Latvijā

Traks uz mūžu – nieks vien1

Foto – LETA

Pat Krievijā reabilitēti cilvēki, kurus PSRS psihiatriskajās slimnīcās “ārstēja” no nepareiziem uzskatiem. Latvijā tas joprojām nav izdarīts. Priecājos, ka Latvijas radio raidījumā “Krustpunkti” (16. oktobrī) un TV 3 raidījumā “Nekā personīga” (21. oktobrī) turpināja manu jau pirms pusgada (“Latvijas Avīzes” 3. marta numurs) aktualizēto tematu publikācijā “Traks uz mūžu”.

 

 

Rakstīju par to cilvēku reabilitāciju, kuri par pretošanos padomju režīmam piespiedu kārtā tika ievietoti psihiatriskajās slimnīcās, lai ārstētu no nepareiziem uzskatiem, nosakot diagnozi “paranojālās formas šizofrēnija”. Vēsturnieks Ritvars Jansons secina, ka valstī varētu būt kādi piecdesmit šādi cilvēki, kas joprojām spiesti dzīvot ar to diagnozi, ko savulaik tiem noteikusi Valsts drošības komiteja, iesaistot ārstus. Esmu tikusies ar vairākiem no viņiem, redzējusi arhīva uzziņas, kurās melns uz balta rakstīts, ka slimībai pie vainas ir politiskie uzskati, nekas cits. Tiesa, vēl šodien paši pacienti tās uzziņas no Psihiatrijas un narkoloģijas centra arhīva nemaz tik viegli nevar dabūt, bieži atrodas kāds lielāks vai mazāks kavēšanas iemesls. Iespējams tāpēc, ka psihiatri negrib, lai šīs dokumentārās liecības ieraudzītu dienas gaismu, jo Latvijā psihiatri (man bija ļoti grūti atrast kādu, kurš tā nedomā) joprojām uzskata, ka tolaik “nebija neviena tāda cilvēka, kam šāda diagnoze uzlikta nepamatoti”.

“Visiem bija lielāki vai mazāki psihiski traucējumi. Tas ir labi saprotams, jo tad, ja cilvēks psihiski ir pilnīgi vesels, viņš zina, kādā sistēmā viņš dzīvo, zina, kā kurā vietā jārunā, zina, kāda ir dzīves īstenība,”

šādu uzskatu toreiz “LA” publikācijā pauda Anita Apsīte, Psihiatrijas un narkoloģijas centra ambulatorās tiesu psihiatrijas ekspertīžu nodaļas vadītāja, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes lektore. Biruta Kupča, Latvijas Psihiatru asociācijas viceprezidente, daktere ar 55 gadu darba stāžu radio raidījumā “Krustpunkti” stāsta, ka savā darba mūžā neesot satikusi nevienu tādu cilvēku, kurš būtu saņēmis diagnozi par režīmam nepareizu domāšanu. To saka autoritāte Latvijas psihiatrijā.

Bet Sandrs Rīga, kas padomju laikā apvienoja kristīgi domājošos visā PSRS, tika arestēts un “ārstēts” gan Krievijā, gan Latvijā Rīgas psihoneiroloģiskajā slimnīcā, rāda Krievijas Augstākās tiesas izsniegtu uzziņu, kas apliecina, ka Krievijā viņš ir reabilitēts jau 1991. gadā, bet savā dzimtenē Latvijā šādu reabilitāciju necerot saņemt. Arī Lietuvā un Igaunijā tie disidenti, kurus VDK, sadarbojoties ar psihiatriem, “veda pie prāta” psihiatriskajās slimnīcās, jau sen ir attaisnoti. Ilka Taipale, Somijā pazīstamais politiķis, publicists un psihiatrs man sacīja:

“Psihiatru vidū ir nepieciešama atklāta saruna, diskusija, jāatver durvis šai tēmai. Tas ir jādara jaunajai psihiatru paaudzei. Jāuzaicina psihiatri, kas ir starptautiskas autoritātes. Arī parlamentam jāvērš uzmanība uz to, iespējams, jāorganizē šādas diskusijas, ja citādi nevar.”

Februārī, kad vācu materiālu rakstam, krimināltiesību eksperts Saeimas deputāts Andrejs Judins (“Vienotība”) solīja parūpēties, lai tiktu izveidota komisija likumam no psihiatru un VDK rokām cietušo personu attaisnošanai. Komisijā iekļaušot arī ārstus. Ja neatradīšot tādus, kuri neuzskata, ka tie, kas padomju laikā nostājās pret režīmu, nav bijuši pie pilna prāta, tad meklēšot kaimiņvalstīs. Tagad, kad aizritējis vairāk par pusgadu pēc šīs sarunas un ” LA” publikācijas, deputāts Judins turpina runāt to pašu – problēma pastāv un tā ir jāatrisina. Diemžēl nav ne tā sauktās darba grupas, ne pieņemtu likuma grozījumu, kā tas jau sen noticis mūsu kaimiņvalstīs. Deputātiem daudz labāk patīk nerimtīgi un kaislīgi runāt par radariem un abortiem, jo tas aizskan tālu, nekā rakstīt likuma pantus par labu cilvēkiem, kas uz mūžu pataisīti par trakiem. Raugi, viņu taču nav daudz – tikai kādi piecdesmit neatkarības cīnītāji, kamēr radari un aborti skar tūkstošus.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Premjera partija tiek pie sava zemākā reitinga šogad
15 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Levits darbojas tik pasīvi, lai nesašūpotu valdību. Profesore Kreituse par prezidenta darbu gada griezumā 10
17 stundas
LE
LETA
Latvijā
ASV ziņojumā secināts, ka Latvija pilnībā neizpilda minimālos standartus cilvēktirdzniecības izskaušanā 2
17 stundas

Lasītākie

JR
Jānis Riekstiņš
Latvijā
Viņš ne tikai piedalījās, bet arī teorētiski pamatoja visnežēlīgākās represijas. Kādu cilvēku uz Latviju atsūtīja Staļins? 2
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Esmu priecīgs, ka esmu dzīvs!” Pasaules apceļotājs Kārlis pabeidzis divus gadus ilgo ceļojumu pāri Klusajam okeānam
Intervija 3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latvietis Ivo Puriņš iekļūst “Ekstrasensu cīņās” un atklāj patiesību par šovu
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: pašvaldība teic, ka nav saņēmuši iedzīvotāju sūdzības
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Iekšlietu ministrija steidzami lūdz atrast 10 miljonus eiro glābēju vajadzībām, citādi nāksies aizvērt vairākus depo
2 stundas