Latvijā
Novados

Valcēnieši masveidā deklarējas Valgā17

Foto no arhīva

Valkas novads gadā zaudē aptuveni pusmiljonu eiro, jo tā iedzīvotāji deklarējas Valgā, aģentūru BNS informēja pašvaldības pārstāve Aksana Markoviča.

Novada dome informēja, ka tā ir nosūtījusi vēstuli Saeimas budžeta un finanšu komisijai, kā arī Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) ar ierosinājumu papildināt Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas likumu ar pantu, kas ļautu labot situāciju, kāda izveidojusies Valkas novadā.

Novada iedzīvotāji masveidā savu dzīvesvietu deklarē kaimiņvalstī Igaunijā, Valgā, reālajā situācijā turpinot dzīvot Valkas pilsētā. Tā rezultātā Valkas novada budžets zaudē aptuveni pusmiljonu eiro gadā.

Vēstulē Saeimai un ministru prezidentam domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis norādīja, ka “pērnā gada nogalē un šā gada sākumā būtiski pieaudzis to Valkas novada iedzīvotāju skaits, kuri ir Latvijas valsts piederīgie, reāli dzīvo Valkas pilsētā vai pagastā, bet savu dzīves vietu deklarējuši Valgas pilsētā Igaunijā. Šis process saistīts gan ar to, ka daļa šo cilvēku strādā Igaunijā, gan ar to, ka, deklarējoties Igaunijā, viņiem kļūst pieejami Valgā pieejamie medicīniskie pakalpojumi un sociālā palīdzība.”

Viņš arī informēja, ka Valgā ir deklarējušies 1019 Valkas iedzīvotāji, tādējādi radot būtisku izkropļojumu Valkas novada budžeta aprēķinā un apdraudot pašvaldības spēju pildīt savas funkcijas.

“Lai arī oficiālā statistika rāda, ka Valkā iedzīvotāju skaits samazinās, spriežot pēc dzīvokļu piepildījuma un komunālo maksājumu apjoma pieauguma, reālais iedzīvotāju skaits pilsētā pieaug, radot papildus slodzi infrastruktūrai, lielākus ieguldījumus izglītības jomā un izmaksās, kas netiek segti ar pienācīgu budžeta pieaugumu,” norādīja Krauklis.

Valkas novada dome aicina Saeimu un ministru prezidentu papildināt likumu ar normu, kas paredz, ka pašvaldības finanšu izlīdzināšanas aprēķinam izmanto statistikas rādītājus arī par Valgā, Igaunijā deklarētajiem Latvijas valsts piederīgajiem, atbilstoši Valgas pilsētas pašvaldības izziņai, kuru tā iesniedz Finanšu ministrijai.

Krauklis norāda, ka likuma papildināšana novērstu situāciju, ka Valkas pašvaldība tiek nostādīta nevienlīdzīgā situācijā ar citām, kurās līdzīga situācija nav iespējama.

Novada domes priekšsēdētājs Krauklis norādījis, ka sarunās ar finanšu ministrijas ierēdņiem un atbildēs uz iepriekšējām vēstulēm, nav justa sapratne par šo unikālo situāciju, kāda nav iespējama nekur citur Latvijā, jo vēsturiski un ģeogrāfiski Valka-Valga ir viena pilsēta, kas savulaik tika sadalīta. Viņš arī uzvēris, ka Eiropas Savienības citu valstu pieredze ir tāda, ka šādām teritorijām tiek veidotas īpašas teritorijas normas, jo, ja tas nenotiek, cieš iedzīvotāji.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Latvijā
Mazgājas autoostā, telefonu lādē lielveikalā! Rīdzinieki kopš Jāņiem bez elektrības 5
14 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Neticami skaisti kadri! Rīdziniece iemūžina pilsētu no putna lidojuma
15 stundas
LE
LETA
Latvijā
Fiktīvie krēsli! VID atklāj nodokļu krāpšanās shēmu Dzintaru koncertzālē 1
17 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Bāriņtiesas surogāts? Grib reformēt bērnu aizsardzības sistēmu 1
3 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Palielina atbalstu ģimeņu mājoklim. Valsts garantiju varēs saņemt atkārtoti 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Rēzeknes olimpiskā centra viesnīcas klientam no Vācijas apstiprināta saslimšana ar Covid-19
46 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Mežaparkā kravas automašīnai izbirusi krava ar alus pudelēm
31 minūtes
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Kad prezidenta neatkarība sāk atgādināt seno anekdoti par Nenotveramo Džo
3 stundas