Foto – LETA

Traks uz mūžu – nieks vien 1

Pat Krievijā reabilitēti cilvēki, kurus PSRS psihiatriskajās slimnīcās “ārstēja” no nepareiziem uzskatiem. Latvijā tas joprojām nav izdarīts. Priecājos, ka Latvijas radio raidījumā “Krustpunkti” (16. oktobrī) un TV 3 raidījumā “Nekā personīga” (21. oktobrī) turpināja manu jau pirms pusgada (“Latvijas Avīzes” 3. marta numurs) aktualizēto tematu publikācijā “Traks uz mūžu”.

 

 

Rakstīju par to cilvēku reabilitāciju, kuri par pretošanos padomju režīmam piespiedu kārtā tika ievietoti psihiatriskajās slimnīcās, lai ārstētu no nepareiziem uzskatiem, nosakot diagnozi “paranojālās formas šizofrēnija”. Vēsturnieks Ritvars Jansons secina, ka valstī varētu būt kādi piecdesmit šādi cilvēki, kas joprojām spiesti dzīvot ar to diagnozi, ko savulaik tiem noteikusi Valsts drošības komiteja, iesaistot ārstus. Esmu tikusies ar vairākiem no viņiem, redzējusi arhīva uzziņas, kurās melns uz balta rakstīts, ka slimībai pie vainas ir politiskie uzskati, nekas cits. Tiesa, vēl šodien paši pacienti tās uzziņas no Psihiatrijas un narkoloģijas centra arhīva nemaz tik viegli nevar dabūt, bieži atrodas kāds lielāks vai mazāks kavēšanas iemesls. Iespējams tāpēc, ka psihiatri negrib, lai šīs dokumentārās liecības ieraudzītu dienas gaismu, jo Latvijā psihiatri (man bija ļoti grūti atrast kādu, kurš tā nedomā) joprojām uzskata, ka tolaik “nebija neviena tāda cilvēka, kam šāda diagnoze uzlikta nepamatoti”.

“Visiem bija lielāki vai mazāki psihiski traucējumi. Tas ir labi saprotams, jo tad, ja cilvēks psihiski ir pilnīgi vesels, viņš zina, kādā sistēmā viņš dzīvo, zina, kā kurā vietā jārunā, zina, kāda ir dzīves īstenība,”

šādu uzskatu toreiz “LA” publikācijā pauda Anita Apsīte, Psihiatrijas un narkoloģijas centra ambulatorās tiesu psihiatrijas ekspertīžu nodaļas vadītāja, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes lektore. Biruta Kupča, Latvijas Psihiatru asociācijas viceprezidente, daktere ar 55 gadu darba stāžu radio raidījumā “Krustpunkti” stāsta, ka savā darba mūžā neesot satikusi nevienu tādu cilvēku, kurš būtu saņēmis diagnozi par režīmam nepareizu domāšanu. To saka autoritāte Latvijas psihiatrijā.

Bet Sandrs Rīga, kas padomju laikā apvienoja kristīgi domājošos visā PSRS, tika arestēts un “ārstēts” gan Krievijā, gan Latvijā Rīgas psihoneiroloģiskajā slimnīcā, rāda Krievijas Augstākās tiesas izsniegtu uzziņu, kas apliecina, ka Krievijā viņš ir reabilitēts jau 1991. gadā, bet savā dzimtenē Latvijā šādu reabilitāciju necerot saņemt. Arī Lietuvā un Igaunijā tie disidenti, kurus VDK, sadarbojoties ar psihiatriem, “veda pie prāta” psihiatriskajās slimnīcās, jau sen ir attaisnoti. Ilka Taipale, Somijā pazīstamais politiķis, publicists un psihiatrs man sacīja:

“Psihiatru vidū ir nepieciešama atklāta saruna, diskusija, jāatver durvis šai tēmai. Tas ir jādara jaunajai psihiatru paaudzei. Jāuzaicina psihiatri, kas ir starptautiskas autoritātes. Arī parlamentam jāvērš uzmanība uz to, iespējams, jāorganizē šādas diskusijas, ja citādi nevar.”

Februārī, kad vācu materiālu rakstam, krimināltiesību eksperts Saeimas deputāts Andrejs Judins (“Vienotība”) solīja parūpēties, lai tiktu izveidota komisija likumam no psihiatru un VDK rokām cietušo personu attaisnošanai. Komisijā iekļaušot arī ārstus. Ja neatradīšot tādus, kuri neuzskata, ka tie, kas padomju laikā nostājās pret režīmu, nav bijuši pie pilna prāta, tad meklēšot kaimiņvalstīs. Tagad, kad aizritējis vairāk par pusgadu pēc šīs sarunas un ” LA” publikācijas, deputāts Judins turpina runāt to pašu – problēma pastāv un tā ir jāatrisina. Diemžēl nav ne tā sauktās darba grupas, ne pieņemtu likuma grozījumu, kā tas jau sen noticis mūsu kaimiņvalstīs. Deputātiem daudz labāk patīk nerimtīgi un kaislīgi runāt par radariem un abortiem, jo tas aizskan tālu, nekā rakstīt likuma pantus par labu cilvēkiem, kas uz mūžu pataisīti par trakiem. Raugi, viņu taču nav daudz – tikai kādi piecdesmit neatkarības cīnītāji, kamēr radari un aborti skar tūkstošus.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
“Paldies, Latvija! Tev mani nevajadzēja. Kopš šodienas es Latvijā būšu ciemiņš” – Gobzems atvadās
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Lasīt citas ziņas
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
15:20
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
14:44
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
14:10
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Nākošnedēļ tveice turpinās pieņemties spēkā, dažviet gaidāma krusa un vētra
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Sinoptiķi izsludina brīdinājumu par laika apstākļiem Latvijā
Anna Dovbiša: Sievietēm – mazākas algas. Vai arī mazākas pensijas?
“Krievi var ierasties jebkurā laikā, nogalināt mūs gultās” Polijas Suvalkos valda satraukums
FOTO. Norvēģija sēro par naktī notikušo traģēdiju un paaugstina terorisma draudu līmeni līdz augstākajam
Izejvielu un energoresursu sadārdzināšanās veicina strauju cenu kāpumu arī lauksaimniecībā
Teterovskis: “Vai automašīnu plūsma uz Latvijas ceļiem ir samazinājusies, ja degviela ir dārgāka?”
VIDEO. Klausītājus sajūsmina Mārča Auziņa leģendārā “Auga, auga rūžeņa”
Rajevs skaidro, vai NATO tiešā kontaktā karos ar Krieviju
Jānis Vanks: Pārgurums pie stūres ir pielīdzināms braukšanai reibumā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs