Itālijas izlase ieguvusi pirmo titulu kopš 2006. gada, kad triumfēja Pasaules kausā.

Komanda, kas fascinēja no turnīra pirmajām līdz pēdējām minūtēm – Itālijas izlase pelnīti izcīnījusi otro Eiropas čempionu titulu 2

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192

Komanda, kas fascinēja no turnīra pirmajām līdz pēdējām minūtēm – Itālijas izlase pelnīti izcīnījusi otro Eiropas čempionu titulu, finālā Londonā pēcspēles sitienos (1:1, 3:2) pārspējot Angliju.

Sautgeita risks

Eiropas futbola svētki 2021.gadā

Mājiniekiem padevās perfekts sākums, Lūkam Šovam otrajā minūtē gūstot ātrākos vārtus finālu vēsturē. Pirmajā puslaikā itālieši nekādi nevarēja atrast ceļu uz pretinieku soda laukumu, bet otrajā veica pārkārtojumus un izlīdzināja rezultātu, pēc stūra sitiena Leonardo Bonuči 34 gadu vecumā kļuva par vecāko vārtu guvēju finālos. Pamatlaikā Anglijai tikai četri sitieni, turklāt visi – aizsargu izpildījumā.

Pēcspēles sitienos par galveno varoni kļuva Itālijas izlases vārtsargs Džanluidži Donnarumma, kurš atvairīja divus sitienus, vēl reizi talkā nāca vārtu stabs. Anglijā daudzi sašutuši par izlases galvenā trenera Gareta Sautgeita lēmumu izšķirošās “pendeles” uzticēt pavisam jauniem spēlētājiem – Džeidonam Sančo (21) un Bakaijo Sakam (19).

Anglija lielajos turnīros uzvarējusi vien divās no deviņām pēcspēles sitienu sērijām – sāncenšu himnas izsvilpšana, fanu ielaušanās stadionā, rasistiski uzbrukumi – daudzi ārēji ap­stākļi rada milzu spiedienu un ietekmē futbola dzimtenes spēlētāju psiholoģiju. Gandrīz visi spēlētāji Sautgeita aptverē ir gados jauni, un šai paaudzei ir vēl vismaz divi trīs turnīri, lai “futbolu atgrieztu mājās”.

Itālijas futbolisti daudzu līdzjutēju simpātijas iekaroja jau no turnīra atklāšanas spēles, kurā ar 3:0 pārspēja Turciju. Atraktīvs, uzbrūkošs futbols, spējot parūpēties arī par savu vārtu drošību, – patīkami, ka šāds spēles stils atnes ne tikai uzvaras, bet arī titulus, jo iepriekšējie lielo turnīru uzvarētāji (Francija, Portugāle) spēlēja daudz pragmatiskāk.

Apbrīnojams talants

Par čempionāta vērtīgāko spēlētāju atzīts 22 gadus vecais Donnarumma, kļūstot par pirmo vārtsargu kopš dāņa Petera Šmeihela 1992. gadā, kuram ticis šāds gods.

Donnarumma uzvarējis pēdējās piecās pēcspēļu sitienu sērijās. Viņš 16 gadu vecumā debitēja Itālijas grandā “Milan” (otrais jaunākais vārtsargs A sērijas vēsturē) un kopš tā laika ir vienības pirmais numurs.

Jau 14 gadu vecumā par Donnarummu interesējās lielie klubi, Milāna par jauno talantu Napoli akadēmijai samaksāja 250 tūkstošus eiro, turklāt ģimene izšķīrās par labu šim variantam, jo Milānas sistēmai cauri bija gājis deviņus gadus vecākais brālis Antonio, kurš arī ir vārtsargs profesionālā līmenī.

Iepriekšējos četrus gadus abi pārstāvēja vienu komandu, bet Antonio sildīja rezervistu soliņu, A sērijā nenospēlējot ne minūti… Pieredzējušais itāliešu speciālists Ernesto Ferero ar Džanluidži pastrādāja astoņu gadu vecumā un toreiz vietējam laikrakstam atzinis – tas ir labākais vārtsargs, ko esmu trenējis.

Džanluidži Donnarummam šopavasar beidzās līgums ar “Milan” un viņš kā brīvais aģents bez maksas varēja doties prom. Milānas dedzīgākie fani par šādu lēmumu abus brāļus nodēvēja par parazītiem.

Lai gan pagaidām oficiāli nav apstiprināts, itāliešu mediji vēstījuši, ka jau Eiropas čempionāta laikā viņš vienojies par piecu gadu līgumu ar Parīzes “Saint-Germain”, turklāt pabijis, lai Florencē izietu medicīniskās pārbaudes. Parīze dubultoja Donnarummas algas čeku un ar 12 miljoniem eiro gadā viņš būs viens no četriem labāk apmaksātajiem vārtsargiem pasaulē.

Jāpiebilst, ka par Eiropas čempionāta rezultatīvāko spēlētāju kļuva portugālis Krištianu Ronaldu, kura rēķinā pieci gūti vārti un rezultatīva piespēle. Pieci vārti arī čeham Patrikam Šikam.

Spēcīgākais treneris

Kaspars Gorkšs, Latvijas izlases bijušais kapteinis: “Itālijas vadītājs Roberto Mančīni ir spēcīgākais treneris šajā čempionātā, izskatās, ka komandā ir izcils mikroklimats, katrs apzinās savu lomu, arī žests grupā, kad izlaida laukumā rezervistus, lai būtu gandarījums, ka ir piedalījušies čempionātā.

Tās ir lietas, ko katrs topošais treneris var atzīmēt kā lielisku piemēru komandas darba organizēšanā. Itālijai bija absolūti drošākā aizsardzība, lai gan ielaisto vārtu skaits par to neliecina. Finālā pieredzējušie aizsargi, izņemot dažas epizodes, neļāva ieskrieties ne Harijam Keinam, ne Rahimam Sterlingam.

Ļoti svarīga bija Marko Verati atgriešanās pēc traumas. Biju pārsteigts, ka izšķirošās “pendeles” Anglijai sita tik jauni spēlētāji, parasti to dara tie, kas izpilda ikdienā, vai pieredzējušie.

Tas bija trenera lēmums, esmu pārliecināts, ka atbildīgi tika strādāts treniņos pie scenārija, kas notiks, ja būs jāizpilda 11 metru sitieni. Var runāt par lielisku vārtsarga Donnarummas spēli, bet tie tiešām bija trīs viduvēji sitieni.”