Termītu “sabiedrība”: noslēpumaini un akli kukaiņi, kas redz visu 0

Viena no noslēpumainākajām insektu un vispār visas dzīvās pasaules būtnēm ir termīti. Dažas to sugas būvē pat līdz trim metriem augstus mājokļus jocīgu pakalnu, torņu vai sēņu paskatā. Turklāt šīs būves ir tik izturīgas, ka tām kaut ko nodarīt spēj tikai smagie instrumenti vai pat spridzināšana, raksta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Termīti dzīvo kopienās, tāpēc tos, tāpat kā skudras, lapsenes un bites, pieskaita sabiedriskajiem kukaiņiem. Taču termīti nav skudru radinieki. Tie ir tuvāki tarakāniem. Tiesa, pietiekami attīstītā sociālā dzīve termītus padarījusi ļoti atšķirīgus no tarakāniem – gan uzvedības, gan bioloģiskajā aspektā.

Termīti dzīvo visīstākajā valstī. Tiem ir savs valdnieks un valdniece ar padotajiem: kareivji, strādnieki un pat policisti. Valdnieku ģimeni sargā īpaša gvarde – augumā visraženāk padevušies kareivji, kas, ievērojot vienmērīgas atstarpes, stāv savdabīgā goda sardzē, pie saviem valdniekiem laižot tikai apkalpojošos strādniekus, kā arī policistus, kas uztur kārtību.

Valdnieks un valdniece mīt īpašā, no visdrošākā materiāla izgatavotā kāres nodalījumā. Valdniece – īstena briesmone – aizņem ¾ šā nodalījuma. Salīdzinājumā ar viņu valdnieks šķiet absolūts punduris – viņš lieluma ziņā ir 8–9 reizes mazāks par “kundzi”. Gandrīz visu aptuveni 10 centimetrus garo valdnieces ķermeni veido balts vēderiņš, un tikai viens centimetrs vajadzīgs galvai un krūtīm. Valdniece allaž atrodas liela strādnieku pulka ielenkumā, tie viņai nemitīgi pienes barību, “aplaiza” viņu un saņem no viņas olas. Proti, strādnieks ik pēc katrām divām sekundēm satver izdēto oliņu un cauri šaurai “durvju” atverei aiznes to uz vienu no izvadkamerām, kas no visām pusēm ieskauj attiecīgo nodalījumu.

Valdnieces mūžs ir aptuveni desmit gadi, un šajā laikā tā izdēj aptuveni 100 miljonus oliņu. Visi lielā termītu mājokļa iemītnieki ir viņas pēcnācēji. Paiet gadi, tūkstošiem kareivju iet bojā dažādos karos, bruņnesis ar savu nagu asajiem galiem saposta mitekļa sienas un apēd termītu pulkus, bet pati termītu valstība neiznīkst, jo valdniece allaž spēj ne tikai atjaunot zaudējumus, bet nemitīgi arī palielināt savu pavalstnieku skaitu.

Savukārt valdnieks it kā paliek maliņā. Allaž uz savām smalkajām, augstajām kājām stāv valdniecei līdzās, piespiedies viņas vēderiņam. Strādnieki apkalpo arī viņu, taču ir acīmredzami, ka krietni vien mazākā mērā. Un tad viņš regulāri tos piespiež izturēties pret sevi uzmanīgāk, pastumj tos ar galvu vai kā tamlīdzīgi, un acumirklī viņam palīgos tad atsteidzas policists. Raugi, kārtībai tomēr jābūt.

Strādniekiem ir mīksts, balts ķermenis un nav acu. Taču pienākumu nasta tiem ir vienkārši grandioza! Strādnieki būvē mitekli, gādā barību, ēdina un apkopj valdnieku ģimeni un arī kareivjus, audzina pēcnācējus, uztur kārtību un tīrību miteklī. Termītu strādniekiem pat ir specialitātes. Izmēros lielākie savus darbus veic mitekļa ārpusē, mazākie nodarbināti iekšdarbos. Un ielāgosim – to visu tie dara, kā mēdz teikt, “uz aklo”. Pētniekiem vēl joprojām nav saprotams, kā termīti orientējas telpā.

Termītiem ir arī sava armija. Jo nav iespējams kaut kā citādi nodēvēt tās kareivju apvienības, kas pilda gluži noteiktus militāros pienākumus. Un šeit patiešām ir visīstākie dienesti: aizsardzības karaspēki, masveida uzbrukumu veidošanas spēki, sardzes un brīdināšanas dienesti, tostarp arī tā dēvētais soda jeb celtniecības bataljons.

Atbilstoši savai uzbūvei atšķiras arī karavīri. Parastajiem ierindniekiem ir ļoti liela, bruņu klāta galva ar spēcīgi attīstītiem žokļiem. Tie izskatās gluži kā ietērpti ķiverēs, savukārt viss pārējais ķermenis ir mīksts. Ar savu lielo galvu karavīrs aizsedz teju vai visu eju termītu mītnē: pieliec galvu, izvērš žokļus un ir gatavs atvairīt pretinieka uzbrukumu. Savukārt uzbrūkot pats, tas it kā izvirza galvu uz priekšu un cieši sakniebj asos žokļus, ar tiem pārcērtot visu, kas patrāpās ceļā. Izrādās, tieši tāpēc skudras, ar kurām termīti bieži karo, lieliski zina šo karavīru aizsardzības jaudu, tāpēc allaž cenšas uzbrukt no aizmugures, lai skartu to ķermeņa mīksto daļu, kas nav tik labi aizsargāta.

Parastos termītu kareivjus vēl var iedalīt lielajos, vidējos un mazajos. Lielajiem karavīriem termītu mītne jāaizsargā no ārējiem ienaidniekiem, vidējie pilda aizmugures nodrošinājuma funkciju, savukārt mazie ir policija. Un šie policisti brīvi klaiņā strādnieku vidū, nodrošina kārtību, kā arī ar savas cietās galvas sitieniem soda gausākos strādniekus. Jāpiebilst – tā ir salīdzinoši bieži novērojama parādība.

Cita karavīru daļa ir tā dēvējamie degunaiņi. Tā tie nodēvēti saistībā ar savdabīgu durkli uz galvas jeb īpašu pieres izaugumu. Degunaiņi ir ļoti drošsirdīgi karotāji. Tie dodas masveida uzbrukumos, dažkārt striktā ierindā, izslējuši uz priekšu savus durkļus, bet citkārt izkliedējušies ielenc ienaidnieku un nevis to ievaino, bet gan savdabīgi kutina. Radītā nepatīkamā tirpoņa piespiež ienaidnieku bēgt prom. Degunainos termītu karavīrus faktiski var pieskaitīt ķīmiskajam karaspēkam, jo viņu durkli it kā ieeļļo pieres dziedzera sekrēts, kam piemīt ļoti jaudīgs kairinājuma spēks. Pat visdrosmīgākās skudras, ieraudzījušas, ka degunaiņi dodas uzbrukumā, allaž sāk atkāpties.

Tāpat termītu armijā ir ļoti efektīvi sakārtoti sardzes un signalizēšanas dienesti. Piemēram, regulāri mainās sargkareivji, kas nenogurstoši seko visam tuvākajā apkārtnē notiekošajam. Tiklīdz ierauga kaut ko aizdomīgu, acumirklī, klabinot savus masīvos žokļus, tie padod skaņas signālu, kam no termītu mītnes atsaucas skaļa šņākšana. Ja izceļas karš vai arī notiek uzbrukums termītu mītnei, signalizētāji pa gaiteņiem un istabām mītnē paziņo par radušos bīstamo situāciju un norāda notikuma vietu. Raugi, termītu mītne faktiski ir koka–kartona būve, un signalizētāji, ievērojot īpašu kodu, ar savdabīgu klabināšanu nodod un izplata tālāk trauksmes signālus. Sitienus pa sienām vai grīdu tie veic, izpildot svērteņveida kustības ar galvu.

Miera laikā arī termītu armija nedirn bezdarbībā. Lielgalvainie kareivji savos varenajos žokļos pārnēsā jaunuļus, savukārt degunaiņus piespiež strādāt par mīnētājiem, ar saviem galvas izaugumiem nojaukt vecās koksnes būves. Turklāt degunaiņiem piemīt inženierdotības – tie nosaka termītu būves attiecīgo daļu un galeriju formu.

Termītu būvē vēl mīt arī spārnoti īpatņi. Tie ir jaunuļi, kas vēlāk pārtaps valdniekos un valdniecēs. Sagaidot noteiktu mirkli, tie aizlido no dzimtā mitekļa, nomet spārnus un kaut kur sāk ierīkot paši savas valstības.

Termīti ir augēdāji, taču bez graudiem un zaļajiem augiem tie labprāt ēd arī koksnes būves, mēbeles, grāmatas, apģērbu, tādējādi nodarot lielu kaitējumu cilvēkiem. Ja cilvēks uz ilgāku laiku atstājis savu mītni, bet termīti uziet ceļu uz to, tad… Nē, viss it kā paliek savās vietās: galds, krēsli, gultas, arī gleznas karājas pie sienām, un grāmatas stāv plauktā. Bet, atgriezies no prombūtnes, cilvēks vēlas atpūsties, sēstas krēslā, taču tas zem viņa pēkšņi sašķīst. Cenšoties noturēties, cilvēks ķer ar roku pie galda, bet tas pēkšņi šķiet esam izgatavots no papīra. Proti – viss, kas mājās izgatavots no koka, tagad ir termītu sagrauzts. Tie šos priekšmetus sagrauzuši no iekšas, atstājot tikai pārsteidzoši plānu, patiešām gluži kā papīrs ārējo apvalku, kas pirmajā acumirklī..

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 1
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 15
7 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku
21 minūtes
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Kā Covid-19 laikā strādā lielākā daļa ministriju?
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Šobrīd skolas vecuma bērni ar koronavīrusu inficējoties biežāk nekā Latvijas iedzīvotāji vidēji 2
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Ienīda ne tikai Maskavā. Kāpēc tika gāzts politisko intrigu upuris – ģenerālis Radziņš
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Gudrais luksofors” identificē auto vadītājus, kuri brauc pie sarkanās gaismas
3 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. SPKC direktore atklāj, kur saslimstība ar Covid-19 ir vislielākā
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Aktrise Rēzija Kalniņa: “Man šķiet, šobrīd ar mums vienkārši spēlējas…” 5
Intervija 10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 2
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē desmit pusaudži nozog automašīnu un bēg no policijas 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Bundža, Černobiļa, Deficīts. Kādus vārdus Latvijā liek kaķiem un, kurš ir vispopulārākais? 2
12 stundas
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
6 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Latvijas valsts meži”: Gaidāmas lielas izmaiņas uzņēmuma attīstībā 5
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 2
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ballēšanās krāšņajā “Rīgas ballē” ierobežojumu laikā var nepalikt nesodīta 4
9 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Kā staigājot pa naža asmeni.” Saruna ar “Lielā dzintara” valdes priekšsēdētāju Timuru Tomsonu
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nicā pie baznīcas noticis uzbrukums: noslepkavoti trīs cilvēki, vairāki ievainoti 2
10 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 25
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Latvijas veiksmes formula izputējusi? Pašlaik Kariņa balsī skan tāds kā izmisums 16
1 diena
LE
LETA
Veselam
Viņķele: Ja skaitļi iet uz augšu, uzreiz viens no pirmajiem risinājumiem ir aizvērt bārus un krogus 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ģimenē ar Covid-19 inficējies bērns. Mamma Elīna pastāsta, kā izdevies nesaslimt pārējiem 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Ralfs Eilands saviem faniem sagādājis patīkamu pārsteigumu
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kamēr maksās algas, viņi klusēs. Ainars Mielavs par sašķeltību Latvijā 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Laimonis, Laimis, Elvijs, Elvis un Elva
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai beidzot būsim pelnījuši baltus Ziemassvētkus? Nākamo mēnešu laika prognoze 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā notikusi īpaša modes skate: kolekcija tapusi sadarbībā ar bērniem
9 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Pabalsti Latvijā mudina vai attur no ģimenes veidošanas? Sola vērienīgas pārmaiņas 15
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari būt ļoti trausls un viegli ievainojams! Horoskopi 30.oktobrim
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku
22:20
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
21:41
LE
LETA
Ziņas
Pēc mēneša par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot līdz 50 eiro sodu 1
21:04