Valodai zudušie vārdi 1

Šodien latviešu valodā ir pazuduši un gandrīz nemaz netiek lietoti daudzi vārdi. Piemēram, “ieguldījums”. Dažādās runās, rakstos un līgumos atrodam tikai “investīcijas”.

Reklāma
Reklāma

 

Vai zināji, ka šie ieradumi veicina mūsos skumjas un nomāktu garastāvokli?
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Lasīt citas ziņas

Vienkārši un skaidri. Katram ārzemniekam saprotami. Varam atcerēties kādreiz dzirdēto teicienu, ka latviešu valoda stipri līdzīga angļu valodai. Priekš kam mums tādu “ieguldījumu”?

Pazudusi arī “darbība”. Tās vietā ienākusi “aktivitāte”. Nerunājam par vulkāna “darbību”, bet par vulkāna “aktivitāti” utt. Televīzijas pārraidēs dažādos šovos un koncertos galīgi pazudis latviešu valodas vārdiņš “lieliski”. To izstūmuši vārdi “super” un “superīgi”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ieeju grāmatnīcā. Un ko es tur redzu? Izdevumu “Superīgajām māmiņām”. Ne vairs “jaukajām”, “mīļajām”, nu kaut vai “lieliskajām” māmiņām. Tādu latviešiem vairs nav. Smalki, vai ne? Pilnīgi pazudis ir vārdiņš “pievilcīgs”; viss un visi palikuši “atraktīvi”.

Vārdu “līdzsvars” aizvieto “balanss”. Par universālu vārdu kļuvusi “kontrole”. Medicīnā dažādi preparāti ne vairs ārstē, bet “kontrolē”. Kara darbībā tās vai citas armijas daļas nevis “pārvalda” kādu teritoriju, bet “kontrolē”. Bijuši pat gadījumi, kad TV kādu preparātu iesaka nevis prusaku apkarošanai vai vismaz ierobežošanai, bet “kontrolei”.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.