”
14 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Vai jaunu iekšdedzes auto ražošanai pienāks gals? “Euro 7” izmešu standarts sabiedējis auto īpašniekus 3
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 90
17 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Agita par zoba raušanu atdeva visu naudu, kas tobrīd viņai bija. Kā to spētu maznodrošināts iedzīvotājs? 26
18 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Valkāt maskas un nesarokoties aicināja jau pirms 100 gadiem. Kas bija postošā Spāņu gripa? 3
18 stundas
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 34
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai var izveseļoties, ja Covid-19 pacients bijis pieslēgts pie mākslīgās elpināšanas aparāta? Atbild Fūrmanis 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. “Instagramīgākā” pilsētā Latvijā? Ogrē ierodas krāšņa Ziemassvētku kariete 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pieķer shēmotāju trijotni – valdes priekšsēdētāju, valdes locekli un grāmatvedi. Kādā jomā uzņēmums darbojies? 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai populārais TV šovs ir “feiks”? “Ekstrasensu cīņu” vadītājs Safornovs pieķerts krāpniecībā – pārdevis dalībniekiem uzvaras 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 28. novembra līdz 4. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Lauris un Norberts 1
14 stundas