Bronzas medaļnieces – Anastasija Kravčenoka, Anete Namiķe, Tīna Graudiņa, Varvara Brailko un treneris Aigars Birzulis.

Mūsējās kļūst par trešo labāko komandu Eiropā un izcīna 15000 eiro 2

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27

Tīna Graudiņa/Anastasija Kravčenoka un Anete Namiķe/Varvara Brailko nedēļas nogalē Austrijas galvaspilsētā Vīnē izcīnīja bronzas medaļas un 15 000 eiro lielu naudas balvu Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) rīkotajā Nāciju kausā, kurā startēja teju visi labākie Vecā kontinenta pludmales volejbolisti.

Liels sasniegums

Līdz šim Eiropā izlašu līmenī lielākās sacīkstes bija Kontinentālais kauss, bet tajā parasti vadošie dueti nepiedalījās.

Šogad kalendārā tika iekļauts jaunizveidotais Nāciju kauss, jau ar cita līmeņa organizāciju un naudas balvu fondu – katrs no dzimumiem sadalīja pa 100 000 eiro.

Kā sievietēm, tā vīriešiem piedalījās pa astoņām labākajām valstīm pēc CEV komandu ranga, un Latvijas vīri, kuru rezultātos šogad vērojams pamatīgs regress, Nāciju kausam nemaz nekvalificējās.

Tikmēr dāmas nocīnījās iespaidīgi. Komandā līderes bija Graudiņa/Kravčenoka, kas arī iznesa visu smagumu uz saviem pleciem, taču arī komandas biedrenes darīja, ko spēja.

Grupu kārtā vispirms zaudēts Nīderlandei ar 0:2, bet tad pie rezultāta 1:1 Graudiņa/Kravčenoka nervus kutinošā “zelta setā” uzvarēja spānietes ar 26:24, seta gaitā atspēlējot 11(!) mačbumbas, tostarp izglābjoties no 11:14.

Ceturtdaļfinālā arī nācās spēlēt “zelta setu” pret Itāliju, un atkal Graudiņa/Kravčenoka nodemonstrēja nervu izturību, atspēlējot trīs mačbumbas un uzvarot ar 21:19.

Jāpiezīmē, ka šī mača pirmajā setā Tīna un Anastasija guva 18 punktus pēc kārtas, kas profesionālajā pludmales volejbolā ir diezgan unikāls gadījums. Pusfinālā gan neveiksme divos mačos 0:2 pret šveicietēm, taču šajā mačā Namiķe/Brailko spēja uzvarēt setā, pārējos mačos gan zaudējot ar 0:2.

Spēlē par trešo vietu pret mājiniecēm Austrijas volejbolistēm, milzīga mājinieku atbalsta klātbūtnē, atkal “zelta sets”, kurā Graudiņa/Kravčenoka ar 15:12 uzvarēja Katarīnu Šicenhoferi/Lenu Plesučnigu.

Kāpēc tika spēlēti “zelta seti”? Ja pēc pamatmačiem spēlē bija neizšķirts 1:1, tad viss izšķīrās vienā setā līdz 15 punktiem. Graudiņai/Kravčenokai bronzas spēles līdz šim bija diezgan liels bubulis, jo kopš pērnā gada Tokijas bija piecas neveik­smes pēc kārtas. Nu izdevās nepatīkamo sēriju salauzt.

“Skatītāji bija traki, brīžiem pat uzmetās zosāda, kad viņi visi plaudēja, atbalstot savējās meitenes. Patika šis turnīrs. Latvija ir trešā komanda Eiropā, un tas ir liels sasniegums,” pēc turnīra gandarīta bija Graudiņa.

Pēdējā spēlē bija laba enerģija un pārliecība, ka beidzot mums tās bronzas medaļas jāiegūst. Tur nebija daudz jautājumu. Tāpat paldies Anetei un Varvarai, jo viņas katrā spēlē darīja, ko varēja, rādot savu labāko spēli. Esam priecīgas, ka mums ir tāda komanda,” piebalsoja Kravčenoka, kamēr Namiķe neslēpa, ka šī viņu duetam ir milzīga pieredze.

“Mums šis turnīrs bija liels izaicinājums, milzīga pieredze, tāpēc izbaudīju katru sekundi,” tā Anete. Nāciju kausā dāmām triumfēja šveicietes, finālā ar 2:1 uzvarot Vāciju.

Neizdevās sākums

Ne tik labā noskaņojumā nedēļas nogali pavadīja Latvijas vīru klasiskā volejbola izlase, kas 2023. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēlē Valmierā ar 1:3 (17:25, 19:25, 25:20, 22:25) zaudēja grupas favorītei Somijai.

Pirmajā setā pie rezultāta 10:11, sekoja bedre ar 1:7, otrajā setā sākumā bija +4, bet pie 19:19 zaudēti seši punkti pēc kārtas. Spēli sakārtot izdevās trešajā setā, ceturtajā no -6 (7:13) izdevās pietuvoties līdz -1 (20:21), taču panākt piekto setu, kas dotu kaut punktu kopvērtējumā, neizdevās.

Mājinieku rindās rezultatīvākais ar 24 punktiem bija Hermans Egleskalns, uz pusi mazāk Kristapam Šmitam, bet desmit punkti Romāna Sauša kontā. Somiem 21 punktu nopelnīja Āro Nikula.

Somi uzbruka ar augstāku precizitāti (50 pret 40%). Latvijas izlases galvenais treneris Mihals Gogols pēc mača pasūdzējās, ka kvalifikācijas mačos nedarbojoties “Challenge” sistēma, jo mačā bija vairākas strīdīgas epizodes, kas palika tikai uz tiesnešu sirdsapziņas.

“Vēlos lūgt CEV ieviest strīdīgu momentu pārskatīšanas iespēju arī kvalifikācijas mačos, jo nesaprotu, kā tas ir iespējams, ka finālsacensības aizvadām ar “Challenge” un kvalifikācijām spēlējam bez. Tas patiešām izmaina visu spēli. Nesaku, ka mēs tāpēc zaudējām. Somija nopelnīja, tomēr būtu labāk koncentrēties tikai uz volejbolu. Žēl, ka sākām spēlēt tik vēlu. Somija sākumā bija ļoti laba, nevarējām viņus panākt, bet pēc tam jau bija ļoti līdzīga spēle. Žēl, ka nespējām iegūt kaut punktu,” atzina Gogols.

Punkts var ļoti noderēt cīņā par ceļazīmi uz finālturnīru, jo no septiņām grupām tālāk tiks uzvarētājas un piecas labākās otro vietu ieguvējas. Galvenais rādītājs būs punkti, un šobrīd Somijai ar Latviju ir pa trim, Austrija tukšā.

Uzlabot situāciju kopvērtējumā varēs 17. augustā viesos pret tiem pašiem somiem, bet kvalifikācija noslēgsies četras dienas vēlāk Jelgavā pret Austriju, kurus viņu mājās mūsējie uzvarēja ar 3:1.