Termītu “sabiedrība”: noslēpumaini un akli kukaiņi, kas redz visu 0

LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 95
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vari atslābināties – šodien tevi apskaudīs par daudz ko! Horoskopi 20.junijam
16 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 14
22 stundas
Lasīt citas ziņas

Viena no noslēpumainākajām insektu un vispār visas dzīvās pasaules būtnēm ir termīti. Dažas to sugas būvē pat līdz trim metriem augstus mājokļus jocīgu pakalnu, torņu vai sēņu paskatā. Turklāt šīs būves ir tik izturīgas, ka tām kaut ko nodarīt spēj tikai smagie instrumenti vai pat spridzināšana, raksta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Termīti dzīvo kopienās, tāpēc tos, tāpat kā skudras, lapsenes un bites, pieskaita sabiedriskajiem kukaiņiem. Taču termīti nav skudru radinieki. Tie ir tuvāki tarakāniem. Tiesa, pietiekami attīstītā sociālā dzīve termītus padarījusi ļoti atšķirīgus no tarakāniem – gan uzvedības, gan bioloģiskajā aspektā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Termīti dzīvo visīstākajā valstī. Tiem ir savs valdnieks un valdniece ar padotajiem: kareivji, strādnieki un pat policisti. Valdnieku ģimeni sargā īpaša gvarde – augumā visraženāk padevušies kareivji, kas, ievērojot vienmērīgas atstarpes, stāv savdabīgā goda sardzē, pie saviem valdniekiem laižot tikai apkalpojošos strādniekus, kā arī policistus, kas uztur kārtību.

Valdnieks un valdniece mīt īpašā, no visdrošākā materiāla izgatavotā kāres nodalījumā. Valdniece – īstena briesmone – aizņem ¾ šā nodalījuma. Salīdzinājumā ar viņu valdnieks šķiet absolūts punduris – viņš lieluma ziņā ir 8–9 reizes mazāks par “kundzi”. Gandrīz visu aptuveni 10 centimetrus garo valdnieces ķermeni veido balts vēderiņš, un tikai viens centimetrs vajadzīgs galvai un krūtīm. Valdniece allaž atrodas liela strādnieku pulka ielenkumā, tie viņai nemitīgi pienes barību, “aplaiza” viņu un saņem no viņas olas. Proti, strādnieks ik pēc katrām divām sekundēm satver izdēto oliņu un cauri šaurai “durvju” atverei aiznes to uz vienu no izvadkamerām, kas no visām pusēm ieskauj attiecīgo nodalījumu.

Valdnieces mūžs ir aptuveni desmit gadi, un šajā laikā tā izdēj aptuveni 100 miljonus oliņu. Visi lielā termītu mājokļa iemītnieki ir viņas pēcnācēji. Paiet gadi, tūkstošiem kareivju iet bojā dažādos karos, bruņnesis ar savu nagu asajiem galiem saposta mitekļa sienas un apēd termītu pulkus, bet pati termītu valstība neiznīkst, jo valdniece allaž spēj ne tikai atjaunot zaudējumus, bet nemitīgi arī palielināt savu pavalstnieku skaitu.

Savukārt valdnieks it kā paliek maliņā. Allaž uz savām smalkajām, augstajām kājām stāv valdniecei līdzās, piespiedies viņas vēderiņam. Strādnieki apkalpo arī viņu, taču ir acīmredzami, ka krietni vien mazākā mērā. Un tad viņš regulāri tos piespiež izturēties pret sevi uzmanīgāk, pastumj tos ar galvu vai kā tamlīdzīgi, un acumirklī viņam palīgos tad atsteidzas policists. Raugi, kārtībai tomēr jābūt.

Strādniekiem ir mīksts, balts ķermenis un nav acu. Taču pienākumu nasta tiem ir vienkārši grandioza! Strādnieki būvē mitekli, gādā barību, ēdina un apkopj valdnieku ģimeni un arī kareivjus, audzina pēcnācējus, uztur kārtību un tīrību miteklī. Termītu strādniekiem pat ir specialitātes. Izmēros lielākie savus darbus veic mitekļa ārpusē, mazākie nodarbināti iekšdarbos. Un ielāgosim – to visu tie dara, kā mēdz teikt, “uz aklo”. Pētniekiem vēl joprojām nav saprotams, kā termīti orientējas telpā.

Termītiem ir arī sava armija. Jo nav iespējams kaut kā citādi nodēvēt tās kareivju apvienības, kas pilda gluži noteiktus militāros pienākumus. Un šeit patiešām ir visīstākie dienesti: aizsardzības karaspēki, masveida uzbrukumu veidošanas spēki, sardzes un brīdināšanas dienesti, tostarp arī tā dēvētais soda jeb celtniecības bataljons.

Atbilstoši savai uzbūvei atšķiras arī karavīri. Parastajiem ierindniekiem ir ļoti liela, bruņu klāta galva ar spēcīgi attīstītiem žokļiem. Tie izskatās gluži kā ietērpti ķiverēs, savukārt viss pārējais ķermenis ir mīksts. Ar savu lielo galvu karavīrs aizsedz teju vai visu eju termītu mītnē: pieliec galvu, izvērš žokļus un ir gatavs atvairīt pretinieka uzbrukumu. Savukārt uzbrūkot pats, tas it kā izvirza galvu uz priekšu un cieši sakniebj asos žokļus, ar tiem pārcērtot visu, kas patrāpās ceļā. Izrādās, tieši tāpēc skudras, ar kurām termīti bieži karo, lieliski zina šo karavīru aizsardzības jaudu, tāpēc allaž cenšas uzbrukt no aizmugures, lai skartu to ķermeņa mīksto daļu, kas nav tik labi aizsargāta.

Parastos termītu kareivjus vēl var iedalīt lielajos, vidējos un mazajos. Lielajiem karavīriem termītu mītne jāaizsargā no ārējiem ienaidniekiem, vidējie pilda aizmugures nodrošinājuma funkciju, savukārt mazie ir policija. Un šie policisti brīvi klaiņā strādnieku vidū, nodrošina kārtību, kā arī ar savas cietās galvas sitieniem soda gausākos strādniekus. Jāpiebilst – tā ir salīdzinoši bieži novērojama parādība.

Cita karavīru daļa ir tā dēvējamie degunaiņi. Tā tie nodēvēti saistībā ar savdabīgu durkli uz galvas jeb īpašu pieres izaugumu. Degunaiņi ir ļoti drošsirdīgi karotāji. Tie dodas masveida uzbrukumos, dažkārt striktā ierindā, izslējuši uz priekšu savus durkļus, bet citkārt izkliedējušies ielenc ienaidnieku un nevis to ievaino, bet gan savdabīgi kutina. Radītā nepatīkamā tirpoņa piespiež ienaidnieku bēgt prom. Degunainos termītu karavīrus faktiski var pieskaitīt ķīmiskajam karaspēkam, jo viņu durkli it kā ieeļļo pieres dziedzera sekrēts, kam piemīt ļoti jaudīgs kairinājuma spēks. Pat visdrosmīgākās skudras, ieraudzījušas, ka degunaiņi dodas uzbrukumā, allaž sāk atkāpties.

Tāpat termītu armijā ir ļoti efektīvi sakārtoti sardzes un signalizēšanas dienesti. Piemēram, regulāri mainās sargkareivji, kas nenogurstoši seko visam tuvākajā apkārtnē notiekošajam. Tiklīdz ierauga kaut ko aizdomīgu, acumirklī, klabinot savus masīvos žokļus, tie padod skaņas signālu, kam no termītu mītnes atsaucas skaļa šņākšana. Ja izceļas karš vai arī notiek uzbrukums termītu mītnei, signalizētāji pa gaiteņiem un istabām mītnē paziņo par radušos bīstamo situāciju un norāda notikuma vietu. Raugi, termītu mītne faktiski ir koka–kartona būve, un signalizētāji, ievērojot īpašu kodu, ar savdabīgu klabināšanu nodod un izplata tālāk trauksmes signālus. Sitienus pa sienām vai grīdu tie veic, izpildot svērteņveida kustības ar galvu.

Miera laikā arī termītu armija nedirn bezdarbībā. Lielgalvainie kareivji savos varenajos žokļos pārnēsā jaunuļus, savukārt degunaiņus piespiež strādāt par mīnētājiem, ar saviem galvas izaugumiem nojaukt vecās koksnes būves. Turklāt degunaiņiem piemīt inženierdotības – tie nosaka termītu būves attiecīgo daļu un galeriju formu.

Termītu būvē vēl mīt arī spārnoti īpatņi. Tie ir jaunuļi, kas vēlāk pārtaps valdniekos un valdniecēs. Sagaidot noteiktu mirkli, tie aizlido no dzimtā mitekļa, nomet spārnus un kaut kur sāk ierīkot paši savas valstības.

Termīti ir augēdāji, taču bez graudiem un zaļajiem augiem tie labprāt ēd arī koksnes būves, mēbeles, grāmatas, apģērbu, tādējādi nodarot lielu kaitējumu cilvēkiem. Ja cilvēks uz ilgāku laiku atstājis savu mītni, bet termīti uziet ceļu uz to, tad… Nē, viss it kā paliek savās vietās: galds, krēsli, gultas, arī gleznas karājas pie sienām, un grāmatas stāv plauktā. Bet, atgriezies no prombūtnes, cilvēks vēlas atpūsties, sēstas krēslā, taču tas zem viņa pēkšņi sašķīst. Cenšoties noturēties, cilvēks ķer ar roku pie galda, bet tas pēkšņi šķiet esam izgatavots no papīra. Proti – viss, kas mājās izgatavots no koka, tagad ir termītu sagrauzts. Tie šos priekšmetus sagrauzuši no iekšas, atstājot tikai pārsteidzoši plānu, patiešām gluži kā papīrs ārējo apvalku, kas pirmajā acumirklī..

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 95
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vari atslābināties – šodien tevi apskaudīs par daudz ko! Horoskopi 20.junijam
16 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 14
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Lielākais karstums pēdējo 3 gadu laikā, bet Jāņos būsim uz robežas…” Briča prognozes garajām brīvdienām 15
2 dienas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Veselam
Kāzas bez klātiem galdiem, sapnī redzētais meitas vārds. Talsenieku Elīnas un Edgara mīlestības stāsts 2
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Latvijā turpina samazināties saslimstības ar Covid-19 rādītāji. Cik jauno gadījumu atklāts? 4
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Bažas, ka mediķi varētu pieņemt tikai vakcinētus cilvēkus. Slimnīcas vadītājs skaidro, vai tā būs 22
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāņos tveice sāks mazināties, iespējamas plašas pērkona lietusgāzes. Sinoptiķu prognoze svētku dienām 1
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ja iedzīvotāji atliks vakcināciju, rudenī tas var beigties ar “lokdaunu” 93
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijai ziņo ar novēlošanos: no kāda angāra nozagti divi retro automobiļi
13:47
LE
LETA
Veselam
Nedaudz palielinājies slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits 1
12:43
LA
LA.LV
Ziņas
Radošie ar izmisumu gaida 1. jūliju. Kaža par bažām, kas saistītas ar jauno nodokļu sistēmu 4
12:40
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Veselam
Kāzas bez klātiem galdiem, sapnī redzētais meitas vārds. Talsenieku Elīnas un Edgara mīlestības stāsts 2
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Radošie ar izmisumu gaida 1. jūliju. Kaža par bažām, kas saistītas ar jauno nodokļu sistēmu 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki pamet Rīgu. Cik būtiski gada laikā sarucis iedzīvotāju skaits galvaspilsētā? 17
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Latviešu prese par tik lielas naudas šķiešanu, lai “purvājā” ierīkotu parku, bija nikna. Kā tapa Uzvaras parks Rīgā? 2
6 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Tikko augstskolā iestājies students saņem akceptu elektrostacijas būvniecībai. Kā viņam tas izdevās?
7 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Izlaižam loku pa Latgali! Vietas un objekti, kurus vērts apskatīt
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kur šodien braukt peldēties? Dati no satelītiem atklāj, kur ir siltākais, kur aukstākais ūdens jūrā 1
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers un viņa mīļotais Jānis kļuvuši par precētu pāri. Mirkļi no svinīgās ceremonijas Dānijā 26
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 95
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Spānijas izlase nenotur pārsvaru pret Poliju un finālturnīrā vēlreiz spēlē neizšķirti
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcas vadītājs par to, vai slimnīcā nokļūst arī vakcinēti Covid-19 pacienti 91
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Zāļu dienu un Jāņu ielīgošana Brīvdabas muzejā 2
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mani kaitina, ka to sauc par lielāko cilvēktiesību notikumu.” Politiķe par praida rīkošanu Rīgā 184
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Rekordliels nelegālo migrantu skaits Lietuvā, ir aizdomas, ka to organizē Lukašenko režīms
23 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 14
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 115
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Divas trešdaļas sabiedrības no 10% nākotnes pensijas var atvadīties jau tagad 74
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rasma, Rasa un Maira
4 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 389
2 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kā vislabāk apēst dārzeņus: izcili svaigu kabaču salāti tūlītējai ēšanai
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 268
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs radījis pamatīgas galvassāpes britu karaļnama darbiniekiem: kā “izlavierēt” starp oficiālām prasībām un izpildīt viņa vēlēšanos? 16
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pirmo reizi publiski iepazīstina ar savu jauno draugu 15
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Dažas lietas vat noritēt lēnāk, nekā to gribētos un kā tas ir gaidīts! Horoskopi no 21. līdz 27.jūnijam
4 stundas