Latvijā
Politika

Valsts pārvaldē ieviesīs “nulles birokrātiju” pieeju: ko tas nozīmē un ko dos0

Foto: Andrey Popov/Shutterstock

Ministru kabinets šodien atbalstīja Valsts kancelejas sagatavoto informatīvo ziņojumu, kurā ierosināts ar šā gada novembri valsts pārvaldē ieviest “nulles birokrātijas” pieeju.

Ziņojumā teikts, ka pēdējos gados ir vērojama arvien lielāka pieņemto regulējumu negatīvā ietekme uz uzņēmējdarbības vidi un valsts pārvaldē trūkst vienota un efektīva risinājuma administratīvā sloga mazināšanai.

Izvērtējot vairāku valstu un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pieredzi un praksi šajā jautājumā, tiek piedāvāts ieviest risinājumu – “nulles birokrātijas” pieeju, kuras galvenais ieguvums būs administratīvā sloga nepalielināšana uzņēmējiem.

“Ieviešot šo pieeju, par obligātu tiks noteikta uzņēmēju iesaiste tiesību aktu projektu izstrādē pašā sākumposmā, tādējādi veicinot izsvērtu, efektīvu un saprotamu risinājumu izstrādi. Tas palīdzēs valsts pārvaldei attīstīt domāšanu “ārpus rāmjiem” un inovatīvu risinājumu meklēšanu arī ārpus vienas iestādes kompetences. Paredzēts, ka šāda pieeja veicinās arī normatīvisma mazināšanos, iedzīvinot principu, ka tiesiskais regulējums tiek izmantots tikai tādā gadījumā, kad visas neregulējuma iespējas jau ir izsmeltas,” atzina Valsts kancelejā.

Lai ieviestu “nulles birokrātiju”, piedāvāti dažādi nosacījumi un metodoloģijas.

Piemēram, iesniedzot apstiprināšanai valdībā tiesību akta projektu, kas palielina administratīvo slogu vai rada jaunas atbilstības izmaksas uzņēmējiem, ministrijai vienlaikus būs jāiesniedz tiesību akta projekts, kas tai pašai mērķa grupai samazina administratīvo slogu vai atceļ atbilstības prasības līdzvērtīgā apmērā.

Tāpat tiesību akta izstrādes laikā ministrijai būs jāaprēķina administratīvais slogs un atbilstības izmaksas uzņēmēju mērķgrupai, kuras papildus uzliks šī tiesību akta ieviešana. Ministrijām būs arī pienākums iesaistīt uzņēmēju interešu pārstāvniecības organizācijas tiesību akta projekta izstrādes procesa sākumposmā.

Ministrija tiesību akta projekts, tai skaitā administratīvā sloga un atbilstības izmaksu aprēķinus, būs jāsaskaņo ar uzņēmēju interešu pārstāvniecības organizācijām, kuru atzinums būs obligāti pievienojams tiesību aktu projektu paketei.

Saistītie raksti

Kā izņēmumi būs Eiropas Savienības obligāti ieviešamo tiesību aktu prasību izpilde, starptautiskie līgumi un saistības, ārkārtas situāciju regulējums.

Plānots, ka līdz šā gada oktobrim notiks gatavošanās “nulles birokrātijas” ieviešanai, bet “nulles birokrātijas” pieeju varētu sākt īstenot šā gada novembrī.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
Pandēmija kontrabandistus nebaida – cigarešu kontrabandas TOP “ķērieni” maijā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Zeme atvērās! Rīgā, Ģertrūdes ielā auto iebrūk pazemē
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izmeklēšanā atklāj, kā augsta ranga bankas darbinieks izkrāpis 100 000 eiro no uzņmēmuma
5 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Saeima pieņēma Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumprojektu – kā tas ietekmēs mūsu ikdienu?
4 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
“Vasara Dzintaros būs un arī šogad – mūzikas skaņu piepildīta,” saruna ar koncertzāles direktoru Guntaru Ķirsi
1 stunda
FG
Franks Gordons
Latvijā
Franks Gordons: No “sociālistiskās revolūcijas” – ne smakas. Visu izšķīra padomju tanki
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Zeme atvērās! Rīgā, Ģertrūdes ielā auto iebrūk pazemē
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Zemu “lidojoši” motocikli. Kurzemes pusē pieaug satiksmes noteikumu pārkāpēju skaits
1 stunda