Pirmie “Rumbas balvas” ieguvēji: (no kreisās) kultūras pieminekļu pētnieks Vitolds Mašnovskis, kultūrtelpas “Tukku Magi” entuziaste Zane Siliņa un fotogrāfs Žanis Bezmers.
Pirmie “Rumbas balvas” ieguvēji: (no kreisās) kultūras pieminekļu pētnieks Vitolds Mašnovskis, kultūrtelpas “Tukku Magi” entuziaste Zane Siliņa un fotogrāfs Žanis Bezmers.
Publicitātes (Līvas Lielmanes) foto

“Tukuma karma nav laužama”. Tukuma literātu apvienībai – 60 0

Guntis Tālers, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 34
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 93
Lasīt citas ziņas

7. maijā Tukuma literātu apvienības 60 gadu svinības ieskandināja dziesma “Vālodzīte”. Tukuma apvienība ir viena no senākajām literātu apvienībām Latvijā – viena no retajiem izņēmumiem, kas kopš dibināšanas nav pārtraukusi darbību pat juku laikos, un nešaubīgi starp pamanāmākajām šodien.

“Vālodzītei” tukumnieku literārajā vidē ir īpaša nozīme, jo tās teksta un mūzikas autors, toreizējais Tukuma milicijas krimināllietu izmeklēšanas priekšnieks, dzejnieks Pēteris Jurciņš 1963. gada 18. maijā Tukumā dibināja literātu apvienību un kļuva par tās pirmo vadītāju. Kopš tā laika apvienību vadījuši divpadsmit entuziasti un darbojušies pāris simtu literātu. Zīmīgi, ka visos laikos kolektīvā bijis vismaz viens esošais vai bijušais policists, izmeklētājs vai vismaz kriminālromānu autors. Kad pērn pašvaldība apvienībai beidzot piešķīra savas telpas, izrādījās, ka kādreiz tur bijusi rajona prokuratūra. Šī karma nav laužama.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tukumniekiem bieži jautā, kas ir tas fenomens, kas uztur un virza novada literāro dzīvi – tradīcijas, ambīcijas vai cilvēkfaktors? Rakstniece un publiciste Guna Roze, kura apvienību vada kopš 2011. gada, teic: “Atbilde ir neoriģināla – visu šo faktoru summa. Jo, ja nebūtu dziļu sakņu, pat visaktīvākajam vadītājam pietrūktu atspēriena punkta. Bet, ja izpaliktu ambīcijas, mēs mīņātos uz vietas. Skaitļi liecina, ka Tukumā “populē” vislielākais literātu skaits, salīdzinot ar iedzīvotāju daudzumu Latvijas novados. Daudzi no viņiem ir Latvijas Rakstnieku savienības biedri. Šķiet, Tukumu zem sava spārna lolo kāds īpašs Pegazs. Milzu nozīme ir arī pašvaldības attieksmei.”

Apvienības jubilejas pasākumu veidoja trīs notikumi: retrospektīva izstāde; jauna tradīcija – “Rumbas balvas” (Elmārs Augusts Rumba – dzejnieks, vēsturnieks, Tukuma Goda pilsonis un apvienības dvēsele līdz mūža galam) iedibināšana par brīvprātīgu un nozīmīgu sirdsdarbu novada kultūrvēstures saglabāšanā un popularizēšanā; literāri paš­ironiskas filmas “Visi žanri rezervēti” pirmizrāde (filmu var atrast kanālā “YouTube”). Viss liecināja, ka Tukuma literāti ir izteikti ekstraverti. “Tā tiešām ir,” piekrīt G. Roze. “Dodot gūtais neatņemams – tas nav jāpierāda. Mēs esam devēji – viss, ko darām, ir uz āru – visiem, nevis sev. Gan pasaulē iemīļotā Dzejas dienu akcija “Sirds uz perona”, gan stendi “Latvijas Grāmatu izstādē”, kas vienmēr izceļas ar īpašu noformējumu, gan “Tukuma prozas fermentācija” un tagad arī “Rumbas balva”. Plānu un ambīciju mums netrūkst – pietiks vismaz nākamajai desmitgadei.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.