Latvijā
Kriminālziņas

Tiesā par naida kurināšanu pret ebrejiem3


Donāts Gaidis vakar tiesā savu vainu neatzina un teica, ka “neesot idiots, lai rakstītu tik stulbus komentārus”.
Donāts Gaidis vakar tiesā savu vainu neatzina un teica, ka “neesot idiots, lai rakstītu tik stulbus komentārus”.
Foto: Artis Drēziņš

Vakar Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa sāka izskatīt krimināllietu pret Donātu Gaidi par nacionālā, etniskā un rasu naida kurināšanu.

Rīdzinieku D. Gaidi apsūdz par to, ka 2018. gada 6. jūlijā pie kāda raksta portālā “vesti.lv” viņš ierakstījis divus komentārus, par kuriem draud kriminālatbildība.

Valsts Drošības policija (tagad Valsts drošības dienests) par šiem komentāriem uzzinājis. Atrast rakstītāju nav bijis grūti. Šie komentāri bija krievu valodā un šādi:

“Savas ilgās dzīves laikā esmu sācis neieredzēt ebrejus. Tik ļoti, ka esmu gatavs viņus sist nost pašrocīgi. Bērnus, vecus cilvēkus, sievietes. Neieredzu viņus tik ļoti, ka esmu gatavs ķerties klāt nekavējoties (..) Tinieties prom uz savu apsolīto zemi!(..)” un “(..) Mūžīgi viņi ar visu neapmierināti. Tikšu pie varas, noteiktu izsūtīšu viņus uz apsolīto zemi, lai arābiem dala tuksnesi (..)”.

Pirmo komentāru D. Gaidis nosūtījis, kā autora vārdu norādot “Antisemīts”, otram autora vārda ailītē ierakstījis “Dzīt un sist ebrejus ar mietu”.

Apsūdzētais vakar lūdza tiesas sēdi pasludināt par slēgtu, jo baidoties par savu drošību un negribot atklāt savas ģimenes privātās lietas. Jau tagad viņam 3–5 reizes mēnesī iznākot kauties ar nepazīstamiem cilvēkiem – acīmredzot esot noplūde par viņu no Valsts drošības dienesta (VDD).

Tā uzskata D. Gaidis, kurš negribot, lai viņa ienaidnieku pulks tagad vairotos… Viņš gan par kautiņiem neesot ziņojis policijai. Prokurore Ilze Bikiņa-Burkite norādīja, ka neesot pamata slēgtai tiesas sēdei. Tam piekrita arī tiesnese Zita Studente, aicinot par uzbrucējiem ziņot policijai.

D. Gaidis savu vainu neatzina. Sākumā teica, ka nesaprotot, kāpēc tāds pants (par naida kurināšanu) piemērots, bet pēc tam teica, ka komentārus neesot rakstījis.

Kā tiesā paskaidroja VDD pārstāve, kratīšanā konstatēts, ka komentāri rakstīti no datora IP adreses, kas pieder Donāta Gaida mātei, ar kuru apsūdzētais dzīvo kopā. Māte rakstīšanu noliegusi, dēls sākumā arī. Teicis, ka IP adresi kāds uzlauzis un rakstījusi kāda trešā persona, bet pēc tam atzinies, ka pats rakstījis, visticamāk, alkohola reibuma stāvoklī.

Māte (dzimusi jauktā ģimenē, pamatvaloda – krievu) izmantoja tiesības tiesā neliecināt, bet viņa bija liecinājusi Drošības policijai, tāpēc tiesnese nolasīja viņas liecības. Māte liecinājusi, ka dēls esot stresains, impulsīvs, draudot, kliedzot, arī uz viņu, sevišķi, kad iedzēris. Bet dzerot bieži un daudz – alu, kādreiz pat tik daudz, ka nākamajā dienā neatceroties, ko teicis un darījis. Agrāk lietojis arī spaisu. Savās problēmās un naudas trūkumā vainojot ebrejus.

D. Gaidis (kā viņš man sacīja, tēvs esot lietuvietis, bet sevi uzskatot par latvieti, sociālajos tīklos raksta krieviski) tiesā sacīja, ka atzīšanās no viņa Drošības policija izspiedusi, jo draudējusi ar skaļu kratīšanu.

“Neesmu idiots, lai rakstītu tik stulbus komentārus, lai kādā reibumā būtu. Esmu taču ar programmētāja diplomu, maģistra grādu socioloģijā, strādājis dažādos uzņēmumus un amatos, gatavojos doktorantūrai! Man nepatīk idejas, kas vērstas pret citu tautu apspiešanu, fašisms, cionisms, krievu skolu slēgšana Latvijā, nav naida pret ebrejiem. Jā, es dzeru alu, bet tas mani netraucē dzīvot.

Pie manis nāk ielasmeitas, dzērāji, fašisti, antisemīti, visādi kropļi, kas dzer par manu naudu, jo vienam man garlaicīgi. Jebkurš no viņiem varēja pieslēgties mūsu datora IP. Visticamāk, pie vainas ir kaimiņš Oļegs, par ko es arī esmu ziņojis policijai,” tiesā sacīja Gaidis.

Kā teica apsūdzētais, viņš esot partiju LSDSP un “No sirds Latvijai” biedrs, bet gribējis veidot savu partiju, tāpēc arī Drošības policija vērsusies pret viņu, lai diskreditētu un ieliktu cietumā. Drošībnieki viņu divas nedēļas esot izsekojuši, sēdējuši pagalmā, esot pat nesis viņiem kafiju. D. Gaidis šobrīd strādājot par apsargu.

Saistītie raksti

Vakar tiesā tika nolemts, ka uz nākamo sēdi aicinās sniegt liecības kādu amatpersonu no portāla “vesti.lv”, jo apsūdzētais uzskata, ka naidu kurinoši teksti nemaz nevarot tā vienkārši parādīties portālā, jo tos bloķējot vai nu datorprogramma, vai cilvēki.

Jāpiebilst gan, ka patlaban portāls “vesti.lv” vairs nedarbojas. Aģentūra LETA pirms gada ziņoja, ka vārdā nenosaukts “investors no Lietuvas” iegādājies krievu valodā rakstošo portālu “vesti.lv”, kas turpmāk darbojās ar nosaukumu “Baltijas Balss” jeb “bb.lv”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Atceļ lēmumu par atbalstu dabasgāzes termināļa būvniecībai Skultes ostā 2
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 krīzei mazinoties, ar robežu atvēršanu Latvijai steigties nevajadzētu
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ušakovs pārsūdzēs tiesas spriedumu
4 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Lieldienu laikā ciemošanās ir aizliegta 2
2 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Parādījušās šaubas, vai Rīgas domes vēlēšanas vispār varētu notikt arī rudenī
26 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Konkursu par finansējumu Covid-19 skarto mediju atbalstam varētu izsludināt jau rīt
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Pēdējā diennaktī vislielākais Covid-19 inficēto skaita pieaugums Rīgā 2
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Vai ES pārdzīvos koronavīrusa krīzi? INTERVIJA ar Eiropas Parlamenta deputātu Robertu Zīli
Intervija 5 stundas