Foto-LETA/AFP

Valentīns bijis Senās Romas priesteris… Leģendas par visu mīlētāju aizbildni 23

Šodien Latvijā tāpat kā citviet pasaulē šodien tiek svinēta visu mīlētāju jeb Svētā Valentīna diena.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 114
Kā senioriem pasargat sevi vasaras svelmē? 3 vērtīgi padomi
Lasīt citas ziņas

Tiek uzskatīts, ka Svētais Valentīns ir visu mīlētāju aizbildnis jeb patrons. Katru februāri Svētā Valentīna dienā mīlētāji daudzās valstīs dāvina cits citam saldumus, ziedus un citus mīļus niekus.

Valentīna dienas izcelsmes vēsture, kā arī ziņas par pašu Svēto Valentīnu ir visai neskaidras un neprecīzas, tomēr zināms, ka šī diena apvieno gan Senās Romas, gan kristīgās pasaules tradīcijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katoļu baznīca atzīst vismaz trīs svētos mocekļus, kas pazīstami ar Valentīna vārdu.

Viena no leģendām vēsta, ka Valentīns bijis Senās Romas priesteris. Kad imperators Klaudijs II mūsu ēras 3.gadsimtā secinājis, ka neprecēti vīrieši ir labāki karotāji nekā tie, kuriem ir sieva un ģimene, viņš aizliedzis jauniem, neprecētiem vīriešiem precēties. Priesteris Valentīns, kurš sapratis lēmuma netaisnīgumu, nav pakļāvies imperatora pavēlei un turpinājis slepus laulāt iemīlējušos pārus. Kad Valentīna nepakļaušanās atklāta, Klaudijs piespriedis viņam nāvessodu.

Kāda cita leģenda stāsta, ka Valentīns pats nosūtījis pirmo apsveikumu. Cietumā ieslodzītajam priesterim bijis ļauts satikties ar kādu jaunu meiteni, iespējams, cietuma uzrauga meitu, kurā Valentīns iemīlējies. Pirms nāves Valentīns atstājis viņai vēstuli, kuru parakstījis ar vārdiem “Tavs Valentīns” – frāzi, kas tiek lietota kā paraksts Valentīna dienas apsveikumiem līdz pat mūsdienām.

Arī domas par to, kāpēc Valentīna diena jāsvin tieši februārī, dalās. Vēsturnieki apgalvo, ka tas saistāms ar priestera Valentīna nāvi aptuveni mūsu ēras 270.gadā. Citi savukārt apliecina, ka kristīgā baznīca nolēmusi šos svētkus pasludināt tieši februārī, mēģinot piešķirt kristīgu garu pagāniskajam “Lupercalia” festivālam, kas noticis šajā laikā.

“Lupercalia” festivāls sācies 15.februārī. Tie bijuši auglības un ražības svētki, kuri tika svinēti par godu Faunam, Senās Romas zemkopības dievam, un Romas dibinātājiem Romulam un Remam.

Festivāla sākumā Romas priesteru ordeņa “Luperci” biedri sapulcējušies svētajā alā, kurā, kā vēstīja ticējums, vilcene jeb Lupa bija uzaudzinājusi Romas dibinātājus Romulu un Remu. Priesteri vispirms upurējuši kazu, kurai bija jānodrošina ražība, un suni, kas simbolizēja šķīstīšanos. Pēc tam zēni sagriezuši upurētās kazas ādu sloksnēs, iemērkuši tās asinīs un viegli pātagojuši ar asiņainajām sloksnēm gan sievietes, gan labības laukus. Romiešu sievietes nav baidījušās no šīs pieskaršanās, jo tā nodrošinājusi lielāku iespējamību nākamajā gadā kļūt par māti.

Reklāma
Reklāma

Kā vēsta leģenda, vēlāk svētkos visas Romas jaunavas ievietojušas zīmītes ar saviem vārdiem lielā urnā. Pēc tam katrs neprecētais vīrs izvilcis no urnas zīmīti ar kādas sievietes vārdu, tā izveidojot pāri nākamajam gadam. Šie nejauši izvēlētie pāri itin bieži arī apprecējušies.

498.gadā pāvests Gelasijs pasludinājis 14.februāri par Svētā Valentīna dienu. Romiešu “pāru loteriju” pasludināja par nekristīgu un aizliedza ar likumu.

Lai gan liela daļa ar Valentīndienu saistītu pasākumu un svinību noritēja jau svētdien, tomēr arī šodien daudzviet Latvijā ir paredzēts atzīmēt visu mīlētāju dienu.

Piemēram, kinoteātris “Splendid Palace” aicina ikvienu veldzēties mīlestības burvībā un ļauties tās spēkam, piedāvājot uz ekrāniem izbaudīt īpaši piemeklētu filmu izlasi – vienpadsmit labākās, kaislīgākās un seksīgākās īsfilmas no Erotisko īsfilmu festivāla “Best Erotic Shorts III”.

Šodien plkst.20 kinoteātrī 80 minūtēs būs iespēja izbaudīt vienpadsmit erotiskas noskaņas pilnas īsfilmas no ASV, Vācijas, Nīderlandes, Francijas, Šveices, Argentīnas, Meksikas un Spānijas, kas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu valodā.

Bauda un kaisle uz lielā ekrāna pieejama apmeklētājiem, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu.

Šodien būs skatāms arī Pola Verhovena erotiskais trilleris “Pamatinstinkts”, kā arī būs skatāma filma “Parasta kaislība”.

Valentīndienas gaisotni varēs baudīt ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā. Piemēram uz īpašu svētku vakaru aicina Kalnmuižas pils restorāns un šefpavārs Nauris Hauka. Piedāvājumā būs īpaša svētku ēdienkarte un mierpilna mūzika akordeonistes Initas Āboltiņas izpildījumā.

Baudīt mirkļus kopā ar savu mīļoto Valentīndienā aicina arī Jaunmoku pils. No plkst.18.00 pils salonos būs iespēja iepazīt Jaunmoku pils romantiskākos mīlas stāstus, baudīt dažādas mīlas zālītes, veltīt viens otram dzeju kā arī izzināt sirdsdāmu vēdekļu noslēpumus.

Savukārt no plkst.19 pils Baltajā zālē restorāns “Corner`s” piedāvās trīs kārtu vakariņas.

Savukārt Tukuma pilsētas Kultūras namā būs iespēja noskatīties romantisku komēdiju “Tabu”.

Arī citviet Latvijā paredzēti dažādi Valentīndienas pasākumi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.