Pavasarī gar lakšu cera malām ravē uzmanīgi, lai neizrautu jaunos sīpoliņus, kas paši iesējušies un sadīguši.
Pavasarī gar lakšu cera malām ravē uzmanīgi, lai neizrautu jaunos sīpoliņus, kas paši iesējušies un sadīguši.
Foto: Inita Šteinberga

Ierušina zem krūma un aizmirst. Kā vislabāk ieaudzēt lakšus jeb meža ķiplokus? 0

“Nopirku meža ķiploku – lakšu sēklas. Vai ir kāda pieredze, kā tie aug? Kur sēt vai audzēt dēstus?” vaicā Aldis Valmierā.

Reklāma
Reklāma

Nav jāauklējas

Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 3
Vēstures atkārtošanās ir neizbēgama! Peskovs atklāj, uz kuru Eiropas galvaspilsētu Krievija mērķēs savas raķetes 164
Lasīt citas ziņas

“Lakšus var labi ieaudzēt gan ar sēklām, gan stādiem,” skaidro stādaudzētāja un dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska. Maruta joko, ka lakši jāsēj tā – ierušina sēklas zem kāda krūma un aizmirst. Vismaz viņas praksē šī metode labi darbojas. Kad sētie laksīši saaug, tos var pārstādīt.

Lakši labi iederas tā sauktajos meža tipa dārzos vai dārza daļās. Tie ir gan gardi maltītē, gan skaisti izskatās ziedēšanas laikā. Arī lapas agri veido jauki zaļu audzīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Meža ķiploki jeb lakši labi aug ēnā un pusēnā, kur tiem būtu pamežam līdzīgi apstākļi – tādā tie aug arī dabā. Tiem patīk mitras vietas, tāpēc sausuma periodos tos palaista. Augsne vēlama labi aerēta, irdena, kā mežā.

Vasaras otrajā pusē lakšu virszemes daļas nokrīt un paliek tukša vieta. Tādēļ labi kompanjoni ir tie augi, kam pavasarī lapu nav, bet vēlāk dos augam vajadzīgo paēnu un nomaskēs tukšo vietu.

Piemēram, tie labi augs rabarberu cera tuvumā. Rabarberu lielās lapas arī pasargās no nezāļu ieaugšanas cerā. Lakši iederas pat daiļdārzā, piemēram, zem forsītiju krūma. Jo lielāks cers saaugs, jo mazāk pūļu tas prasīs.

Ja lakšiem ļauj noziedēt, tie labi sasējas paši. Tāpēc augsni ap ceru ravē uzmanīgi. Tomēr visātrāk lakšus pavairot ar stādiņu. Stādus var nopirkt stādaudzētavās vai sarunāt no kāda paziņas dārza.

Dažkārt arī dāzkopības preču veikalos var iegādāties meža ķiploku sīpoliņus. Lakšu lapiņas ir līdzīgas indīgajām kreimenīšu lapām, tāpēc augu nezinātājam jāuzmanās tos raut, piemēram, vecos parkos.

Meža ķiploki ir ierakstīti Latvijas Sarkanajā grāmatā, tāpēc savvaļā tos plūkt vai rakt ir aizliegts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.