Foto: Zane Bitere/LETA

Vai mazs cinītis gāzīs lielu vezumu? Mazo saimniecību attīstības izredzes 1

Neko neražo, vien nopļauj zāli no vienīgā hektāra un vari saņemt 500 eiro gadā. Šādu atbalstu paši zemnieki un arī ierēdņi atzīst drīzāk par sociālu palīdzību, nevis stimulu attīstībai, vienlaikus atzīstot, ka tieši mazās saimniecības būs tās, ka nākotnē noturēs Latvijas laukus. Par mazo saimniecību lomu un atbalsta iespējām “LA” rīkotajā diskusijā Rāmavā izstādes “Pavasaris 2019” laikā debatēja Zemkopības ministrijas Lauku attīstības atbalsta departamenta direktore Liene Jansone, Lauku atbalsta dienesta ģenerāldirektore Anna Vītola-Helviga, Latvijas Bioloģisko lauksaimnieku asociācijas vadītājs Gustavs Norkārklis, Latvijas Zemnieku federācijas pārstāve Ineta Timšāne un Latvijas Jauno zemnieku kluba vadītājs Kārlis Ruks.

Kāda ir mazo saimniecību definīcija, un cik šādu saimniecību patlaban ir Latvijā?

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 136
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 115
16 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
2 dienas
Lasīt citas ziņas

L. Jansone: Vienotas definīcijas nav, joprojām par to norit diskusijas ar lauksaimniekiem, bet svarīgi ir tas, vai saimniecībā notiek ražošana. Latvijā kopumā ir ap 70 000 saimniecību, apmēram 64% no tām ir mazās saimniecības – to vērtējam pēc standart­izlaides jeb no produkcijas daudzuma, kas tiek iegūts no viena hektāra. Vidējās saimniecības ir ap 18 000, pārējās ir lielās saimniecības. Kopumā Latvijā dominē mazās un vidējās saimniecības.

Pastāv uzskats, ka mazie zemnieki bremzējot lauku attīstību, jo ražo tikai pašpatēriņam un neievieš jaunās tehnoloģijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

L. Jansone: Tas arī diskutējams jautājums. Zinu daudzas mazās saimniecības ar labu atdevi. Nevarētu teikt, ka bremzē attīstību, bet ir skaidrs, ka mazajām saimniecībām ir ļoti liela nozīme lauku teritoriju attīstībā pat tad, ja tās ražo tikai pašpatēriņam, jo saimniecība tomēr nodrošina ģimeni un arī apkārtējos iedzīvotājus.

Kā ir ar atbalsta iespējām mazajiem saimniekiem?

A. Vītola-Helviga: Jā, mazo saimniecību ir daudz un to attīstībā ļoti liela nozīme ir Eiropas un valsts atbalstam.

Pirmais atbalsta veids – pavisam mazas saimniecības ar platību no viena līdz trim hektāriem var saņemt platību maksājumu 500 eiro gadā. Pat tad, ja neko neražo, vien nopļauj zāli piemājas saimniecībā. Tas, protams, nav atbalsts attīstībai, to drīzāk varētu dēvēt par sociālo atbalstu. Tomēr šim atbalstam tiek iztērēts daudz naudas – kopumā šajā periodā tie ir 39 miljoni eiro, ko saņem vairāk nekā 12 000 saimniecības.

Kopumā LAD izpratnē mazā saimniecība ir tāda, kur gada apgrozījums jeb standartizlaide ir līdz 15 000 eiro. Šādas saimniecības, sagatavojot projektus un pamatojot darbības mērķi, var pretendēt uz 15 000 eiro lielu atbalstu investīcijām no Lauku attīstības programmas. Jāatzīst, ka līdz šim nekad tik liela atbalsta nav bijis. Nauda šim pasākumam kopumā ir 42,4 miljoni eiro, no tiem jau izmaksāti 31,3 miljoni eiro. Tātad atlikuši 11 miljoni eiro. Tiks izsludināta vēl viena kārta, visticamāk, jūnijā, kad projektus varēs iesniegt tās saimniecības, kuras līdz šim nav startējušas. Konkurss ir liels, visus projektus apmierināt nespējam, bet tie zemnieki, kuri saņēma šo atbalstu, projektus īsteno ļoti labi.

Kā klātesošie zemnieki vērtē šo atbalstu?

K. Ruks: Esmu startējis atbalsta programmā, kas attiecas uz jaunajiem zemniekiem. Man gan pietrūka dažu punktu, jo konkurss bija ļoti iespaidīgs. Bet apkārtnes jaunie zemnieki izmantoja situāciju, dabūja atbalstu, un tas labi redzams viņu attīstībā. Projekta noteikumi ļāva ņemt arī lietotu tehniku, tātad nav obligāti jāpērk viens dārgais jaunais agregāts, tā vietā var nopirkt trīs lietotus, bet izdarīt vēl vairāk nekā ar to vienu jauno.

I. Timšāne: Tie ir ļoti vajadzīgi atbalsta pasākumi, īpaši 15 000 eiro programma ir labs starts ideju realizācijai. Ļoti svarīga ir paša zemnieka vēlme, degsme darboties. Bet vissvarīgākais ir ne tikai konkrētās saimniecības mērķis, bet tas, lai lauki ir apdzīvoti, lai tev būtu kaimiņi. Laukos dzīvojot, īpaši svarīga ir stabilitāte valstiskā līmenī, lai vari realizēt savas idejas un strādāt, nebaidoties par to, kas būs nākamajā gadā, jo lauksaimniecība pati par sevi ļoti atkarīga no laikapstākļiem, kas nav paredzami.

G. Norkārklis: Gribētu akcentēt, ka ar tādu uzstādījumu, ka mazo zemnieku mērķim jābūt ražošanai un ekonomiskajam pamatojumam, mēs šo sarunu varētu beigt. Skaidrs, ka lielie pārspēs mazos efektivitātē, tur pat nav ko salīdzināt. Protams, ir mazās saimniecības, kas pašpietiekami un efektīvi strādā bez atbalsta, bet tie ir reti izņēmumi. Mazo lauksaimnieku mērķis visā Eiropā ir vairāk sociāla un drošības funkcija. Šādas saimniecības veicina lauku apdzīvotību un teritorijas attīstību. Tās pamatā ir valsts drošībai, īpaši pierobežas teritorijās, lai veicinātu, ka cilvēki tur vispār dzīvo, audzē pārtiku vismaz sev pašpatēriņam. Tādēļ mums valsts līmenī beidzot jānodefinē, kāpēc mazās saimniecības Latvijā ir vajadzīgas. Ja kā mērķi uzliekam ražošanas rādītājus, nonāksim strupceļā.

L. Jansone: Jāpiekrīt Gustavam, tāpēc jau ir vairāki atbalsta instrumenti mazajām saimniecībām. Iepriekš minētie 500 eiro kā sociālais atbalsts par to, ka cilvēks dzīvo laukos un zeme tiek uzturēta labā stāvoklī. Savukārt ekonomiskais atbalsta mērķis ir tomēr palīdzēt daudziem no šīs lielās saimniecību grupas iekļūt tirgū un īstenot projektus, iegādājoties lietotu tehniku, mājlopus, zemi. Mēs dodam šo vienreizējo uzrāvienu, lai tomēr palīdzētu kāpināt ražošanu un iekļauties tirgū.

A. Vītola-Helviga: Negribētos piekrist, ka mazie ir tikai pašpatēriņam un nav orientēti uz ražošanu. Tajās saimniecībās, kuras esam atbalstījuši ar 15 000 eiro, redzam attīstības tendences, tur rodas ļoti daudz nišas produktu – truškopība, dārzeņkopība utt. Iepriekšējā peri­odā atbalsts bija tikai 1500 eiro, tur gan neko nevarēja iesākt, bet tagad jau ir pamats nelielai attīstībai. Turklāt apmēram 10% no šīm saimniecībām tikušas tik tālu, ka startē nākamajā programmā “Investīcijas lauku saimniecībās”.

L. Jansone: Jā, mums svarīgi nodefinēt mērķi, uz ko gribam virzīties, ministrijā notiek diskusijas par šo problēmu. Šajā periodā atbalsts iedalīts trim saimniecību grupām – minētais 15 000 eiro atbalsts mazajām saimniecībām, tad seko atbalsts modernizācijai saimniecībām ar apgrozījumu līdz 70 000 eiro un tad vēl viens atbalsta veids lielajiem – ar apgrozījumu virs 70 000 eiro. Mums patlaban ir diskusijas, ka nākotnē vajadzētu veikt sīkāku sadalījumu, vēl mērķtiecīgāk un detalizētāk strādāt pie programmām katrai no šo saimniecību grupām, kur katrai ir specifiskas vajadzības. Tas būs 2021. gada lēmums.

No Zemkopības ministrijas redzespunkta raugoties, kāds būtu ieteikums mazajam zemniekam – kādai biznesa nišai pievērsties, kā dalīt riskus?

L. Jansone: Vienotas receptes nav, bet, kā jau minēja Ineta, svarīga ir paša zemnieka vēlme darboties. Mazais zemnieks atduras pret to, ka saražot jau viņš māk, bet, kad jāpārdod produkcija, sākas problēmas. Tādēļ mazajiem ļoti svarīgs priekšnosacījums ir iesaistīties kooperatīvā. Turklāt – ja esi iestājies kooperatīvā, jābūt atbildīgam pret to, nevis piedzīvot situāciju – tikko man iet labāk, tā “uzmetu” kooperatīvu un aizeju kaut kur citur. Svarīgi nevis koncentrēties uz vienu, bet dažādot ražošanu, piemēram, papildus īstenot tūrisma aktivitātes.

A. Vītola-Helviga: Pirms četriem gadiem es uz arbūzu audzēšanu, ar ko nodarbojas Ineta, būtu skatījusies skeptiski, jo tolaik sāka vairāki zemnieki, bet rezultātu nebija. Bet pēkšņi atrodas viena meitene, kurai viss izdodas! Tā ka no cilvēka vēlmes, enerģijas un strādāšanas ļoti daudz kas atkarīgs.

K. Ruks: Vecākiem bija cūkaudzēšanas saimniecība, bet man kļuva skaidrs, ka jānodala riski, un tā pārgāju uz graudkopību, abas nozares patlaban ir labi saistītas. Kā iet citiem? Ir vecāki, kas pilnībā atdod saimniecību bērniem, kas ir ideālais variants ar jaunu enerģiju visu turpināt. Bet ir tādi, kas sāk no nulles tukšā vietā, lielākoties izvēloties nišas produktus. Pats galvenais – pastāvēt par savu ideju. Ministrija var izdomāt veidu, kā piešķirt finansējumu, bet, ja nav iekšējās degsmes, nekā nebūs.

G. Norkārklis: Ar deg­smi vien nepietiks, atbalsts arī vajadzīgs. Eiropas Komisija nākotnei piedāvā diezgan vērienīgu atbalstu mazajām un vidējām saimniecībām, jautājums, kā notiks nacionālajā līmenī, vai Latvijā politiķi pieņems attiecīgus lēmumus un spēs paņemt to, ko Brisele piedāvā. Iepriekšējā kārtā miljoniem eiro tika iztērēts atbalstam kombainu pirkšanai, vai nebija labāk ko vairāk iedot mazajām saimniecībām? Tas ir jautājums – kā mēs šo atbalstu mērķējam.

L. Jansone: Atbalstu var pārdalīt, bet Gustavs pats labi zina, kādas ministrijā ir diskusijas, arī ar nevalstiskajām organizācijām. Jaunajā periodā visas izvēles ir mūsu rokās. Katram ir mājasdarbs pa nozarēm – definēt, ko prioritāri atbalstīsim nākamajā periodā. Bet vēlmju ir daudz, un visu īstenot nebūs iespējams.

Kā izskatīsies Latvijas lauki pēc gadiem desmit?

L. Jansone: Mēs gribam, lai lauki ir apdzīvoti, lai ir ražošana, lai ir pieejama kvalitatīva vietējā pārtika, un uz to tad noteikti nākotnē virzīsimies.

A. Vītola-Helviga: Mēs LAD redzam tendenci, ka ar katru gadu par 25 000 ha pieaug atbalstam pieteikto platību skaits, tajā pašā laikā notiek saimniecību konsolidācija, to lielums aug. Vienlaikus redzam ļoti aktīvus mazos ražotājus un pārstrādātājus. Gribu akcentēt, ka ir lieliska LEADER programma, kur var saņemt atbalstu mājražošanai un dažādām interesantām inovatīvām lietām. Kopumā mazie zemnieki un uzņēmēji laukos kļuvuši daudz aktīvāki un mums ir ļoti pozitīvs skats uz to visu. Ja zemnieku organizācijas izvirzīs savus pārstāvjus, kas būs gatavi iet un diskusijās aizstāvēt savu lietu, domāju, nākotne būs laba.

Diskusija Rāmavā

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens 25
2 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kāposti vēl briest, bet cenas – mainīgas. Cik Centrāltirgū maksā Latvijā audzēti kāposti? 6
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Tuvākajos mēnešos varētu pieaugt maizes un miltu izstrādājumu cenas. Kā to skaidro eksperti? 15
4 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 34
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 136
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 115
16 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 14
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 101
1 diena
Lasīt citas ziņas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu 26
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 35
14. septembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 33
14. septembris, 2021
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 15
13. septembris, 2021
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
11. septembris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi vēl ir starp mums!” Kam jāapzina 1991. gada augusta puča dalībnieki? 5
1 stunda
Uldis Šmits
Ziņas
Eiropa pārmaiņu priekšvakarā. Kas mainīsies pēc Merkeles aiziešanas? 12
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Tumsa ir uzvarējusi bet vai arī aukstums? Bricis par gaidāmo laiku nedēļas nogalē 3
1 stunda
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. “Laika ceļotājs” no 2027. gada uzskata, ka pēc apokalipses ir pēdējais cilvēks uz Zemes 2
35 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Taizemietis rūpējas par gandrīz 1000 uz ielas nonākušiem suņiem, daļa no tiem ir invalīdi
39 minūtes
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs? 4
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Sīkdatnes jeb kad internetā tējkanna seko! Kāpēc piekrist vai atteikt “kukijiem”? 5
50 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Pagājuši seši gadi, bet taustāmu rezultātu pagaidām nav. Vai trīs jūras savienosies? 4
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 14
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas vīrs pukojas, ka sieva ir kā “saaugusi” ar telefonu: “Tie “like” ir svarīgāki par bērniem!” 8
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 101
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 125
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 63
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Agris un Agrita 1
23 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot?
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau mums vajag mēru katrai Rīgas bedrei!” Ušakovs skeptisks par nakts mēra amata ieviešanu galvaspilsētā 41
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 42
1 diena
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. “Laika ceļotājs” no 2027. gada uzskata, ka pēc apokalipses ir pēdējais cilvēks uz Zemes 2
09:45
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Taizemietis rūpējas par gandrīz 1000 uz ielas nonākušiem suņiem, daļa no tiem ir invalīdi
09:40
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Rodrigo un Rauls
09:30