Rolands Repša, AP deputātu kluba biedrs.
Rolands Repša, AP deputātu kluba biedrs.
Arhīva foto.

Rolands Repša: Misāne ir kļuvusi par maiņas monētu Dānijas un DĀR savstarpējās attiecībās 11

Kristīnes Misānes lieta šobrīd no tīri juridiskas un tiesiskas ir kļuvusi gan par ārpolitisku, gan arī par nopietnu Latvijas iekšpolitisko problēmu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests: pasaki, ko ieraudzīji pirmo, un atklāj, ko tas liecina par tavu nākotni
Veselam
Veiksmīgi cilvēki nekad nedara no rīta šīs četras lietas
Kokteilis
Ja esi dzimis vienā no šiem pieciem gadiem, tevī slēpjas potenciāls kļūt par ģēniju 8
Lasīt citas ziņas

Tiem, kas strikti pastāv uz tiesiskuma principiem un uzskata, ka diskusijai nebūtu jāiziet ārpus juridiskajiem rāmjiem, tomēr būtu sev jāuzdod jautājums – vai Dānijas prokuratūra un tiesa būtu izdevusi Misāni sodīšanai Dienvidāfrikas Republikai, ja viņa būtu Dānijas pilsone? Mana pārliecība ir, ka nē, nebūtu izdevusi.

Dānijas prokurora konstatējums, ka Misānei, ieslodzītai DĀR cietuma kamerā, būtu nodrošināti 4,4 m2 privātās telpas, kas bija par pamatojumu, ka izdot drīkst, tikpat labi var kalpot par argumentu neizdošanai sakarā ar necilvēcīgiem apstākļiem DĀR cietumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mums grūti spriest, kāpēc Dānijas prokuratūra un tiesa, kas sākotnēji gribēja Misāni vienkārši izdot Latvijai, vēlāk mainīja savu pozīciju.

Pat ja šeit vainīga ir mūsu Ģenerālprokuratūras nolaidība, vienmēr pastāv iespēja šo birokrātisko kļūdu labot, ja Latvijas puse to lūdz un abām pusēm ir griba kļūmi novērst.

Tomēr izskatās, kā Dānijas pusei šādas gribas nav un Misāne ir kļuvusi par maiņas monētu Dānijas un DĀR savstarpējās attiecībās, par kuru saturu mēs varam tikai izteikt minējumus.

Bet arī bez šādiem minējumiem Dānijas tiesībsargājošo struktūru konkrētie lēmumi un rīcība izgaismo galveno šīs lietas būtību – dāņi mūs uzskata par otršķirīgu valsti, ar kuru var nerēķināties, kārtojot savas attiecības ar DĀR.

Līdz ar to it kā pašsaprotami sagaidāmā dāņu solidaritāte ar otru Eiropas Savienības dalībvalsti (Latviju) tiek atmesta malā un pirmajā vietā nostājas vēlme pēc iespējas ātrāk tikt vaļā no “Misānes lietas” un pie viena saglabāt labas attiecības ar dimantu ieguves lielvalsti DĀR.

Un tas arī kremt visvairāk – dāņu spilgti nodemonstrētais dalījums pirmās un otrās šķiras eiropiešos.

Ja Latvija uzdrošinātos iet uz nopietnu diplomātisko konfliktu ar Dāniju – piemēram, vēstnieka izraidīšanu –, tas ļautu šo divu šķiru eiropiešu problēmu pacelt jau ES diskusijas līmenī. Un pie viena, iespējams, glābt arī Kristīni Misāni un nesalauzt viņas bērnu likteni.

Vai Latvijas valstsvīriem ir spēks un griba uz šādu apņēmīgu soli?

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.