Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Viltus ziņa: ES un NATO atteica Latvijai meža ugunsgrēku dzēšanā10

Ekrānuzņēmums no “rubaltic.ru”

Krievijas interneta portāla “RuBaltic.ru” autors Aleksandrs Nosovičs apgalvo, ka ES un NATO Latvijai atteikusi palīdzību Valdgales meža ugunsgrēka dzēšanā. “Atbildot uz Latvijas lūgumu palīdzēt ugunsgrēkos, ES paziņojusi, ka visi brīvie helikopteri nosūtīti dzēst ugunsgrēkus citās ES valstīs. NATO spēki Baltijā arī nepalīdz cīnīties ar uguni, jo tas neietilpst viņu kompetencē,” raksta A. Nosovičs. Kā uzsver autors – ar to Rietumu sabiedrotie kārtējo reizi devuši baltiešiem (прибалтам) saprast, ka viņi ir “otrās šķiras eiropieši”, nevienu Baltijas valstu problēmas neinteresējot un priekšrocība vienmēr tiekot dota citām, daudz svarīgākām ES un Ziemeļatlantijas alianses loceklēm. “Vienlīdz ar Latviju deg Grieķija un Somija – visa slavenā Eiropas solidaritāte ir vērsta uz tām. Kāpēc šīm valstīm palīdz prioritāri, nevis Latvijai? Oficiālu skaidrojumu nav, un tāpēc izceļas visnepatīkamākās atbildes. Vai tad ne tāpēc, ka Somija ir ES donorvalsts, Grieķija – tā ir “Vecā Eiropa” visplašākajā šīs izteiksmes nozīmē, bet Latvija ir dotējamā valsts – piedzīvotāja “Eiropas ģimenē”?” raksta propagandas portāls.

Autors apraksta, ka ES esot paziņots, ka brīvu helikopteru neesot, bet Latvijā izvietotie NATO spēki nenāk talkā. A. Nosovičs paliela Baltkrievijas prezidentu. “Ar nepieciešamo tehniku galu galā Latvijai palīdzēja nevis Rietumu sabiedrotie, bet gan Baltkrievija: trūkstošo helikopteru atsūtīja “diktators” Lukašenko.”

“RuBaltic.ru” apgalvojumi vēlāk tika izplatīti arī citās mazāk pazīstamās Krievijas interneta vietnēs. Eiropas mērogos Valdgales ugunsgrēks nebija liels, bet tā bija nacionāla līmeņa nelaime, ja salīdzina, piemēram, ar apjomīgajiem meža ugunsgrēkiem Grieķijā un Zviedrijā. Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) norāda, ka no 18. jūlija ugunsgrēka dzēšanas darbos iesaistījās divi NBS helikopteri un viens Lietuvas NBS helikopters. “Tomēr, ņemot vērā, ka, veicot noteiktas lidojuma stundas, helikopteriem ir jāveic tehniskā apkope, kuras laikā tie nevar iesaistīties dzēšanas darbos, tika lūgta starptautiskā palīdzība citām valstīm. Helikopteru skaits tika lūgts, ņemot vērā to, lai dzēšanu turpinātu trīs helikopteri, kā tas bija sākotnēji,” skaidro VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja Inta Palkavniece. Pēc viņas teiktā, valdība iedarbināja Civilās aizsardzības mehānismu, lai palīdzību no gaisa varētu sniegt citas valstis. “Šis lūgums tika nosūtīts uz ES Ārkārtējo situāciju reaģēšanas un koordinēšanas centru, un tika saņemts starptautiskās palīdzības piedāvājums no vienas vācu privātās kompānijas, kura piedāvā savus helikopterus,” uzsver I. Palkavniece. Palīdzības lūgums tika izteikts arī NATO dalībvalstīm un partnervalstīm, to lūdzot Eiroatlantijas katastrofu reaģēšanas un koordinācijas centram, kurš apzināja potenciāli pieejamos resursus. Arī šis NATO centrs atbildējis ar piedāvājumu palīdzēt. “Līdz ar to nekorekts un maldinošs ir apgalvojums, ka palīdzība netika piedāvāta no ES un NATO dalībvalstīm. Šādas nepatiesas informācijas izplatīšana ir neētiska ne tikai kopumā, bet arī no konkrētā medija attiecībā pret lasītājiem,” uzsver VUGD pārstāve.

Ekrānuzņēmums no “rubaltic.ru”

Jāuzsver, ka raksta autors tajā nemin nevienu skaitli, kas attiektos uz ugunsgrēku, un ir ticami, ka viņam ir vien “dīvāna eksperta” izpratne par civilo aizsardzību. Pēc VUGD datiem, Valdgales ugunsgrēkā meža izdegusī platība bija 1354,9 hektāri, bet purvā aktīva degšana notika 180 hektāros. Grieķijā plašajos meža ugunsgrēkos bojā gāja 94 cilvēki un vairāk nekā 100 tika ievainoti, nemaz nerunājot par izdegušajām platībām un liesmām, kuras pārmetās uz ēkām. Zviedrijā jūlija beigās bija izcēlušies 80 meža ugunsgrēki, kuros izdega vairāk nekā 25 000 hektāru meža. Lielu palīdzību Zviedrijai nelaimē sniedza Polija, kura nosūtīja savus ugunsdzēsējus. Skaitļu un faktu vietā “dīvāna eksperts” steidz izdarīt ģeopolitiskus secinājumus, piemērojot tos ierastajiem Kremļa stereotipiem. Arī Baltkrievija Nosoviča rakstā pieminēta ar politisku vēstījumu, it kā Lukašenko redzējis pa logu ugunsgrēku un nolēmis kaimiņiem palīdzēt, ne vārda par starpvalstu līgumu šādām situācijām.

Sacerējuma politiskais mērķis ir mēģināt šķelt ES un tās vienotību. NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts norāda, ka “RuBaltic.ru” rakstā saskata klasisku “shēmu”. “Tiek pateikts, ka viss ir slikti un ka Rietumu sabiedrotie nepalīdz. Stāstā par ugunsgrēku mēģināts šos divus vecos vēstījumus pielāgot. Tā ir klasiska “shēma”, un tai iespējams pielāgot jebkuru notikumu,” norāda J. Sārts.

Jautāts, vai, ražojot dezinformāciju uz nelaimju rēķina, netiek pārkāptas ētiskās robežas, centra vadītāja atbilde ir skarba: “Šiem cilvēkiem morāle un ētika ievērojami atšķiras no tādas, pie kuras esam pieraduši normālā informatīvajā telpā.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Latvijā
Sajaucot gāzes un bremzes pedāļus, Ķekavas pusē kāda autovadītāja ietriekusies privātmājā
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Jaunākie partiju reitingi Rīgā: Lielākais kāpums “Attīstībai/Par!” un “Progresīvo” sarakstam, kritums – JKP
12 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Dators nav pildspalva vai treniņtērps. Ministrijas iecere vecākiem nodrošināt bērnus ar datoriem radījusi daudz jautājumu 3
12 stundas

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
2 stundas
ML
Māra Libeka
Latvijā
Caurumi paver ceļu koronavīrusam. Kas glābs – obligātas maskas iebraucējiem, jauna vīzu politika vai ārsts lidostā?
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Kurā Latvijas pusē šodien līs lietus?
1 stunda
IE
Ināra Egle
Latvijā
Varavīksnes, 9. maija vai 18. novembra Rīga? Spēle “grozoties” tikai ap trim sāncenši 3
1 stunda
LA
LA.LV
Laukos
“Turpinām augt un investēt!” Covid-19 dēļ attīstība laukos neapstājas
2 stundas