Foto: Edijs Pālens/LETA

Baibas Brokas “naudas maks” 12

Pēc sabiedrības asās reakcijas Baiba Broka, kas jūlija sākumā bija aizturēta saistībā ar iespējamu iesaisti korupcijā, pieņēmusi lēmumu pārtraukt darba attiecības ar universitāti.

VIDEO. Donalda Trampa teiktais piesaistījis plašu uzmanību: eksperti to nosauc par rupju demences pazīmi
VIDEO. Mamikins atkal izceļas: Jā, karš Baltijā būs! Krievija to negribēja, krieviem nepatīk karot, bet tam gatavojas pati Baltija 81
Viedoklis
Armands Puče par filmu, ko Valsts drošības dienests “Splendid Palace” aizliedza rādīt: Pamatšķiras podiņš ar sarkano vāciņu
Lasīt citas ziņas

Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) 8. jūlijā veiktās aizturēšanas B. Brokai bija liegts ieņemt līdzšinējos amatus Latvijas Universitātē (LU) – strādāt par rektora vietnieci juridiskajos jautājumos un vadīt divas iepirkumu komisijas. Taču KNAB nebija liedzis B. Brokai ieņemt LU citus amatus, tāpēc LU vadība uzskatījusi par savu pienākumu bijušajai rektora vietniecei nodrošināt citu amatu: eksperte juridiskajos jautājumos administrācijas atbalsta grupā.

LU rektors Indriķis Muižnieks skaidroja: amats B. Brokai neesot piedāvāts, viņa pati izteikusi vēlmi turpināt darbu LU, un amats B. Brokai atrasts, lai izvairītos no tiesvedības. “KNAB viņai neliedza strādāt LU,” teica I. Muižnieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja nepiedāvātu viņai amatu, mums nāktos tiesāties un atmaksāt viņai neiegūto algu.”

Jaunajā amatā gan B. Brokai netika piedāvāts tik liels atalgojums kā iepriekš (spriežot pēc deklarācijas, B. Broka LU pērn saņēma vidēji 5000 eiro mēnesī).

“Alga būtu uz pusi mazāka, jo iepriekš Brokai bija vairāki amati, bet nu tikai viens,” skaidroja I. Muižnieks.

Muižnieks joprojām uzticas

Jautāju arī I. Muižniekam, vai B. Broka nav atbildīga par to, ka LU rektora vēlēšanās pieļauti juridiski pārkāpumi un universitātē nav būtisku iekšējo normatīvo aktu. I. Muižnieks atbildēja, ka dokumentus rektora ievēlēšanai gatavojusi komisija, kurā darbojusies arī B. Broka.

“Taču viņa šajā komisijā nav vienīgā, tur ir arī citi juristi, tāpēc vienpersoniski Brokai neko nevar pārmest. Turklāt darbs šajā komisijā bija tikai papildienākums. Brokas pamatpienākums bija darbs iepirkumu komisijās,” turpināja I. Muižnieks.

Kā zināms, B. Broka tika aizturēta tieši saistībā ar LU iepirkumiem. Mediji ziņoja, ka KNAB apsūdzības saistītas ar iepirkumiem LU Akadēmiskā centra Torņakalnā būvniecībā. Vēl viens pienākums, kas bija uzticēts B. Brokai, pēc I. Muižnieka teiktā, bija tiesvedības organizēšana saistībā ar šiem iepirkumiem, piemēram, sadarbība ar advokātiem.

Līdz ar B. Broku tika aizturēti ar būvniecības uzņēmumu “Skonto būve” saistītie Guntis Rāvis un Ivars Millers. “Skonto būve” jau gadiem tiesājas ar LU par to, ka tai nebija iespējas būvēt pirmo Akadēmiskā centra celtni – Dabas māju. G. Rāvis atzinis, ka B. Broka lūgusi palīdzēt Latvijas Biatlona federācijai. Lūgumam G. Rāvis atsaucies, un nauda ziedota caur viņam daļēji piederošu uzņēmumu “Roadeks”.

Rodas jautājums, vai arī tiesvedības kontekstā B. Brokai nav interešu konflikts. I. Muižnieks “LA” to komentēja īpatnēji: “Ja arī šis interešu konflikts ir, tad par sliktu uzņēmējiem.” Katrā ziņā līdz šim rektoram neesot bijis pamata neuzticēties B. Brokai, un viņam joprojām ir pārliecība, ka nekādas nelikumības iepirkumu komisijās nevarēja notikt.

LU reputācija krīt

Tikmēr sociālajos tīklos sabiedrības pārstāvji pauda sašutumu par to, ka LU vadība acīmredzot joprojām uzticas B. Brokai. Kaut daļa diskutētāju uzsvēra, ka B. Broka nav notiesāta, proti, viņas nodarījumi nav pierādīti, citi norādīja, ka tomēr ētisku apsvērumu dēļ B. Brokai pagaidām universitātē nevajadzētu strādāt.

Arī viens no pazīstamākajiem Latvijas zinātniekiem – kvantu fiziķis, LU Satversmes sapulces loceklis Andris Ambainis – sociālajos tīklos rakstīja, ka B. Brokas iecelšana amatā “nedara godu LU”.

Sarunā ar “Latvijas Avīzi” viņš savu viedokli paskaidroja sīkāk: “Sanāk, ka Broku atstādināja no amatiem, bet pa sētas durvīm ielaida atpakaļ. Tas man liekas skumji.” A. Ambainis pieļauj: ja šis iespējamās korupcijas skandāls LU būtu noticis pirms rektora vēlēšanām, I. Muižnieks amatā nebūtu pārvēlēts.

Jautāts, vai LU darbinieki var kaut kā protestēt pret LU vadības rīcību un nemitīgo LU reputācijas kritumu, A. Ambainis atbildēja: “Šobrīd pat nav skaidrs, no kā prasīt atbildību, jo nav zināms, vai valdība rektoru atkārtoti apstiprinās amatā. Iepriekš šāda precedenta ar korupciju LU nav bijis, tāpēc nav saprotams, kā rīkoties. Protams, ja šī situācija ieilgs, jāpēta normatīvie akti un jādomā, kā varam reaģēt.”

Studenti piesardzīgi

Sociālo tīklu lietotāji izteica arī izbrīnu par to, kāpēc LU studenti nekādi nereaģē uz augstskolā notiekošo. LU Studentu padomes priekšsēdētāja Alise Paula Zīverte, pirms tapa zināms, ka B. Broka tomēr nestrādās LU, “Latvijas Avīzei” sacīja, ka studentu padomes valdē vēl nav runāts par amata piešķiršanu B. Brokai.

“Jautājums ir ļoti sensitīvs, ir tomēr nevainīguma prezumpcija. Plānojam diskutēt, vai tas kaut kādā veidā neļauj mums pārstāvēt studentus vai kaitē studentiem,” viņa sacīja.

Vai LU reputācijas apdraudējums studentiem nekaitē? “Reputācijas jautājums arī ir ļoti sensitīvs,” atzina studentu pārstāve. “Tāpēc mums ir jārīkojas ļoti pārdomāti.”

Šobrīd LU studentu pārstāvji nav iekļauti LU iepirkumu komisijās, kaut mēdz piedalīties iepirkumu komisijas sēdēs. A. P. Zīverte pieļauj, ka studentiem vajadzētu lūgt iekļaut savu pārstāvi arī šādās komisijās.

Gribēja turpināt iesāktos darbus

Lai noskaidrotu, kāda bija motivācija sākumā lūgt amatu LU, bet pēcāk no tā atteikties, vēlējos sazināties ar B. Broku, taču viņa neatbildēja ne uz zvanu, ne uz īsziņu. Aģentūra LETA ziņo, ka B. Broka atlūgumā uzsvērusi, ka nav vainīga inkriminētajos pārkāpumos un darbu viņa pārtrauc, augstu vērtējot LU reputāciju.

Pirms ziņas par atlūgumu vakar priekšpusdienā B. Broka aģentūrai LETA skaidrojusi, ka viņai ir aizliegums strādāt kā rektora vietniecei un LU iepirkumu komisijā, bet strādāt citos mazāk atalgotos amatos LU nav aizliegts.

“Būšu eksperte juridiskajos jautājumos un turpināšu iesāktos darbus pie LU iekšējo normatīvo aktu pilnveidošanas, jauno sporta studiju programmu iedzīvināšanas un LU pārvaldības uzlabošanas jautājumiem,” par piedāvāto amatu, no kura sabiedrības spiediena dēļ vakar tomēr atteicās, sacīja Broka.

KNAB 8. jūlijā B. Broku, kā arī ar būvfirmu “Skonto būve” saistītos uzņēmējus Gunti Rāvi un Ivaru Milleru aizturēja kriminālprocesā par 20 000 eiro kukuli. Tas, iespējams, noformēts kā ziedojums Brokas vadītajai Latvijas Biatlona federācijai. Pati B. Broka kategoriski noraida KNAB izteiktos pārmetumus.

Baibas Brokas “naudas maks”

Informācija Valsts ieņēmumu dienesta publiskojamo datu bāzē par valsts amatpersonu deklarācijām liecina, ka Baibas Brokas (viņa deklarāciju iesniegusi kā Rīgas domes deputāte) ieņēmumi un citi naudas darījumi 2018. gadā bijuši šādi:

alga Latvijas Universitātē 60 684,48 eiro,

alga Rīgas brīvostas pārvaldē 45 418 eiro,

alga Rīgas domē 12 372 eiro,

parādsaistības 326 804 eiro,

izsniegtie aizdevumi 90 904 eiro,

bezskaidras naudas uzkrājumi 11 871 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Donalda Trampa teiktais piesaistījis plašu uzmanību: eksperti to nosauc par rupju demences pazīmi
VIDEO. Mamikins atkal izceļas: Jā, karš Baltijā būs! Krievija to negribēja, krieviem nepatīk karot, bet tam gatavojas pati Baltija
Viedoklis
Armands Puče par filmu, ko Valsts drošības dienests “Splendid Palace” aizliedza rādīt: Pamatšķiras podiņš ar sarkano vāciņu
“Ieradusies uzņemšanā, jo tā kā reibstot galva un mūzika skan galvā” – kāda ārsta stāsts par pacientes sūdzībām
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
Lasīt citas ziņas
Krievijas aktīvistam Oļegam Orlovam piespriests divarpus gadu cietumsods, jo viņš atļāvies nosodīt Krievijas iebrukumu Ukrainā
Izskan ziņas, ka nodokļu atmaksas par ārstniecības un izglītības izdevumiem Latvijā vēlas atcelt. Vai tiešām?
“LMT Interneta sargs” pērn novērsis 41,9 miljonus kberapdraudējumu. Krāpnieki aktīvi izmanto “Spotify”, “Adobe”, “Euronews” un citu zīmolu lietotnes
Kokteilis
FOTO. Ieskats modes pasaules aizkulisēs: 7 modernākie pavasara nagu dizaini, kas noteikti jāizmēģina
VIDEO. Gadsimta spēle dambretē! Jaunais censonis Maksims Novickis apspēlē Valsts prezidentu
15:15
Mājas
Smalkas vakariņas mājās: pasta ar vistu un brokoļiem – šefpavāra recepte
14:46
Arī trešdien Latvijā gaidāma migla un lietus
14:44
“Ieradusies uzņemšanā, jo tā kā reibstot galva un mūzika skan galvā” – kāda ārsta stāsts par pacientes sūdzībām
Kokteilis
VIDEO. Dons piedzīvojis krasas pārvērtības uzlabotajā un humora pilnajā Eirovīzijas priekšnesumā, kas pāršalcis soctīklus
VIDEO. Mamikins atkal izceļas: Jā, karš Baltijā būs! Krievija to negribēja, krieviem nepatīk karot, bet tam gatavojas pati Baltija
Veselam
Apinis: Nepieciešamība samazināt svaru ir vismaz pusei Latvijas iedzīvotāju. Cik daudz soļu jāmēro katru dienu, lai zaudētu svaru?
Arī trešdien Latvijā gaidāma migla un lietus
Mājas
Smalkas vakariņas mājās: pasta ar vistu un brokoļiem – šefpavāra recepte
Kokteilis
FOTO. Aktrise Inga Tropa ar mīļoto vīrieti satuvinājusies filmēšanas laukumā
VIDEO. Donalda Trampa teiktais piesaistījis plašu uzmanību: eksperti to nosauc par rupju demences pazīmi
Par narkotiku reibumā izraisītu traģisku avāriju piespriež astoņus gadus cietumā
Viedoklis
Armands Puče par filmu, ko Valsts drošības dienests “Splendid Palace” aizliedza rādīt: Pamatšķiras podiņš ar sarkano vāciņu
Rinkēvičs: Būtiskākais ir nekavējoties atrisināt krīzi un nodrošināt pasažieriem prognozējamu un netraucētu vilcienu kustību
Par 4,6 miljoniem eiro Ukrainas iedzīvotājiem mācīs latviešu valodu
Tiek pagarināts ierobežojumu termiņš Krievijas pilsoņu ieceļošanai Latvijā
VIDEO. Atklājums Uzvaras parkā – sīkums, bet patīkami
Maskavā policija mājās aiztur cilvēkus, kuri nolika ziedus Navaļnija piemiņai
Ijabs pieprasa sagatavot “sankciju bumbu” gadījumam, ja uzbruktu kādai no ES dalībvalstīm
Aizvadītajā gadā ugunsgrēkos gājuši bojā 68 cilvēki, mazākais bojāgājušo skaits pēdējos gados
FOTO. Neapturamie! Latvijas basketbola izlase uzrāda lieliskus rezultātus un tiek atzīta par “karstāko” komandu pasaulē
Veselam
Vitamīni – ne tikai pret pavasara nogurumu
Baidens cer uz uguns pārtraukšanu Gazas joslā līdz nedēļas beigām, musulmaņu svētā mēneša Ramadāna laikā
Kokteilis
FOTO. Jānis Jarāns, Gints Grāvelis un pat Gundars Āboliņš uz kādu nozīmīgu pirmizrādi ieradušies tērpušies džinsos
Darbspējīgo cilvēku skaits Latvijā turpina samazināties – ministrija turpmākajos gados prognozē bezdarba līmeņa samazināšanos līdz 5%
TV24
Krieviem būs grūti sasniegt savus galvenos stratēģiskos mērķus – ieņemt Ukrainas austrumu apgabalus
FOTO. Pavasaris lido pie mums! Siguldas novada apkārtnē novēroti pirmie atlidojušie ziemeļu gulbji