Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Billion photos/SHUTTERSTOCK

Tiesa uzdod piešķirt bēgļa statusu homoseksuālam Libānas pilsonim 0

Administratīvā rajona tiesa janvārī, pretēji Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP), uzdevusi piešķirt bēgļa statusu Latvijā kādam Libānas pilsonim, kurš dzimtenē vajāts savas seksuālās orientācijas dēļ, liecina publiski pieejamais tiesas spriedums.

“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Lasīt citas ziņas

Valsts robežsardze pagājušā gada aprīlī saņēma vīrieša iesniegumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu Latvijā. Vīrietis norādījis, ka lūdz patvērumu Latvijā, jo baidās no vajāšanas savas seksuālās orientācijas un reliģisko uzskatu dēļ, kas tiek uzskatīti par nelikumīgiem viņa dzimtenē.

Personiskajā intervijā vīrietis paskaidrojis, ka Tripole, kurā viņš dzīvo, esot ļoti islāmiska pilsēta, arī pieteicēja ģimene esot ļoti reliģioza. Vecāki esot šķīrušies, tāpēc pārmaiņus dzīvojis gan pie tēva ģimenes, gan pie mātes ģimenes, tomēr abās ģimenēs viņš esot juties apdraudēts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vīrietis apgalvojis, ka viņam nācies melot ģimenei par savu seksuālo orientāciju un reliģiju. Māte esot pateikusi savām paziņām par dēla iespējamo homoseksualitāti un to, ka viņš varētu būt ateists, tāpēc vīrietis neesot varējis brīvi justies nevienā sabiedrībā.

Kad vīrietis dzīvojis pie mātes, pamāte sazinājusies ar viņa māti un teikusi, ka tad, kad viņa pārliecināšoties, ka vīrietis ir gejs, viņa par to paziņošot bruņotā grupējuma “Hezbollah” pārstāvjiem, lai viņi varētu izrēķināties. Vīrietis gan pieļauj, ka māte, tāpat kā citi radinieki, nojauš, ka viņš esot ateists un gejs, taču atklāti to radiniekiem neesot pateicis.

Vīrietis intervijā skaidrojis, ka Libānā homoseksualitāte tiekot uzskatīta par nelikumīgu, tāpēc policija varot aizturēt personu uz aizdomu pamata, ka kāds ir gejs. Homoseksuāļi tiekot spīdzināti un vajāti.

Libānā vīrietim gan bijusi draudzene, kura ir Libānas un Latvijas pilsone. Viņa arī iedrošinājusi vīrieti pārcelties uz Latviju.

Vīrietis sācis mācīties latviešu valodu un mācījies tālmācībā, lai pabeigtu vidusskolu Latvijā. Savu došanos uz Latviju un mācības esot turējis slepenībā no mātes, tikai vēlāk paziņojis, ka viņš vēloties apciemot draudzeni Latvijā. Vīrietis radiem licis saprast, ka, romantisku jūtu vadīts, dodas satikt draudzeni Latvijā un tas radus iepriecinājis, jo viņu izpratnē tas liecinājis par “pareizo” orientāciju.

2016.gadā vīrietis ieradies Latvijā, lai kārtotu centralizētos eksāmenus. Pēc vīzas derīguma termiņa beigām viņš atgriezies Libānā, kur sācis meklēt iespējas, kā varētu atgriezties Latvijā un studēt. Pēc atgriešanās konflikti ar onkuli un māti turpinājušies, māte neesot vēlējusies, lai dēls turpmāk dzīvojot ar viņu. Kad pieteicējs mātei pateicis, ka vēlas studēt Latvijā, viņa pieteicējam likusi studēt jurisprudenci. Māte izteikusi draudus, ka gadījumā, ja viņš nestudēs “vīrišķīgā” studiju programmā, viņa nefinansēs studijas un pieteicējam radīšot dažādas problēmas.

Vīrietis Latvijā atkal ieceļojis 2016.gadā, lai saņemtu uzturēšanās atļauju. Vīrietis apgalvoja, ka tikai šeit, Latvijā, viņš jūtoties pieņemts un drošībā. Pērn māte atteikusies turpmāk finansēt studijas, jo uzskatījusi, ka dēls šo naudu neesot pelnījis un viņai esot jārūpējas par mazākajiem bērniem, kā rezultātā viņš ticis eksmatrikulēts. Lai netiktu izraidīts no Latvijas, pieteicējs lūdzis patvērumu.

PMLP pērn nolēmusi vīrietim atteikt piešķirt bēgļa un alternatīvo statusu Latvijā. PMLP argumentējusi, ka lietas apstākļi neliecina par to, ka vīrietis varētu tikt pakļauts vajāšanai, atgriežoties Libānā tādu iemeslu dēļ, kas saistīti ar viņa piederību noteiktai sociālajai grupai vai ar viņa reliģiskajiem uzskatiem. PMLP argumentējusi, ka Libānas sabiedrība ir daudz tolerantāka attiecībā pret lesbiešu, geju, biseksuālu, transseksuāļu un transpersonu (LGBT) kopienas pārstāvju tiesībām salīdzinājumā ar citām arābu valstīm – to ir panākušas dažādas nevalstisko organizāciju aktivitātes, kas lēnām maina sabiedrības uzskatus.

Piemēram, Beirūtā personas var dzīvot relatīvi atklāti, tomēr var saskarties ar noraidošu attieksmi ģimenes lokā vai sabiedrībā, īpaši no radikālo reliģisko organizāciju puses. Libānā kopš 2007.gada dažādi tiesneši ir pieņēmuši LGBT kopienas pārstāvjiem labvēlīgus spriedumus un norādījuši, ka “homoseksualitāte ir personas brīva izvēle, ko nedrīkst sodīt ar likumu”.

Tāpat PMLP ir iepazinusies ar situāciju Libānā un konstatējusi, ka šajā valstī patlaban nenorisinās plaši starptautiski vai iekšēji bruņoti konflikti.

Vīrietis par PMLP lēmumu vērsās tiesā un savā pieteikumā argumentēja, ka Libānā homoseksualitāte ir krimināli sodāma. Vīrietis tiesā arī apgalvoja, ka onkulis vērsis pistoli pret viņu un licis zvērēt pie Korāna, ka viņš neesot gejs. Pieteicējs to arī esot izdarījis, kaut arī viņš ir neticīgais. Tāpat vīrietis sūtīts pie psihoterapeita, kurš “ārstējis” viņu no homoseksualitātes. Lai izdzīvotu, viņam nācies noliegt savu seksuālo orientāciju, izlikties par ticīgo gan ģimenes priekšā, gan arī kontaktējoties ar psihoterapeitu un citiem cilvēkiem.

No sūdzības iesniedzēja iesniegtajām LGBT personas aizstāvošo nevalstisko organizāciju vēstulēm tiesa secināja, ka LGBT sociālai grupai piederošas personas joprojām saskaras ar arestiem un izmeklēšanām, kuras vairākumā gadījumu tiek veiktas vardarbīgā un cilvēktiesības aizskarošā veidā. Tāpat šādas personas saskaras ar psiholoģisko, sociālo spriedzi un diskrimināciju, kas vairākus pamudina meklēt labāku nākotni citās valstīs.

Saskaņā ar izcelsmes valsts informāciju, jaunieši, kuri pieder LGBT sociālai grupai, ir pakļauti pastiprinātam smaga kaitējuma riskam, jo īpaši gadījumos, kad šie jaunieši nevar paļauties uz ģimeņu vai citu tuvinieku atbalstu.

LGBT sociālai grupai piederošajiem jauniešiem, jo īpaši, ja viņi nevar paļauties uz ģimenes vai citu tuvinieku atbalstu, ir specifiskas problēmas, kas traucē integrēties sabiedrībā, šādas sociālas grupas pārstāvji ir īpaši pakļauti seksuālā rakstura pazemojumam, uzbrukumam un cita veida seksuālā rakstura vardarbībai. Šos apstākļus īpaši pasliktina fakts, ka par šādiem uzbrukumiem bieži vien netiek ziņots tiesībsargājošām iestādēm, baidoties, ka kriminālvajāšana varētu tikt vērsta pret pašiem LGBT grupas pārstāvjiem, secinājusi tiesa.

Tāpat tiesa spriedumā ņēmusi vērā arī vīrieša individuālos apstākļus. Izcelsmes valsts avoti norādot uz ļoti lielu varbūtību, ka gadījumā, ja pieteicējs atgrieztos Libānā, viņš būtu pakļauts necilvēcīgai vai pazemojošai attieksmei, vai pat necilvēcīgai vai pazemojošai sodīšanai.

Līdz ar to tiesai bijis pamats apmierināt pieteicēja pieteikumu un uzlikt par pienākumu PMLP pieņemt lēmumu par bēgļa statusa piešķiršanu pieteicējam. Tiesa uzdevusi PMLP viena mēneša laikā no sprieduma spēkā stāšanās dienas pieņemt lēmumu par bēgļa statusa piešķiršanu.

Spriedums ir galīgs un nav pārsūdzams.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Ilze Roķe: Ukraiņu producents man teica, ka Rīgā ir pārāk liela tolerance pret prokremliski noskaņotiem krievvalodīgajiem
Lasīt citas ziņas
VIDEO. “Objekts Pārdaugavā nav mēms vēstures liecinieks.” Valsts prezidents pauž pārliecību par Uzvaras pieminekļa demontāžu
Bijušais Ventspils tranzītbiznesa menedžeris grib izpirkt Bondara parādu “Krājbankas” lietā, vēsta raidījums
Rīgas dome vēršas tiesā pret būvnieku karteļa dalībnieci “Velvi” par 4 miljonu eiro piedziņu
Portāls LA.LV šodien piedzīvoja kiberuzbrukumu
dzīvot siltumā un komfortā: konkursā meklē energoefektīvāko ēku Latvijā
22:17
Pēteris Strautiņš: Rūpniecība vēstures centrifūgā
21:52
Bijušais Ventspils tranzītbiznesa menedžeris grib izpirkt Bondara parādu “Krājbankas” lietā, vēsta raidījums
21:45
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Krista Draveniece: Neļķu traktors, Ukrainas māšu himna un kiberuzbrukums
FOTO. Skrējēji ieņem galvaspilsētu: Kā šogad noritējis Rimi Rīgas maratons?
Kā risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Stoltenbergs: NATO paplašināšanās procesā nav gaidāmi šķēršļi
Ilze Roķe: Ukraiņu producents man teica, ka Rīgā ir pārāk liela tolerance pret prokremliski noskaņotiem krievvalodīgajiem
FOTO, VIDEO. Kā teica Reiniks – “diez cik diskobumbas tika izjauktas šī gada tērpu dēļ!” Eirovīzijā šogad gribēja mirdzēt teju katrs
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Vai paliks siltāks? Laikapstākļu prognoze nākamajai nedēļai
Prezidents: Somija pieteiksies dalībai NATO
Populārākais Latvijas sportists Kristaps Porziņģis izveidojis jaunu zīmolu
Mangaļsalas noslēpumi un Padomju māksla Mežgarciemā. Cilvēki arvien vairāk interesējas arī par mūsu militāro mantojumu
Uz “Azovstaļ” nomestas degbumbas vai fosfora bumbas
Anda Līce: Jau divdesmit gadus baidot pasauli ar kodolraķetēm, viņš pats līdz smieklīgumam baidās no nāves
Kas patiesībā notika ar Staļinu? Ko vēl mūsdienās slēpj Krievijas noslepenotie dokumenti?
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Arhitekts Andis Sīlis: Latvijas influencere lepni stāsta, ka nav izlasījusi nevienu grāmatu. Par kādām vērtībām var būt runa?
Ščerbatihs: Ienaidnieks ir valdība, jo viņi ir izdarījuši visu, lai mums šeit būtu grūti dzīvot
VIDEO. Andrim Kivičam Latvijā pārtikas cenas šķiet smieklīgas: “Vai tiešām tās ir cēlušās?”
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Cīņa ar latvāņiem nav bezcerīga
VIDEO. Atbalstot Ukrainu un tās tautu, “Citi zēni” iedziedājuši ukraiņu dziesmas “Stefania” kaverversiju
Planētas sola veiksmi visā, kas attiecas uz attiecībām! Horoskopi no 16. līdz 22.maijam